دانلود پایان نامه

اوقات دارد
نوسانات تدریجی بیرون از استانداردها RH کمتر از 10%در 24ساعت
نوسانات سریع
RH و T
نوسانات گسترده،بیشتر اوقات خارج از استاندارد
گردوغبار،خاک،
پرندگان،آفات
هیچ یا جزئی
آلودگی اتفاقی،گهگاهی
نفوذ مکرر
به طور مداوم کثیف و غبار آلود،پرندگان و آفات و حشرات وارد میشود
گازهای آلاینده
آلایندها برطرف شده است
سطح کم آلودگی گازی، مقدار کمی کنترل لازم است
کنترل نیست،سطوح از توسط تا زیاد است
کنترل نیست و میزان آلاینده ها غیرقابل قبول است
میزان و نوع نور
تا حد استاندارد کنترل شده است

مقداری کنترل صورت گرفته،سطوح اندکی بالاست
کنترل نیست،سطوح نور بالاست
نور آفتاب بر روی اشیاء میافتد
رتبه بندی:
خوب
مناسب و کافی
ضعیف و محدود
غیرقابل قبول
فضای مناسب برای مخزن+کارکردن
فضای کافی و مناسب برای اشیاء
همه اشیاء در قسمتهای تعیین شده با فضای کافی هستند
بعضی از اشیاء احتیاج دارند منتقل شوند تا در دسترس دیگران قرار گیرند
بسیاری از اشیاء احتیاج دارند منتقل شوند تا در دسترس دیگران قرار گیرند
اشیاء در راهرو و… گردآوری میشوند
دسترسی اشیاء برای جابجاکردن،بازرسی،غیره..
دسترسی کافی و حرکت دادن با ایمنی کامل برای پرسنل و مجموعهها وجود دارد
ابتدا اندکی از اشیاء نیاز دارند منتقل شوند یا دسترسی محدود شود
دسترسی ضعیف،نیاز به برنامه دقیق قبل از انتقال اشیاء است
بعضی از اشیاء غیرقابل دسترسی هستند بدون آنکه بتوان مجموعه زیادی را جابجا کرد
تجهیزات و امکانات مناسب برای جابجایی اشیاء
بله

موجود است اما نامناسب
دسترسی محدود،
قدیمی
هیچکدام موجود نیست
قفسه،کمدوکشو مناسب
بله ،شرایط خوب است
بله ، اما قدیمی و فرسوده
دسترسی محدود
کافی نیست
بستهبندی اشیاء،تکیهگاه،حفاظت
کامل و بی عیب
میتوان بهتر شوند اما اشیاء در خطر نیستند
ضعیف، اشیاء در خطر آسیب هستند
هیچکدام، اشیاء آسیب میبینند
رتبه بندی:
خوب
مناسب و کافی
ضعیف و محدود
غیرقابل قبول
ارزیابی
کارمندان موزه
بله، مشکلی نیست
بله، با تأثیر جزیی
مشکل،باید قبل از امکان دسترسی تلاش کرد
نه بطور واقعی، در اثر یکی از عوامل بالا ممکن است
محققان خارجی(ملاقاتهای مهم)
بله، مشکلی نیست
بله، با تأثیر جزیی

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

مشکل،باید قبل از امکان دسترسی تلاش کرد
نه بطور واقعی، در اثر یکی از عوامل بالا ممکن است
دسترسی همگانی به مجموعه(جایی که ضروری است)
بله، مشکلی نیست
بله، با تأثیر جزیی
مشکل،باید قبل از امکان دسترسی تلاش کرد
نه بطور واقعی، در اثر یکی از عوامل بالا ممکن است
رتبه بندی:
خوب
مناسب و کافی
ضعیف و محدود
غیرقابل قبول
جدول3-4- فرم ارزیابی مخزن.مفصل و جامع، میتواند به سرعت فرم را دقیق و کامل پرکرد.توجه داشته باشید تمام قسمتها با دقت بررسی شود.
Managing Conservation in Museums/PP.120-121
توجه:قسمتهای سایه دار یعنی استانداردهای ضعیف یا غیرقابل قبول نگهداری54 % انبارها بین خوب تا کافی هستند.این انبارها عمدتاً برای اشیاء متوسطM تا کوچکSبکار میرود..
46%انبارها از بعضی جهات ضعیف و غیرقابل قبول هستند.در این انبارها عمدتاً اشیاء بزرگ و کاغذی،مجموعه های کتابخانهی و فیلم نگه داری میشود(P وL)

54%
نمودار 3-5- نمودار خلاصه‌ی نتایج ارزیابی‌های انبارها.این نتایج را بسیار واضح مرتبط می‌کند.
Managing Conservation in Museums/P.122

فصل چهارم،
استانداردهای مورد نیاز موزهها
4-1-استاندارهای مورد نیاز یک موزه
4-1-1- عوامل مهم در ساخت یک موزه
از عوامل مهم که برای ساخت موزه‌ها باید در نظر گرفت این است که موزه مورد نظر تا حد امکان در محلی باشد که دسترسی به آن برای همگان آسان باشد. ساختمان موزه از ترافیک،‌ آلودگی هوا و صدا تا حد امکان دور باشد و همچنین در کنار مراکز فرهنگی مانند کتابخانه، دانشگاه، سینما، تئاتر و … باشد.
بهترین مکان برای ساخت موزه در داخل پارک یا باغ عمومی است و از نظر وضعیت‌های طبقاتی مردم در محلهای متعادل باشد. در جاهائی که گرد و خاک زیاد است مکان مناسبی برای موزه نیست. محل موزه باید جایی باشد که دسترسی به آتش‌نشانی راحت باشد و ساختمان موزه باید ضد زلزله ساخته شود.
4-1-2- محل و ساختمان موزه
یک معمار یا طراح باید به هنگام طرح ساختمان یک موزه در نظر داشته باشد که یک موزه، بنایی قابل گسترش است. بنابراین امکانات ساده و ارزانی برای ایجاد گسترش از نظر نمای خارجی و پلان پیش‌بینی شده باشد. بدین منظور قسمتهای مختلف موزه باید به گونه‌ای طراحی شوند که قابل گسترش باشند و یا حداقل نحوه آن در پلان پیش‌بینی شده باشد. این گسترش چنانچه فضای کافی در اختیار داشته باشیم، بهتر است بصورت افقی انجام شود. در مورد نمای خارجی ساختمان موزه، بایستی تعادل ساده‌ای بین خطوط و احجام بوجود آورده شود. نحوه تقسیم‌بندی فضاهای مختلف یک موزه و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر بستگی به نوع و هدف آن دارد. گرچه طبقه‌بندی دقیق موزه‌ها دشوار است اما هر نوع موزه، نیازهای خاصی را ایجاب می‌نماید که ممکن است برای برآوردن این نیازها از شیوههای مختلف معماری بهره گرفت. قسمتی از فضای اطراف موزه حتماً باید به پارکینگ اختصاص داده می‌شود.
مکانی که موزه در آن واقع می‌شود اهمیت فراوان دارد و باید دارای امتیازات خاص باشد. موزه باید در جایی از شهر قرار بگیرد که دسترسی به آن برای همگان آسان باشد و از تمام نقاط شهر با وسایل حمل و نقل همگانی بشود به آن دست یافت.
از آنجائیکه موزه‌ها بعنوان مراکز فرهنگی تلقی می‌شود، بهتر است که در کنار مدارس، دانشگاهها و سایر مراکز فرهنگی واقع شوند.
« امروزه، معمولاً موزه در میان یک محوطه سرسبز و یا یک پارک احداث می‌شود. زیرا درختان پارک با تصفیه هوای اطراف، ایجاد رطوبت لازم، مقابله با گرد و غبار و دود و سر و صدا به منزله حفاظ طبیعی عمل می‌کنند.»1
برای تأمین ساختمان موزه‌ می‌توان از بناهایی که خاص هستند، مثلاً از لحاظ قدمت یا معماری و یا حتی افراد مشهوری که در آنها زندگی می‌کرده‌اند نیز استفاده نمود.
4-2- تقسیمات کلی فضای موزه
در حالت کلی می‌توان فضای موزه را به دو قسمت تقسیم کرد:
الف) فضاهای اصلی: که عبارتند از تالار ورودی و تالار نمایش که هر بازدید کننده‌ای بطور حتم از این دو قسمت استفاده خواهد کرد.
ب) فضاهای جنبی و قسمتهای جنبی یک موزه را بر اساس نوع موزه و نیز امکانات موجود باید در نظر گرفت و در حالت کلی این فضاها عبارتند از: کتابخانه، تالار نمایش موقت، تالار سخنرانی، کارگاه مرمت، آزمایشگاه، لابراتوار عکاسی، انبار، آرشیو، اتاق سمعی و بصری، بخش اداری، بخش امنیت و حفاظت، سرویس عمومی، بوفه و یا رستوران، اتاق نگهبانی، فروشگاه، محل استراحت کارکنان و … که در ذیل به شرح اهم آنها می‌پردازیم.
4-2-1- تالار ورودی
ورودی اولین قسمت از فضای موزه است و به همین دلیل باید بیشتر از همه جا دارای هماهنگی باشد. ورودی به تناسب مساحتش، نقشهای مختلفی دارد. اگر کوچک باشد، رابطی صرف است بین فضای خارج و موزه، و اگر بزرگ باشد، می‌تواند به عنوان محل فروش بلیط و اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد.
در طراحی ورودی باید به نوع آب و هوای منطقه کاملاً توجه شود و همچنین در طراحی ورودی باید سالمندان و افراد معلول، مورد توجه قرار گیرند.
درهای ورودی موزه باید به گونه‌ای باشد که حفاظت و کنترل آنها برای نگهبانان آسان و میسر باشد. وضع مطلوب آن است که موزه فقط یک در ورودی عمومی اصلی و وسیع داشته باشد که به سرسرا و یا اتاق ورودی موزه منتهی شود. در این تالار بخش فروش بلیط، میز اطلاعات و فروش نشریات قرار گیرد. تالار ورودی موزه باید به گونه‌ای ساخته و تزئین شود که نظر مردم را جلب نماید و معرف موزه نیز باشد؛‌ زیرا این اتاق نخستین بخش موزه است که بازدید کننده به آن وارد می‌شود. محوطه‌ ورودی باید آنقدر وسعت داشته باشد که گروههای بازدید کننده براحتی در آن گرد آمده و از آنجا به سوی تالارهای نمایش حرکت کنند.
«این محوطه را نباید از میز و صندلی و دیگر وسایل انباشته کرد، فقط چند صندلی و یا یکی دو نیمکت کافی است. نقشه دیواری راهنمای موزه نیز باید در این قسمت نصب شود. جزوه‌های راهنمای موزه را نیز میتوان بروی میزهای کوچک در این محل قرار داد. ساعت ‌دیواری، تلفن عمومی و جعبه پست نیز از وسایل ضروری این محوطه است.»1
4-2-2- گالری (تالارهای نمایش)
بزرگی تالارهای نمایش باید با تعداد و اندازه اشیائی که می‌خواهیم در آن به نمایش بگذاریم، متناسب باشد. بهتر است که تالارهای نمایش انعطاف‌پذیر باشند. بدین معنا که آنها را به گونه‌ای ساخت که بتوان به آسانی و در صورت نیاز در آن تغییر ایجاد کرد.
برای انعطاف‌پذیر نمودن تالارهای نمایش می‌توان از پانلهای سبک که در یکدیگر قفل می‌شوند، استفاده کرد. تالارهای نمایش باید به نحوی ساخته شوند که بازدیدکنندگان بتوانند در آنها براحتی گردش نمایند و اشیاء را از تمام جوانب تماشا کنند، لذا ایجاد مسیر یا راه یکطرفه در تالار نمایش صحیح نمی‌باشد. بهترین روش، ایجاد فضاهای باز در تالارهای نمایش است تا بازدید کننده از بین این فضاها عبور کند و بتواند به دلخواه از هر قسمت تالار به قسمت دیگر رفته، ‌پس از بازدید حتی قسمتی از مجموعه آثار بدون دیدن کلیه آنها از تالار موزه خارج شود.
درهای ورودی تالار نباید متعدد باشد و همچنین چندین تالار نباید به موازات یکدیگر ساخته شود، زیرا در این صورت احتمال گم کردن راه برای بازدید کننده زیاد می‌شود.
4-2-3-انبار و مخزن
بهترین مکانی که در آن شیء به آرامش میرسد و از گزند آسیب در امان میماند، مخزن است. مخزن با وجود شیء معنی و مفهوم پیدا میکند برای اشیاء متفاوت و گوناگون مخزنهای گوناگونی مورد نیاز است که شرایط نگهداری هر شی و مجموعه را داشته باشند. به همین جهت امکاناتی در مخازن ایجاد میگردد تا بتوان تنوع و جنس و ابعاد را به راحتی لحاظ کرد و اشیاء را طبقه بندی نمود تا محدودیتی به وجود نیاید، انواع کمدها، کشوها و قفسهها و طبقه بندیها میتوانند در این امر به ما کمک کنند تا مخزن متناسبی با شی را بسازیم. مخزن باید محیطی مناسب برای سالهای باقی مانده از عمر اشیاء باشد. مخزن و انسان نیز رابطه تنگاتنگی با هم دارند به طوری که انسان مخزن را میسازد و در تعیین جایگاه مکانی آن نقش دارد و مخزن برای پیشبرد اهداف خود(که همان محلی برای نگهداری اشیاء و…) به کار میبرد.
افزایش اشیاء و تنوع آنها از نظر جنس و اندازه، ضرورت مکانی ویژه برای نگهداری آنها را بیشتر ملموس میکند. با آگاهی بیشتر از شناختن مواد و لزوم جلوگیری از آسیبهای محیطی بر آنها اهمیت این امر را دو چندان میکند.
مخزن نگهدارنده اشیاء از تهدیدکنندگان خارجی است، تهدید گرانی چون دشمنان، مهاجمان و عوامل جوی مثل باران، سیل، تندباد و…
ارزش مادی و معنوی برخی از اشیاء ایجاب میکند که آنها را در شرایط ویژه با تدابیر امنیتی بیشتری نگهداری کنند، همچنین حساسیت جنس اشیاء و ساختار آنها و آسیب پذیر بودن در مقابل آسیبرسان محیطی اهمیت نگهداری این اشیاء را بیش از پیش نشان میدهد.
تصویر 4-1- مخزن یکی از سایت موزهها
4-2-4- کتابخانه:
ایجاد فضاهایی به منظور تحقیق و آموزش در زمینه‌های خاص، به رشد و تکامل ذهنی و فرهنگی افراد علاقه‌مند کمک مؤثری می‌نماید. اندازه کتابخانه در موزه بستگی به اندازه و نوع موزه دارد و باید با آن منطبق باشد. کتابخانه موزه باید تابع ضوابط کلیه کتابخانه‌ها باشد.
علاوه بر کتاب، مجلات، انتشارات، تصاویر، نگاتیو، فیلم و اسلاید، نوار سخنرانیهای ویدئویی و پایان نامههای دانشجویی مرتبط با مجموعه موزه را نیز باید به آرشیو کتابخانه افزود. همچنین کتابخانه باید به وسایلی مانند فتوکپی، زیراکس، اسکن و رایانه نیز

دسته بندی : پایان نامه حقوق

دیدگاهتان را بنویسید