دانلود پایان نامه

آنها با اصول حمایت در برابر رقابت منصفانه است و نباید آن‏ها را با نفس عمل مهندسی معکوس مقایسه و مهندسی معکوس را به جهت تقدم بر این رقابت غیرمنصفانه، ممنوع دانست.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

همچنین می‏توان شرایطی را فرض کرد که در آن تحلیلگر پس از تحصیل قانونی سرّ تجاری، توانسته از سایر اموال فکری دارنده‏ی سرّ تجاری، نظیر علامت تجاری وی بهره برده و محصولی مشابه وارد بازار کند یا بدون انعقاد قرارداد فرانشیز، کسب‏وکاری را آغاز کند. آیا این اقدام وی موجب غیرقانونی شدن تحصیل سرّ تجاری می‏شود یا نقض حق علامت تجاری محسوب می‏شود؟
مثال دیگری که در حقوق آمریکا و در یکی از پرونده‏ها مطرح شده است، جالب به‏نظر می‏رسد. در این پرونده، دادگاه ادعای شخصی را که مدعی بود اسرار تجاری مربوط به طراحی و ساخت قایق موضوع اختلاف قبلا مورد مهندسی معکوس قرار گرفته است و افشا شده است، مردود دانست. مهندسی معکوس و تحصیل سرّ تجاری از این طریق، موجب معافیت شخص از مسئولیت در برابر صاحب اسرار تجاری می‏شود. لیکن شخصی که همان اطلاعات را با توسل به روش‏های غیرقانونی از تحلیلگر مهندسی معکوس، سرقت کرده است، از مسئولیت مبری نخواهد بود..
نتیجه آنکه، در عرصه حقوق اسرار تجاری، مهندسی معکوس یک کالا یا فرایند جهت تعیین مشخصات فنی و طراحی آن تا حدی که با تکیه بر محصولات موجود در اختیار عموم صورت گرفته باشد و نه از طریق نقض تعهد به محرمانه نگاه داشتن اطلاعات یا نقض حریم خصوصی یا جاسوسی صنعتی، جایز و قانونی است. به عبارت دیگر به عقیده‏ی نگارنده، مهندسی معکوس از استثنئات وارد بر حقوق اسرار تجاری نیست چراکه در تبیین استثنائات حقوق مالکیت فکری، مصادیقی از نقض حق، تحت شرایطی مجاز شمرده می‏شوند، در حالیکه مهندسی معکوس از طرق قانونی تحصیل اسرار تجاری است.

3-2-3 حقوق اختراعات
یکی از مهمترین اصول و مبانی موجهه نظام حقوق اختراعات، ابتنای آن بر نوعی قرارداد و توافق بین مخترع و جامعه است. به عبارت دیگر مخترع در قبال دریافت حق انحصاری ساخت، استفاده و فروش اختراع خود، ملزم به افشای اطلاعات فناورانه‏ی موجود در آن می‏شود. همین ویژگی حقوق اختراعات است که اهل فن را از مهندسی معکوسِ اختراع ثبت و افشاشده بی‏نیاز می‏کند. اما همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، حتی اگر خریدار قانونی یک اختراع تمایل به مهندسی معکوس آن داشته باشد، حقوق اختراعات او را منع نمی‏کند. این جواز مهندسی معکوس مبتنی بر دکترین نخستین فروش یا دکترین استیفای حق است. این قاعده‏ی مسلم حقوق مالکیت فکری به مالک محصول فکری که آن را خریداری کرده است، اجازه می‏دهد تا مایملک خود را به هر نحو مورد استفاده قرار دهد. همانطور که می‏تواند آن را به دیگران بفروشد یا از آن اعراض کند، آن را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل نیز قرار دهد. مبتنی بر همین قاعده و تفکیک میان مهندسی معک

دسته بندی : پایان نامه حقوق

دیدگاهتان را بنویسید