دانلود پایان نامه

دراعتیاد…………………………………………………………………………84
4-6-افزایش زمینه های بزهکاری مصرف شیشه……………………………………………………………………………85
4-7-گسترش مصرف شیشه در زنان……………………………………………………………………………………………..89
. 4-7-1-سوء استفاده از زنان برای خرید و فروش و انتقال مواد مخدر……………………………………………..90
4-7-2-سد های موجود برای ورود زنان به درمان اعتیاد…………………………………………………………………91
4-7-3-عواقب گرایش رو به افزایش زنان به مصرف شیشه…………………………………………………………….92
4-8-کودکان بزهکار…………………………………………………………………………………………………………………..96
4-8-1-تعریف طفل بزهکار……………………………………………………………………………………………………….96
4-8-2-عوامل موثر در بزهکاری نوجوانان و جوانان……………………………………………………………………….99
4-9-درمان مواد محرک شیشه…………………………………………………………………………………………………….103
4-10- پیشگیری و درمان اعتیاد شیشه…………………………………………………………………………………………104
4-11-تدایبرپیشگیری ازاعتیاد به مواد روانگردان(شیشه)…………………………………………………………………106
4-11-1-مشاوره درمان ناموفق شیشه…………………………………………………………………………………………108
4-11-2-راهکارها ومراحل درمانی…………………………………………………………………………………………….110
4-12-نقش دولت برای پیشگیری و درمان…………………………………………………………………………………..112
4-13-کنترل پیش‌سازهای شیشه……………………………………………………………………………………………….115
4-13-1-تاثیر دسترسی به انواع خدمات……………………………………………………………………………………..117
فصل پنجم : جمع بندی و نتیجه گیری
5-1-انتقادات…………………………………………………………………………………………………………………………..130
5-2-راهکارهای پیشگیری از اعتیاد به مواد روانگردان……………………………………………………………………131
5-3- راهکار های پیشگیری‌ و بازداری‌ نوجوانان‌ در مقابل‌ بزهکاری‌……………………………………………… 135
فهرست منابع …………………………………………………………………………………………………………………………140

چکیده انگلیسی………………………………………………………………………………………………………………………143
چکیده
بحث از مواد مخدر و اعتیاد به مواد روان گردان شاید به اندازه گسترش آن در بین افراد جامعه ی جهانی قدمت داشته باشد و در هر دوره و زمانی به روش های مختلفی افراد با این موضوع روبرو بوده اند و به عده ای نیز مستقیم یا غیر مستقیم لطمات و صدمات جبران ناپذیری وارد شده است .با نگاهی به تاریخ می توان دریافت هر زمان که در جامعه ی بشری که رشد و بالندگی و کمال انسانی سر لوحه حیات و زندگی بوده و مسولین و بزرگان با اندیشه ای سالم و انسان دوست بر فرهنگ اجتماعی مردم اثر بخشی داشته اند خود به نحوی از موضوع اعتیاد مخصوصا هنگامی که دامنگیر نسل آینده شده باشد دل نگران بوده اند و اندیشمندان و صاحب نظران در هر زمانی با بیان زشتی ها و بالایایی که از باز شدن چتر این معضل بر سلامت جامعه فرو خواهد ریخت هشدار دهندگان عامه مردم بوده اند. اعتیاد و مواد مخدر و مواد روان گردان”شیشه” بخصوص در سالهای اخیر که اشکال مختلفی از این نوع مواد در دسترس افراد قرار گرفته و برای هشدار به مصرف گنندگان و آنهایی که به نحوی مسئو لیت و سر پرستی جامعه را بر عهده دارند جایگاه ویژه ای دارد
کلیدواژه:موادمخدر،اعتیاد،شیشه،جامعه،خانواده

فصل اول
کلیات

1-1-مقدمه
اعتیاد یــک «بیمارى اجتماعی» است که عوارض جسمى و روانى دارد و تا زمانى که بـه علل گرایش «بیمار» توجه نشود، درمان جسمى و روانى فقط براى مدتى نتیجه‏ بخش خواهد بود و فـــرد مـــعتاد دوباره گرفتار « مواد اعتیاد آور» می‏ گردد.اعتیاد به موادمخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه ‏هاى مختلف مى‌گـــــردد همچنین ویــرانگری‏ هاى حاصل از آن زمینه ساز سقوط بسیارى از ارزش‌ها و هنجارهاى فرهنگى و اخلاقى شده و بدین ترتیب سلامت جامعه را بطور جدى به مخاطره مى‌اندازد.
پدیده شوم قاچاق موادمخدر بیش از آنکه فعالیتى سوداگرانه، تجارى و اقتصادى در عرصه مافیاى اقتصاد بین ‏المللى باشد، ابزارى کارآمد، مؤثر و راهبردى در گسترش نظام سلطه صاحبان قدرت جهان بر کشورهاى توسعه نیافته است.

تحلیل گران مسائل سیاسى و اجتماعى بر این باورند که در تهاجم و نفوذ فرهنگی، پدیده موادمخدر مهمترین عامل به تباهى کشیدن و انحطاط اخلاقى جوامع به شمار می‏ رود. متاسفانه گسترش دامنه مصرف موادمخدر در جامعه امروزى به حدى است که حتى قشر متفکر و تحصیل کرده را نیز به سمت خود کشانده است.
مبارزه با اعتیاد نیز قطعاً بیش از آنکه ماموریتى در راستاى وظایف مصرحه نیروى انتظامى باشد، اقدامى است استراتژیک در مقابله با ابزار نظام سلطه جهانى در انحطاط اخلاقى جوامع با اهداف خاص سیاسی.اعتیاد بعنوان یک آسیب اجتماعی، هیچ گاه بطور کامل ریشه‏ کن نخواهد شد، اما با تدبیر، اندیشه و تلاشى مخلصانه حداقل می‏توان آنرا به کنترل در آورد. در این راستا تلاش ما بر این است تا با ارتقاء سطح آگاهى اقشار مختلف جامعه پیشگیرى از اعتیاد را بر درمان معتادین مقدم بداریم. به امید روزى که جامعه‏ اى داشته باشیم که اگر هم در آن فرد معتادى وجود دارد، درصدد نجات خویشتن باشد.

مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه رشته حقوق با موضوع: حقوق مالکیت فکری

1-2-بیان مسئله
گرایش به مصرف مواد مخدر جدید و روانگردانهای صنعتی گسترشی جهانی داشته و کشور ایران نیز از این معضل مبری نبوده است. این رفتار به تناسب رشد فزاینده توجه دانشمندان حوزه¬های علمی مختلف را به خود معطوف نموده به نحوی که پدیده مذکور از منظر علوم مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است. محققان حوزه جرم شناسی نیز با رویکردهای مختلف پدیده استعمال مواد مخدر و روانگردان را مورد بررسی قرار داده اند که یکی از رویکردهای مهم بررسی علل گرایش به مصرف مواد مخدر و روانگردان است. این پایان نامه نیز در نظر دارد از همین منظر موضوع را مورد تحقیق قرار داده به علت یابی بروز این رفتار بپردازد.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

با توجه به متغیرهای زمانی و مکانی و نیز با لحاظ تفاوتهای جسمی و روحی افراد و تأثیر و تأثرهای محیطی، بدون تردید نمی توان تنها از یک زاویه به موضوع نگریست. شرایط سنی، تمایزات جنسی، اختلافات طبقاتی، خرده فرهنگهای موجود در طبقات مختلف اجتماعی، معضلات خانوادگی، نوع مواد رایج و مورد استعمال و بسیاری موارد پیدا و پنهان دیگر این مسأله را آشکار می سازد که ممکن است عوامل فراوانی وجود داشته باشد که زمینه ساز گرایش به مصرف مواد مخدر و روانگردان بوده اما از نظر محققان مغفول مانده است. اهمیت موضوع ایجاب می کند تا کلیه جنبه های گوناگون که می تواند مؤثر در گرایش به استعمال مواد مخدر و روانگردان است شناسایی و راجع به آن تحقیقات میدانی به عمل آید. شاید با این شیوه بتوان برخی از عواملی که شخص را به مصرف این مواد سوق می دهد شناسایی با رفع آن به کاهش بروز این رفتار کمک نمود.
یکی از شاخصهای مؤثر در وقوع رفتارهای ناهنجار اجتماعی شرایط سنی اشخاص دخیل در آن می باشد. در بسیاری موارد وجود یک کودک یا نوجوان به عنوان یک کنشگر بروز رفتار ضد اجتماعی را تسهیل می کند، خواه شخص مذکور مرتکب رفتار باشد یا قربانی آن. در زمینه مصرف مواد روانگردان که می توان مرتکب و قربانی اصلی آن را شخص واحدی دانست لازم است با تکیه بر خصیصه سنی و تمرکز روی اشخاص زیر 18 سال و با لحاظ نوع خاصی از مواد روانگردان چون شیشه که در جامعه امروزی شیوعی چشمگیر یافته به علت شناسی گرایش این قشر سنی به مصرف شیشه پرداخت تا شاید با علت یابی موضوع بتوان به پیشگیری از این پدیده کمک نمود.

مطلب مرتبط :   پایان نامه حقوق درباره : عدالت اجتماعی

1-3-سوالات تحقیق
1- تأثیر شیشه از حیث بزهکاری بر مصرف کنندگان چیست ؟
2-چه عواملی باعث می شود جوانان درشهرستان ورامین به مصرف شیشه گرایش پیدا کنند؟
3- علت یابی و شناخت عوامل موثر در مصرف شیشه درشهرستان وارمین چه تاثیری در پیشگیری از آن دارد؟
4-محیط جغرافیایی چه تأثیری در گرایش به مصرف شیشه در اشخاص زیر 18 سال دارد؟

1-4-فرضیه‏های تحقیق
1-مصرف شیشه باعث اختلال در اراده و قوه شعور مصرف کنندگان و تمایل آنها به بزهکاری می گردد.
2-گرایش به مصرف شیشه در بین جوانان مبتنی بر عللی است که لازم است این علل با تحقیقات میدانی مورد شناسایی قرار گیرد.
3-با علت یابی این رفتار می توان وقت، هزینه و نیروی عمومی و اجتماعی شهرستان ورامین را مصروف پیشگیری از بروز آن نمود. امری که هم هزینه کمتری را در بعد کلان به نظام عدالت کیفری وارد مینماید وهم مؤثرتر از برخورد کیفری در این زمینه می باشد.
4-به نقش محیط جغرافیایی شهرستان ورامین و نیز علل شخصی در گرایش به این رفتار کژروانه توجه شود.

1-5-پیشینه تحقیق
در زمینه علل مصرف مواد مخدر و روانگردان و پیشگیری از آن تحقیقات زیادی در قالب کتاب، پایان نامه، مقاله و سخنرانی انجام شده است. از جمله می توان به مجموعه کتابهای معاونت آموزش قوه قضائیه که جمع آوری سخنرانیها و مقالات در زمینه مواد مخدر می باشد اشاره نمود، همچنین از پایان نامه دوره کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران با عنوان پیشگیری از مصرف ماده روانگردان شیشه توسط نوجوانان تألیف آقای علیرضا صادقی می توان یادکرد. اما در خصوص علل گرایش به مصرف شیشه در شهرستان ورامین اثری به نظر نگارنده نرسیده است. از این حیث می توان گفت اثر حاضر طرحی نو در این زمینه می باشد.

1-6-اهداف مشخص تحقیق
در این تحقیق چندین هدف ملاک قرار گرفته است. این اهداف بر ویژگیهای شخصی مرتکب، شرایط محیطی و ماده موضوع ارتکاب جرم تمرکز یافته است. به دیگر سخن نگارنده درصدد است از سه منظر مرتکب، محیط و موضوع، رفتار ارتکابی را مورد تحلیل قرار داده با بررسی دقیق بر اساس سه عامل فوق نقش و تأثیر هر یک را در گرایش به مصرف شیشه مورد مطالعه قرار دهد. پس از تکمیل تحقیقات که تلفیقی از شیوه میدانی و کتابخانه ای می باشد برایند آن می تواند در شؤون مختلف علوم اجتماعی مورد استفاده قرار گرفته به ویژه با استفاده از آن، باز با تکیه بر سه ویژگی گامهای مؤثری در جهت پیشگیری از این کج روی برداشت.

1-7-ضرورت انجام تحقیق
استعمال شیشه را می

دسته بندی : پایان نامه حقوق

دیدگاهتان را بنویسید