دانلود پایان نامه

 

اصول صحبت راهی واسه حل دعوا و اختلاف هاییه که در کتاب «اصول و فنون صحبت» به اون اشاره شده است. این کتاب رو راجر فیشر و ویلیام اورای در سال ۱۹۸۱ نوشتن و به چار اصل اساسی در گفت و گوا و سه مانعی که ممکنه مردم در صحبت با اون روبرو شن، اشاره می کنه. اصول صحبت بیشتر به معامله برد-برد اشاره داره که می تونه به شما در رسیدن به اهداف کسب وکار کمک کنه و انتظارات طرف دیگر معامله رو هم برآورده کنه.

 

  • صحبت حرفه ای با ۵ راه حل هوشمندانه
  • نگاهی به راه حل کالباسی در صحبت
  • کتاب اصول و فنون صحبت؛ اگه می خواید روانشناسی صحبت رو بدونین تا به نتیجه مطلوب برسین

افراد رو از مشکلات جدا کنین

دخالت احساسات در ایجاد رابطه درست با طرف دیگر صحبت می تونه اصول صحبت رو تحت اثر خود بذاره. هنگام صحبت، اگه شما احساس ضرر می کنین، ممکنه با احساس خشم یا ترس وارد بحث و صحبت شید. بیشتر، برقرار نکردن یک رابطه درست و منطقی موجب سستی پایه های یک صحبت ی اصولی می شه. یکی از دلایلی روبرو شدن ی گفت و گوا با رقابت جدی در اینه که بعضی وقتا مردم اصلا به حرفای همدیگه گوش نمی دن. طرفای صحبت باید خود رو در موقعیت طرف مقابل بذارن، به طرف دیگر مثل یک دوست و شریک نگاه کنن؛ نه کسی که قراره کلاه شون رو برداره.

روی علایق خود تمرکز کنین

به جای تمرکز روی موقعیت خود که بعضی وقتا اهمیت کمتری داره، بهتره روی منافع خود اصرار کنین. کتاب «اصول و فنون صحبت» پیشنهاد می کنه در گفت و گوا بیشتر روی علایق و نقاط مشترک خود بحث و تبادل نظر کنین. به طور مثال، اگه از فروشنده بخواهید به شما تخفیف بده، به جای اصرار روی درصد تخفیفی که انتظارش رو دارین، بهتره در مورد راه های دیگر صرفه جویی و کاهش هزینه ها صحبت کنین. ممکنه فروشنده بتونه در یک سفارش بزرگ تر تخفیف بیشتری واسه شما قائل شه یا واسه تون اعتبار خرید درنظر بگیره. در اول بهتره علایق طرف دیگر معامله رو شناسایی کنین. از اونا در مورد دلیل موضع گیری شون در یک موضوع خاص سؤال کنین. هر گروهی در موقعیتای مختلف منافع مشترکی داره. درمورد منافع و علایق مشترک خود صحبت کنین و واسه رفع مشکلات، تموم سعی خود رو روی همین نقاط مشترک متمرکز کنین.

مطلب مرتبط :   ده علت نارضایتی زوجین از زندگی زناشوییایجاد گزینه های جور واجور

توجه داشته باشین که واسه هر مشکل و مسئله ای راه حلا و گزینه های مختلف و متنوعی روی میز هست. واسه این کار بهتره که از قضاوت ایدها و نظرات بقیه دست وردارین. بعضی افراد از این موضوع به عنوان طوفان مغزی یاد می کنن که می تونه روش مؤثری در ایجاد خلاقیت باشه. در این فعالیت، دید و تفکر شما نسبت به یک مشکل، جدا سازی وتحلیل اون و یافتن راه حلای مختلف رو تغییر می ده و پس شما می تونین اقدامات ویژه ای واسه رفع اون انجام بدین. در طول مرحله آزمایش، کار رو با ایده های امیدوارکننده شروع کنین.

استفاده از معیارهای عینی

وقتی مخالف قوی و مستقیمی هست، همه طرفای صحبت باید از معیارهای عینی و قابل لمس استفاده کنن. پیشرفت و گسترش معیارهای قابل لمس و علمی شامل سابقه قانونی، تحقیقات علمی و آمارهای صنعتیه. اگه هر دو طرف صحبت از اعتبار اطلاعات مطمئن باشن و اونو به عنوان یک شاخص استاندارد که مورد قبول همه طرفای مذاکرهه، در نظربگیرند، می تونین ادعا کنین که معیارهایتان قابل لمس و علمیه. مثلا، ممکنه در مورد حقوق، با افرادی که قراره در آینده همکارتان باشن، صحبت کنین. شاید این افراد خواهان دریافت حقوق ۵ میلیون تومانی باشن، اما حقوقی که شما واسه اونا درنظر گرفتین، ۴ میلیون تومانه. اگه طبق استاندارها و آمارهای منطقی کارخانه واسه اونا توضیح بدین که متوسط حقوق در این کارخانه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانه، احتمال اینکه این کارمندان با حقوق ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی موافقت کنن، بیشتر می شه.

مطلب مرتبط :   یادگیری نکته های فن بیان ،آداب معاشرت،سخنرانی و مهارت های ارتباطیمشکلات صحبت

همه گفت و گوا منتهی به یک راه حل درست نمی شه. قدرت، حقه بازی و خودداری طرف دیگر صحبت به استفاده از یک صحبت ی اصولی ازجمله موانعیه که می تونه شما رو از رسیدن به یک راه حل دور کنه. وقتی یک طرف صحبت قدرت داره، طرف ضعیف تر باید واسه رسیدن به برابری در گفت و گوا از نقاط قوت خود استفاده کنه. دو طرف صحبت قبل از شروع هر صحبتی بدترین حالت ممکن رو آزمایش می کنن. طرف ضعیف تر صحبت باید راه حلای غیرمنطقی رو شناسایی و اونا رو آزاد کنه. قدرتمندی در صحبت نمی ذاره طرف مقابل شما رو فریب بده. وقتی طرف مقابل اصول صحبت رو رعایت نکنه، نباید انتظار رسیدن به یک توافق درست رو هم داشت. بهتره به جای استفاده از روشای تهاجمی، سعی کنین با قدرت خود طرف مقابل رو به طرف مشکلات هدایت کنین. دوز و کلک ممکنه موجب اتلاف وقت شه و نتیجه مفیدی هم واسه تون نداشته باشه. چار اصل اشاره شده در این مقاله به شما کمک می کنه تا صحبت ی موفقی داشته باشین.
دسته بندی : مقالات

دیدگاهتان را بنویسید