دانلود پایان نامه

 

هیچکی نمیتونه ادعا کنه که بهترین شوهر دنیاست، ابدا این طور نیس. اما حتما خیلی از آقایان سعی می کنن همیشه همسری بهتر و بهتر باشن. هیچوقت فراموش نکنین که رابطه زناشویی چیزیه که نیاز به رشد و تغییر داره و باید روی اون کار کنین.

در این مطلب، می خواهیم اصول همسرداری و مهمترین چیزی رو که در مورد «یک شوهر خوب شدن» لازمه واسه تون بگیم. شاید خیلی از این نکات رو خودتون هم تجربه کرده باشین.

 

نقشی که همیشه در حال تغییره

اگه می خواید یک شوهر خوب بشین، اولین اصل همسرداری که باید بدونین اینه که همه چیز تغییر می کنه. همسرتون تغییر می کنه، شما تغییر می کنین، شرایط زندگی تون تغییر می کنه. و از آنجایی که این تغییرات بی اخطار روی میدن، شما به عنوان یک آدم و یک همسر باید همیشه در حال تغییر و تغییر باشین. اگه نمی تونین اون کسی که هستین (یا اون چیزی که فکر می کنین هستین) رو تغییر بدین، پس در رابطه تون به مشکل برخواهید خورد.

منظور این نیس که یک شوهر خوب باید در برابر تموم خواستهای زنش تسلیم شه، ابدا! واقعا، اگه این کار رو بکنین از علاقه همسرتون به شما کم میشه. یک زن خوب همیشه دوست داره شما با خودتون روراست باشین و کاری رو انجام بدین که شادتان می کنه. اما از شما توقع داره وقتی نیاز به تغییر هست، تغییر کنین و البته حق هم داره!

دلیل اینکه در این مطلب، به جای «همسر خوبی باشیم» از «همسر خوبی بشیم» استفاده شده اینه که همسر بودن نقش و جایگاهیه که همیشه در حال تغییره؛ این کار هیچوقت همه نداره. شوهر خوب همیشه می دونه که باید واسه رابطه شون و واسه خودش کاری بکنه. لطفا این پیشنهاد رو جدی بگیرین.

حالا چند نکته رو با شما در بین می ذاریم که روی رابطه تون اثر مثبت می ذاره. بدیش اینه خیلیا در زندگی الگوی خیلی مناسبی از یک همسر خوب بودن ندارن.

۱. با تموم وجود به حرفای همسرتون گوش بدین، نه اینکه فقط شنونده باشین

یکی از بهترین اصول همسرداری که باید همیشه مورد توجه داشته باشین اینه که یک مرد باید با توجه کامل به حرفای همسرش گوش بده. وقتی همسرتون مجبور می شه به شما بگه کاری باید انجام بدین، یعنی متوجه اشارهایی که چند بار به شما کرده، نشده اید. اگه می خواید یک شوهر خوب بشین باید یاد بگیرین که این اشارها چه هستن.

یک مثال آسون؛ شستن ظرف هاست. فرض کنین خانمی عادت داره هر شب واسه همسر و فرزندانش شام درست کنه و هر شب هم پدر خونواده «فراموش می کنه» که در شستن ظرفا به همسرش کمک کنه. همسرش هیچوقت از اون کمک نمی خواد چون می دونه که پدر خسته از سر کار برگشتهه، اما تشکر اش از زحمات همسرش رو با درست کردن یک شام خوشمزه میگه. بعد از شام همیشه مادر خونه دلخور و اخموست. در موارد خیلی نادری که مرد در شستن ظرفا کمک می کنه، زن، یک زن متفاوت می شه؛ خوشحال و آروم و خوش رفتار.

همسر خوب بودن یعنی اینکه خوب به حرفای همسرتون گوش بدین و متوجه سیگنالای بی صداش بشین. هر زنی خاصه و به شکل های خاص خودش هم رابطه برقرار می کنه و این وظیفه ی شماس که مثل بهترین دوستش، این روش ها و علائم رو تشخیص بدین.۲. راه های ارتباطی خوب بسازین

شاید بعد از خوندن اولین نکته با خود گفتین: «چرا همسرم نمیتونه خودش بگه که چه می خواد؟» خیلی ، اگه شما زمان زیادی رو صرف گفتگو با همسرتون کرده و ارتباطی ایجاد کردین که اون می تونه بی اینکه احساس کنین داره غُر می زنه، خیلی آسون از شما بخواد کاری رو انجام بدین، این خیلی عالیه، منتظر باشین تا خودش به شما بگه. اما بیشتر اوقات همسرتون خواهد گفت که نباید «مجبور» شه از شما چیزی رو مستقیما بخواد، شما خودتون باید انجامش بدین. و اینجاست که رابطه معنی پیدا می کنه.

یک شوهر خوب شدن یعنی ایجاد الگوهای ارتباطی عالی. بعضی وقتا این کار، سخت می شه. بعضی وقتا در میونه ی خشم و عصبانیت شما نمی خواهید هیچ ارتباطی برقرار کنین. اما یک شوهر خوب سعی می کنه این رابطه رو بسازه. یک شوهر خوب، جستجو می کنه تا بفهمد چرا به این نقطه از عصبانیت رسیده است و بعد یک راه حل پیدا می کنه. اجازه بدین بازم واسه تون مثالی بزنم.

فرض کنین یک روز عصر بعد از پایان کار با دوستان تون به رستوران می روید. همسرتون در خونه مشغول درست کردن شامه و خیلی عالی میشه اگه شما حدود ساعت هفت و نیم در خونه باشین تا با هم شام بخورین. اما این اتفاق نمی افته و شما تا دیروقت بیرون می مانید. وقتی به خونه برمی گردید تعجب می کنین که چرا اون دلخور و بدعنقه و از اون می پرسین: «چی شده؟» یا «خسته و بی حوصله هستی؟» این جور سؤالا فقط شرایط رو بدتر می کنه. در آخر هم شما بی خیال می شید، سرش داد می کشین و به رختخواب می روید. هیچ چیزی حل نشده!

مطلب مرتبط :   سرطان چه نوع بیماری است؟

یک راه بهتر اینه که از مغزتون استفاده کنین و ببینین مشکل همسرتون چیه. هر وقت که با دوستان تون بیرون می روید این اتفاق میفته؟ خیلی ، پس چیزایی فهمیدین. باید سر یک فرصت مناسب بشینین و از اون بپرسید از اینکه واسه شام دیر اومده بودین ناراحت و دلخوره. اگه جوابش مثبت بود، از اون عذرخواهی کنین و بعد قول بدین این بار اگه خواستین جایی برید حتما از قبل به اون آگاهی میدید. با مهربانی و ملایمت به اون بگید خیلی خوبه که در مورد احساساتش آسون تر با شما صحبت کنه چون شما هیچوقت از روی عمد، قصد رنجاندنش رو ندارین.

ایجاد الگوهای ارتباطی درست و برقرار کردن رابطه، ازدواج تون رو نجات میده. خلاق باشین. نگید: «چی شده خانوم» و توقع داشته باشی اون به شما توضیح بده و بعد هم شما بی خیال نسبت به موضوع باشین! مسئولیت پذیر باشین و یک راه حل پیدا کنین. در مثال بالا اگه مرد این کار رو می کرد، حتما رابطه شون خیلی متفاوت تر می بود و احترام بیشتری واسه زن قائل می شد.۳. فردیت تون رو از دست ندین

این موضوع چیزی نیس که پدر و مادرتان به شما یاد بدن اما اونقدر مهمه که باید اینجا در موردش حرف بزنیم. فردیت خود رو از دست ندین و تبدیل به زوجی نشید که در هم ترکیب می شن. ازدواج، آمیخته شدن دو نفر نیس؛ بلکه همراهی دو نفره. اگه حس فردیت تون رو از دست بدین، یک چیز خاص و منحصربه فرد رو از دست دادین.

خیلی وقتا زوجایی رو می بینیم که بعد از ازدواج، سرگرمیا، خاطرات و علاقه مندیای خودشون رو آزاد کردن چون کامل در طرف مقابل شون ذوب شدن. در عرض چند ماه یا چند سال، این رابطه به انتها می رسین یا دچار آشوب و نا آرومی میشه چون از همدیگه خسته و دلزده شدن. اونا فردیت شون رو از دست دادن.

در آیین بودا نقل قولیه که می گه: «اگه شما زمان زیادی رو با کسی سپری کنین، فقط ایرادهای اونو خواهید دید. حتی اگه با خود بودا هم باشین، چیزی در اون پیدا می کنین که اونو دوست ندارین.» وقتی در یک رابطه زناشویی، فردیت خود رو آزاد کرده و جوری زندگی می کنین که انگار یک نفر هستین، این اتفاق در رابطه تون روی می ده. یادتون میاد؟ وقتی واسه اولین بار همدیگه رو ملاقات کرده بودین، مشغولیتای دیگری داشتین: مطالعه، ورزش، موسیقی، شعر و شاعری، دوستان و رفقا، … و تقریبا همین چیزها بود که شما رو جذب همدیگه کرد. پس چرا ترک شون کردین؟

بعضی وقتا حفظ تفریحات و سرگرمیای گذشته کار سختیه چون کار و مشغله ی خیلی زیادی دارین و به سختی می تونین همدیگه رو ببینین اما باید سعی تون رو بکنین. شما باید سعی هماهنگ داشته باشین تا هر هفته، زمانی رو جدا از هم بگذرونین و واسه خودتون کاری بکنین. اگه اینجور روش ای در پیش بگیرین، خیلی خوشحال تر خواهید بود.

۴. هیچوقت با همسرتون برخورد فیزیکی نکنین، بد و بیرا نگید و سرش فریاد نکشید

واسه یه سری از آدما، این نکته ای بدیهیه اما بعضیا این نکته رو فراموش کردن. برخورد فیزیکی، فحش دادن و یا فریاد زدن هیچوقت درست نیس. اگه به جایی رسیدید که دیدید فریاد زدن، تنها جوابه پس بدونین جایی در این راه دچار اشتباه شدین و لازمه به عقب برگردید و اصلاحش کنین.

بعضی وقتا شاید با دوستان تون در مورد همسران تون گفتگو کنین. حتما همیشه یکی هست که موضوع جنگ و مرافعه با همسر رو پیش بکشه و در این مورد حرف بزنه که: بعضی وقتا واقعا لازمه بر سر ِ همسرتون داد بکشین تا قدرت تون رو اعلام کنین. شاید واکنش داخلی تون به این باور اینه: «نه، تو نباید این کارو بکنی». اون، همسر توست، شریک زندگی ات، بهترین دوستت و معشوقه ات. کتک زدن، فحش دادن و فریاد زدن، انواعی از فرومایگی و سقوط هستن و مناسب این شخص نیستن.

خطاب به همه مردهایی که فکر می کنن فریاد زدن و نعره کشیدن، لازمه باید بگیم قابل درکه که شما از کجا و چه شرایطی به اینجا رسیده اید و وضعیت فعلی تون چیه، بیشتر آقایان در اینجور شرایطی بودن. اما یک نظر کارشناسانه هست که می گه: «ملاک تشخیص یک مرد اینه که چقدر سریع عصبانی می شه.»

مطلب مرتبط :   اصول مذاکره؛ چند اصلی که می‌تواند یک مذاکره برد برد را رقم بزند

وقتی بر سر همسرتون داد و فریاد میزنین، قدرت تون رو نشون نمی بدین، بلکه فقط به اون نشون میدید که اراده ی ضعیفی دارین و صبر و تحمل تون خیلی کمه. مردی که همسرتون واقعا به اون احترام می ذاره مردیه که بتونه بی متوسل شدن به زورگویی و گردن کلفتی، از باور اش دفاع کنه. مرد واقعی کسیه که بتونه در دعواها، اختلاف نظرها و عشق و عاشقی، خونسردی اش رو حفظ کنه. لطفا در این مورد خوب فکر کنین.

۵. مدیریت خلاقانه داشته باشین

بیشتر افراد میدونن که مرد و زن مساوی هستن و همیشه هم همین طور فکر می کنن. اما یکی از چیزایی که باید یاد بگیرین اینه که اگه بتونین مدیریت و رهبری خلاقانه ای در رابطه تون نشون بدین، همسرتون بیشتر و بیشتر دوست تون داره و براش جذاب تر خواهید بود.

مثلا، هردوی شما یک روز عالی رو گذرونده اید، تازه به خونه رسیده اید و خیلی هم گرسنه هستین. اما هیچ چیزی در آشپزخانه ندارین. شاید هر دوی شما می شینین و فکر می کنین چه باید بکنین؛ باید به رستوران برید و چیزی بخورین یا در خونه بمونین و چیزی درست کنین؟ یک مدیر خلاق و مدبر، به جای اینکه گیج و دستپاچه شه، یک تصمیم مناسب و جسورانه میگیره و بعد به اون عمل می کنه، بی سراسیمگی و جنجال، فقط عمل!

از نظر علمی ثابت شده زنا جوری برنامه ریزی شدن که این جور رفتارها رو پسند می کردن، چون نشون دهنده ی قدرت و مهارت حفظ بقاست، و علاوه بر این، تا حدودی از استرس موجود در اون شرایط کم می کنه. وقتی همسرتون احساس خوبی نداره، اگه بتونین کمی مدیریت مبتکرانه از خود نشون بدین، اون واقعا تشویق تون می کنن. این شرایط می تونه شستن ظرفا باشه، گفتگویی سر میز شام، رنگ جدید دیوارهای خونه و یا راه حلی واسه مسئله ای که همسرتون در اون درگیره. به محض اینکه اینجور روش ای در پیش بگیرین خواهید دید که اونم در شرایط مثل همین کار رو واسه شما می کنن!۶. دوستش داشته باشین، اما نه فقط در حد حرف

یک موضوع اصلی در این مطلب اینه که شما باید شوهری بالاتر از کلمات باشین. کلمات اگه حمایت ی معنایی و عملی نداشته باشن، پوچ هستن. عشق هم همین طوره. شما می تونین هزار بار در روز به همسرتون بگید که دوستش دارین و عاشقش هستین اما اگه از اونو برگردانید و اونو ندیده بگیرین، اون هزار بار بی ارزشه.

یک شوهر خوب، راه های تازه واسه عشق ورزیدن به همسرش پیدا می کنه، به حرف هاش گوش می ده، در مورد روزی که پشت سر گذاشته با اون حرف می زنه، واسه کارایی که در خونه و زندگی انجام می ده ارزش قائله و همیشه به دنبال اینه که همسرش، این تشکر و تشویق رو واقعا احساس کنه. به اون بگید چقدر رفتارهایش رو پسند می کردین و به عنوان یک زن چقدر تحسینش می کنین. اما رفتارتان باید حمایت ی کلام تون باشه؛ به کلمات تون معنا بدین. اگه بتونین راهی واسه رابطه دادن کلمات با رفتارتان پیدا کنین که نشون بده جدی و روراست هستین، اون واسه همیشه عاشق تون خواهد موند.

۷. واسه رابطه ی جنسی اصرار نکنین؛ شرایطش رو فراهم کنین

یک مرد واقعی وقتی همسرش مایل به رابطه جنسی نیس، بیشتر اصرار نمی کنه. رابطه ی جنسی نقش اون اونقدر پررنگی در رابطه زناشویی داره که متأسفانه اگه مشکلاتی در زندگی پیش بیاد، این رابطه هم خیلی تحت اثر قرار میگیره. پیشنهاد ای که می تونیم واسه تون داشته باشیم اینه که یک شوهر خوب، شرایط یک رابطه جنسی لذت بخش رو ایجاد می کنه، نه اینکه اونو گدایی کنه. اگه همسرتون تمایلی به رابطه ی جنسی نداره، شما باید صبور باشین.

نتیجه

شوهر خوب شدن و رعایت اصول همسرداری، چیزیه که همیشه در حال تغییر و تکامله. شما نمی تونین فقط بشینین، کاری نکنین و امید داشته باشین و آرزو کنین که همه چیز خوب و دلچسب پیش برود. سعی تون رو بکنین تا بالاتر از کلمات دوستش داشته باشین، ذوق و ابتکار داشته باشین و الگوهای ارتباطی شفافی ایجاد کنین و هیچوقت با همسرتون برخورد فیزیکی نداشته باشین، هیچوقت!

برگرفته از: thedailymind


10000تومان


5000تومان

دسته بندی : مقالات

دیدگاهتان را بنویسید