دانلود پایان نامه

تا آفت حشرهای در حال رشد (در صورت وجود) آشکار شود.
همه مواد، با هر میزان آلودگی باید پیش از در دسترس قرار گرفتن، ضد عفونی، آفت زدایی شود.
با هدف اطمینان یافتن از موثربودن راهبرد دفع آفت باید تمام اشیای پر مخاطره درون موزه و انبار، به طور مستقیم، بازبینی شود.
هر شیء که نشانه آلودگی فعال حشرهای داشته باشد باید بیدرنگ جدا سازی و از ویترین یا انبار خارج شود. این فرآیند با ضد عفونی شیء کامل میشود.
نواحی قرنطینه هم، معمولاً با هدف اطمینان از عدم سرایت آلودگی به جای دیگر باید بازبینی شود.
4-5-3-2- روش نمونه برداری و شناسایی آفات
سیاست مقابله با عوامل بیولوژیک دو شاخه اصلی دارد:
مقابله و پیشگیری برای مجموعه سالم
رویارویی و حذف برای مجموعه آلوده و تبدیل به مجموعه سالم
برای اجرای هر کدام از این دو شاخه در ابتدا باید شناخت نسبت به نوع آفت داشته باشیم.
در بحث پایش مخزن از تله استفاده میکنیم.تله انواع مختلف دارد:
تله نوری
تله فرمون
تله تغذیهای
باید یادآوری کرد که تلهها برای از بین بردن حشرات نیستند، تلهها برای نمونه برداری- پایش و سنجش استفاده میشود، زمان تلهگذاری و نوع تله انتخابی باید مناسب باشد.
انواع مختلفی از تله را نیز میتوان ساخت مثلاً تله برای سوسکها، با قرار دادن خمیر نان باگت درون شیشه دهان گشادی که درون دهانه ورودی شیشه با وازلین چرب میکنیم سوسک وقتی به طرف بوی نان کشیده میشود وازلین مانع حرکت کردن سوسک میشود و درون بطری به دام میافتد.
4-6- حفاظت
موزهها موظف به حفظ و نگهداری دقیق و جدی آثاری هستند که مجموعههای آنها را شکل میدهند. این موضوع در تعریف موزه هم ذکر شده است و هم به عنوان یکی از مهمترین فلسفههای وجودی موزهها و مأموریتهای کلیدی آنها دانسته میشود. حفاظت شامل کلیه فعالیتها و اقداماتی است که از سوی کارکنان یک موزه به منظور نگهداری شایسته آثار برای نسلهای آتی صورت میپذیرد. مسئولین اجرای این فعالیتها در موزه را محافظ(حفاظتگر) میخوانند و ایشان مکلفند که بصورت دورهای اقلام موزهای و اسناد مرتبط با آنها را بررسی نموده و از سلامت کامل آنها اطمینان یابند. بدیهی است در صورتی که به واسطه هر عاملی، آثار موزهای در معرض تخریب ، فساد و نابودی قرار گیرند، حفاظتگرها باید اقدامات اجرایی در خصوص ترمیم ، اصلاح و بهبود وضعیت نگهداری را مورد اجرا گذارند.
4-6-1-سرقت
سرقت یکی از مهمترین مخاطراتی است که مجموعههای موجود در موزهها را تهدید میکند. بنابراین مسئله امنیت یکی از مسائل مهم در هر موزه‌ می‌باشد، زیرا یکی از مهمترین اهداف اصلی موزه‌ها نگهداری از اشیاء است. مسئله حفاظت و امنیت باید از مرحله طراحی اولیه موزه در نظر گرفته شود.

سرقت ۲۲۰ قطعه آثار تاریخی از موزه آرمیتاژ و «دستبرد مسلحانه به موزه «مونش» شهر اسلو نروژ برای سرقت تابلوی «فریاد» ادوارد مونک در حضور صدها بازدید کننده، نمونه ای از این سرقت های بزرگ در موزههای دنیا است.»
در موزههای ایران نیز سرقت اشیاء یکی از دغدغههای بزرگ میراث داران و دوستداران میراث تاریخی ایران است. ارزشمندترین اثری که طی سی سال اخیر از موزه های داخل ایران به سرقت رفته، لوح زرین هخامنشی است. اثری که یکی از چهار لوح زرین و سیمین کاخ آپادانا به شمار میآید و در  شهریور ۱۳۱۲، توسط فردریک کرفتر، از اعضای هیات حفاری در تخت جمشید از زیر ستون های اصلی کاخ آپادانا به دست آمده بود.
سرقت دو جلد قرآن، به خط یحیی الجمال الصوفی در سال 1364 از موزه پارس شیراز و سرقت ۱۵ سکه طلا و نقره ، یک گردنبند از نمایشگاه موزه ملی ایران در سال ۱۳۷۰، سرقت ۳۸۵ سکه طلا و نقره و شش قلمدان از بخش اسلامی موزه ملی در سال ۱۳۷۱، سرقت شش قلم اشیاء فرهنگی از کاخ نیاوران در سال ۱۳۷۴، سرقت ۲۱ قلم اشیای عتیقه از موزه آبگینه و سفالینه در سال ۱۳۷۹، ناپدید شدن یک کتیبه سنگی از موزه ملی در سال ۱۳۸۰، سرقت یک تابلوی نقاشی از موزه هنرهای ملی و یک رو طاقچهای زرین از کاخ صاحبقرانیه در سال ۱۳۸۱ و ناپدید شدن قرآن خطی منصوب به حضرت علی(ع) در سال 1382 از موزه پارس شیراز نمونه هایی از عدم رعایت استانداردهای ایمنی میباشد.

با توجه به ثبت ۴۵۰ موزه در ایران، سهم هر یک از آن‌ها برای ارتقای سیستم‌های حفاظتی و امنیتی و مقاومت در برابر سارقان حدود 1/8 تومان است. شکی نیست که سارقان برنده این معامله نابرابرند.
4-6-1-1- راهکارهای پیشگیری از سرقت
برای تأمین امنیت می‌توان از روشهای متعددی استفاده کرد. در مورد اشیائی که ارزش زیادی دارند و طمع دزدان را بر می‌انگیزند، باید دقت ویژه‌ای مبذول داشت. از این رو اتخاذ تمهیداتی که به نحوی شایسته این آثار را در قبال خطر سرقت ایمن سازند، ضرورتی کاملاً اجتناب ناپذیر است. دوربینهای مدار بسته، سیستمهای ضد سرقت، حفاظهای فیزیکی امنیتی و نیروهای تعلیم دیده در این چرخه امنیتی قرار میگیرند. روشن است که علیرغم همه این تمهیدات موضوع بیمه کردن آثار موزهای بخصوص هنگام حمل و نقل آنها کاملاً حیاتی و مهم است.
کاهش پنجره‌ها و درهای بیرونی در امنیت موزه‌ها تأثیر بسزائی خواهد داشت ؛استفاده از حفاظ در جلوی اشیاء نیز همیشه توصیه میشود. با تجهیز موزه به دوربینهای مدار بسته نیز میتوان محیط موزه را تحت کنترل قرار داد.
اما به طور کلی کامل‌ترین تجهیزات نمی‌تواند بدون عامل انسانی آنطور که باید مؤثر و کافی باشند و برای حفاظت از اشیاء بهترین راه این است که در تمامی ساعات بازدید، گشت و مراقبت در سراسر گالری‌ها به دقت صورت پذیرد. برقراری ارتباط مخابراتی خودکار بین موزه و نزدیکترین کلانتری یکی دیگر از اقدامات امنیتی می‌باشد.
4-6-2- جلوگیری از آتش‌سوزی:
تهدیدات جدی نظیر آتش سوزی نیز وجود دارد که اقدامات مقتضی در خصوص مقابله با آن هم در بعد ایمن سازی فضاهای موزهی و تجهیزات آن به سیستم های ضد حریق و هم از منظر بیمه نمودن آثار موزهی در قبال این خطر میباید انجام پذیرد.
4-6-2-1-حفاظت در برابر آتش سوزی
معمولاً خسارت ناشی از آتش سوزی جبران ناپذیر است. به همین دلیل، حفاظت در برابر چنین مصیبتی باید مهمترین بخش برنامهی حفاظت از مجموعههای موزهی باشد. در حالی که اغلب میتوان اشیای مسروقه و آسیب دیده را پس گرفت و مرمت کرد، آتش سوزی میتواند شیء را برای همیشه از مجموعه موزه محو کند. اکثر آتش سوزیهایی که در موزه رخ میدهد ناشی از تأسیسات حرارتی معیوب، استفاده مخاطره آمیز از مایعات قابل اشتعال، سیمکشی غلط و بیتوجهی به ممنوعیت استعمال دخانیات است. آتش سوزی زمانی رخ میدهد که سه عامل زیر موجود باشد:مواد سوختنی، اکسیژن، دمای کافی برای اشتعال مواد.
اگر یکی از سه عامل فوق وجود نداشته باشد بروز آتشسوزی غیر ممکن است.
4-6-2-2- تشخیص آتش سوزی
دو سیستم اصلی برای تشخیص آتش سوزی وجود دارد. در یکی از آنها تشخیص دهندههای حرارتی بکار میرود که در مقابل حرارت عکس العمل نشان میدهد. یک دستگاه تشخیص دهنده دمای تعیین شده در محل نصب میشود و در صورتی که دما از حد معین بالاتر رود آژیر خطر را به صدا درمیآورد یا شروع به پخش علائمی دیگر میکند. یک دستگاه دیگر تشخیص آتش سوزی وجود دارد که در مقابل افزایش ناگهانی دما واکنش نشان میدهد ولی در مواقعی که حرارت تدریجاً بالا میرود عمل نمیکند. این نوع تشخیص دهندهها را تشخیص دهنده(میزان افزایش) مینامند.
آتش سوزی را به سه دسته تقسیم میکنند:
آتش سوزی نوع الف که شامل مواد سوختنی عادی مثل کاغذ، پارچه و چوب میشود. آتش سوزی نوع الف را میتوان با سرد کردن یا خیس کردن آن مهار کرد. آتش سوزی نوع ب شامل چربی و روغن، رنگ و مایعات قابل اشتعال میشود. اینگونه آتش سوزیها را میتوان با خفه کردن خاموش کرد. آتش سوزی نوع ج در اثر وجود انرژی الکتریکی در وسایل برقی ایجاد میشود. این نوع آتشسوزی ها را میتوان با استفاده از خاموش کنندههای نارسانا (عایق) خاموش کرد.
میزان خسارات ناشی از آتش سوزی در موزهها به دلایلی چند افزایش یافته است. استفاده از تجهیزات الکتریکی در موزهها بسیار رایج شده است و همین وسایل میتوانند عامل بالقوهی برای شروع آتش سوزی باشند. روی هم انباشتن اشیاء گرانبها نیز یکی از عوامل دیگر است، زیرا حتی یک آتش سوزی کوچک در صورتی که در یک انبار بسیار شلوغ رخ دهد میتواند خساراتی فراوان وارد آورد. در زمینه حفاظت در برابر آتش سوزی، نیروی متخصص کم است و غالباً تأکید کافی در مورد مسئولیت افراد در پیشگیری از آتش سوزی به عمل نمیآید.
« برای مدیریت پیشگیری از آتشسوزی در موزه باید موارد امنیتی متعددی را رعایت نمود. باید از بکار بردن تجهیزات قابل اشتعال جلوگیری کرد. استفاده از چوب به منظور تزئینات و استفاده از پارچه برای پوشاندن دیوارها باید به حداقل برسد. در صورتی که استفاده از آن موارد اجتناب‌ناپذیر باشد باید تمامی آنها، با بهترین روش به مواد ضد آتش آغشته شوند.
باید دقت بسیار به کار برد تا از اتصالات برق در سیستم‌های الکتریکی جلوگیری بعمل آید و سیم‌کشی، باید منطبق با بالاترین سطح استانداردهای ایمنی صورت گیرد و تمامی سیم‌ها عایق گردند. همچنین تأسیسات حرارتی موزه باید جدا از ساختمان موزه باشد و هر نوع رابطه آن با موزه به وسیله عایق حرارتی، جدا نگه داشته شود. قسمتهای حرارتی باید دارای درهای اتوماتیک باشد که به طور خودکار در هنگام بروز کمترین آتش‌سوزی بسته شود و شبکه برق موزه باید چنان تعبیه شود که دستگاههای الکتریکی و کابلهای اصلی و همه آن چیزهائی که می‌توانند جرقه الکتریکی ایجاد کند،‌ تا حد ممکن از تالارهای نمایش و گنجینه ها دور باشد.
در ادامه مبحث به معرفی انواع سیستمهای اطفاء حریق میپردازیم که متناسب با اشیاء موزه میتوان از آنها استفاده کرد:
4-6-2-3- وسایل و لوازم مبارزه با آتش‌سوزی:
1) خاموش کننده‌های آب و گاز
2) خاموش کننده‌های پودر و گاز
3) خاموش کننده‌های 2CO (گاز کربنیک)
4) خاموش کننده‌های هیدرو کربورهای هالوژنه
خاموش کننده‌های آب و گاز :
این نوع خاموش‌کننده‌ها که از آب و گازی جهت تخلیه آب، استفاده میشد هم‌ اکنون استفاده محدودی دارد.
خاموش‌کننده پودر و گاز شامل:
الف: خاموش‌کننده‌های پودر و گاز، بالن بغل: در این کپسول‌ها تا حدود 3/2 حجم کپسول از پودر پر شده است و گاز درون بالنی در کنار کپسول قرار دارد که با باز کردن شیر بالن گاز به درون کپسول رفته و با اشاره نازل پودر توسط فشار گاز به بیرون می‌آید. 
ب: خاموش‌کننده پودر و گاز، بالن داخل: در این کپسول‌ها گاز درون بالن و بالن در داخل کپسول قرار گرفته است و با ضربه زدن به کلاهک کپسول گاز آن به داخل کپسول راه یافته و منجر به خروج پودر از کپسول می‌شود.
ج: خاموش‌کننده پودر و گاز تحت فشار: در این نوع کپسول‌ها پودر داخل آن زیر فشار دائم گاز می‌باشد و رطوبت موجود در هوا نمی‌تواند روی آن تأثیر داشته باشد، علامت مشخصه این نوع کپسول‌ها فشارسنجی است که روی کپسول قرار دارد، تا زمانی که گاز آن در حد مجاز است درجه روی قسمت سبز قرار داشته و به محض آنکه گاز آن به عللی از کپسول نشت یابد درجه به قسمت قرمز می‌آید که فوراً باید تحت شارژ گاز قرار گیرد، لازم به یادآوری است که خاموش‌کننده‌های پودر و گاز بالن‌دار در بالن خود از گاز 2CO استفاده نموده ولی خاموش‌کننده پودر و گاز تحت فشار از گاز ازت یا نیتروژن استفاده می‌کنند.
خاموش‌کننده‌های 2 CO:

مطلب مرتبط :   منابع و ماخذ پایان نامه قراردادهای بین المللی

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

در این نوع کپسول گاز 2CO بکار رفته است که این گاز تحت فشار زیاد بصورت مایع درآمده و هنگام عمل بصورت گاز خارج می‌گردد.گاز، داخل بصورت مایع و تحت فشار است، لذا بدنه این کپسول‌ها از آلیاژ مقاوم فولاد مخصوص ساخته می‌شود، علامت مشخصه این نوع کپسول‌ها داشتن نازل شیپوری یا استوانه‌ای است که آنرا از سایر کپسول‌ها متمایز

دسته بندی : پایان نامه حقوق

دیدگاهتان را بنویسید