دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

معکوس
همان گونه که اشاره شد استفاده از روش مهندسی معکوس برای کشورهای در حال توسعه، روش بسیار مناسبی جهت دسترسی به فن‏آوری، رشد و توسعه است. طی سالهای اخیر مقوله‏هایی چون توسعه‏ی بازار، صادرات، رقابت در سطح بازار جهانی از جمله مواردی بوده که بزرگترین دغدغه‏ی مدیران ارشد سازمان‏های مهندسی و تولیدی ایران بوده‏اند. سوالی که همیشه مطرح بوده، این است که چگونه می‏توان درکوتاه ترین زمان فاصله خود را با کشورهای پیشرفته کاهش داد و در بازرگانی جهانی سهم مناسبی داشت؟
بررسی سیر پیشرفت کشورهایی مانند کشور ما که فناوری را به مرور زمان به‏دست نیاورده و در مقطعی از زمان سعی در احاطه یافتن به آن داشته‏اند، نشان می‏دهد که در اولین گام، استفاده‏ی گسترده از روش‏ مهندسی معکوس جهت درک اولیه محصولات و سپس ساخت و ارتقای آن‏ها با توجه به نیازهای خود روش مناسبی است. به‏کارگیری فرآیندهای نسخه‏برداری با علم مهندسی معکوس کاملاً متفاوت است. پیشرفت در فرآیندهای نسخه‏برداری مرسوم در صنایع کشور هیچگاه منجر به دستیابی و جذب فناوری نشده است و تنها توانسته منتهی به تولید همان محصول، توسعه‏ی همان نرم‏افزار یا اجرای مجدد همان فرایند و با کارکردهای یکسان شود. ولی تحلیلگر مهندسی معکوس به دنبال دانشی است که نه‏تنها وی را قادر به تولید و توسعه‏ی مجدد کند بلکه در تولید و توسعه‏ی محصولات متنوع دیگر نیز موثر واقع شود.
تجربه نشان داده که کشورهای در حال توسعه دارای ظرفیت‏ها و زیرساخت‏های لازم برای جذب فناوری نیستند، در حالی‏که نیروی انسانی و امکانات مالی تحقیق و توسعه را دارند. گسترش و نهادینه شدن تحقیق و توسعه در یک کشور مستلزم دسترسی به منابع دانش است تا از ظرفیت‏های موجود بیشترین بهره‏وری حاصل شود. سرمایه‏گذاری در طرح‏های تحقیق و توسعه بدون در دسترس بودن منابع دانش روز، مخاطره‏آمیز خواهد بود زیرا احتمال نومیدی از حصول نتیجه، دوباره‏کاری و صرف هزینه و زمان بسیار برای کسب اطلاعاتی که پیش از این توسط سایرین بدست آمده است، وجود دارد. استفاده از روش‏های نظیر مهندسی معکوس، دسترسی نیروی متخصص به دانش را افزایش و زمینه‏ی درک عمیق‏تر از فناوری‏های روز را فراهم می‏کند. از جمله نتایج سودمند به‏کارگیری روش مهندسی معکوس در زمینه‌های مختلف سخت‌افزاری و نرم‌افزاری عبارت است از:
تقویت فناوری ساخت از طریق شناخت و درک کامل محصول و تولید قطعات یدکی و ایجاد مراکز تعمیر و نگهداری؛

رشد اعتمادبه‌نفس در مهندسان و کارشناسان صنعت در مواجهه با فن‌آوری‌های پیشرفته‏ی وارداتی؛
امکان طراحی یک محصول بهنگام در سطح استانداردهای جهانی با کشف راه‏های جدید بهبود و توسعه‏ی محصول در جهت رفع نیازهای مشتری همانند عملکرد بهتر، افزودن ویژگی‏های مطلوب، رفع نواقص و عیوب محصول و افزایش قابلیت‏های دستگاه‏های موجود؛ همچنین رفع نیازهای مهمتری نظیر نیاز به تغییر فناوری یا بهبود آن و کاهش هزینه‏ها.
تربیت نیروی متخصص، کارآفرینی و ایجاد اشتغال؛
امکان انجام مهندسی مجدد با استفاده از دانش فنی حاصل از مهندسی معکوس مانند نگهداری و توسعه‏ی نرم‏افزارهای موجود؛
کاهش هزینه‏ها و زمان موردنیاز برای تحقیق و توسعه؛
تقویت زیرساخت‏های صنعتی، توسعه توانایی‏های فناورانه‏ی داخلی به‏منظور جذب سریع‏تر فناوری‏های پیشرفته به هنگام انتقال از کشور خارجی و حتی توسعه‏ی فناوری به صورت درون‏زا؛
کاهش فاصله‏ی توسعه‏یافتگی موجود بین کشورهای در حال توسعه و کشورهای پیشرفته؛
با توجه به در دسترس بودن جواب مسئله در این روش، امید انفرادی و سازمانی در دسترسی به فناوری محصول بیشتر است؛
در مواردی که انتقال فناوری به علل گوناگون از قبیل ملاحظات سیاسی، اقتصادی میسر نبوده و از سوی دیگر به علل مختلف نوآوری درون‏زا امکانپذیر نیست، مهندسی معکوس کاراترین روش جهت دسترسی به فناوری مدرن و پیچیده خواهد بود.
سازمانی که براساس روش‏های مهندسی معکوس پایه‏گذاری شده باشد مناسب‏ترین دانشگاه جهت آموزش پرسنل در تخصص‏های کاربردی است به نحوی که بعد از مدتی (به اندازه مدت زمان انجام یک یا دو پروژه مهندسی معکوس) تعدادی کافی از متخصصین باتجربه در دسترس خواهد بود.
‏علاوه بر موارد پیش‏گفته، فرایند مهندسی معکوس مزایایی نسبت به روش طراحی و مهندسی مستقیم دارد:
در این روش نیازی به صرف وقت برای طراحی محصول و مکانیزم‏های عملکردی آن، طراحی قطعات و زیرمجموعه‏های بکار رفته در محصول وجود ندارد بلکه تنها شناخت و کشف عملکرد، ساختار و زیرمجموعه‏ها مورد نیاز است.
در روش مهندسی معکوس اطمینان بیشتری به حصول نتیجه وجود دارد در حالیکه این اطمینان در طراحی و مهندسی مستقیم بستگی به میزان تجربه، خلاقیت و روش مورد استفاده برای طراحی و ساخت محصولات دارد.
با توجه به اینکه معمولا جهت سهولت تولید و توسعه‏ی محصولات، از استانداردهایی ناظر بر قطعات و فرایندها استفاده می‏شود، تحلیلگر مهندسی معکوس می‏تواند به جای تعریف و تعیین استاندارها، تنها به شناخت و طبقه‏بندی استانداردهای مورد نیاز بپردازد. در نتیجه سرعت وی در اجرای پروژه بیشتر خواهد شد.
دسترسی به روش‏های ساخت که به لحاظ اقتصادی به‏صرفه و از منطق تجاری برخوردارند، مهارت تحلیلگر مهندسی معکوس در شناخت فرایندهای مناسب ساخت با توجه به امکانات موجود را افزایش می‏دهد. بویژه اینکه اطلاعات حاصل از مهندسی معکوس، مربوط به فرایندهای تولید انبوه تجاری بوده و طی مراحل طولانی و پرهزینه‏ی طراحی، ساخت نمونه و تولید نیمه صنعتی توسط طراحان و سازندگان اولیه مورد آزمون و خطا قرار گرفته‏ باشد.
2-2-2 مبانی اقتصادی شناسایی حق مهندسی معکوس
مهندسی‏ای که مستلزم کشف دانش است مهندسی معکوس نامیده می‏شود و موضوع آن دست‏ساخته‏های بشر است. این استخراج دانش ممکن است بسته به نوع مصنوع بشر، پرهزینه یا ارزان باشد، زمان‏بر یا سریع باشد. همین نکات و تفاوت‏ها نتیجه‏ی جوازمهندسی معکوس را تحت تاثیر قرار می‏دهد. به عنوان مثال مطالعاتی که بر روی مقررات صنایع اطلاعات محور صورت گرفته است نشان می‏دهد که در این عرصه محدودیت‏های بیشتری در مورد مهندسی معکوس در نظر گرفته شده که البته تصادفی نیز نیست. این محصولات، متفاوت از محصولات تولیدی سنتی هستند چراکه مقدار زیادی از دانش فنی مورد نیاز برای ساخت محصولات سنتی، در محل تولید آن‏ها باقی می‏ماند در حالیکه دانش فنی موجود در محصولات اطلاعات محور (یا مربوط به عرصه‏ی فناوری اطلاعات) همانند آثار هنری، بر چهره‏ی این محصولات است و با عرضه به بازار در دسترس عموم قرار می‏گیرد. همین تفاوت در میزان دسترسی به دانش فنی در صنایع اطلاعات محور نظیر نرم‏افزارها در مقایسه با صنایع تولیدی سنتی است که امکان شبیه‏سازی را آسانتر و محصول فکری را در معرض غارت قرار می‏دهد.
به همین دلیل، عقیده بر این است که جواز مهندسی معکوس در صنایع تولیدی سنتی حتی در صورتی که تحلیلگر مهندسی معکوس در پی تولید محصولی مشابه با استفاده از دانش فنی حاصل از مهندسی معکوس باشد، به لحاظ اقتصادی موجه خواهد بود. زیرا از یک سو غالبا در این نوع صنایع، فرایند مهندسی معکوس نیاز به صرف زمان و هزینه بالایی دارد و از سوی دیگر سرمایه‏گذاری بر روی محصولاتی که در نتیجه‏ی این فرایند بدست می‏آیند مستلزم ریسک بالایی است. به بیان دقیق‏تر تولید محصولات فناورانه دارای دو ویژگی اساسی است: 1-نیاز به دانش فنی دارد 2-تولیدشان زمان‏بر و چه بسا هزینه‏بر است. بنابراین نظر به هزینه و زمانی که صرف فرایند مهندسی معکوس و سپس تولید محصول می‏شود، محصول رقیب (بدست آمده از مهندسی معکوس) لزوما ارزان نبوده و یافتن بازار (یا مشتری) برای آن و جایگزین شدن آن با محصول اولیه به آسانی نخواهد بود و چه بسا غیرممکن باشد.
درحالیکه در صنایع سنتی، مهندسی معکوس غالبا با هدف تولید محصول مشابه انجام می‏گیرد، دلایل استفاده از مهندسی معکوس در صنعت نرم‏افزار متفاوت است. مهمترین دلیل فنی برای استفاده از روش مهندسی معکوس در عرصه‏ی نرم‏افزارها، تحصیل اطلاعات لازم برای توسعه‏ی یک برنامه یا نرم‏افزار سازگار (برهم‏عمل‏پذیر) است. بحث درباره اینکه آیا نسخه‏برداری از برنامه طی فرایند دی‏کامپایل کردن (یکی از دو روش مهندسی معکوس نرم‏افزارها) حق مولف را نقض می‏کند یا خیر، جنبه‏ی حقوقی داشته و در جایگاه خود بررسی و به نفع جواز مهندسی معکوس خاتمه یافته است. اما جنبه‏ی اقتصادی برهم‏عمل‏پذیری (سازگاری) بسیار بیشتر از آنچه حقوق‏دانان تصور می‏‏کنند، پیچیده است. با در نظر گرفتن همه جوانب، نظر غالب براین است که قاعده‏ی حقوقی شناسایی حق مهندسی معکوس برنامه‏های کامپیوتری با هدف برهم‏عمل‏پذیری (سازگاری) به لحاظ اقتصادی موجه است.
شایسته‏ی ذکر است که طرح مباحث و مبانی اقتصادی در این بخش فارغ از مباحث حقوقی و ممنوعیت‏های قانونی است چراکه مباحث اخیر در جایگاه خود مطرح و در موضعی دیگر از پژوهش نتیجه‏ی هر دو بحث منتهی به انتخاب رویکرد ما نسبت به وضعیت حقوقی مهندسی معکوس می‏گردد. حتی در مواردی که حق اختراعی (به سبب اینکه محصول دارای شرایط اعطای حق اختراع نیست یا اینکه پدیدآورنده مایل به حفظ آن به صورت سرّتجاری است) یا سایر حقوق مالکیت فکری که بیم نقض آن‏ها حین یا در نتیجه‏ی مهندسی معکوس می‏رود، وجود ندارد طرح مباحث اقتصادی همچنان حایز اهمیت است زیرا مبدع در هر حال باید به‏وسیله‏ی بازگرداندن سرمایه‏های خود، از انگیزه کافی برای ابداعات بعدی برخوردار باشد.
بنابراین درست است که وضع حقوق مالکیت فکری با هدف حفظ انگیزه‏ها و سرمایه‏گذاری بر روی خلاقیت و ابتکارات بوده وخود از پشتوانه‏ی اقتصادی برخوردار است اما به این معنی نیست که در موارد فقدان این حقوق، مبتکران و نوآوران نتوانند هزینه‏های تحقیق و توسعه خود را بازگردانند. نوآوری حتی در موارد عدم برخورداری از حمایت‏های قانونی حقوق مالکیت فکری، موثر در پیشرفت اقتصادی است. در این باره اگرچه می‏توان از ابزارهای حقوقی نظیر مقررات منع رقابت غیرمنصفانه بهره برد، نباید از ابزارهای و مصالح اقتصادی غافل ماند.
حال با توجه به این مقدمه، مباحث اقتصادی مرتبط با حق مهندسی معکوس که آن را رد یا توجیه می‏کنند تحت عنوان «مبانی اقتصادی شناسایی حق مهندسی معکوس» و ذیل دو بند « مبانی اقتصادی شناسایی حق مهندسی معکوس در صنایع تولیدی سنتی» و «مبانی اقتصادی شناسایی حق مهندسی معکوس در صنعت نرم افزارها» مطرح خواهند شد.
2-2-2-1 مبانی اقتصادی شناسایی حق مهندسی معکوس در صنایع تولیدی سنتی
آثار اقتصادی جواز یا ممنوعیت مهندسی معکوس بستگی به چندین عامل دارد نظیر «هدف مهندسی معکوس»، «حوزه‏ی صنعتی موردنظر»، «میزان هزینه‏های آن»، «مقدار زمان صرف شده برای آن»، «اینکه آیا اعطای لیسانس می‏تواند روش جایگزینی باشد» و «چگونگی استفاده از اطلاعات بدست آمده».

در استفاده از مهندسی معکوس اهداف متعددی نهفته است. جیمز پولی شش هدف را برای بکاربردن مهندسی معکوس برشمرده است: یادگرفتن، تغییر یا تعمیر یک محصول، فراهم کردن یک خدمت مرتبط [با کالای مورد مهندسی معکوس]، تولید و توسعه یک محصول برای بکارگیری همزمان با محصول اولیه، تولید محصول مشابه با آن محصول یا ارتقای آن محصول.
بیشتر مطالعات مهندسی معکوس در زمینه‏ی محصولات تولیدی سنتی، متمرکز بر مهندسی معکوس با هدف تولید مجدد است زیرا متداول‏ترین و به لحاظ اقتصادی مهمترین دلیل برای مهندسی معکوس در حوزه‏ی صنایع تولیدی سنتی است. مهندسی معکوس با هدف تعمیر یک محصول خریداری شده ممکن است نهایتا و بالطبع خدمات پس از فروش تولیدکننده (لوازم و خدمات اضافی و یدکی) را تحت تاثیر قرار دهد، اما معمولا تاثیر اقتصادی کمتری بر تولیدکننده‏ی اولیه دارد.
حق مهندسی معکوس و استفاده از این روش

دسته بندی : پایان نامه حقوق

دیدگاهتان را بنویسید