دانلود پایان نامه

ن با بهره‏گیری از مهندسی معکوس به هدف خود نایل شده است، حفظ این اسناد به‏منظور بهینه‏سازی، تولید محصولات آتی و حفظ جایگاه در بازار، ضروری است.
2-1-2 تمییز مهندسی معکوس از مفاهیم مشابه
چنانکه پیشتر اشاره شد تمییز مفهوم مهندسی معکوس از مفاهیمی که امکان خلط آنها با یکدیگر وجود دارد، از بروز ابهام در بخش‏های آتی جلوگیری خواهد کرد.
2-1-2-1 مهندسی معکوس و انتقال فناوری
یکی از زمینه‏های اعمال مدیریت دانش فنی که مستلزم جامع‏نگری است، انتقال دانش فنی است. امروزه رابطه‏ی مستقیمی بین توسعه‏ی دانش فنی و پیشرفت اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی یک کشور برقرار است. بدون اتخاذ روش‏هایی برای توسعه‏ی دانش فنی دستیابی به اهدافی چون خودکفایی اقتصادی، توسعه‏ی ملی و بهبود استانداردهای زندگی دشوار و چه بسا غیرممکن است. چنانکه پیشتر نیز اشاره شد از جمله روش‏های توسعه‏ی دانش فنی، انتقال و جذب فناوری است. در این روش برخلاف روش توسعه‏ی درون‏زای فناوری، دانش فنی در مکانی غیر از مکان اولیه‏ی خلق فناوری استفاده و به‏کار گرفته می‏شود. انتقال فناوری که عمدتا به کشورهای درحال توسعه پیشنهاد می‏شود، روش‏های متعددی اعم از قراردادی و غیرقراردادی دارد. مهندسی معکوس علاوه بر آنکه روشی برای انتقال فناوری با استفاده از تجزیه و تحلیل محصولات فناورانه‏ی کشورهای توسعه یافته است، خود می‏تواند در توسعه‏ی دانش فنی نیز موثر باشد. به عبارت دیگر، مهندسی معکوس محصولات فناورانه‏ی داخلی نیز می‏تواند در کنار انتقال فناوری از کشورهای پیشرفته، به افزایش دانش فنی متخصصین منجر گردد. توجه به این ابعاد گسترده‏ی مهندسی معکوس، اهمیت آن را در سطح ملی و بین‏المللی نشان می‏دهد. بنابراین مهندسی معکوس ضمن تفاوت با انتقال فناوری، کارکردی مشابه با آن و همچنین از طرق تحقق آن به معنای واقعی است.
2-1-2-2 مهندسی معکوس و مهندسی مجدد
مهندسی مجدد برداشتی نوین در مدیریت و به معنی تغییر فرایند فعالیت یک سازمان است. مهندسی مجدد از مفاهیم نسبتا جدیدی است که در ابتدا برای تاثیر گذاشتن بر جامعه‏ی مهندسی نرم‏افزار مطرح شد. فرایند مهندسی مجدد به صورت مستندسازی مجدد سیستم نرم‏افزاری، ترجمه‏ی سیستم به زبان برنامه‏نویسی مدرن، اصلاح کردن و به‏روز کردن ساختار است. مهندسی مجدد روشی برای ابقای سیستم‏های نرم‏افزاری قدیمی و به‏روز کردن آن‏هاست که در اوایل دهه‏ی 90، جایگزین تلاش برای توسعه‏ی نرم‏افزارهای جدید شد. مهندسی مجدد عمر مفید سیستم‏های قدیمی را افزایش و ساختار سیستم را بهبود می‏بخشد.

همانطور که پیش از این گفته شد، مهندسی معکوس به معنی شناسایی اجزای سازنده‏ی یک محصول و روابط بین آن‏هاست که گاهی از آن برای ساخت یک محصول جدید نیز بهره گرفته می‏شود. گاهی نیز به منظور ایجاد تغییرات در سیستمی که طرح و اجزای اولیه آن در دسترس نیست بکار می‏رود. این تغییرات که به‏منظور مطابقت سیستم قدیمی با خواسته‏ها و نیازهای جدید صورت می‏گیرد مهندسی مجدد نامیده می‏شود. همچنین با این کار می‏توان مشکلات موجود در یک سیستم را ردیابی کرد و طی بررسی یک سیستم به مستندسازی آن سیستم نیز پرداخت تا با ایجاد درک بهتر از سیستم در جهت بهبود آن گام برداشت.
مهندسی معکوس یک سیستم نرم‏افزاری به‏تنهایی منجر به تغییر در برنامه نمی‏شود بلکه فقط راه را برای اجرای آسان‏تر تغییرات مطلوب هموار می‏نماید. تغییرات با استفاده از فنونی چون بازسازی و مهندسی مجدد پیاده‏سازی می‏شوند.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

در صورتی که مهندسی معکوس را مستلزم تغییر در نرم‏افزار بدانیم، به‏منزله‏ی آن است که فرآیند تحقیق و توسعه را با فرآیند مهندسی معکوس ادغام کرده باشیم. ما با انتخاب روش مهندسی معکوس، روش طراحی را کنار گذاشته‏ایم، در حالیکه طراحی بخشی از فرایند تحقیق و توسعه است. بنابراین به هیچ وجه بهینه سازی، بهبود، افزایش کیفیت و تغییر در مشخصه‏های اصلی قطعه یا محصول در فرآیند مهندسی معکوس موردتوجه نیست .
بنابراین یکی از کاربردهای مهندسی معکوس، مهندسی مجدد یک نرم‏افزار براساس یک نمونه‏ی موجود است. این کار بسیار پیچیده و دقیق است و معمولا به صورت کارگروهی و توسط شرکت‏های بزرگ انجام می‏شود. مراحل این کار به دو قسمت مهندسی معکوس ومهندسی مستقیم تقسیم می‏شود. ابتدا کلیه ایده‏ها و روش‏های پیاده‏سازی نرم‏افزار موردنظر تشخیص داده شده و سپس با توجه به اطلاعات به‏دست آمده نرم‏افزار قبلی با تغییراتی در جهت بهبودی آن، طراحی و پیاده‏سازی می‏شود. شاید این یکی از دشوارترین و مفیدترین زمینه‏های کار در مهندسی معکوس باشد.
2-1-2-3 مهندسی معکوس و کِرَکینگ
معمولا شرکت‏های تولیدکننده‏ی نرم‏افزار کلیه‏ی امکانات مربوط به برنامه را در یک بسته‏ نرم‏افزاری قرار می‏دهند اما برای مجبور کردن کاربران به خرید برنامه برای آن محدودیت می‏گذارند. محدودیت‏هایی که غالبا با هدف حفاظت نرم‏افزار در برابر نسخه‏برداری بوده و نرم‏افزار را به حامل رایانه‏ای خود محدود می‏سازند. این محدودیت ممکن است به لحاظ زمانی بوده تا کاربر برای تمدید استفاده از نرم‏افزار مبالغی را پرداخت کند. افرادی هستند که با نفوذ در نرم‏افزار یا همان کِرَک کردن، محدودیت آن را برداشته تا بتوانند از آن نرم‏افزار برخلاف خواسته‏ی سازندگان یا روشی که سازندگان در نظر گرفته‏اند استفاده کنند. کرک کردن مستلزم تغییر در نرم‏افزار و حذف ویژگی‏هایی از آن است که مانع استفاده‏ی مطلوب و دلخواه نفوذکننده می‏شوند مانند تغییر دادن نرم‏افزار به منظور حذف کردن روش‌های حفاظتی آن. در حالیکه مهندسی معکوس فی‏نفسه منجر به تغییر در نرم‏افزار نمی‏شود، اطلاعاتی را در اختیار نفوذکننده قرار می‏دهد که نفوذ در نرم‏افزار را برای وی آسان می‏نماید. به همین دلیل بسیاری از پدیدآورندگان نرم‏افزارها برای حفاظت نرم‏افزارهای خود در برابر مهندسی معکوس و کرکینگ، تدابیر حفاظتی فنی بر روی نرم‏افزار خود قرار داده یا شرط ممنوعیت مهندسی معکوس برای کاربر خود مقرر می‏کنند. در واقع تحمیل شرط اخیر به کاربر با هدف انسداد مسیری است که ممکن است منتهی به کرک و نسخه‏برداری شود.
2-1-2-4 مهندسی معکوس و جاسوسی صنعتی
در گستره‏ی تعاریفی که برای جاسوسی ارائه شده، این تعریـف را می‏توان قدر متیقن دانست: «رفتار مجرمانه‏ای کـه شخص اخبار، اطلاعات، اسناد، اسرار، نقشه‏ها و … را در اختیار دشمن یا بیگانه یا دوست متخاصم و یا افرادی که صلاحیت اطلاع از آنان را نداشته قرار دهد.»
در حوزه‏ی بین‏المللی، در بعضی معاهدات و قطعنامه‏ها از تعریف جاسوسی به «صرف جمع‏آوری اطلاعات به قصد تسلیم» تعبیر شده است. از جمله ماده 29 کنفدراسیون چهـاردهم لاهـه در مورد قوانین و عرف جنـگ‏هـای زمینـی (1907/1/18) آمـده اسـت: «جاسوسی در مورد اقدامات کسی صدق می‏کند که بصورت مخفی و تحت پوشش غیر واقعی اخبار و اطلاعات را در مناطق جنگی به قصـد رساندن به دشمن جمع‏آوری کند».
در پی پیشرفت قابل توجه فناوری، جاسوسی از عرصه‏ی بین‏المللی به عرصه‏ی ملی، خصوصی، علمی و صنعتی وارد شده است. بدین معنا که به جای اهداف امنیتی صرف، جاسوسـی در پی اهداف اقتصادی و تجاری برآمده است.
جاسوسی صنعتی یا اقتصادی غالبا با نفوذ در شرکت یا کارخانه مورد نظیر و سرقت اسناد علمی و صنعتی یا استراق سمع مذاکرات و مراودات علمی و صنعتی انجام می‏پذیرد. لذا به لحاظ استفاده از روش‏های فریبکارانه یا مخفیانه، از مصادیق تحصیل غیرقانونی سرّ تجاری تلقی می‏گردد.
به‏نظر می‏رسد مرز میان مهندسی معکوس و جاسوسی صنعتی را فرایند این دو روش مشخص می‏کند. به‏عبارت دیگر طرق جاسوسی صنعتی، طرقی غیرمنصفانه محسوب می‏شوند زیرا به‏طور مخفی (مثلا با ورود غیرمجاز به محیطی که اطلاعات در آن حفاظت می‏شوند) یا با فریبکاری (یعنی استفاده از عملیات متقلبانه جهت تحصیل اطلاعات) یا با سوءاستفاده از موقعیت و جایگاه (نظیر کارمندی که اطلاعات محل استخدام فعلی یا قبلی خود را در اختیار دیگران قرار می‏دهد) انجام می‏شوند.
شاید بتوان گفت تلاش تحلیلگر مهندسی معکوس که مبتنی بر سرمایه‏گذاری، صرف انرژی، زمان و استفاده از دانش خود است، مرزی را میان جاسوسی صنعتی که معادل سرقت یک‏شبه اطلاعات است و مهندسی معکوسِ زمان‏بر، قرار می‏دهد. روش مهندسی معکوس روشی مخفیانه جهت سرقت یا روشی فریبکارانه جهت تحصیل اطلاعات نیست. تحلیلگر مهندسی معکوس با تحصیل محصول، به تجزیه و تحلیل یا از هم جدا کردن آن حسب مورد می‏پردازد.
2-1-2-5 مهندسی معکوس و نسخه‏برداری
برخی به اشتباه مهندسی معکوس را با نسخه‏برداری یکسان می‏دانند. نسخه‏برداری که در صنعت اصطلاحا کپی‏برداری یا کپی‏سازی نیز گفته می‏شود، بر سودآوری کوتاه مدت یا به عبارت دیگر بر سودجوئی و نه تحصیل و ارتقا سطح اطلاعات استوار است. محصولی که از طریق فرآیند نسخه‏برداری تولید می‏شود، بسیاری از خصوصیات و مشخصات عملیاتی محصول اصلی را ندارد و اگر هم داشته باشد مطابق با استانداردهای محصول اصلی نبوده و مبتنی بر درک علت طراحی نیست.
نسخه‏برداری، در مورد محصولات با سطح فناورانه‏ی بسیار پائین معنا پیدا می‏کند و هرچقدر محصول پیچیده و هوشمندتر گردد، نسخه‏برداری محصول معنا و مفهومی ندارد. زیرا بدون عملیات هوشمندانه و بلندمدت که برپایه و اصول سنجیده‏ی مهندسی استوار باشد، امکان مشخص نمودن مشخصات عملیاتی و ابعادی محصول و زیرمجموعه‏ها و قطعات فراهم نخواهد شد تا در صورت تمایل تحلیلگر مهندسی معکوس، عملیات ساخت و مونتاژ محصول نیز آغاز گردد. کاملاً واضح است که هرچقدر عملیات بلندمدت تر و هوشمندانه تر باشد، نیازمند بررسی و تجزیه و تحلیل جدی اصول اساسی و استراتژیک جهت شروع، ادامه و به نتیجه رساندن آن است. فرآیند مهندسی معکوس دارای اصول اساسی و مهمی است که اگر اجرای پروژه‏های مهندسی معکوس بدون توجه به آنها شروع شده و ادامه یابد به احتمال زیاد دسترسی به اهداف با شکست مواجه خواهد شد.
اگر محصولی با استفاده از اطلاعات به‏دست آمده از مهندسی معکوس تولید شود، دارای کیفیت و استانداردهایی در حد یا نزدیک به محصول اصلی خواهد بود و چه‏بسا تولید مجدد همراه با ارتقاء محصول صورت گیرد. بنابراین محصولات تولید شده حاصل یک نسخه‏برداری صرف نیستند لذا بر سودآوری دراز مدت و نوآوری تکیه دارند.
تفاوت مذکور به لحاظ فنی مشخص است اما به لحاظ حقوقی، تولید مجدد محصول هرچند ناشی از مهندسی معکوس همان نسخه‏برداری و در نتیجه نقض حق محسوب می‏گردد. به‏منظور ایجاد مرز میان مهندسی معکوس و نسخه‏برداری به‏نحوی که بر این تقاوت آثار حقوقی مترتب باشد، باید بازگشتی به فرایند مهندسی معکوس داشته باشیم. فرایند مهندسی معکوس، متضمن تجزیه، تحلیل، بررسی و تحصیل اطلاعات فنی است. این فرایند و کسب اطلاعات و دانش ممکن است تا جایی ادامه یابد که تحلیلگر را قادر به ساخت مجدد محصول کند. اما فرایند و تعریف مهندسی معکوس فی‏نفسه مشتمل بر ساخت مجدد نیست زیرا اقدامات پس از کسب دانش حسب تمایل و نیاز تحلیلگر مهندسی معکوس متفاوت است. چنانکه بعد از این و در بررسی قواعد حقوقی مهندسی معکوس از منظر حق مولف خواهیم دید، استفاده از برخی روش‏های مهندسی معکوس (دی‏کامپایل و دی‏اسمبلی) در مورد نرم‏افزارهای رایانه‏ای، فی‏نفسه متضمن نسخه‏برداری از برنامه یا نرم‏افزار است. گذشته از مباحث و تحلیل‏های حقوقی، ناگزیر بودن تحلیلگر مهندسی معکوس از نسخه‏برداری حین مهندسی معکوس و به‏منظور مهندسی معکوس، خللی در تفاوت این دو مفهوم ایجاد نمی‏کند. این نسخه‏برداری با هدف مهندسی معکوس و کسب اطلاعات و دانش انجام می‏پذیرد و همانند نسخه‏برداری حین پردازش است.
2-1-3 پیشینه‏ی مهندسی معکوس
در بخش حاضر نخست به مطالعه تاریخچه‏ای راجع به استفاده از روش مهندسی معکوس در صنعت می‏پردازیم. سپس به

دسته بندی : پایان نامه حقوق

دیدگاهتان را بنویسید