در مورد تاریخچه اینترنت

در اواسط دهه ۱۹۶۰درزمان جنگ سرد سازمان دفاع آمریکابه یه شبکه کنترلی و فرماندهی نیازداشت. شبکه تلفنی قدیمی بسیارآسیب پذیربودزیرا با قطع یه خط خیلی از ارتباطات ازبین می رفت.
جنگ سرد

بنابر این آمریکا واسه حل این مشکل کار رو به ارتش تحقیقات خود (آرپا)واگذار کرد. آرپا در سال ۱۹۷۵در مقابل پرتاب ماهواره شوروی ایجاد شد. آرپا بعد به این نتیجه رسید که شبکه لازم سازمان دفاع آمریکاباید تشکیل شده از زیر شبکه و کامپیوترای میزبان باشه.با تلاش فراوون آرپانت به ثمر رسید در سال ۱۹۸۳ آرپانت بیشتر از ۲۰۰عدد پردازشگررابط و پیام و  صدها میزبان داشت. در دهه ۱۹۸۰شبکهای دیگه مثل شبکه های محلی به آرپانت وصل شدندودر ۱۹۹۰شبکهای جدیدتری که حاصل ازآرپانت بودن بر اون پیروز شدن.(همون منبع).

 

۱۴-۱-۲شکل گیری اینترنت

در ۱۹۸۰تعداد شبکه ها و ماشینا و کاربران آرپانت به سرعت زیاد شد و پس از اتصال ان اس اف نت و آرپانت خیلی از شبکه های منطقه ای به اون وصل شدن.اتصالا از قاره آمریکا تا اروپا و اقیانوس آروم گسترش یافت و کم کم مجموعه شبکه از دید مردم اینترنت نام گرفت.

در سال ۱۹۹۰اینترنت دارای ۳۰۰۰شبکه و ۲۰۰۰۰۰کامپیوتر بود در سال ۱۹۹۲دارای ۱۰۰۰۰۰۰میزبان بود ودر سال ۱۹۹۵چندستون فقرات، تعداد بسیاری شبکه،ده ها هزار شبکه محلی  ودهها میلیون کاربر به اون وصل شدندو تعداد اون هر سال بیش دو برابرمی شه. طوری که امروز بیشتر از دومیلیاردوچهارصدوپنجاه میلیارد کاربر اینترنت در جهان هست.

شبکه های وصل به اینترنت عبارت بودن از:اسپن(شبکه فیزیکی فضایی ناسا)-هیپنت(فیزیک هسته ای)-بیت نت(شبکه کامپیوترای بزرگ)-ارن (شبکه مجامع علمی).

هسته ای

 

تکامل اینترنت و به کار گیری اون کم کم زیاد شد تا اینکه امروزه اینترنت به حدی توسعه یافته که حتی مردم دورافتاده ترین نقاط هم دست کم با نام اون آشنایی دارندو یا کاربرده های اون رو می دونن.برطبق برآورده های روزانه میلیونا نفر در سراسر دنیا از اینترنت استفاده می کنن و این تعداد همیشه در حال زیاد شدنه.(همون منبع).

 

۱۵-۱-۲اینترانت[۱]

اینترات شبکه ای داخلی (با تملک سازمانی ویا خصوصیه که از پروتکلای مربوط به اینترنت و به خصوص تکنولوژی وب  واسه سازماندهی شبکه استفاده می کنه).

(مثلا میشه از پروتکلای (TCP/IP/HTTP/WWW استفاده کرد.درحقیقت اینترانت اندازه بسیار کوچیکی از کل اینترنت ولی خصوصیه، برخلاف اینترنت که هیچکی مالک اون نیس.

 

اینترانت شبکه رایانه ای، که از زبون مشترک ارتباطی شبکه جهانی اینترنت واسه رد و بدل کردن داده استفاده می کنه و تموم خدمات اینترنت؛ ازجمله پست الکترونیک، تارجهان گستر، انتقال فایل((ftp گروه های خبری و تله کنفرانس رو در شبکه های اختصاصی واسه استفاده کنندگان مشخص اون شبکه ارائه میده، ولزوما به اینترنت وصل نیس.

این شبکه یه سازمان رو به هم وصل می کندبرای مثال بانک ملی واسه وصل کردن همه بانکای ملی در سراسر کشور از این تکنولوژی استفاده می کنه.ورود به این شبکه واسه عموم آزاد نیس چون امنیت اون به خطر میفته. وتنها با پسورد تعیین شده خودشون می تونن وارد شن و اون مقدار از اطلاعات که صلاح می دونن در شبکه اینترنت قرار میدن تا همه مردم از اونا استفاده کنن ولی اینترنت شبکه جهانیه و از هر کجا میشه با وارد کردن نشانی هر سایت یا ….واردشویدو اطلاعات در اختیار همه دنیا قرار می گیرن.هدف اصلی از نصب اینترانتا آسون کردن ارتباطات و به اشتراک گذاشتن منابع، مثل سخت افزاری و نرم افزاریه.که به اشتراک گذاشتن منابع اطلاعاتی نقش کلی ای در این نظام داره.(مهندس ملکیان،۱۳۸۶،ص ۲۴-۲۳).

۱۶-۱-۲تلفنای داخلی

هرلینک ۱E سرویس دیجیتالیه برابر سی خط تلفن آنالوگ (بامزیت لوازم کمتر وکیفیت برتر)که از بستر یه زوج سیم مسی و یا فیبرنوری منتقل می شه.

دیجیتال

یه لینک ۱E شامل۳۲کاناله.که دو کانال جهت سیگنال لینک و همزمان و بقیه سی کانال جهت رابطه استفاده می شه.این لینکا جهت رابطه مکالمات تلفنی واسه سازمانا و ارگانا و شرکتا با داخلی هاشون به صورت تخصیص یه سرشماره به داخلیای اون سازمان میشه.

این سرشمارها می تونن به صورت چهار رقمی دورشوال تعریف شن.هر سرشماره با اختصاص چهاررقم اول شماره تلفن به شرکت مورد درخواست تا هزار شماره داخلی رو سرویس دهی می کنه.مثلاXXX8477 که می تواندتا هزار شماره رو به این سرگروه تخصیص دهد.درواقع تلفنای داخلی در سازمان کمیته امدادامام خمینی(ره) فقط در خود سازمان کاربرد دارن.وهرکدام از واحدهای سازمان در هر محدوده جغرافیایی می توانندبا هم رابطه برقرار کنن. پس به کار گیری تلفنای داخلی در سازمانا، ارگانا و شرکتها موجب افزایش سرعت انتقال اطلاعات، افزایش امنیت اطلاعات و کاهش هزینه ها می شه.

امنیت اطلاعات

۱۷-۱-۲اکسترانت[۲]

یعنی یه سری از اینترنتا که به وسیله یکی از روشای ارتباطی مثلDialup؛رابطه فیزیکی مستقیم، ماهواره، شبکه مخابراتی به همدیگه وصل می شه.در این نوع شبکه کاربران از راه دور با مجوزهای خاص از شبکه استفاده می کنن.شبکه اکسترانت مثل شبکه های محلی گسترده بوده ولی با ویژگیای خاص.

۱۸-۱-۲ایمیل[۳]

مخفف Electronicalmail نامه الکترونیکیه.که از راه اینترنت فرستاده می شه،سرویس ایمیل e-mail serviceسامانه ایه که این خدمات رو ارائه می کنه. ونشان پست الکترونیک[۴] نشانیه، که واسه ایمیل به هر شخص مشخص شده.

یکی از کاربرده های اینترنت فرستادن و دریافت اسمای الکترونیکیه، نامه الکترونیکی پرونده ایه که از راه شبکه اینترنت واسه مخاطبی که دارای نشانی ایمیله؛فرستاده می شه.(صفایی محمد،خرداد۱۳۹۲).

e-mailبهترین وسیله ارتباطی در دنیاست.چون که بر خلاف سرعت بالا،قیمت ارزون،آفلاین(off line)است.یعنی بر خلاف تلفن و فکس ،احتیاجی نیس که گیرنده موقع دریافت پیام در مقصدحضور داشته باشه.(ساعدی محمدصادق،۱۳۹۱).

۱۹-۱-۲ مودم

مودم، وسیله ایه که دادهاتون رو که به صورت دیجیتالی هستن واسه انتقال از راه خط تلفن به صورت آنالوگ تبدیل می کنه و برعکس موقع دریافت، داده ها رو از آنالوگ به دیجیتال تبدیل می کنه . سرعت پایین مودم ملال آوره و بعضی وقتا باعث ناامید شدن از دریافت بعضی صفحات یا فایلا می شه، به خاطر همین واسه رابطه بهتر، باید دست کم سرعت اون ۲۸۸۰۰ بیت در ثانیه باشه.در خیلی از مودما خواص اصلاح خطا و فشرده سازی هم هست.(وحیدی مجید ،۱۳۸۲،ص۱۵-۱۴).

۲۰-۱-۲خدمات انتقال فایل

با وجود اینترنت این امکان به وسیلهFTPبه وجود آمده که توانایی انتقال و به کار گیری فایل که در ماشین دیگری هست جفت و جور شه.از این روش خیلی از فایلای به درد بخور، در دسترس قرار می گیرن.(همون منبع، ص۱۰)

۲۱-۱-۲دورنگار(فکس)

دورنگار، فکس،یا فاکس(به انگلیسی Telefaxمخفف fax) ابزاریه که با اون از نوشته ها یا تصاویر روی کاغذ داده های الکترونیکی گرفته می شه و اون داده ها معمولا از راه خط تلفن از یه نقطه به نقطه دیگه فرستاده میشه.تا با بهره گرفتن از دستگاه دورنگار دیگری چاپ شه.بهتره در فارسی فکس نوشته شه چون تلفظ فاکس از واژه انگلیسی Faxمیاد و به معنی روباهه تلفکس وقتی کاربرد پیدا می کنه که از دستگاه فکس هم واسه ارسال و دریافت نامها و هم واسه پاسخگویی به تلفن یا گوشی استفاده می شه.

دستگاه فکس امروزه در خیلی از کارا دخالت داره.این دستگاه کاربرده های زیادی رو داراه.ارسال نامها، دریافت اطلاعات روزانه یه شرکت و دستورات کاری روزانه، دریافت صورت حسابها و خیلی از کاربرده های به درد بخور دیگه که این دستگاه داراه.به کار گیری فکس امروزه دارای کاربرده های فراوانیه.دریافت و ارسال اسمای اداری و یا شخصی که به صورت فوری نیاز هستن از جمله بیشترین کاربرده های فکسه.درگذشته آدمایی که قصد ارسال و یا دریافت فکس رو داشتن باید دستگاه های فکس و یا تلفنای فکس دار رو خریداری می کردن تا قادر به ارسال و دریافت باشن. اما امروزه با وجود کامپیوترها و نرم افزارهای مختلفی که هست دیگه احتیاجی به استفاده ازاین دستگاه ها نیست.

 

۲۲-۱-۲اپراتورها

اپراتورها، لوازم رایانه ای بزرگ چون رایانه های مینفریم و ریز رایانه ها رو اداره می کنن. لوازم رو کنترل می کنن، برگه های کاغذی چاپگرها رو عوض می کنن، کتابخانه های نوار و دیسکا رو مدیریت کرده و بعضی وظایف مشابه رو انجام میدن.

۲۳-۱-۲سیستم[۵]

مجموعه از اجزای به هم پیوسته س. که واسه کسب هدف مشترک فعالیت می کنن . معمولا سیستمای بزرگ از تعدادی خرده سیستم یا اجزای کوچکتر تشکیل می شن.(برتالانفی،۱۹۷۲،ص ۴۰۷-۴۰۶).

مجموعه از اجزاء و روابط میان اوناس.که به وسیله ویژگیای مشخص؛ به هم وابسته در رابطه می شن و این اجزاء با محیطشان یه کل رو تشکلیل میدن.

این تعریف دو ویژگی داره:

۱-به اندازه کافی جامعه و کاربرد زیادی داره.

۲-به اندازه کافی عمیق نگری داره، طوریکه همه عناصر لازم واسه تمیز و شناسایی سیستما رو معرفی می کنه.(رضائیان علی،۱۳۸۵،ص۲۷).

  ۲۴-۱-۲ نظریه سیستمی

بر اساس این تفکره . که باید سازمان رو به معنی یه کل نظام یافته در نظر گرفت.بر مبنای این نظریه، از تحلیل داده ها واسه حل مسائل و اتخاذ تصمیم استفاده می شه.(کونترو و بقیه، ۱۹۹۸،ص ۵۹)

۲۵-۱-۲مقایسه شکل های جور واجور سیستمای اطلاعاتی

اتومایسیون اداری واسه جریان اطلاعات داخل سازمان مناسب تره تا بین سازمان و محیط؛چون خیلی از کاربرده های اتومایسیون اداری به فرستنده و دریافت کننده واسه به کار گیری وسایل موافق و یا پروتکلای ارتباطات نیاز داره. البته باید مورد توجه داشت که اتومایسیون اداری تموم ارتباطات رو جفت و جور نمی سازه. مدیران هنوز ازتلفن، جلسات حضوری و خوندن گزارشهای اداری استفاده می کنن اتومایسیون اداری راهی واسه تکمیل و ایجاد ارتباطات خاصه، ولی هنوز مدیران به به کار گیری گزارشای غیررسمی ادامه میدن.

اتومایسیوناداری بیشترً یه سیستم رسمی با روش تعریف شده که باید در ارتباطات با دیگه سیستمای رسمی استفاده بشه کاربرد اتومایسیون اداری بسیار ساده س!.پس احتمال استفاده مدیران از اون بیشتره یه مدیر باید هم رایانه و هم علمMISرو به خاطر آزمایش کارکرد کارکنان دارا باشه. ولی به کار گیری اتومایسیون اداری احتیاج به اینجور وسیله پیچیده به وسیله مدیر رو نداره به خاطر همین اتومایسیون اداری از جذابیت خاصی برخورداره.

از دید حل موضوع و فضای حل موضوع هم میشه کاربرده های شکل های جور واجور سیستمای رو با هم مورد مقایسه قرار داد. کاربرد اتومایسیونای اداری با شخص مدیران؛ برابری یافته و بهترین شکل واسه مسائل کمتر منظم که ارتباطات غیررسمی فراوانه وفق می  یابد. با وجود اون که سیستم اتومایسیون اداری اطلاعات حل موضوع رو در اختیار قرار میده. تصمیم در مورد چگونگی به کار گیری اون به مدیران محوله.

 

۲٫Entrant

۱ .Extrant

۲ .E-mail

۳ .E-mail Address

[۵] .system