صورت‌هاي مالي اساسي:-پایان نامه درباره خرید سهام

بررسی صورت‌هاي مالي اساسي

صورت‌هاي مالي اساسي متشكل از ترازنامه، صورت حساب سود (زيان)، صورت گردش وجوه و يادداشت‌هاي ضميمه مي‌باشد كه عموماً قبل از تصويب، توسط مجمع عمومي شركت‌ها و مؤسسات حسابرسي در جهت انطباق با استانداردهاي حسابرسي، اساسنامه و همچنين قانون تجارت مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. لازم به ذكر است كه اظهار نظر حسابرس به عنوان يكي از ملحقات اساسي و با اهميت صورت‌‌هاي مالي براي استفاده‌كنندگان آن تلقي مي‌گردد(السن[1]، 2010).

الف) ترازنامه

ترازنامه در واقع منعكس‌كننده اقلام دائمي يك بنگاه اقتصادي، در پايان يك دوره زماني است كه اين مقطع در واقع مي‌تواند آخرين لحظه در يك دوره مالي باشد. در اين بخش از آن رو به “لحظه” اشاره شد كه يك بنگاه اقتصادي همانند يك موجود زنده هر لحظه داراي تغيير مي‌باشد. لذا استانداردها بر اين فرض استوار است كه، ترازنامه وضعيت اقلام ماندگار يك شركت را تنها در يك زمان مشخص به نمايش خواهد گذاشت. اما در خصوص اقلام با اهميت ترازنامه، در کلي­ترين تقسيم‌بندي مي­توان اقلام با اهميت ترازنامه را به 3 گروه اساسي به شرح ذيل تقسيم نمود:

  • دارايي­ها: این دارایی­ها شامل:
  • دارايي‌هاي جاري: در بررسي ترازنامه به گروهي از دارايي‌ها برمي‌خوريم که داراي قدرت نقدشونگي بالايي هستند. اين گروه از دارايي‌ها عموماً تحت سرفصل‌هايي چون وجه نقد، بانک، سرمايه‌گذاري‌هاي کوتاه­مدت، اسناد دريافتي، بدهکاران و موجودي‌ها دسته‌بندي مي‌شوند که دارایی­های جاری نامیده می­شوند
  • دارايي‌هاي بلندمدت (ثابت): اين گروه از دارايي‌ها کليه اقلام سمت راست ترازنامه به غير از دارايي‌هاي جاري را شامل مي‌شود. اين گروه از دارايي‌ها برخلاف دارايي‌هاي جاري فاقد قدرت نقدشوندگي بالا مي‌باشند و شرکت تصميمي بر نقد کردن آنان را در کوتاه مدت ندارد و يا اين که انتظار اين موضوع نمي‌رود.
  • بدهي­ها
  • بدهي‌هاي جاري: اين گروه از بدهي‌ها اقلامي که داراي سررسيدي کمتر از يک دوره مالي مي‌باشند قرار مي‌گيرند که شباهت بسياري با بخش دارايي‌هاي جاري، البته به صورتي متقارن دارند.
  • بدهي‌هاي بلندمدت: کليه بدهي‌هاي شرکت، که انتظار نمي‌رود تا در طول يک دوره مالي سررسيد شوند در اين طبقه قرار خواهند گرفت.
  • حقوق صاحبان سهام: آن جزء از دارايي‌ها كه توسط صاحبان شركت تأمين شده‌اند، در قالب حقوق صاحبان سهام دسته‌بندي مي‌گردند، كه مي‌توان اصلي‌ترين اجزاي آن را سرمايه، سود (زيان) سنواتي، اندوخته قانوني و ساير اندوخته‌ها دسته‌بندي نمود.

ب) صورتحساب سود (زيان)

اين صورت در واقع بيانگر نتيجه عملكرد يك واحد اقتصادي در طول يك دوره مالي است كه از مابه‌التفاوت مجموعه عايدي‌هاي شركت در يك دوره مالي، از هزينه‌هاي همان دوره مالي، سود (زيان) شركت به نمايش گذاشته خواهد شد. اقلام بااهميت صورتحساب سود (زيان) به شرح ذيل است(اهرندسن و كارچيو، 2012).

 

[1] – Olsen

لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:

شناسایی و رتبه¬بندی عوامل موثر بر تصمیم¬گیری سهامداران در خرید سهام عادی در بورس اوراق بهادار تهران با استفاده از تکنیک¬های تصمیم¬گیری چند معیاره