دانلود پایان نامه

نشان می دهند. یکی از این واکنش ها افزایش یا کاهش برون داده است، به این معنا که اگر کارکنان مشاهده کنند که در سازمان ، عدالت اجرا نمی شود دچار نوعی تنش منفی می شوند ، در نتیجه برای کاهش این تنش سعی می کنند میزان درونداده ها و مشارکت های خود را سازمان کاهش دهند . در چنین مواردی ، ممکن است رفتار شهروندی آنها کاهش یابد . برعکس ، اگر کارکنان احساس کنند که در محل کار عدالت سازمانی وجود دارد برانگیخته می شوند تا با انجام رفتارهای یاری دهنده مانند رفتار شهروندی سازمان، درونداده ها و مشارکت خود را در سازمان افزایش دهند . پودساکف مطرح کرده که وقتی به طور عادلانه با کارکنان در سازمان ها رفتار می شود و سرپرستان ارتباط خوبی با آنها دارند میزان رفتار شهروندی سازمانی آنها افزیش می یابد. چنین نتایجی درکشورهای دیگر نیز حاصل شده است .
مورمان اولین کسی بود که رابطه این دو را بررسی کرد . وی رابطه بین عدالت رویه ای و چهار بعد از پنج بعد رفتار شهروندی را بررسی کرد. در مطالعه دیگری نیهوف و مورمن به مطالعه رفتار شهروندی سازمانی وتئوری مبادله بین475 کارمند بیمارستان بررسی شد . آنها می خواستند ببینند که اعتماد چه نقشی در عدالت سازمانی و رفتار شهروندی سازمانی دارد.
اعتماد عدالت سازمانی رفتار شهروندی
( مدل نیهوف و مورمن)
ارگان در بحث از مبنای انگیزشی برای رفتار شهروندی سازمانی معتقد است که احساس عدالت نقش مهمی در ارتقای رفتار شهروندی سازمانی دارد . وی بر اساس مبادله اجتماعی تبیینی ارائه داد که در آن کارکنان برای جبران رفتار عادلانه سازمان، رفتار شهروندی را از خود بروز می دهند . محققان رابطه قوی بین احساس عدالت رویه ای و رفتار شهروندی سازمانی نشان دادند. دلیل تاثیر عدالت رویه ای بر رفتار شهروندی سازمانی، ایجاد احساس ارزشمند بودن از سوی سازمان می باشد.
عدالت رویه ای ایجاد حس ارزشمند بودن رفتار شهروندی
( مدل ارگان )

مطلب مرتبط :   رشته حقوق-دانلود پایان نامه درباره بانکداری بدون ربا

*جدول ابعاد و شاخص عدالت سازمانی*
شاخص ابعاد مفهوم
برخورداری مساوی از پاداشهای انجام کار نسبت به سایر همکاران(حسین زاده و ناصری,1386,20) عدالت توزیعی
(2001,389,Colquitt)

عدالت سازمانی( 1964-frinch )
قابل قبول بودن نتایج کار و پاداشهای دریافتی با توجه به عملکرد شخص(2001,389,Colquitt)

لحاظ شدن عواملی چون زمان کار ,شیفت کاری و شرایطی از این قبیل بطور یکسان در پرداخت حقوق و پاداش برای همه افراد.(امیرخانی و پورعزت1387,22,سید جوادین,فراخی و طاهری عطار 1387,57)

در صورت وجود تنبیه سازمان ,اجرا و اعمال آن برای همه افراد بطور یکسان لحاظ شود. (امیرخانی,پورعزت,1387,22)

عادلانه بودن پیامدهای شغلی از جمله سطح درآمد ,برنامه شغلی,مسولیتهای شغلی .(نعامی عبدالزهرا و شکرکن حسین,1383,58)

تاچه میزان اعتقاد دارید سیاست جبران خدمت این سازمان یکسان ,باز و از روی عدالت است(حسین زاده و ناصری ,1386,21) عدالت رویه ای
(2001,389,Colqutt)

بکارگرفته شدن سیاستهای جبران خدمات بدون تعصب و غرض ورزی. (حسین زاده و ناصری ,1386,21)

ثابت بودن رویه های موجود در تشخیص پاداش ها و جبران خدمات در طی زمان. (حسین زاده و ناصری ,1386,21)

رعایت ادب و احترام در برخوردها و تعاملات . (حسین زاده و ناصری ,1386,21),( نیهوف و مورمن,1993)
عدالت تعامل
(2001,389,Colqutt)

رعایت صداقت لازم در برخوردها و تعاملات. (حسین زاده و ناصری ,1386,21).( نیهوف و مورمن,1993)

خودداری از بکارگیری برچسب های نادرست …

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

مطلب مرتبط :   پایان نامه رشته حقوق : مسئولیت کیفری

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

مدیریت سازمان رویه ها را به صورت کامل وشفاف برای کارکنان توضیح می دهد. (2001,389,Colqutt)

دسته بندی : پایان نامه حقوق

دیدگاهتان را بنویسید