دانلود پایان نامه

قرار می گرفت و نیز به صورت شکلات و برای افزایش هوشیاری بین خلبانان نیروی هوایی توزیع می شد. جالب است بدانید که پزشک اختصاصی آدولف هیتلر از سال 1942 تا زمان مرگ او برای جلوگیری از افسردگی و رفع خستگی روزانه میزان مشخصی مت به هیتلر تزریق می کرد. این احتمال وجود دارد که بروز علائمی شبیه علائم پارکینسون در سال های آخر زندگی او به واسطه مصرف این ماده بوده باشد.
از بعد از دهه 50 میلادی مصرف دارویی مت در امریکا افزایش پیدا کرد و پزشکان برای درمان بی خوابی، پارکینسون، الکلیسم و چاقی مفرط آن را تجویز می کردند.
اما از دهه 80 به بعد سوء استفاده از مت در امریکا بسیار شایع شد و در 5 سال اول قرن بیست و یکم با فراگیر شدن مصرف این ماده در میان نوجوانان و زنان شهرهای کوچک به یک فاجعه ملی تبدیل شد.
شیشه سال 1384 وارد کشور شد(باهر2013 )این ماده مخدردر حال حاضر در بازار قاچاق مواد محرک ایران وجود دارد، بیشتر به شکل کریستال‌های ریز و شبیه شکر است که در تکه‌های کوچک یک لوله پلاستیکی جاسازی شده و سر و ته آن بسته می‌شود. این ماده به شکل‌های دیگر بلورهای شفاف و تیز و… هم عرضه می‌شود. نام اصلی این ماده آیس به معنای یخ است. این ماده وقتی در مجاورت حرارت قرار می‌گیرد، مثل یخ بخار می‌شود. شیشه از رده آمفتامین‌هاست و خاصیت محرکی دارد. مت آمفتامین که از مشتقات کلاسیک آمفتامین است، در آزمایشگاه‌های غیرقانونی از داروهای ساده و ارزان ساخته می‌شود. شیشه به شکل‌های مختلف خوراکی، تزریقی یا استنشاقی و تدخینی مثل سیگار استفاده می‌شود.
اگرچه حدود 7 سال است که مصرف ماده محرک “شیشه” در کشور رواج یافته و بسیاری را تا سرحد جنون و مرگ کشانده اما هنوز هم شاهد آنیم که سودجویانی تلاش دارند این شایعه را سر زبانها نگه دارند که “شیشه” عوارض سوء و اعتیاد ندارد.
باور این شایعه ؛پولهای هنگفت را به جیب تولیدکنندگان این ماده سرازیرمی کند اما حقیقت این است که عوارض و میزان اعتیاد آوری این ماده به مراتب شدید تر از مواد مخدر سنتی است.
مواد مخدر شیمیایی و صنعتی و محرک همچون” شیشه” بسیار خطرناک تر از مواد مخدر سنتی و حتی هروئین است می گوید:” مصرف کنندگان این مواد؛ تنها پس از مدت کوتاهی به اختلالات روحی روانی و جنون مبتلا می شوند و احتمال خودکشی در این افراد بسیار بالا است.”
مصرف این ماده در منطقه 2 نسبت به بسیاری از مناطق دیگر بیشتر رواج دارد ؛در تشریح عوارض این ماده اعتیاد آور ادامه می دهد:” یک تحقیق علمی در حیوانات نشان داده که تنها مصرف یک دوز از این ماده موجب صدمه دیدن ترمینال های عصبی نواحی مغزی حاوی دوپامین می گردد .”
بروز اعمال عصبی و پرخاشگرانه،حرص و ولع وسواس گونه برای مصرف مجدد ،رفتار پرخاش جویانه، اضطراب،شک و تردید(سوءظن)،بی خوابی ،از بین رفتن شرم و خجالت،توهمات شنیداری،اختلال حواس، خطاهای ادراکی ،تغییرات شدید در خوراک و ایجاد افکار خودکشی یا دگر کشی از دیگر عوارض مصرف این ماده است.
طی یکی دو سال اخیر تعداد خانواده های ساکن این منطقه که فردی معتاد به این ماده را در خود داشته اند و برای درمان وی به او مراجعه کرده اند به شکل چشمگیری افزایش یافته و سن این افراد را بین 17 تا 50 سال اعلام کرد.
همچنین ورود شیشه به کشور، همزمان با عدم شناخت و به تبع آن خلاء قانونی جهت برخورد با این ماده مهلک بود، عنوان داشت: ورود و شیوع مصرف این ماده و تولید آن از سال 1384 به بعد و عمدتاً از طریق کشورهای آسیایی جنوب شرقی به کشورمان انجام می‌گرفت که این مساله توأم با عدم شناخت از این ماده مهلک و به تبع آن خلاء قانونی جهت برخورد با آن بود، که به لطف الهی و با همت تمامی دست‌اندرکاران و اعضاء ستاد این خلاء احصاء و رفع شد و ماده قانونی لازم در مواد اصلاحی قانون در سال 1389 گنجانده و به تصویب رسید.
تصویب این ماده قانونی و همچنین اشراف پلیس مبارزه بامواد مخدر و سایر دستگاه‌های مقابله‌ای بر شبکه‌های فعال و مجرمان حرفه‌ای باعث شد که طی سال‌های اخیر اقدامات مؤثری صورت پذیرد که سیر صعودی کشفیات و همچنین شناسایی و انهدام کارگاه‌های تولید این ماده نشان‌دهنده بزرگی این اقدامات است.
در خصوص سیر صعودی کشفیات و انهدام مواد روان‌گردان و شیشه گفته شده که در 6 ماهه اول سال جاری انهدام کارگاه‌های تولید شیشه و مواد روانگردان 106 درصد و کشف ماده شیشه 47 درصد رشد بمیزان مدت مشابه داشته است که این نشان از تنگ‌تر شدن عرصه فعالیت مجرمان در عرصه تولید و قاچاق مواد روان‌گردان بر اثر تشدید برخوردهای انتظامی و قضایی است.( نوروزی،۱۳۹۲،ص165)

مطلب مرتبط :   پایان نامه ارشد حقوق : سیاست اجتماعی

2-10-4-روش های مصرف شیشه
متامفتامین یا شیشه،(آیس،یخ،کریستال،مت آمفتامین) یک محرک اعتیاد آور بسیار قوی با تاثیر شدید بر روی سیستم عصبی است که به نامهای کریستال، شیشه و یخ نیز شهرت دارد وبه شکل دانه های کریستالی شفاف بصورت پودر یا تکه ای(سوتی و گرمی) بفروش میرسد.
شیشه به شیوه های گوناگونی مورد مصرف قرار میگیرد از جمله به صورت خوراکی ، استنشاقی (از راه بینی) ، تزریقی و تدخینی (دودکردن) . متداولترین شیوه مصرف شیشه به روش تدخینی با وسیله ای به نام پایپ که شبیه چپق است می باشد . بخشی از آمفتامین ها در بازار ایران به صورت «شکلات رژیمی» (شکلات یابا) و بخشی دیگر به صورت آدامس در ایران توزیع شده است و عمدتاً در مهمانی های شبانه جوانان همچون تنقلات عرضه و مصرف می شود .
۱ـ روش دود کردن:که یک روش فوری و آنی است و می تواند روند اعتیاد را تسریع دهد.
۲ـ روش خوراکی:که اگر همراه مشروبات الکلی مصرف شوند باعث می شود که فرد دست به کارهایی بزند که در شرایط عادی هیچگاه آن را انجام نمی دهد(شرم و حیا را از بین می برد
۳ـ روش تزریقی: که خطرناک ترین شیوه محسوب می شود.
۴ـ روش مشامی:که به مخاط بینی هم آسیب می زند.

2-10-5-اقسام مصرف
1-آزمایشی
2-گاهگاهی
3-افزایش توانایی
4-شدید(مزمن )
5-وسواسگونه

2-10-6-کار مغز و سیستم اعصاب مرکزی
در سیستم اعصاب مرکزی، سلولها یا رشته های عصبی بصورت مستقم به هم متصل نیستند. بلکه بین انتهای سلول قبلی با ابتدای سلول بعدی فضای بسیار کوچکی وجود دارد که به این فضا در اصطلاح پزشکی سیناپس می گویند.
برای اینکه یک سلول عصبی بتواند پیامی را به سلول دیگر انتقال دهد باید از انتهای خود ماده ای به داخل این فضای کوچک ترشح کند.( به این ماده در اصطلاح پزشکی نوروترنسمیتر می گویند) این ماده بر روی گیرندهایی که در ابتدای سلول بعدی قرار دارند می نشیند و به این ترتیب پیام منتقل می شود.در سیستم عصبی نوروترنسمیترهای زیادی وجود دارند که ترشح هرکدام منجر به علایم خاصی می شود.
دوپامین و سروتونین دو نوروترنسمیتری عمده ای هستند که سوء مصرف شیشه یا مواد محرک باعث افزایش ترشح آنها در مغز می گردد و اختلال در نسبت ترشح آنها در ایجاد بیماری هایی مانند افسردگی یا دوقطبی نقش اساسی را بازی می کند.

2-10-7-علل افزایش تولید و شیوع مصرف شیشه در ایران و جهان‏
شیشه ارزان نیست، اما این باعث نشده که مصرف آن کم باشد. بو ندارد و مصرفش کار سختی نیست. کسی بسادگی نمی‌فهمد. اولش فرد را تبدیل می‌کند به یک آدم خوش مشرب و پرانرژی که قدرت جابه‌جا کردن کوه‌ها را دارد. افسردگی را می‌کشد و به او قدرت می‌دهد ساعت‌های طولانی کار کند، اما چه می‌شود که در عرض چند ماه، شیشه تمام رگ‌های روح و حیات آدم را می‌برد و خون افسردگی را در تنش جاری می‌کند؟ دیگر بدون مصرف نمی‌خواهد حرف بزند، نمی‌خواهد راه برود، نمی‌خواهد بخوابد و نمی‌خواهد زنده بماند. مصرف می‌کند و هر چه زمان می‌گذرد، تحملش در برابر مواد بیشتر می‌شود. بدبین می‌شود، از کاه کوه می‌سازد، از کوره در می‌رود و احساس می‌کند از طرف ناشناسی کنترل می‌شود. همچنین شیشه ارزان نیست، اما مصرف‌کننده تمام هستی‌اش را می‌دهد تا یک روز بیشتر دوام بیاورد. شادی‌اش شکستنی است، خوشبختی‌اش کم‌دوام است، لبخندش شیشه‌ای است.

2-10-8-عوامل افزایش تولید شیشه ماده روانگردان
بنابراین عوامل افزایش تولید این ماده روانگردان عبارت است از؛

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

مطلب مرتبط :   منابع و ماخذ پایان نامه معاذیر قراردادی

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

1- سرمایه‏گذارى اندک، سهولت ساخت و تولید با ترکیبات غیرمتعارف و درجه خلوص متفاوت، فرآورده‏هاى تقلبى و دست‏ساز به‏علت فقدان مارک تجارى و ترکیب شیمیایى مشخص، هزینه پایین، در دسترس بودن مواد اولیه شیمیایى، تجهیزات مورد نیاز، دستیابى آسان به فناورى‏هاى نوین، حجم بالاى تولید شیشه و سخت‏بودن شناسایى لابراتوارها، سبب گردیده تجارت این مواد به حرفه‏اى پرسود تبدیل گردد به‏طورى‏که شاهد تولید سالانه 410 تن آم‏فتامین و متامفتامین در جهان هستیم. در کشور ما نیز در سال 1391 بالغ بر 235 کارگاه تولید شیشه منهدم شده است.
2-عدم آگاهى آحاد جوانان و نوجوانان از پیامدها و میزان آسیب‏هاى ناشى ازمصرف و تبلیغات گسترده از سوى صدها سایت و شبکه‏هاى ماهواره‏اى، موجبات افزایش مصرف این ماده مخدر را فراهم نموده است.
3- افزایش روزافزون قاچاق مواد شیمیایى و پیش‏سازهاى روان‏گردان یکى دیگر از علل افزایش تولید و مصرف ماده مخدر شیشه به‏ویژه در شرق و جنوب شرقى آسیا شده است.
4- انتخاب نام شکیل و جذاب، موجبات گرایش جوانان و نوجوانان به مصرف ماده مخدر شیشه در عصر تنوع و کثرت شده به‏گونه‏اى‏که با نام‏گذارى این ماده به نام شیشه، یخ، کریستال، بالابر، سرعت، تعقیب اژدها، شابو و مث، به‏دنبال جذب مشتریان جدید مى‏باشند.
5-امکان تولید آن در لابراتوار پیشرفته صنعتى یا آشپزخانه‏هاى خانگى وجود دارد.
با عنایت به مطالب ذکرشده، به‏نظر مى‏رسد با ارتقای میزان آگاهى و دانش جوانان و نوجوانان با هدف تغییر نگرش و تقویت رفتارهاى محافظت‏کننده و کسب مهارت‏هاى زندگى براى عدم گرایش به مصرف شیشه از طریق رسانه‏ها، ترویج فرهنگ سلامت و غنى‏سازى سودمند اوقات فراغت از طریق تقویت فعالیت‏هاى جایگزین ورزشى و هنرى، توسعه و تقویت مراکز مشاوره حضورى – تلفنى و گفت‏وگو در تالارهاى مجازى براى رفع مشکلات روحى نوجوانان و جوانان، انجام مطالعات و پژوهش‏هاى کاربردى در سطح مدارس، دانشگاه‏ها، محیطهاى صنعتى و پادگان‏ها به‏منظور رصد مستمر تحولات اجتماعى – فرهنگى و آینده‏شناسى اعتیاد بتوان موجبات مصون‏سازى آحاد جامعه در مقابله با این پدیده خطرناک را فراهم ساخت.(

2-10-9-علل گرایش معتادان ماده مخدر صنعتی(شیشه)
علل گرایش معتادان مواد مخدر سنتی به این ماده مخدر صنعتی باید گفت؛متاسفانه نه تنها هنوز این باور غلط وجود دارد که شیشه اعتیاد ندارد بلکه این شایعه نیز رواج یافته که می تواند برای ترک مواد مخدر مرفینی هم بسیار مفید باشد، لذا بسیاری از معتادان به مواد مخدر سنتی مانند تریاک ، با این گمان که چند روز “شیشه” مصرف می کنند تا جایگزین مواد قبلی شده سپس مصرف آنرا هم به راحتی ترک می کنند، گرفتا ر ماده ای به مراتب خطرناک تر و اعتیاد آور تر از ماده مصرفی خود می شوند.”( دهقانیان، 1387،ص45)
برخی تحقیقات به میزان مصرف بالا و مکرر شیشه در بین بعضی از گروههای پرخطر جامعه اشاره می کند . مردم به دلایل مختلفی شیشه مصرف می کنند . ورزشکاران حین مسابقه ، رانندگان برای بیداری طولانی مدت ، جوان ترها به همان دلایلی که مشروبات الکلی یا سایر مواد را مصرف می کنند ، در پارتی ها نیز شیشه را مصرف می کنند . بعضی جوانان هم مصرف شیشه را شیوه ای برای بهتر جا افتادن و مطرح شدن در میان گروه های هم سن و سالان خود می دانند . جوانان خیابان گرد شیشه مصرف می کنند چون باعث میشود شبها بیدار بمانند . برخی از دانشجویان که برای گرفتن نمرات بالا تحت فشار هستند ، مصرف دوز های کمتری را شروع می کنند تا بتوانند ساعتهای طولانی تری بیدار بمانند و درس بخوانند ولی به مرور زمان برای بیداری بیشتر به آن وابسته می شوند . همچنین برخی از جوانان

دسته بندی : پایان نامه حقوق

دیدگاهتان را بنویسید