دانلود پایان نامه

ناگهانی
-ایسکمی قلب
-درد قفسه سینه
-خونریزی
-تجزیه رشته های عضلانی مخطط همراه با ترشح میوگلوبین در ادرار
-تهییج یا کندی روانی- حرکتی
-مشکلات مغز
– بی خوابی

فصل سوم
علل گرایش به موادمخدروروانگردان

مقدمه
از نظر فارماکولوژی اعتیاد عبارت است از حالت مقاومت اکتسابی که در نتیجه استعمال متمادی دارو در بدن حاصل می‌شود به قسمی که استعمال مکرر دارو موجب کاسته شدن اثرات تدریجی می‌گردد و پس از مدتی شخص می‌تواند مقادیر سمی دارو را در بدن بدون ناراحتی تحمل کند و در صورتی که دارو به بدن نرسد اختلالات جسمی و روانی موسوم به سندروم محرومیت بروز می‌کند.عوامل فرهنگی – اجتماعی از جمله عوامل موثر در گسترش این پدیده است. اثر خرده فرهنگ، در پایین یا بالا بودن نرخ مصرف کنندگان موادمخدر، مورد مطالعه مردم‌شناسان فرهنگی است. مصرف موادمخدر در میان زنان، مردان، اقوام و نژادهای مختلف در سنین مختلف عمر و بر حسب پایگاه اجتماعی افراد متغیر است uswr.ac.ir(1999) متاسفانه اثر عوامل اجتماعی چندان مورد توجه مراکز درمانی قرار نگرفته است. اکثر درمانگران بر این باورند که آمادگی‌های بیولوژیکی افراد، آنها را به مصرف طولانی و مداوم سوق می‌دهد. این مواد برای کسانی که آمادگی بیولوژیک ندارند، اعتیادآور نخواهد بود. از نظر آنان نقش عوامل فرهنگی – اجتماعی جنبه فرعی دارد. از دیدگاه جامعه‌شناختی، نقش خاستگاه اجتماعی و زمان خاصی که فرد در آن قرار دارد، لازم است مورد توجه قرار گیرد. چگونگی دسترسی به مواد و هنجارهای اجتماعی موافق یا مخالف با مواد در مکان‌ها و زمان‌های مختلف فرق می‌کند.
اینکه چرا در ایران مصرف کوکایین پایین است و مصرف تریاک بیشتر است. به احتمال زیاد به چگونگی دسترسی مردم به آن و هنجارهای گروه‌های مختلف اجتماعی مربوط می‌شود. به تدریج مصرف این گونه مواد از شکل مرسوم فرهنگی خارج شده و مصرف کنندگان به دفعات بیش از اندازه در شرایط غیر متعارف فرهنگی به مصرف آن پرداخته‌اند. دولت‌های ملی و محلی به تدریج با وضع قوانین، تملک و فروش مصرف مواد مذکور را خارج از چارچوب مقررات غیرقانونی اعلام کرده‌اند.

3-1-نظریه‌هایی کهن

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

بیان نظریات روان شناسان و جامعه شناسان در مورد اعتیاد وقتی معنا و مفهوم کار بردی خواهد داشت که به فرد معتاد از هر نوعی که باشد به عنوان بیماری که نیاز به درمان دارد بنگریم . بیماری که در درون و افکارو هیجانات خود انگیزه های فردی ، اجتماعی، اقتصادی داشته و از کانال یکی یا تمام این موارد به چیزی که نداشته روی آورده تا شاید از این طریق به آنچه به عنوان کمبود یا فرار از واقعیات بوده است دست یابد . پس اعتیاد درابتدا یک رویکرد روانی دارد که ریشه در خیلی از مسایل خواهد داشت .
آدمی همواره در مورد سلامت جسم ، روابط اجتماعی و جایگاه خود در این عالم نگران بوده است طبق نظریه‌هایی کهن که امروزه هم به چشم می‌خورد،اختلال روانی نتیجه عملکرد نیروهای ماوراء طبیعی و جادوئی مثل ارواح شرور و شیطان است. در جوامعی که این نظریه را باور داشتند، درمان به صورت جن گیری انجام می‌شد.

3-1-1- سقراط ، افلاطون و ارسطو
در تاریخ اختلالات روانی این عقیده نیز رواج داشته که آنها را ناشی اختلال کارکرد بدن می‌دانستند. در یونان باستان به درمان این اختلالات در معبد الهه سلامت می‌پرداختند. بقراط اهمیت مغز را در تبیین این اختلالات دریافت و درمان مبتنی بر استراحت ، استحمام و رژیم غذایی را توسعه بخشید. حرکت به سوی توجیهات منطقی در تبین رفتار را سقراط ، افلاطون و ارسطو تقویت کردند.
افلاطون رفتار پریشان را برخاسته از تعارضات درونی بین هیجان و عقل به شمار می‌آورد. برخورد به مبتلایان به این اختلالات خط سیری از برخورد غیر انسانی تا برخوردهای انسانی‌تر را شامل می‌شود. جنبش معطوف به درمان انسانی‌تر با این بیماران با کارهای فیلیپ پنیل آغاز شد. بتدریج تغییرات اصلاحیتر بیشتری آغاز و ادامه یافت و تحقیقات علمی در سبب شناسی ، طبقه بندی و درمان اختلالات انجام گرفت(همان
اختلالات کمبود توجه * اختلال اضطراب جدایی ‌، گنگی انتخابی ، اختلال ،اختلالات مربوط به مصرف مواد * اختلالات اضطرابی (اختلال هراس ، جمع هراسی ، اختلال * اختلالات شبه جسمی (اختلال جسمانی کردن ، اختلال تبدیلی ، خود بیمار انگاری ، اختلال بدریختی بدن) * اختلال شخصیت چند گانه و اختلال مسخ شخصیت *اختلالات هویت جنسی و جنسیتی *اختلالات کنترل تکانه (اختلال انفجار دوره‌ای ، جنون دزدی *اختلالات شخصیتی (پارانوئید ، اسکیزوئید ، اسکیزوتایپی ،) ضداجتماعی ، مرزی ، نمایشی ، خودشیفته ، دوری گزین * وابسته و اختلال شخصیت وسواسی و جبری

مطلب مرتبط :   متن کامل پایان نامه ویژگی های اساسی

3-2- تاریخچه شهرستان ورامین
منطقه ی ورامین که علاوه بر شهرستان ورامین شامل سه شهرستان پاکدشت و پیشوا وشهرستان قرچک می شود که به ترتیب در سال های ۱۳۷۶ و ۱۳۸۹ و ۱۳۹۱ ازشهرستان ورامین جدا شدند، در طول زمان مهاجران زیادی را به خود جذب کرده که برخی از این مهاجران به دلیل های سیاسی کوچانده شده و برخی خود به این منطقه کوچیده اند. این مردمان با قومیت های مختلف همگی مردمان بومی منطقه محسوب می شوند که قبل از دوران معاصر به ورامین آمده اند.
شهرستان ری محدوده ای است با مساحت 2293 کیلومتر مربع در ضلع جنوب کلان شهر تهران که حدود اربعه آن از شمال به تهران از جنوب به استان قم از شرق به شهرستانهای پاکدشت و ورامین از غرب به شهرستانهای اسلامشهر ، رباط کریم و استان مرکزی است .
این شهرستان از نظر تقسیمات کشوری دارای 3 بخش « فشافویه – کهریزک – مرکزی » و 6 دهستان و 130 روستای دارای سکنه است جمعیت شهرستان بر اساس آخرین آمار بالغ بر 859684 نفر است که 7/75% جمعیت شهری و 3/24% مابقی روستایی می باشد ، نرخ رشد جمعیت شهرستان بین سالهای 75 الی 81 ناشی از مهاجرت 8/7% بوده است.
تراکم نسبی جمعیت شهرستان 243 نفر در کیلومتر و بعد خانوار 17/4 نفر می باشد ، براساس شواهد تاریخی قدمت ری هم پای ظهور تمدن ایران باستان به 8000 سال قبل بر می گردد و طی 3 دوره تاریخی پایتخت ایران باستان بوده است.وجود 53 اثر باستانی بیانگر میراث با ارزش فرهنگی این شهرستان است از جمله برج وباروی ری شهر باستانی مأمورین ، برج طغرل ، آتشکده تپه میل ، قلعه دیر و … وجود بقاع متبرکه حضرت عبدالعظیم حسنی «ع» و امامزادگان مجاور و مقابر عالمان و مشاهیر دین علم ادب همچون محمدبن زکریای رازی ، شیخ صدوق ، شیخ ابوالفتح رازی ، امام خمینی «ره» و … که نشان از جایگاه والای تاریخی ری دارد .
اراضی شهرستان از نظر ناهمواری به دو بخش نیمه کوهستانی و دشت تقسیم می گردد . کل اراضی قابل کشت شهرستان 000/70 هکتار می باشد که بدلیل کمبود منابع آب کشاورزی سالانه تنها 36000 هکتار آن زیر کشت انواع محصولات کشاورزی قرار می گیرد . کل مساحت اراضی شهرستان بالغ بر229300 هکتار است که اراضی ملی آن 000/160 هکتار ومراتع موجود از نوع فقیر «درجه 2و3 » میباشد.
بنا بر این 5/69% اراضی شهرستان ملی و 5/30% آن نیز اراضی کشاورزی است که از این مقدار 15% آن به دلیل کم آبی و زه گرفتگی قابل کشت نیست .
باتوجه به بافت وکیفیت خاک و وجود منابع آبی محدود ، کشاورزی شهرستان در بخشهای مرکزی و کهریزک متمرکز گردیده بخش عمده ای از اراضی مستعد کشاورزی بخش فشافویه پس از احداث سد و خشک شدن رودخانه کرج از حیص انتقاع خارج گردیده است.
شهرستان ری در مسیر 5 رودخانه مهم استان تهران « رودخانه های کرج ، کن ، شور ، جاجرود ، سرخه حصار » وتعداد زیادی از مسیلها و کانالهای فاضلاب خروجی کلان شهر تهران واقع گردیده اسـت.( تناولی، ۱۳۸۰) کـه مهمـتریـن خروجی های فاضلاب تهران واقع درشهرستان عبارت از نهرفیروزآباد – سرخه حصار – باروت کوبی – بهمنیار و خروجی سوم که جمع آوری آبهای سطحی شهر تهران را باظرفیت کلی 24مترمکعب درثانیه که بالغ بر750میلیون مترمکعب در سال است را در خود جای داده است .
شهرستان ری در مبداء ورودی وخروجی 3 بزرگراه اصلی کشور شامل بزرگراه امام رضا«ع» بزرگراه قم – بزرگراه ساوه واقع گردیده و سالانه شاهد تردد 64 میلیون وپانصدهزار وسیله نقلیه می باشد ، همچنین در بخش حمل و نقل ریلی با توجه به قرار گرفتن در دروازه ورودی وخروجی خطوط آهن جنوب و شمال کشور وخط کمربندی بین آنها نقش عمده ای ایفاد می نماید .
تنها پالایشگاه نفت خام استان تهران که تأمین کننده بخش عمده ای از سوخت مصرفی استان است در این شهرستان واقع شده و این پالایشگاه نقش تعیین کننده در صادرات نفت کشورهای آسیای میانه بعنوان واسطه ایفا می نماید(irantoorism.akairan.com) .
همچنین خیابانها و معابر اصلی ورامین هنوز ساختار سنتی خود را حفظ کرده اند و در این مدت هم این معابر وسعت بیشتری پیدا نکرده اند. تولید روزانه ماشین های متعدد در کنار واردات بی رویه اتومبیل های خارجی، باعث افزایش میزان ترافیک در سطح شهرستان ورامین شده است اما در این میان دوربین های شهری که یک ضرورت برای شهرهای پرجمعیت محسوب می شود هنوز در ورامین به طور کامل به مرحله اجرا در نیامده است.
با استقرار فرماندهی انتظامی شرق استان تهران و حضور راهنمایی و رانندگی، امید آن می رفت تا وضعیت نصب دوربین های ورامین حل شود اما علیرغم تلاش های صورت گرفته، همچنان این مشکل پابرجاست و در برخی از ساعات شب ترافیک کلافه کننده ای در شهر ورامین ایجاد می شود.
شهرستان پیشوا اکنون به‌عنوان نخستین شهرستان‌ استان تهران در بحث راه‌اندازی دوربین‌های امنیتی شهری در نقاط مهم معرفی شده و از این سیستم‌ها توانسته برای پایش اطلاعات امنیتی مورد نیاز برای پیشگیری از وقوع جرم استفاده کند که به گفته مسئولان شهرستان پیشوا نقش مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی و مدیریت عبور و مرور داشته است.
پس از شهرستان پیشوا، مسئولان قرچک دست به کار شدند و با پیگیری‌های بعمل آمده، دوربین‌های مداربسته کنترل ترافیک از سوی شهرداری قرچک در میادین اصلی شهر نصب شد.
شهرستان ورامین به دلیل نزدیکی به تهران و قرار گرفتن در مسیر عبور وسایل نقلیه ای عبوری از شهرستان های پیشوا و شهر های اطراف ، همواره با حجم وسیعی از وسایل نقلیه روبرو است.
عبور این حجم از خودرو از شهر ورامین باعث بروز ترافیک در ساعات ابتدایی و انتهایی روز می شود که این امر مشکلات زیادی را برای رانندگان و نیز شهروندان به وجود آورده است. اکنون نصب دوربین های شهری در مناطق و خیابان های شلوغ و پرازدحام شهر ورامین می تواند هم نقش بازدارندگی برای مجرمان داشته و هم در صورت وقوع جرم دست پلیس را برای اعمال قانون باز نگه دارد. همچنین دوربین های شهری یک سند انکارناپذیر برای محکومیت مجرمان است و هیچ مجرم و متهمی با دیدن تصاویر ارتکاب جرم خود، نمی تواند آن را انکار کند. از 16 دوربینی که برای نصب در ورامین در نظر گرفته شده است، شش دوربین در نقاط مختلف شهر راه اندازی شده و اکنون تلاش داریم تا ده دوربین باقی مانده را هر چه سریعتر راه اندازی کنیم. قطعا دوربین های شهری نقش غیر قابل انکاری در مدیریت و بهبود وضعیت شهری دارد که امید است با تلاش مسئولان هر چه زودتر این مهم در شهر ورامین انجام گیرد.

مطلب مرتبط :   پایان نامه ارشد حقوق : اسناد بین المللی

3-2-1-مواد مخدر در منطقه ورامین
بروز تنوع طلبی، لذت طلبی افراطی، کاهش کنترل و نظارت اجتماعی به‌ویژه از سوی والدین و ضعف اعتقادات دینی برخی جوانان و نوجوانان از دلایل عمده گرایش به مواد مخدر است. تاثیرپذیری اجتماعی از فشار دوستان ناباب، ضعف مهارت‌های ارتباطی، کمبود امکانات برای غنی سازی اوقات فراغت و کمبود اطلاعات در مورد عوارض اعتیاد نیز از دیگر عوامل گرایش به مواد مخدر هستند.
شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شرق استان تهران در ورامین مستقر شد. این شورا

دسته بندی : پایان نامه حقوق

دیدگاهتان را بنویسید