چگونه انسان بهتری باشیم؟

gift چیجوری آدم بهتری باشیم

انسانی بهتر بودن قبل اینکه واسه دور و بریا ما خوب باشه واسه خودمون عالی هستش چراکه خوب بودن باعث ایجاد احساسی عالی در فرد شده و مطمئناً دنیا هم رفتار خوبی با ما داره.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ اگه زندگی رو یه سفر در نظر بگیریم، واسه اینکه بهترینا رو تجربه کنیم، لازمه که همه تلاش خود رو واسه انجام درست کارا به کار بگیریم. وقتی رفتار خوب و درستی داشته باشیم، بهترینا رو هم تجربه می کنیم و در نتیجه خوشحال تر و اجتماعی تر هستیم.

«اشتباه کردن» جزوی از وجود بشره و از اون گریزی نیس. هممون در طول زندگی، کارایی نادرستی انجام داده و نتیجه های بد اونا رو چشیده ایم. اشتباه، هر چند نتیجه ناخوشایندی به دنبال داره، اما باعث پختگی افراد می شه. افراد پس از تجربیات تلخ، از اونا درس عبرت گرفته و تا حد امکان از تکرار موارد مشابه دوری می کنن.

همین تجربه، اونا رو یه قدم به موفقیت و شادمانی بیشتر می بره. از این رو، شاید بهترین راه و روش هر فرد در زندگی رو بشه تلاش واسه «آدم بهتری بودن» دونست. اینطوری، فرد میتونه از اندازه اشتباهات خود کم کرده و چشم اندازه های به درد بخورتری واسه زندگی اش تعیین کنه.

بخاطر این، در ادامه بیشتر از ۱۵ پیشنهاد کاربردی واسه رشد شخصیتی افراد رو برشمرده ایم که با امید به اینکه در راه بهبود شرایط زندگی کمک رسانتان باشن. واسه باخبر شدن از اونا با ما همراه باشین.

 1. خود رو تشویق کنین

هر روز صبح، دو دقیقه قبل از خروج از خونه خود رو واسه ویژگیای خوبی که دارین یا کارای درستی که در روز قبل انجام دادین، تشویق کنین. حتی می تونین از شکل ظاهری خود تعریف کرده و موجب شادمانی خودتون بشوید. این رفتار، نه فقط موجب شادی و رضایت بیشتر شما از خود می شه، بلکه واگیر دار هم بوده و به بقیه هم منتقل می شه. با داشتن احساسات مثبت و خوشحال نسبت به خود، بقیه هم حس بسیار بهتری نسبت به شما دارن.

 1. بهونه آوردن رو کنار بذارین

سرزنش کردن همسر، مدیر، همکار یا مشتری، تلاشی بی نتیجه و شما رو به جائی نمیرسونه. به جای اینکه انگشت اتهام به سمت بقیه دراز کنین، مسئولیت اشتباهای خود رو بردوش گرفته و از اونا درس بگیرین. وقتی بتونین از شکستا و نبود موفقیتاتون هم جهت با بهبود کارکرد خود استفاده کنین، به آدم بهتر و موفق تری تبدیل میشین. باخبر شدن از اشتباه باعث ترک اون می شه و تاثیر مستقیم اونو روی زندگی شخصی و شغلی خود تماشاگر هستین.

 1. بر خشم خود پیروز شدین

گفتن این حرف بسیار آسونه اما در واقعیت نمیشه به همین راحتی خشم رو فرونشاند. اما این رو بدونین که هنگام عصبانیت، احتمال در پیش گرفتن تصمیمات نادرست و نابخردانه بسیار بالاست و حتی ممکنه به سلامت جسمی خود هم آسیب برسونین. خشم می تونه به بروز بیماریای گوارشی، مشکلات خواب و حتی عارضه های قلبی منجر شه.

واسه شکست دادن خشم بهتره احساسات خود رو روی برگه بنویسین، دعا یا نماز بخونین، مدیتیشن کنین یا در صورت امکان، افکار خود رو مدیریت و سازمان دهی کنین.

 1. بخشندگی رو تمرین کنین

خیلی از روانشناسان و محققان این میدون پیشنهاد می کنن که با بخشش، هر گونه ناراحتی و کدورت رو از بین ببرین. این فقط واسه خودتون سود داره. شما با بخشیدن بقیه در واقع افکار منفی، آزاردهنده، بی اعتمادی و خودخوری رو از ذهن و قلب خود دور می کنین. واسه این منظور می تونین از مدیتیشن کمک بگیرین. از رنجای خود به عنوان درسی واسه داشتن تفکر مناسب و منطقی بهره بگیرین.

بخشش به شما قدرت خلاص شدن از رنج رو میده.

 1. صادق و رک باشین

اگه فهمیده باشین همکار یا همسرتون به شما دروغ گفته، چه احساسی دارین؟ مطمئنا تصورتون اینه که از اعتماد و علاقه شما سوءاستفاده شده. پس، واسه اینکه خودتون فرد بهتری باشین، باید یکی از اهداف اصلی زندگیتون، صداقت و درستکاری باشه. سازمان دهی و مدیریت افکار خود رو تمرین کنین تا بتونین ایده ها، تفکرات و احساسات خود رو در بهترین، روشن ترین و صادق ترین حالت ممکن با بقیه در میان بذارین.

 1. به بقیه کمک کنین

دادن صندلی خود در اتوبوس یا مترو به یه فرد سن بالا، کمک کردن به همکار در انجام پروژه کاری، کمک به کارای خونه، کمک به حمل بار، سنگ صبور بودن و نگهداری از بچه دوست خود، همه مصداقای مهربانی هستن و با انجام اونا می تونین چهره بهتری در اجتماع واسه خود بسازین.

 1. به حرفای بقیه گوش بسپارین

شنونده خوب بودن از جمله هنرهاییه که باید در زندگی خود تمرین کنین. وقتی با جون و دل به صحبتای دوستان و دور و بریا خود گوش می دید، در واقع حس امنیت به اونا داده و باعث پایداری روابط میشین. گوش شنوا بودن، خالی از هر گونه اعلام نظر یا قضاوتی باعث می شه تا فرد بهتری به نظر برسین و خودتون هم احساس بهتری به خود داشته باشین.

 1. محلی رفتار کنین

منظور از این جمله اینه که از محل و منطقه سکونت خود پشتیبانی کنین. شما با خرید از فروشگاه های محل، اجناس تولید داخل و اجناس کشاورزی محلی در واقع به پیشرفت هر چی بیشتر کار و کاسبیای محلی کمک می کنین. اینجور هدفی باعث می شه تا درک بهتری نسبت به جامعه خود داشته باشین و در نتیجه واسه بهبود بیشتر اونم قدمای موثری وردارین.

 1. همیشه مودب باشین

سلام کردن به همکاران، تشکر کردن از اونا، باز نگه داشتن در اتاق یا آسانسور واسه رسیدنشان و موارد ساده ای مثل این، چقدر وقت شما رو می گیرن؟ تقریبا هیچ. پس با رفتارای با ادب و پر از مهربانی می تونین خوب بودن رو نه فقط به خود، بلکه به بقیه هم بیاموزید. این رو در نظر داشته باشین که حتی اگه طرف مقابل شما آدم گستاخ و بی ادبی هم باشه، شما با انجام کارای درست می تونین در دراز مدت موجب تغییر رفتارای بیریخت اونم بشوید.

 1. خودتون باشین

واسه اینکه خودتون باشین لازمه خودتون رو بشناسین؛ ارزشا و توانائیای خود رو بشناسین، جربزه داشته باشین، واسه خود مرز و محدوده مشخص کنین، هدف گذاری کرده و در راه باورهای خود حرکت کنین. وقتی بتونین درک درستی از خود داشته باشین، مطمئنا جربزه بیشتری واسه «خود بودن» پیدا می کنین.

 1. در برابر تغییرات مقاومت نکنین

از اینکه در زندگی خود تغییر بسازین، نترسین. رستورانا، غذاها، افراد، مکانای گردشگری و کارای تازه و جدید رو امتحان کنین. تجربه فعالیتای جدید موجب رشد روحی و اخلاقی شما می شه. با حضور در مکانای تازه می تونین اعتماد به نفس بیشتری رو در زندگی تجربه کنین. هم اینکه تجربیات بیشتری هم به دست میارین که همه واسه آدم بهتر بودن لازم و به درد بخور هستن.

 1. به بقیه احترام بذارین

تصور کنین همه خونه رو تمیز کردین و یهو برادرتون با کفشای گلی وارد شده و همه جا رو کثیف می کنه! چه حسی به شما دست میده؟ مطمئنا از اینکه با این کارش همه زحمات شما رو هدر داده عصبانی میشین. پس، تلاش کنین خودتون همیشه واسه وقت، افکار، ایده ها، تلاشا، احساسات، سبک زندگی و … بقیه ارزش و احترام قائل باشین. با این کار در واقع قدر دان تلاشای اونا هستین.

این رو در نظر داشته باشین که واسه نظر مخالف بقیه هم باید احترام قائل شد چون همیشه نظرات ما غلطه.

 1. دست خالی به مهمانی نرید

وقتی به خونه یکی از دوستان یا آشنایان دعوت میشین، بهتره دست خالی اون جا نرید. با یه جعبه کوچیک شکلات، نوشیدنی فصلی، شیرینی ای که خودتون در خونه پخته اید یا پاستیل واسه بچه صاحبخانه می تونین حس تشکر خود رو بهش منتقل کرده و چهره زیباتری از خود تو ذهن اون حک کنین.

 1. مطالعه و یادگیری رو در دستور کار خود بذارین

در مورد موضوعاتی که آگاهی ندارین یا ذهنتون رو مشغول کردن، تحقیق و بخونین. از افراد متخصص سوال کنین. وقتی سطح فهم خود رو به مسائل روزمره زیاد کنین، درک بهتری نسبت به اونا دارین. در نتیجه، کمتر بقیه یا دیگه فرهنگا رو مورد قضاوت قرار داده و نظرات و افکار نادرست در مورد اونا دارین. با افزایش سطح علم، در واقع از خودتون آدم بهتری میسازید.

 1. دور و بریا رو هیجان زده کنین

وقتی در مترو نشسته اید و یه ناشناس به شما نگاه کرده و لبخند می زنه، چه حسی به شما دست میده؟ مطمئنا خوشحال میشین. با انجام کارای ساده ای مثل لبخند زدن، هدیه دادن به دوستان و همکاران، دعوت کردن آشنایان و … می تونین موجب خوشحالی و هیجان زده شدن دور و بریا بشوید. این کارا شما رو به فرد بهتری تبدیل می کنن.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

خوشبختی ما خوشحال بودن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *