چگونه اکسی توسین را افزایش دهیم؟

اکسی توسین یکی از هورمونای اصلی هیپوتالاموسه که به عنوان یه انتقال دهنده عصبی در مغز عمل می کنه.

این هورمون نقش مهمی رو در سیستم تولید مثل زن در دوران زایمون و شیردهی اجرا می کنه و بالاتر از اینا به عنوان “هورمون عشق” هم شناخته شده، چون که اندازه اون با لمس و تحریک زیاد می شه. پس این هورمون هورمونیه که نقش مهمی رو در تشکیل روابط احساسی و چگونگی تعامل با بقیه اجرا می کنه.

در این مقاله با مجله آلامتو همراه شید تا ۱۰ بهترین راه افزایش هورمون اکسی توسین رو بررسی کنیم.

  1. تماس فیزیکی

آغوش، بوسه و لمس باعث افزایش سرعت تولید اکسی توسین می شه.

مطالعه ای که در WebMd در مورد اکسی توسین و چگونگی عکس العمل مردان نسبت به رابطه جنسی انجام شده بود نشون داد که دو ناحیه مغز که تحت تاثیر اکسی توسین قرار دارن مسئول احساساتی مثل جایزه و لذت هستن و بنابر این وقتی که مردان شرکت کننده در مطالعه چهره شریک زندگی خود رو می دیدن، این دو ناحیه فعال می شدن. اما همین هورمون با مشاهده تصویر زنان دیگه اثر متفاوتی داشت و احساسات لذت رو در مردان سرکوب می کرد.

اکسی توسین سیستم پاداشی رو در بدن بوجود میاره که موقع روابط دوستانه فعال و آزاد می شه.

لمس فیزیکی تحریک کننده باعث انتشار اکسی توسین می شه و بنابر این دلیل تجربه احساس ارگاسم در زنان شده و در مردان هم تنها وقتی که فرد مورد علاقه شون رو می بینن منتشر می شه.

  1. کلمات تشویق کننده و تشویق کننده

وقتی که ما کلمات تشویق کننده رو بشنویم احساس خوبی به ما دست میده. هممون دوست داریم با احترام با ما برخورد شه.

اکسی توسین عامل این ویزگی ماست. وقتی که ما مراقبت و دلسوزی بقیه رو درک می کنیم و یا به اونا عشق می ورزیم این هورمون احساس خوبی رو در ما به وجود می آورد. واژه ها فرکانس قدرتمندی دارن.

وقتی که احساس کنیم کسی دوستمون داره و مراقب ماست، اکسی توسین زیاد می شه. همین امر در مورد تعریف بقیه از ما هم صادقه. محبت شما به جهان هم باعث افزایش اکسی توسین می شه.

  1. گوش کردن

هر کسی در این جهان دوست داره شنیده و درک شه. هممون می خوایم بدونیم که بقیه به سخنانمون گوش میدن و یا حرفامون رو قبول می کنن یا خیر.

گوش دادن راه عجیبی واسه افزایش اکسی توسینه. وقتی که شما با دیگری هستین، می تونین با گوش دادن به صحبت هاش با اون رابطه برقرار کنین. در این صورت طرف مقابل هم به صحبت هاتون گوش میده و همین امر اکسی توسین موجود در بدنتون رو زیاد می کنه.

هم اینکه، گوش دادن به موسیقی و یا چیزی که از اون لذت ببرین هم این هورمون جادویی رو بدنتون زیاد می کنه.

  1. لبخند و خنده.

تا کنون بازی کودکان رو مشاهده کردین؟ اونا همیشه می خندن و لبخند میزنن. با خندیدن و خوشحال بودن، اکسی توسین در بدن کودکان ازاد می شه. لبخند مسریه. یعنی با دیدن لبخند بقیه شما هم ناخوداگاه لبخند میزنین.

تحقیقات نشون دادن که خنده و لبخند از راه تغییرات فیزیولوژیکی ایجاد شده در بدن، اخلاق ما رو بهتر می کنن. این بیشتر وقتا به صورت ناخودآگاه اتفاق میفته. مردمی که زندگی شادی دارن در بدنشون همیشه اکسی توسین آزاد می شه.

خنده احساس شادی رو در بدن آدم به وجود می اورد که می تونه دلیل شه که فرد بر خیلی از مشکلاتش فایق آید.

  1. تفکر و دعا

وقتی که شما ذهن خود رو از افکار منفی خالی کرده و آرامش داشته باشین، هورموناتون تعادل دارن. در واقع وقتی که شما در حال درگیری و کلنجار رفتن با مباحث جور واجور زندگی نیستین اکسی توسین در بدنتون بیشتر ترشح می شه.

دعا و مدیتیشن به ذهن اجازه میده تا استرس رو کم کنه. این هورمون فشار خون رو تنظیم کرده و بدن رو به حالت تعادل برمی گردونه. از این روش ذهن، بدن و روح راهی رو واسه ایجاد رابطه با هم پیدا می کنن. پس بهتره در روز واسه این کارا وقت بذارین و حتی شده ۵ دقیقه رو به این امور اختصاص بدید.

  1. ورزش

اندورفینا و اکسی توسین هنگام ورزش زیاد می شن. با ترشح این هورمونا اکسیژن به مغز و بقیه قسمتای بدن ما منتقل می شه. ورزش فقط واسه حفظ تناسب اندام و نگه داشتن بدنمون در حالت ایده ال مناسب نیس.

در واقع این کار واسه افزایش مقدار هورمونای آزاد شده به طرف مغز هم سودمنده. شما مجبور نیستین به ورزشگاه برید. پیاده روی در دور و بر خونه و یا انجام یوگای ملایم هم می تونه این امتیازات رو واسه شما به همراه داشته باشه.

  1. گریه کردن

تحقیقات نشون دادن که سرکوب احساسات باعث کاهش سطح اکسی توسین می شه. سرکوب احساسات شما و برخورد با اونا موجب افزایش استرس و بقیه مسائل فیزیکی در بدن می شه. حالت عاطفی شما باید با حالات روحانی و جسمی تون موافق باشه. اشک ریختن اجازه میده که بدن به حالت آروم خود برگرده و خشم و نا امیدی رو کنار بذارین.

  1. بخشنده بودن

وقتی که ما به صورت داوطلبانه کاری رو واسه بقیه انجام داده و یا به انا کمک می کنیم احساس خوبی به ما دست میده. هدیه دادن، وقت گذاشتن، کمک به خیریه و قدرشناس بودن همه باعث افزایش ترشح اکسی توسین در بدنمون می شن. این کارا رو انجام بدین و ببینین که چقدر احساس خوبی دارید.

اکسی توسین باعث افزایش احساس شما به بقیه می شه. و یه زنجیره از پیوندهای انسانی رو شکل میده. پس یه راه طبیعی و آسون واسه افزایش اکسی توسین در بدن، کمک به دیگرونه.

  1. خلاق باشین

خلاقیت به شما کمک می کنه تا بر تنشای ذهنی تون پیروز شدین. خلق چیزی جدید باعث می شه نگرانی و ترس هاتون رو کنار بذارین. دوزندگی، نویسندگی، طراحی، بازی با یه وسیله یا هر چیز دیگری که از روال عادی زندگیان خارج باشه، باعث ترشح هورمونای خوبی مانند اکسی توسین در مغز می شه. اندورفینا آزاد می شن و اکسی توسین شارژ می شه.

  1. حیوان خونگی داشته باشین

نگهداری از حیوانات راهی واسه آروم نگاه داشتن خودمونه. شما وارد خونه میشین و گربه و سگ تون با شور و شوق خیلی زیاد منتظر شماس تا اونا رو در آغوش بگیرین و نوازش کنین.

همونطور که اکسی توسین با لمس شخص دیگری ترشح می شه با لمس حیوانات هم در بدنتون ترشح می شه. تحقیقات نشون دادن که لمس حیوانات خونگی، فشار خون تون رو کم می کنه و اندازه اکسی توسین موجود در بدنتون رو زیاد می کنه.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

اختصاصی خبرهای داغ روز خوشحال بودن عشق هورمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *