چگونه اگزما را درمان کنیم؟

eczema

با داشتن پوستی خشک نمیشه احساس سرحالی و زیبایی رو خیلی راحت تجربه کرد پس باید فکری به حال اون کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ خشکی پوست یکی از مشکلات استاندارد پوسته، اما اگه مرطوب کننده هم نتونست اون رو درمان کنه چیکار باید کرد؟

اگه پوست خشک شده تون به نظر قرمز و پوست پوست می اومد و یا احساس خارش داشتین، ممکنه مشکل بیشتر از یه خشکی پوست ساده باشه. شاید مشکلتون اگزما هستش.

اگزما چیه؟

اگزما – که با نام درماتیت هم شناخته می شه – مشکل خارش پوستیه که معمولا جایی که پوست چین می خوره بروز می کنه، جاهایی مانند آرنجا و زانوها.

واژه اگزما بسیار گسترده س. در واقع می تونه اشکال مختلفی داشته باشه: راش پوستی، زخم، التهاب و یا فقط یه خشکی پوست ساده.

بیشتر مواقع اگزما رو با نشونه هایی مانند قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن میشه شناسایی کرد.

چی باعث اگزما می شه؟

بیشتر موارد اگزما به دلیل فاکتورهای ژنتیکی رخ میدن. اگه سابقه خانوادگی اگزما داشته باشین ممکنه خودتون هم به اون گرفتار شید.

سابقه خانوادگی مریضی آسم یا آلرژیای فصلی هم می تونه خطر دچار شدن به اگزما رو زیاد کنه.

هم اینکه این مریضی معمولا زیاد می مونه و طغیانای علائمش بسته به شرایط خارجی مانند استرس یا تماس با تحریک کننده ها ممکنه بیان و برن.

مثلا مواد شوینده قوی و مواد شیمیایی می تونن عکس العمل التهابی رو تحریک کنن که معمولا خود رو به صورت قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن نشون میدن.

چیجوری اگزما رو درمان کنیم؟

بعضی کارا هست که واسه مواظبت از پوستتون در خونه می تونین انجام بدین.

در برنامه نظافت خود کمی تغییر بسازین: از صابونا و لوسیونای معطر یا دارای موادی که باعث تحریک پوست می شن مانند باسیتراسین استفاده نکنین.

از اونجا که اگزما سد پوستی شما رو به خطر انداخته و پوستتون رو شدیدا تحریک پذیر می کنه، اون رو در برابر مواد تحریک کننده آسیب پذیرتر می کنه.

به دنبال کالاهایی باشین که برچسب ضد حساسیت دارن. این اجناس، سد پوستی تون رو با مشکل روبرو نمی کنن.

هم اینکه بازنگری در مدت زمان دوش گرفتنتان هم می تونه کمک کننده باشه. گرما رو روی ولرم تنظیم کنین چون حموم آب گرم، پوستتون رو خشک می کنه و نقاط حساس شده رو بدتر می کنه. در حموم، از صابون مرطوب کننده ای استفاده کنین که به پوستتون آب رسانی کنه.

بدون این دست اون دست کردن بعد از حموم و وقتی که منافذ پوستتون بازه از یه لوسیون استفاده کنین. در این حالت پوستتون می تونه به طور کامل محصول رو جذب کنه و اگه به پوستتون خوب آب رسانی شه احتمال شعله ور شدن اگزما هم کمتر می شه. نرم کننده ها هم می تونن کمک کنن.

این اجناس می تونن آب رو از هوا جذب پوست کنن و رطوبتی که هنوز از حموم روی پوستتانه رو به دام انداخته و نگه دارن. اونا هم اینکه سد پوستی تون رو بهتر می کنن.

بازم با اگزما مشکل دارین؟

اگه با تموم این راه ها بازم اگزما رهاتون نکرد، بهترین کار مراجعه به یه متخصص پوسته. اگه مشکلتون جدی باشه متخصص پوست استروئیدای موضعی یا خوراکی تجویز می کنه تا التهاب پوست هرچه سریعتر فروکش کنه و سد پوستی تون بهبود یابد.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

خواص ماسک عسل واسه پوست + روش درست کردن و استفاده

دکتر کرمانی سلامت پوست چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *