چگونه اینترنت موبایل (GPRS) گوشی خود را فعال کنید …

چگونگی فعال کردن اینترنت موبایل

اینترنت موبایل یا GPRS می تونه جانشین دسترسی به اینترنت خونگی در حد و اندازه “دایل آپ” باشه که امکان مرور وب رو شدنی می کنه اما به کار گیری این سرویس نیازمند تنظیمات و فعال سازیه که کاربران به دلیل نبود آشنایی کمتر از اینترنت موبایل استفاده می کنن.

به گزارش خبرنگار مهر، GPRS در واقع روشی نوین واسه ارسال داده ها از راه تلفن همراه س و به کار گیری اینترنت رو در هر جا و زمان و به صورت ۲۴ ساعته از راه لپ تاپ با در اختیار داشتن دیتا کارت، رایانه دستی (PDA) یا مرورگر WAP روی گوشی موبایل مشترک فعال می کنه و کاربر می تونه حتی موقع حرکت و رفت و اومد به شبکه جهانی اینترنت وصل شه.

الان سرویس GPRS موبایل بوسیله اپراتورهای همراه اول و ایرانسل به مشترکان عرضه می شه اما بررسیا نشون میده که این سرویس به دلایل جور واجور اونطور که باید از طرف مشترکان استفاده کرده نمی شه.

یکی از دلایل این نبود استفاده مربوط به باخبر نبودن از چگونگی فعالسازی این سرویسه که اطلاع پیدا کردن از اون می تونه امکان جستجو در وب رو به صورت آنلاین و حتی در بعضی مواقع سریعتر از اینترنت خونگی دایل آپ واسه مشترکان جفت و جور می کنه.

GPRS به جای به کار گیری یه شماره تلفن واسه اتصال به اینترنت از یه (APN (Access Point Node استفاده می کنه که باید در گوشی مشترک تنظیم شه.

از دیگر امتیازات اینترنت موبایل میشه به اتصال دائمی به اینترنت اشاره کرد که کاربر فقطً واسه ارسال و دریافت اطلاعات هزینه می پردازه و دیگه نگران هزینه آنلاین بودن خود نخواد بود.

مشترکان همراه اولی GPRS خود رو فعال کنن

به گزارش سایت پاتوق۹۸، مشترکان سیمکارتهای دائمی و اعتباری همراه اول واسه به کار گیری سیستم GPRS باید به سایت اینترنتی این شرکت به نشانی www.mci.ir مراجعه کرده و در قسمت تنظیمات GPRS با انجام چند مرحله گوشی خود رو واسه به کار گیری این سرویس فعال کنن.

خدماتی که به مشترکان همراه اول از راه سرویس GPRS ارائه می شه شامل به کار گیری پست الکترونیکی و دسترسی به سایت های اینترنتی و دریافت فایل برروی گوشی موبایله.

واسه فعال سازی GPRS مشترک باید به کامل کردن فرم الکترونیکی ثبت نام بپردازه و اطلاعات شخصی خود شامل نام، نام خانوادگی و شماره کد ملی، اطلاعات تماس شامل، شماره گوشی موبایل و پست الکترونیکی رو از راه فرم موجود وارد کنه.

نشانی پست الکترونیکی که وارد می شه همون نشانیه که پس از فعال شدن سرویس واسه اطلاع رسانی به مشترک ازش استفاده می شه که پس از تکمیل این فرم و فرستادن اطلاعات به سیستم، پیامی در مرورگر به ایشون نشون داده می شه و مشترک رو مجبور به فعال سازی GPRS روی گوشی می کنه.

در مرحله بعدی فعال سازی که مربوط به تنظیم گوشی هستش از راه لینک ارسال تنظیمات گوشی با وارد کردن شماره تماس و انتخاب نوع و مدل گوشی از طرف کاربر، تنظیمات لازم از راه اس ام اس واسه تقاضا کننده ارسال می شه.

امکان فرستادن تنظیمات واسه همه گوشی هایی که توانایی دریافت تنظیمات از راه شبکه رو دارن در این بخش وجود داشته و بقیه گوشی هایی که این توانایی رو ندارن باید به طور دستی و برابر با راهنمای موجود تنظیم شن.

همراه اول پس از دریافت درخواست مشترک، تنظیمات مربوط به گوشی رو به شکل یه پیام کوتاه واسه ایشون می فرسته که تنظیمات GPRS پس از بازکردن پیام و زدن کد ۱۲۳۴، به طور خودکار در گوشی مشترک قرار می گیره و مشترک با ارسال مدل گوشی به شکل انگلیسی به شماره ۸۰۰۸ تنظیمات GPRS رو می تونه دریافت کنه.

اگر به هر دلیل این کار با مشکل مواجه شه، اول لازمه مشترک درخواست خود رو تکرار کنه و در صورت نبود موفقیت دوباره بهتره‎‎‎‎‎‎‎‎ با مرکز پاسخگویی همراه اول به شماره ۰۹۹۹۰ ‎‎‎‎‎‎‎‎ واسه حل مشکل تماس گرفته بعد تنظیمات رو به صورت دستی در گوشی خود فعال کنه.

مشترکان ایرانسلی GPRS خود رو فعال کنن

به گزارش مهر، ارسال تنظیمات GPRS واسه مشتریان ایرانسل بسیار آسون بوده و فقط از راه پیام کوتاه ارسـال می شه. یعنی مشترک اگر تا الان پیام کوتاه شامل تنظیمات رو دریافت و یا ذخیره نکرده باید کد دستوری *۱۳۰*۳*۵# [Yes/Ok] رو شماره گیری کرده تا این اطلاعات رو دریافت کنه.

پس از دریافت پیام کوتاه شامل تنظیمات، مشترک باید اون رو در گوشی ذخیره (save) کنه تا تنظیمات GPRS به گوشی منتقل شه. اگر گوشی مشترک دارای توانایی به کار گیری GPRS باشه این سرویس واسه ایشون فعال می شه و واسه همه مشترکان سیمکارتهای دائمی و اعتباری ایرانسل هم کارآیی داره.

به گزارش سایت تفریحی پاتوق۹۸ : مشترک واسه دسترسی به اینترنت پس از اینکه از تنظیمات گوشی خود مطمئن شد و علامت اتصال به شبکه GPRS (یه علامت G یا یه مثلث برعکس در کنار علامت آنتن) روی صفحه موبایل ایشون ظاهر شد، می تونه با انتخاب مرورگر (WAP/ Web browser) در منوی گوشی خود و بعد وارد کردن نشانی اینترنتی (URL) به شبکه جهانی اینترنت دسترسی پیدا کنین.

توجه به این نکته هم لازمه که این مرورگر (browser) در بیشتر گوشیا با علامت “کره زمین” نشون داده شده.

هزینه به کار گیری GPRS چقدره

به گزارش مهر، کلا حجم داده ها براساس بایت سنجیده می شه طوریکه به هر ۱۰۰۰ بایت یه کیلوبایت (KB) و به هر ۱۰۰۰ کیلوبایت یه مگابایت (MB) می گن. با این توضیح کاربران کافیه تا تعداد بایتهایی که ارسال یا گرفتن رو در تعرفه ها ضرب کنن تا در هر لحظه هزینه به کار گیری اینترنت موبایل خود رو محاسبه کنن. کارکرد دیتای کاربر شامل همه اطلاعاتی هستش که بوسیله کاربر یا به صورت خودکار از گوشی، رایانه دستی یا لپ تاپ ارسال و یا دریافت می شه.

سرویس اینترنت همراه اول به ازای هر کیلو بایت رد و بدل کردن اطلاعات با تعرفه های ۸ ریال در زمان پیک ترافیک یعنی از ۸ صبح تا ۲۳ شب و زمان غیر پیک از ۲۳ الی ۸ صبح و روزای تعطیل ۲ ریال محاسبه می شه.

اندازه ارسال و دریافت دیتا از راه GPRS ایرانسل هم در ساعات بالاترین درجه مصرف ۷ ریال و واسه ساعات کاهش مصرف ۲ ریال هستش.

همراه اول و ایرانسل واسه تشویق مشترکان خود به به کار گیری اینترنت موبایل و هم سهولت و ارزانی واسه مشترکانی که به کار گیری GPRS واسه اونا ضرورت داره بسته های پیشنهادی خود رو با تخفیفهای زیادی عرضه کردن که در این شرایط مشترک با خرید هر بسته می تونه از امتیازات به کار گیری اینترنت و تخفیف دراستفاده از اون به صورت همزمان بهره مند شه.

جمع آوری : آلامتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *