چگونه باهوش ترین باشیم؟

باهوش شدن

با انجام فعالیتای خاصی میتونه هوش رو تقویت کرد؟ در این مقاله به بررسی ۳ مورد از کارایی که باعث باهوش تر شدن میشه می پردازیم.

اثرات هنر روی افزایش هوش

محققان به این نتیجه رسیده ان که فعالیت های هنری می تونه بر اندازه هوش آدم اثر داشته باشه.

به گزارش ایسنا به نقل از یو.هرالد، الکساندرا فاستر معلم قبلی و کارشناس علوم آموزشی در مرکز تحقیقات آموزشی آمریکا تو یه مصاحبه اعلام کرد که هنر علاوه بر رشد خلاقیت، ایجاد حس زیبایی شناحتی و اعتماد به نفس واسه سلامتی مغز و افزایش هوش هم خیلی خوبه.

براساس تحقیقات انجام شده حتی رابطه محدود و سطحی با فعالیت های هنری هم می تونه آدم رو باهوش تر کنه چون که فکر کردن در مورد چگونگی اجرای طرح هنری باعث تغییر در ساختار شیارهای مغز می شه.

عامل دیگری که دلیل کمک هنر به مغز آدم می شه، استرس زدا بودن هنره. کار هنری می تونه نگرانی های ذهنی رو کم کنه و به مغز فرصت دهد تا بهتر و درست تر فکر کنه.

دکتر لارنس کاتز یکی از عصب شناسا بین المللی و بنامی که در این تحقیق حضور داشته گفت: فعالیت های هنری دلیل درگیری همیشگی مغز و اعصاب می شه و درگیری باعث می شه که از فراموشی و فراموشی تا حد زیادی جلوگیری شه.

ایشون اضافه کرد: تفکر خلاق و مهارت حل مسئله امتیازات دیگری هستن که فعالیت هنری واسه مغز به ارمغان می آورد و هر چقدر افراد در این مورد زمان اختصاص بدن مغز سالم تر و در نتیجه باهوش تر دارن.

parents

تاثیر ورزش والدین بر هوش کودکان

تاثیر ورزش والدین بر تقویت هوش کودکان

یه مطالعه در آلمان تازگیا نشون داده در موش های والدی که فعالیت و جنب و جوش بیشتری دارن احتمال اینکه بچه هاشون توانایی های پیشرفته یادگیری داشته باشن در مقایسه با موش های والد که فعالیت محدودتری دارن به مراتب بیشتره.

هم اینکه در این بررسی آمده در بچه موش هایی که والدینشون ورزش می کنن، رابطه بین سلولها در مناطقی از مغز که مسئول دریافت اطلاعات جدیده و به نام هیپوکامپ شناخته می شه، بهتر صورت می گیرد.

به باور کارشناسان، ورزش کردن با تغییر DNA در سلول های جنسی والد پدر، هوش بچه موش ها رو تقویت می کنه.

یافته های قبلی نشون می داد که ورزش با افزایش سطح اکسیژن رسانی به مغز باعث بهتر شدن فعال خاطرات، سودمندی و اراده کردن افراد می شه. کارشناسان فهمیده ان بخشی از DNA به نام های miRNA212 و miRNA132 در بچه موش ها مسئول بهبود یادگیریه که این بخش های DNA پس از ورزش در مغز موش ها انباشته می شه. این باعث تحریک اتصالات بین سلول های عصبی شده و در آخر باعث انتقال پیامها و پیشرفت  در یادگیری می شه.

پروفسور “آندره فیشر” از مرکز مریضی های مغز و اعصاب آلمان اعلام کرد: شاید این دو بخش از DNA پیشرفت مغز رو با بهبود رابطه بین نورون ها به شکل دقیقی کاهش می کنه که منتهی به مزیت شناختی در فرزندان می شه.

به گزارش دیلی میل، کارشناسان هم حالا در حال آزمایش و بررسی وضعیت miRNA212 و miRNA132 پس از ورزش کردن در سلول های انسانی هستن.

افزایش هوش با موسیقی

فواید موسیقی واسه بالا بردن هوش

در مورد قبلاً هم صحبت کردیم اما نکته باحال درمورد موسیقی اینه که تحقیقات جدید نشونه هایی از فواید موسیقی واسه ارتقا هوش رو شناسایی کردن.

آزمایشگاه اعصاب شنوایی دانشگاه نورث وسترن آمریکا پس از انجام تحقیقات و آزمایش های جور واجور اعلام کرد اگر نوجوانان به مدت دو سال آموزش موسیقی ببینن، ساختار مغز اونا تغییر می کنه.

براساس این مطالعه قدرت دقیق شدن و فوکوس کردن وپردازش صدا در مغز نوجوانان پس از طی شدن این دوره نسبت به قبل بسیار متفاوت می شه.

این مطالعه از سال ۲۰۰۹ به ریاست نینا کراوس عصب شناس دانشگاه نورث وسترن شروع شده. در این مدت ساختار مغزی اعضای گروه های موسیقی جور واجور بررسی شد و مشاهده شد که عکس العمل امواج مغزی اونا نسبت به موسیقی با مغز افراد معمولی به طور کامل فرق داره.

ریچارد مکستورف یکی دیگه از اعضای تیم تحقیقاتی گفت: آموزش موسیقی به افراد کمک می کنه که بتونن با محیط دور و بر خوب رابطه برقرار کنن و قدرت حل مسئله در اونا بالاتر رود.

ایشون اضافه کرد: تمرین عملی بیشترین تاثیر رو در افزایش کارایی مغز داره. زمانیکه علم تئوری با فعالیت عملی همراه می شه، نگاشت و تناظری بین نت های موسیقی و آهنگی که نواخته می شه ایجاد می کنه که مغز رو به فعالیت بیشتر مجبور می کنه.

تحقیقات مشابه و موازی بسیاری در دانشگاه های جور واجور در جهان انجام شده و همه مؤید این موضوع هستن که آدمایی که آموزش موسیقی دیده ان کارایی ذهنی و حافظه بسیار قوی تری نسبت به دیگر افراد دارن.

از توانایی های دیگری که آموزش موسیقی در افراد ایجاد می کنه می توان به تقویت هوش ریاضی، حافظه کلامی و پردازش چشمی و فضایی اشاره کرد.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

افزایش هوش ایسنا تقویت مغز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *