چگونه با آرتروز زانو مقابله کنیم؟

به گزارش آلامتو به نقل از سیمرغ؛ تحقیقی که بوسیله یه گروه تایوانی انجام شده نشون می دهد کم کردن وزن در کاهش سرعت جلو رفتن آرتروز زانو بسیار مؤثره، از طرف دیگه درد اون رو کاهش می دهد و کارکرد ناحیۀ گرفتار یعنی زانو رو بهبود می بخشه.

مقابله با آرتروز

آرتروز زانو

آرتروز یه مریضی مفصلیه که خود رو به شکل از بین رفتن عضروف و افزایش بافت استخوانی نشون می دهد، ویژگی اون ظاهری استخوانی اشه. بر خلاف آرتریت، این مریضی رفتاری التهابی نداره. این مریضی که بیشتر پیشرفت کندی داره، خود رو با درد، انعطاف ناپذیری و کارکرد ناجور ناحیۀ گرفتار نشون می دهد. آرتروز زانو شایع ترین دلیل درد در ناحیۀ زانو بین افراد بالای ۴۵ ساله. در مورد مواردی که غضروف گرفتار می شه، فرد در پشت و جلوی زانو و البته کمی دورتر از اون، درد رو احساس می کنه. این درد که هنگام استراحت کم می شه، هنگام ایستادنای دراز مدت، پیاده روی، و بالا رفتن یا پایین اومدن از پله ها شدید شدن می شه.

در میان دلایل: چاقی!

آرتروز بیشترً وقتی ایجاد می شه که غضروف سطح استخوانی مفاصل رو می پوشاند و ویژگیای اصلی خود یعنی انعطاف پذیری، توانایی ارتجاعی و لغزشش رو از دست می دهد. این مریضی می تونه به خاطر جراحتی که به غضروف آسیب زده یا کار کشیدن بسیار زیاد و زیادتر از اندازه از مفاصل (تکرار فعالیت شدید)  ایجاد بشه. از طرف دیگه، آرتروز زانو از دید آماری، رابطه مستقیمی با اضافه وزن و چاقی داره.

فایدۀ کاهش وزن

با در نظر گرفتن نتیجۀ این مطالعه، ً لاغر شدن می باید اثر مثبتی بر کم کردن این مریضی و یا دست کم کاهش سرعت اون داشته باشه. واسه آزمایش کردن این فرضیه، یه گروه از محققان تایوانی ۱۶ فرد چاق گرفتار به آرتروز زانو رو استخدام کردن و اونا رو تحت رژیمای کم کالری قرار دادن.

اونا دیدن، آدمایی که حدوداً ۱۵% از وزن شون کم شد، دردشون کم شد، و بهبودی زیادی در سرعت جابه جایی و عملکردشون به وجود اومد. همونجوریکه می ببینن، مشکلات اضافه وزن و چاقی واقعاً تموم اعضای بدن ما رو درگیر می کنه.

آرتریت روماتوئید و رژیم غذایی

روش های موثر درمانی واسه بهبود آرتروز

آرتروز بازنشر درمان درد زانو زانو درد سیمرغ مفصل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *