چگونه با افراد خودخواه رفتار کنیم؟

خودخواه selfish

همه افراد تا حدودی خودخواه هستن. اندازه متعادلی از عشق به خود، احترام به خود و اعتماد بنفس واسه کارکرد بهتر، لازمه اما میون این صفات و بیشتر به فکر خود بودن، تکبر یا حتی غرور معمولی، مرزی هست.

مثلا، بعضیا همیشه تلاش می کنن به بقیه بقوبولانند که دنیای اونا دنیای بهتریه، وسط حرف تون می پرند و وقتی شما می خواین نارضایتی خودتون رو اعلام کنین تلاش می کنن ناراضایتی خودشون رو اعلام کنن. بعضیا هم می تونن ساعتا حرف بزنن و باعث شن شما احساس کنین اهمیت و ارزش کمتری دارین.

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack.org ؛ این افراد مغرور عاشق این ایده هستن که همه واسه یه نفر؛ البته فقط وقتی که اون یه نفر خودشون باشن. اگه برتری اونا رو قبول نکنین و به جا نیارین، از شما متنفر شده و ارزشی واسه تون قائل نیستن.

اگه با کسی ملاقات کردین که خیلی خودخواه س یا دوست یا همسری دارین که خودپسند و مغروره، چند راه حل خوب واسه تون داریم تا بتونین با اونا کنار بیایید.

  1. قبول کنین که اونا هیچ توجه و احترامی نسبت به بقیه ندارن.

اولین پیشنهاد ای که در رفتار با اونا به شما می کنیم، اینه که با خودتون روراست باشین. قبول کنین که فرد خودمحور هیچوقت نیازای شما رو ترجیح نمی ده.

این دوست یا فردمورد علاقه شما، واسه شما ارزش داره اما بدونین که اون توجهی به احساسات و رفاه بقیه نداره. ممکنه در لحظاتی، دست و دل باز و باگذشت و گیرا به نظر برسن اما در بیشتر موارد، نبود مهارت یا تمایل شون واسه باملاحظه ودلسوز بودن رو میدن. این آگاهی، فهمی روشن از جایگاه شما در این رابطه ارائه میده.

  1. توجهی رو که لایقش هستین به خودتون داشته باشین.

افراد متکبر، دزد احساسات هستن، توجه شما رو میخوان اما توجهی به شما نمی کنن. واسه این که آزرده نشید، به خودتون توجه کنین. مثلا به ظاهرتون اهمیت داده و جلوه خوبی داشته باشین. به این کار، برطرف کردن نیازای خود میگن، و راهیست عالی واسه تقویت عزت نفس و ایمن شدن در برابر اینجور دزدی! ندیده گرفتن نیازای خودتون و تقدیم توجه و انرژی به یه فرد خودبین، عاقلانه نیس. و فقط زمینه رو جفت و جور می کنه تا از نظر احساسی تحلیل برید و آزرده شید.

  1. با خودتون روراست باشین؛ دربرابرشان تواضع نشون ندین.

افراد متکبر می تونن جوری شما رو راه بندازن که احساس کنین انگار درحال کندن موهای شون هستین؛ این کار رو نکنین. وارد بازی اونا نشید یا درگیر رفتاری که درشان شما نیس نباشین. فقط با خودتون رو راست باشین. مهربون بودن با یه آدم خودمحور که با شما نامهربانه و نابخردانه رفتار می کنه کار سختیه اما مثل خودشون رفتار کردن هم کاری از پیش نمی بره.

هرگونه احساس خشم نسبت به اونا رو فرو بشونین و روی شخصیت خودتون متمرکز شید و عزم تون بر اون باشه که به ملاحظات و دلسوزیای تون ادامه داده و همون فرد دوست داشتنی که هستین بمونین.

  1. به اونا یادآوری کنین که دنیا دور اونا نمی چرخد.

یه شخص خودخواه ممکنه اون قدر درگیر خودش باشه که یادش بره به احساسات و افکار شما توجه کنه. شاید به کمی یادآوری نیاز داشته باشه که دنیا دور اونا نمی چرخد.

با اون حرف بزنین و به اون توضیح بدین بدون این که فکر کنه درحال حمله به اون هستین. مثلا، به جای خشم و اوقات تلخی و جیغ زدن که ” تو هیچوقت به من گوش نمی دی؛ تو همیشه همه چیز رو واسه خودت میخوای” تلاش کنین بگید، ” من واقعا نیاز دارم با کسی درمورد چیزی که آزارم میده حرف بزنم. مایلی به من گوش دهی؟”

  1. اونا رو تشنه توجهی که تمنا دارن کنین.

این یه روش هدف دار قوی در رفتار با افراد خیلی خودخواه است که از توجه و مراعات بقیه دوری میکنن. ترفند این روش اینه که خوش رفتار باشین اما هیچوقت توجهی رو که به دنبالش هستن به اونا ندین. باید کلمات و لحن تون رو ملایم و مورد پسند، و نظرات تون مبهم و مبهم باشه. مثلا، به جای این که بگید،” آخی بیچاره، واقعا باتو این کار رو کرد؟”، بگید، ” بله ، زندگی همینه دیگه”.

این جمله تا یه مدت اونو گیج و سردرگم کرده و تعادل از خارج می کنه. یادتون باشه، توجه، اندوخته شماس. اگه این توجه رو به اونا ندین، به احتمال زیاد، ازشما فاصله می گیرن.

  1. موضوعاتی رو مطرح کنین که مورد علاقه شماس.

هرچیزی که واسه تون جالبه؛ کار با چوب، آشپزی، سیاست،…، در صحبت با یه فرد خودخواه، به جای بخشش تموم توجه تون به موضوعاتی که اون مطرح می کنه، درباره موضوعات مورد علاقه خودتون صحبت کنین. مثلا، اگه اون میگه،” نمی تونی باورکنی دوست دخترم به من چه گفت!”، این جور جواب بدین،” راستی، میدونی بیل گیتس چقدر ثروت داره؟”.

هرچقدر موضوعات تصادفی بیشتری رو پیش بکشین و هرچقدر بی ربط تر به موضوع مطرح شده از راه اون باشه، بهتره. روی علاقه مندیای حقیقی تون تمرکز کنین، مهم نیس چی باشه، و ببینین وقتی فهمید به موضوعات خودمحورانه اون توجهی ندارین، چیجوری تلاش می کنه از شما فرار کنه.

  1. دیگه در حق شون لطف نکنین.

افراد خودخواه همیشه دنبال لطف بقیه هستن، اما وقتی شما از اونا کمک می خواین، فرار می کنن. این دقیقا چگونگی رفتار اوناس.

هرچند صبور بودن و دادن فرصت تغییر به اینجور شخصی مهمه اما توانا نکردن اون در خودخواهیش هم مهمه، مخصوصا اگه به آزار شما منتهی شه. پس، وقتی یه فرد متکبر از شما توقع لطف زیاد داره، درخواستش رو برآورده نکنین و بذارین از شما دوری کنه.

خودتون رو آزمایش کرده و واسه خودتون روشن کنین که قبول نمی کنین کسی مجبورتون کنه حس کنین مهم نیستین یا درسطح پایین تری هستین. اگه درموقعیتی قرار گرفتید که مجبور به دفاع از خود شدید، مختصرش کنین، از اونجایی که خودخواها شنوندهای خوبی نیستن، حتی به شما گوش هم نمی کنن.

  1. زمان باهم بودن رو محدود کنین.

وقتی فهمیدین کسی زیادتر از اندازه خودخواه و خودمحوره، موقعیت مناسبیه که از اون دور شید. زمان با هم بودن رو تا جایی که امکان داره محدود کنین. اگه عادت داشتین هر روز عصر باهم دیدار کرده و قهوه بخورین، فواصل این دیدارها رو بیشتر و بیشتر کنین، دیگه با اون تماس نگیرید و به پیام هاش جواب ندین.

ممکنه با عکس العملای جورواجور از بی تفاوتی گرفته تا بدخلقی و خشم، مواجه شید، اما خونسرد و محکم بمونین. بهتره تنها بمونین تا این که با افراد خودخواه که اثرات منفی روی شما دارن وقت بگذرونین.

  1. دست به کار شید و دوستان بهتری پیدا کنین.

درد، عذاب، اذیت و فرسودگی صرف انرژی زیاد واسه افراد خودخواه رو به خودتون یادآوری کنین، افراد خوبین و بی توجه ای که دیگه نباید ببینیدشان. به خودتون اجازه ندین با اینجور دوستائی در رابطه باشین. درعوض، دوستان جدیدی پیدا کنین که به همون اندازه ای که شما به اونا توجه می کنین، به شما توجه کنن.

می تونین با بیشتر بیرون رفتن و تعامل با افراد جدید در محیطای اجتماعی، اماکن مذهبی یا مراکز داوطلبانه، دوستان جدید پیدا کنین. وقتی دوستان بهتر و جدید داشته باشین، می تونین از ماجراهایی که با اون فرد خودخواه داشتین و یه مدت انرژی شما رو به دزدی برده و احساسات تون رو دزدیده بود، خلاص شده و خوشحال و راضی شید.

  1. رابطه رو پایان بدین.

اگه فرد خودخواهی که با اون سروکار دارین، قادر به تغییر کردن نیس، ممکنه چیزی بیشتر از خودخواه و خودمحور باشه، شاید اون یه خودشیفته باشه. خودشیفتها نه فقط خودخواه و خودبینند بلکه بدون حس همدردی و دلسوزی بوده و از قصد از بقیه سوء استفاده می کنن.

سروکار داشتن با این افراد، سخت تر از رفتار با خودخواه هاست. در این موارد، می تونین از اونا بخواین از یه مشاور کمک بگیرن، اما اگه فایده ای نداشت، تموم زنجیره های ارتباطی با اونو قطع کنین و رابطه رو بی درنگ پایان بدین. زندگی کوتاه تر از اینه که در باتلاق افراد خودخواه گیر کنین و درگیر روابط سمی باشین که انرژی و سرحالی تون رو از شما می گیرن.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

اختصاصی موفقیت چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *