چگونه با افراد فحاش برخورد کنیم؟

هممون در زندگی با آدمایی روبرو میشیم که تحمل کردن شون مشکله افراد بی ادبی که شروع به فحاشی می کنن و یا بدون منطق از شما انتقاد می کنن در صورت نداشتن برنامه ای واسه برخورد با اینجور افراد، ممکنه خیلی زود از کوره در برید و واسه خودتون مشکل بسازین.

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت مردمون؛ عصبانی نشید! به چه دلیل باید اجازه بدین یه نفر دیگه احوال شما رو تعیین کنه؟

وقتی کسی به ما بی ادبی می کنه، اولین عکس العمل ما مراقبت از خودمونه. ناراحت میشیم و با چیزی مثل این پاسخش رو می دیم: «چیجوری جربزه می کنی با من اینطور حرف بزنی؟» «سر من داد نزن!» با این روش، ما این فرد عصبانی رو به مشکل خودمون تبدیل می کنیم.

به چه دلیل باید اجازه بدین کس دیگه ای مشخص کنه چه احساسی داشته باشین؟ عصبانی شدن به اون فرد کمک می کُند روی وضعیت احساسی شما کنترل پیدا کنه. این قدرت زیادیه که می تونین به اون فرد بدین، مخصوصاً به کسی که به شما توهین و بی ادبی کرده.

اگه در مقابل میل اولیه تون واسه دفاع از خود مقاومت کنین، از اتفاقی که می افته غافلگیر میشین. به جای «به چه دلیل با من اینطور رفتار می کنی؟» تلاش کنین بگید، «به نظر میاد روز سختی داشتی.» به جای «من کاری نکردم. با من اینطوری حرف نزن!» بگید، «به نظر میاد ناراحت شدی.» مشکل اونو به مشکل خودتون تبدیل نکنین. مشکل خودشه، نه مشکل شما.

به محض اینکه کلمه «من» رو استفاده کنین، دینامیک روانشناختی به طور زیادی تغییر می کنه. اون وقت اون مسئله به چیزی بین شما و اون تبدیل می شه. با به کار گیری کلمه «تو» یا «شما» توپ رو در زمین اون فرد نگه می دارین و مشکل فقط متوجه خود اون هستش.

این مسئله ارتباطی با شما پیدا نمی کنه البته به شرط اینکه تلاش نکنین اونو به خودتون رابطه بدین.

متوجه میشین که وقتی با حالت دفاعی به اون عکس العمل نمی دین، دیگه ناراحت نمی شین. تا زمانیکه خودتون نخواهید خودتون رو وارد اون موضوع کنین، اون موضوع هیچ ربطی به شما نداره.

بعضی وقتا انتقاد به شکل پیشنهادایی با بسته بندی قشنگتر ارائه می شن. در اینجور مواردی از اون فرد تشکر کرده و بعد تصمیم بگیرین که حرف اون اعتباری داشته یا خیر. بعضی وقتا سخت می تونین اون پیام رو از پیام رسان اون جدا کنین، ولی وقتی این کار رو کردین، ممکنه فهمیده باشین که پیشنهاد خوبی بوده.

حتی اگه انتقاد اون مسخره یا خودخواهانه هم بود باز از اون تشکر کنین. اگه فهمیدین که اون پیشنهاد بیشتر از اینکه سازنده باشه قصد تحقیر شما رو داشته، شایدً اون فرد ناراحتی داشته و واسه اینکه خودش احساس بهتری نسبت به خود پیدا کنه مجبور شده اینکار رو بکنه.

واسه اون دلسوزی کنین و حرفش رو به خودتون نگیرید. اگه عصبانی یا ناراحت شید، مثل اینه که بخواین مرد ۹۰ ساله ای که قصد دعوا با شما رو داشته، کتک بزنین.

اول اینکه هر اتفاقی هم که بیفته، نمی تونین برنده شید. دوم اینکه، چیکار دارین می کنین؟ حالت دفاعی به خودتون نگیرید. فقط بگید، «خیلی ممنون. به حرفت فکر می کنم.»

اگه دوست داشتین، می تونین بدون داشتن لحن تمسخرآمیز از خودش سوال کنین که چیجوری تونسته تا این حد موفق و توانا باشه!

نظر: «می دونی، تو اون جلسه واقعاً از موضوع پرت بودی!»

جواب: «جدی؟ باید بعداً یه نگاهی بهش بکنم. چه باحال که تو حواست به من بوده! جلسه واسه تو چیجوری بود؟»

نظر: «می دونی این لباس خیلی بهت نمیاد!»

جواب: «مرسی که بهم گفتی. خیلیا هم اینکه چیزی به آدم نمیگن چون ممکنه ناراحت بشم. تو واقعاً فوق العاده ای! این سلیقه تو مُد و لباس رو از کجا آوردی؟»

نظر: «فکر می کردم میخوای وزنت رو پایین بیاری. فکر میکنی درسته اینو بخوری؟»

جواب: «واقعاً مرسی که بهم یادآوری کردی تو رژیمم. ممنون. به نظر میاد خودت اراده خیلی خوبی داری. لطفاً بگو چجوری اینقدر بااراده شدی.»

این فرد به خاطر این به شما بی احترامی می کنه که دوست داره خودش احترام جلب کنه. با تشکر از اون بخاطر نظری که داده، چیزی که می خواسته رو به اون می دین و جنگ رو تموم می کنین.

البته، همه انتقادها از آدمای مشکل دار نیس. و فقط به خاطر این که اون انتقاد با لحن محبت آمیز بیان نشده به این معنی نیس که اون فرد واسه شما ارزشی قائل نیس. فقط ممکنه که نتونسته باشه به طور موثر و بامحبتی انتقادش رو به زبون بیاره.

همیشه باید به خاطر داشته باشیم که تا می تونیم جلو زبونمون رو بگیریم. پس دفعه بعدی که خواست با انتقادش عصبانی و ناراحتتان کنه، یادتون باشه اگه به اون جواب ندین هیچی رو از دست نمی دین.

بهترین روشای کاهش چین و چروک پوست صورت

ازدواج سالم چیجوریه؟

مردمون چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *