چگونه با افراد مانع‌تراش و همیشه مخالف کنار باییم؟

به گزارش آلامتو و به نقل از بیزینس ترن؛ شاید یکی از بزرگ ترین رقابت های موجود در کسب وکار اینه که چاره ای ندارین با خیلیا کارکنید که همیشه با شمام نظر نیستن یا انگیزه هاشون با شما مشترک نیس. تنوع عقاید و نظرات می تونه بسیار به درد بخور باشه، اما بیشتر وقتا این افراد خواسته یا ناخواسته از سرعت شما می کاهند یا راه شما رو بسته می کنن. صرف نظر از قصد اون ها، به روشی شما باید نگرانی های اون ها رو برطرف کنین تا بتونین به راه خود ادامه بدید.

از اون جایی که هر نو پیشرفت نوآورانه ای به احتمال زیاد با مقاومت مواجه می شه، شما به یه دسته وسیله و آمادگی قوی واسه برخورد با آدمایی نیاز دارین که در مسیرتون به طرف موفقیت مانع تراشی می کنن. صرف این که اون ها باعث می شن احساس درموندگی کنین بدین معنی نیس که اون ها حتماً شما رو از رسیدن به اهدافتون بازخواهند داشت. این شش پیشنهاد و کمی اراده محکم به شما کمک می کنه بر هر حریفی مسلط شید.

۱. چرایی مانع تراشی رو کشف کنین.

شاید بعضی افراد بی هدف و بی جهت مانع تراشی کنن، اما بیشتر افراد منطقی انگیزه ای واسه این کار خود دارن. مقداری تحقیق کنین تا به نیات حقیقی این فرد پی ببرین. طبیعت متفاوت فردی شاید هیچ سنخیتی با شما نداشته باشه، اما اگه بتونین به ریشه مسئله دست پیدا کنین، ممکنه راهی پیدا کنین تا اون فرد رو آروم کنین و انگار صلح برسین. تا وقتی که دقیقاً کشف نکنین به چه دلیل اون مخالفت می کنه، فقط در حال تلف کردن وقت و انرژی باارزش خود هستین.

۲. به زبون فرد حرف بزنین.

در خیلی از مواقع، بحث های بی پایان در واقع فقط به وجود اومده بوسیله اشتباهات ساده در ارتباطاته. ممکنه شما در بخش خاصی علم و تخصص داشته باشین که طرف مقابلتون نسبت به اون ناآشناه. هم اینکه ممکنه اون باشه که علم و تخصص در رابطه رو داره و شما ندارین. در هر صورت، به نفع هر دو طرفه که اون چه رو می دانند به اشتراک بذارن و با درکی درست و مشترک با همدیگه کار کنن. وقتی رو صرف این کنین که از دیدگاه شخص نسبت مسئله مورد نظر آگاهی پیدا کنین. به محض این که فهمیده باشین طرف مقابلتون چیجوری موقعیت رو واسه خود معنی سازی می کنه و از ادبیات و واژگانی که فرد به شکلی شهودی درک می کنه خبردار شین، می تونید هر نوع اختلالی رو که در کانال ارتباطی تون هست از بین ببرین.

۳. چیزی رو که می خواهد به اون بدین.

یکی از اسرار مذاکرات موفقیت آمیز اینه که کشف کنین واسه طرف مقابل چی بیش ترین ارزش رو داره. باارزش ترین و بزرگ ترین خواسته از نظر فرد چیه که تمایل داره میز گفتگو رو با برآورده شدن اون ترک کنه؟ از چی حاضره صرف نظر کنه؟ به محض این که فهمیده باشین فرد چی می خواهد، در صورت امکان، شرایط رو به روش ای تدوین کنین تا بتونین اون خواسته فرد رو برآورده کنین؛ و یادتون باشه – حتماً این چیز نباید شکلی فیزیکی و مادی داشته باشه. ممکنه یه فرصت، تشکر در جمع یا جایزه دیگری باشه. ممکنه حتی مواظبت در برابر تهدیدی باشه که فرد در افق دید خود اون رو احساس می کنه. اگه قادر نیستین خواسته های فرد رو به طور کامل برآورده کنین، از اون بخواین گزینه دیگری پیشنهاد دهد و نشون بدید که حاضرید واسه هدفی برتر صلح کنین.

۴. کاری کنین فرد نسبت به شما وابستگی پیدا کنه.

افراد نسبت به آدمایی که مورد علاقه و احترامشان هستن بیشتر تلاش می کنن با نزاکت رفتار کنن و با اون ها همراهی کنن؛ پس، تلاش کنین رابطه مثبتی با فرد برقرار کنین. به نیازها و خواسته های اون به درستیً توجه کنین. نشون بدید که نگرانی های فرد رو درک می کنین. به اون کمک کنین فهمیده باشه شما همه چیز رو فقط در اهداف نمی ببینن. به فرد کمک کنین به شکلی هیجان انگیز و الهام بخش منافع والای موجود در اهداف شما رو ببینه.

۵. فرد رو دور بزنین.

بعضی وقتا، شما هیچ رقمه نمی تونید بعضی افراد رو با خود همراه کنین. در اینجور حالتی به دنبال راه های دیگه به طرف اهدف خود بگردین. در حالت ایده آل، شما ترجیح می بدید آدمایی که مانع تراشی می کنن کنار بکشن؛ اما اگه اینجور کاری نکردن، از خلاقیت خود بهره بگیرین تا راه های دیگری رو واسه رسیدن به اهداف خود پیدا کنین. احتیاجی نیس در این روند به کسی بی احترامی کنین. به خصوص که ممکنه مانع تراشان امروز فردا طرفداران شما باشن.

۶. دیدگاه و موضع خودتون رو هم بازبینی کنین.

فردی که اون طرف میز قرار داره ممکنه الان مایع رنج و گرفتاری شما باشه؛ اما شمام شایدً مایع رنج و گرفتاری اون هستین. شاید این شمائید که از روی احساسات مقاومت یا لجبازی می کنین. لحظه ای از میدون جنگ کنار بکشین و درباره رفتار خودتون تأمل کنین. شاید راه هایی وجود داشته باشه تا به شکلی رو راست با طرف مقابل رابطه برقرار کنین، نیت پاک خود رو نشون بدید و تنش ایجادشده رو کم کنین. حتی می تونید از طرف مقابل بخواین بگه حتماً چه کاری می تونید انجام بدین تا موقعیت رو درست کنین. ممکنه از سادگی پاسخی که دریافت می کنین حیرت زده شید. در آخر، دست کم، به نقطه ای رسیده اید می تونید منشأ اختلاف رو به روشنی شناسایی کنین.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

بیزینس ترن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *