چگونه با ترس هایمان روبرو شویم؟

ترس هایی که از همون زمان کودکی در وجود ما شکل می گیرن ممکنه تبدیل به بزرگترین مانع در رسیدن به موفقیت باشن و باید با اونا روبرو شد.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ چیجوری باید از محدوده آسایش خود بیرون بیاییم و با ترس هامون مواجه شیم؟ در واقع به این سختی که شایدً تصور می کنیم نیس. روبرو شدن با ترس هامون و گذر از اونا در ۵ مرحله انجام شدنیه. بیایید هر کدوم رو با یه مثال در نظر بگیریم.

بعد از گرفتن مدرک باستان شناسی، «رُزی» به استخدام آزمایشگاه فسیل دانشگاه درآمد که در اون کمک می کنه، نمونه های نژادی رو آماده کنن. اون به کار علاقه داره اما احساس نمی کنه که داره از تموم پتانسیلش استفاده می کنه؛ به خصوص چون به اون اجازه داده نمی شه تحقیقی رو مدیریت کنه یا تدریس کنه.

هدف رزی اینه که دکترا بگیره اما می ترسد. رزی می دونه که فرصت های شغلی محدودند و ادامه تحصیل سخت و هزینه بر هستش. اون از بیکاری و بدهکاری می ترسد. علاوه براین ها رزی نمی خواهد روزی از اینکه عمر حرفه ای اش رو به نارضایتی گذرونده حسرت بخوره. اون نمی خواند زندگیش رو با ترس پیش ببره. حالا باید چه کنه؟ ، اون همین حالا قدم اول رو ورداشته است.

confront-fears,روبرو شدن با ترسها

  1. روبرو شدن با ترس قدم اول

قدم اول در روبرو شدن با ترس هامون شامل شناسایی ترس هامون، و هدف هامون، می شه. رزی می دونه ترس هاش کدوم هستن و اهدافش چیستند. به چه دلیل این کار لازمه؟ دونستن اینکه چه می خواهیم و چه نمی خواهیم، به ما اجازه می دهد روی تعقیب اهداف مون متمرکز بمونیم.

عبور از ترس هامون در واقع ممکنه راهی باشه که طی کردن اون به ما کمک می کنه به اهداف مون برسیم.

  1. روبرو شدن با ترس قدم دوم

قدم دوم در روبرو شدن با ترس هامون شامل برداشتن قدم هایی کوچیک واسه شکل گیری اعتمادبه نفسه. رزی می تونه در دانشگاه تدریس رو تجربه کنه تا ببینه می خواهد کار آکادمیک رو ادامه بده یا نه. اگه از تدریس یه دوره لذت برد، بعد می تونه به دنبال تدریس درس دیگری هم بره.

  1. روبرو شدن با ترس قدم سوم

قدم سوم در روبرو شدن با ترس هامون شامل شکل دهی انگار پیش بینیه که خود رو عملی می کنه و اینطوری موفقیت ما رو تضمین می کنه. اگه رزی بعد از تدریس چند دوره تصمیم بگیره که می خواهد واسه ادامه تحصیل اقدام کنه، می تونه بررسی کنه و به دنبال اون دوره های دکترا بره که بهترین تناسب رو با علائقش دارن.

مثلا، گر چه اون رشته باستان شناسی رو انتخاب کرده، نباید فقطً به دنبال دوره ای نزدیک و راحت بره که بودجه داره. رزی باید دنبال رشته ای باشه که احتمال موفقیت اون در مورد کاریش رو افزایش می دهد و به اون کمک می کنه در فعالیت های جدی تر (مثل انتشار یه تحقیق) شرکت کنه که شانس اون رو واسه به دست آوردن یه کار تموم وقت در رشته اش پیشرفت می دهد.

  1. روبرو شدن با ترس قدم چهارم

قدم چهارم در روبرو شدن با ترس هامون شامل اینه که حواسمون به منابع دلسردی از طرف بقیه باشه؛ مثلا، نزدیکان رزی نقشه ها و توانایی های اون رو تحقیر می کنن. شاید بهتر باشه به انگیزه اونا واسه این کار فکر کنه. مثلاً شاید به خاطر این که خودشون با ترس هاشون روبرو نشده ان، احساس انزجار می کنن. یا شاید موفقیت بقیه به اونا احساس تهدید می دهد.

  1. روبرو شدن با ترس قدم پنجم

قدم پنجم در روبرو شدن با ترس هامون شامل حفظ موندگاری حرکت از راه تکرار قدم های ۱ تا ۵ در طول زمان می شه. پس دفعه بعدی که ترس رزی رو فرا می گیرد، مثلاً وقتی با ترس تموم نکردن دوره تحصیل دکترا یا به دست نیاوردن سمتی تموم وقت در دانشکده مواجه می شه، اون باید به این ترس اقرار کنه. قدم کوچیک دیگری به سمت هدفش برداره (مثلاً مقاله ای که می خواهد در ماه های آینده واسه انتشارش تلاش کنه، رو تموم کنه) تا یه پیش بینی عمل شدنی از موفقیت واسه خود بسازه.

پس، عبور از ترس هامون در واقع ممکنه راهی باشه که طی کردن اون به ما کمک می کنه به اهداف مون برسیم.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

سپیده دانایی چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *