چگونه با خجالت و عدم اعتماد به نفس مبارزه کنیم

اگه شمام یکی از میلیونا نفری هستین که با خجالت و کمبود اعتماد به نفس روبرو هستن، تایید می کنین که این ویژگی رفتاری بر سطوح جور واجور زندگی شما تاثیر میذاره، به خصوص وقتی که با بقیه تعامل برقرار می کنین.

بدیش اینه افراد خجالتی خیلی از موقعیتای خوب زندگی خود رو فقط به دلیل اینکه خجالتی هستن از دست میدن. ممکنه یه فرصت شغلی یا فرصت آشنایی با افراد جذاب رو از دست بدن یا نتونن در مقابل بقیه از خود دفاع کنن.

اگه دوست دارین بر خجالتتان مسلط شید ، گامای زیر رو دنبال کنین:

تماس چشمی برقرار کنین و لبخند بزنین.

مستقیما به چشمای طرف مقابل نگاه کنین و لبخند بزنین. اینجور کاری از نظر خیلی از افراد آسون  و بی ارزش ولی  واسه خجالتیا می تونه مثل یه کابوس باشه. پس از امروز تمرین رو شروع کنین، در روز دست کم به چشمای ۳ نفر نگاه کنین، لبخند بزنین و بگید “سلام”.

زبون بدنتون رو تغییر بدید.

بیشتر خجالتیا سرشون رو پایین میندازن، به زمین نگاه می کنن، قوز می کنن و دست هاشون رو در جیب قرار میدن.

تلاش کنین زبون بدنتون رو تغییر بدید. تماس چشمی برقرار کنین، هنگام راه رفتن به بالا نگاه کنین، به روشنی و با قاطعیت صحبت کنین، وقتی صحبت می کنین دست هاتون رو حرکت بدید، وقتی با شما حرف میزنن سر تکون بدید و صاف وایسید. این کار به تمرین نیاز داره پس کار خود رو با کسائی شروع کنین که اونا رو می شناسین و با اونا احساس راحتی می کنین.

خودنمایی کنین که خجالتی نیستین.

بعضی وقتا لازمه خودنمایی کنین که احساس راحتی می کنین تا اینکه آهسته آهسته اعتماد به نفس خود رو به دست بیارید. اما این کار چیجوری ممکنه؟ بهترین راه اینه که به رستوران یا فروشگاهی برید که با اون آشنا نیستین. چون آدمایی که در اونجا هستن شما رو نمی شناسن، می تونین هر طوری که دوست دارین رفتار کنین.

قبل اینکه از خونه خارج شید، از خودتون سوال کنین که شخصیت جدید شما چیجوری رفتار می کنه. آسون ترین راه چیه؟ وقتی به سوپرمارکت می رید واسه چند لحظه با فروشنده رابطه برقرار کنین، یه صحبت کوتاه داشته باشین و حتی با اون شوخی کنین.

بهترین ظاهر رو داشته باشین.

افراد خجالتی بیشتر به شکلی لباس می پوشند که توجه بقیه رو جلب نکنن، مثلا موهاشون رو روی صورتشون می ریزن، یا کلاه نقابدار می ذارن و اون رو روی چشم هاشون میکشن. یعنی به شکلی تلاش می کنن خودشون رو مخفی کنن.

اما اگه اعتماد به نفس کافی داشتین، چیجوری لباس می پوشیدید؟ لزومی نداره لباسای گرون جفت و جور کنین. کافیه ظاهری آراسته داشته باشین و مطمئن باشین ظاهر آراسته اعتماد به نفس فرد رو تقویت می کنه. موهاتون رو تمیز و مرتب نگه دارین، لباسای نو و شیک بپوشید و از عطرهای خوشبو استفاده کنین.

قبل اینکه از خونه خارج شید، همه تلاش خود رو بکنین تا خوب به نظر برسین و خودتون رو دوست داشته باشین.

خوش بینی رو تمرین کنین.

خیلی از خجالتیا نسبت به زندگی و بقیه افراد نگاهی با بدبینی دارن. ممکنه کارتون رو دوست داشته باشین ولی از ایجاد رابطه با بقیه خوشان نیاد. ممکنه نسبت به کسائی که از شما خوشحال تر یا موفق ترن دید بدی داشته باشین. مطمئنا اون ابر خاکستری بدبینی که با خود به هرکجا می برید، به عزت نفستون آسیب میزنه. پس دیدگاه ها و تفکرات منفی رو کنار بذارین و خوش بین باشین. به زودی در پیدا میکنین که وقتی نسبت به بقیه و دنیای دور و برتون دید مثبت تری داشته باشین، اعتماد به نفستون بیشتر می شه.

از بقیه یاد بگیرین.

وقتی با کسی روبرو میشین که برون گرا، اجتماعی و خوش سر و زبانه،  به شکل رفتار، گفتار و حرکات بدنش توجه کنین. چهره اون هنگام صحبت کردن چه حالاتی داره؟ چیجوری عقاید و تفکراتش رو منتقل می کنه؟ تلاش کنین بعضی از این نکات رو در زندگی خود پیاده کنین. لازم نیس کسی رو الگوی خود بذارین یا از اون تقلید کنین، ولی توجه به رفتار بقیه به شما کمک می کنه تا روش خاص خود رو پیدا کنین.

چیزی که در بالا گفته شد به شما کمک می کنه تا بر خجالت خود پیروز شدین و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشین. یادتون نره که قرار نیس معجزه اتفاق بیفته و همه چیز یه شبه درست شه، ولی اگه از اراده کافی بهره مند باشین و نکات بالا رو هر روز اجرا کنین، کم کم می بینید که خجالتتان پنهون شده.

فرصت شغلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *