چگونه با خیانت همسر برخورد کنیم؟

اگه شما هم قربونی خیانت همسر شده اید شایدً فشار روحی شدیدی رو تحمل میکنین و قدرت اراده کردن مثل قبل دارید.

یه روانشناس گفت: بهتر شدن وضعیت روحی – روانی همسر آسیب دیده پس از عهدشکنی، با ادامه زندگی نرمال و طبیعی، گویی که آب از آب تکون نخورده و انگار نه انگار خیانت و عهد شکنی سیستم خونواده رو به هم ریخته، ممکن نمیشه.

علی نقی قاسمیان نژاد در گفت وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، با بیان اینکه خیانت زناشویی یا عهدشکنی همسر رو می توان یکی از پیچیده ترین و آسیب زاترین مشکلات عاطفی بین زن و شوهر دونست، اعلام کرد: عوامل بسیاری در بروز این رفتار موثر هستن و نگاه تک دلیلی به اون، ساده انگاریه.

ایشون اضافه کرد: این مشکل، پیچیده تر از اون هستش که بشه با بررسی سطحی و بدون در نظر گرفتن همه حولوحوش امور اون رو تبیین یا در آخر حل کرد و بعد از معلوم شدن خیانت، زن و شوهر ممکنه دست به اقدامات و فعالیت های نادرست و اشتباهی بزنن.

این روانشناس با اشاره به اینکه مطمئنا دو طرف خیانت زناشویی از این رابطه لذت برده یا می برند و بعضی نیازای خود رو از این روش ارضا می کنن، گفت: به خاطر همین، صرف اینکه یکی از دو طرف تصمیم جدی واسه قطع رابطه بگیره، دلیل بر این نیس که طرف دیگه هم به این تصمیم احترام بزاره.

قاسمیان نژاد با بیان اینکه سیکل قطع – وصل رابطه در خیانت بسیار رایجه، ادامه داد: دو طرف ممکنه بارها تصمیم به قطع رابطه بگیرن و حتی چند صباحی هم این قطع رابطه ادامه داشته باشه، اما هر بار دوباره به ایجاد رابطه روی بیارن.

مخفی نگه داشتن حقیقت، اعتمادسازی رو به تاخیر می اندازد

ایشون بهترین راه قطع رابطه رو بی توجهی کردن به تلاش های نفر سوم واسه ایجاد دوباره رابطه بیان کرد و گفت: در صورتی زخم های به وجود اومده بوسیله خیانت درمون می بخشه که در قطع رابطه پیوستگی و اراده قوی در پیش بردن کارها وجود داشته و به طور کامل هر نوع تماسی با فرد سوم قطع شه با این حال همسر عهدشکن نباید موضوع رو ساده بگیره و باید منتظر هوس دوباره واسه ایجاد رابطه و تلاش واسه تماس از طرف مقابل باشه.

این روانشناس ادامه داد: معلوم شدن خیانت، عهدشکنی یا یه رابطه جنسی فرا زناشویی روند سخت و ترس انگیزیه با این حال یکی از بزرگ ترین اشتباهات، تلاش واسه مخفی نگه داشتن حقیقته، چون نگفتن تموم حقایق به بهونه آسیب نرساندن بیشتر به همسر آسیب دیده، خود می تونه آسیب زاتر و خطرناک تر باشه.

قاسمیان نژاد با بیان اینکه یکی از مضرات مخفی نگه داشتن حقیقت، تاخیر در روند اعتمادسازیه، اضافه کرد: ممکنه همسر آسیب دیده به این باور برسه که تموم حقیقت به اون گفته شده و دیگه چیزی باقی نمونده که با شنیدن اون شوکه شه در این صورت اگه کم کم و هر بار چیز تازه ای از روابط خارج از چهارچوب همسر خود بشنوه، مطمئنا روند بازسازی اعتماد واسه اون بسیار مشکل می شه.

ایشون خاطر نشون کرد: این فکر خوبی نیس که واسه کنترل شرایط و رعایت حال همسر، حقیقت و اطلاعات مربوط به رابطه فرا زناشویی کم کم و طبق گذشت زمان در اختیار اون قرار داده شه و گفتن تموم حقیقت به همسر، فرصت بسیار خوبی واسه نشون دادن صداقت و راستی واقعی همسر عهدشکنه.

این روانشناس اولین چیزی رو که فرد عهدشکن باید در صحبت با همسر خود رعایت کنه دوری از حالت دفاعی دونست و اعلام کرد: دست کم گرفتن عهدشکنی، سرزنش کردن همسر آسیب دیده و یا حتی سرزنش کردن نفر سوم رابطه، راه حل مناسبی نیس و یکی از مهم ترین مواردی که هنگام صحبت با همسر آسیب دیده باید رعایت شه دوری از گرفتن حالت دفاعی و قیافه حق به جانبه.

همسر عهدشکن باید مسوولیت بی وفایی خود رو قبول کنه

قاسمیان نژاد گفت: بهتر شدن وضعیت روحی-روانی همسر آسیب دیده پس از عهدشکنی، با ادامه زندگی نرمال و طبیعی، گویی که آب از آب تکون نخورده و انگار نه انگار خیانت و عهد شکنی سیستم خونواده رو به هم ریخته، ممکن نمیشه و شک نداشته باشین نیاز به تغییراتیه که به واسطه اون ها زوج آسیب دیده اطمینان یابد همسر ایشون مسوولیت کار خود رو رو دوش گرفته و تلاش داره از اتفاق افتادن احتمالی و دوباره اون دوری کنه.

: همسر عهدشکن باید با دوری از موقعیت ها و فرصت های خیانت، مسوولیت بی وفایی خود رو قبول کنه و تلاش کنه از هر راه ممکن واسه برگردوندن زندگی به امنیت و آرامش قبلی استفاده کنه.

این روانشناس یکی از راه ها واسه کنار اومدن با یه اتفاق آسیب زا واسه خانوم ها رو صحبت کردن درباره احساسات و هیجاناتی که در حال تجربه کردن اون هستن، بیان کرد و گفت: واقعا همسران آسیب دیده ممکنه نیاز داشته باشن موضوعی رو چند بار بگن و یا سووالات برابری رو بارها سوال کنن و در مقابل آقایون ممکنه فکر کنن همسراشون با این کار می خوان اون ها رو سرزنش کنن و احساس بدی رو در اون ها برانگیزانند پس به فرد عهدشکن در جلسات مشاوره پیشنهاد می شه که به سووالات همسر خود با آرامش جواب دهد حتی اگه این سووالات بارها پرسیده شن.

قاسمیان نژاد با بیان اینکه یکی دیگه از اشتباهات عادی بعد از معلوم شدن خیانت، سرزنش، عیب جویی و بیان نقاط ضعف همسر آسیب دیده بوسیله همسر عهدشکن می باشه، گفت: شکی نیس که در همه ازدواج ها مشکل و عیب هست، اما الان زمان مطرح کردن اون ها نیس در اول باید تلاش شه اعتماد و وفاداری از دست رفته باز گردانده شه و رابطه به سطح معقولی از ثبات برسه. بعد از موفقیت در این مرحله می توان در جوی آروم به مشکلات و کمبودهای رابطه اشاره و واسه رفع اون ها همفکری کرد.

ایشون با اشاره به اینکه درد و رنج به وجود اومده بوسیله برملا شدن خیانت واسه هر دو زوج، ناراحت کننده و آزار دهنده س، ادامه داد: پس از افشای خیانت یکی از زن و شوهر هر دو در حال تلاش هستن که چیجوری با این درد و رنج کنار بیان و دوباره زندگی عادی خود رو از سر گیرند.

هر خیانتی رقابت ها و مشکلات عاطفی خاص خود رو داره

این روانشناس اضافه کرد: بعضی وقتا این تلاش ها خسته کننده و بی نتیجه و این وقتیه که همسر آسیب دیده هر از یه مدت خیانت همسر و تصاویر اون رو تو ذهن مرور کنه و دچار احساسات منفی شه و در این مواقع تمایل داره بیشتر و بهتر از کل ماجرا و تموم حولوحوش اون باخبر شه و بیشتر درباره اون صحبت کنه.

قاسمیان نژاد اضافه کرد: همسر عهدشکن این تمایل همسر رو تلاش واسه تنبیه و مجازات خود می دونه و این موضوع باعث می شه اندازه تلاش واسه کمک به همسر خود در جهت بهبودی رو کم کنه و وسوسه شه با گفتن جملاتی مانند «خودت مسئله رو حل کن» و یا «خودت می دانی، هر کاری دوست داری بکن» از ادامه صحبت دوری کنه.

ایشون گفت: اگه همسر آسیب دیده احساسات خود رو سرکوب کنه و حرف های خود رو درباره نگرانی هاش نزنه و نتونه به پردازش حداقلی این اتفاق بپردازه، در آینده ای نه خیلی دور این احساسات فروخورده شده و سرکوب شده دوباره سر باز می کنن.

این روانشناس با اشاره به اینکه یکی دیگه از اشتباهات زن و شوهر، باور به اینه که واسه حل این مشکل، فرمول ساده یا مراحل مشخصی هست، گفت: هر نوع خیانت و عهدشکنی، رقابت ها و مشکلات عاطفی خاص خود رو داره و راه حل های هر نوع خیانت هم متفاوت و خاصه و هم اینجور هیچ مرحله از پیش تعیین شده و مشخصی واسه بهبودی وجود نداره و مراحل خوب شدن بسته به موقعیت و همین طور فرق های فردی زن و شوهر استثنایی و خاص هستش.

نشونه های خیانت

دلیل خیانت زن به شوهرش چیه؟

ایسنا خیانت زناشویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *