چگونه با درخواست خلاف قانون مشتری یا رئیسمان کنار بیاییم؟

 Handle Difficult Client

داشتن یه مشتری گردن کلفت و پولدار باعث میشه شما خارج از نوبت و زیادتر از اندازه عادی به این مشتری لطف کنین اما این لطف تا کجا قابل پیشرفته؟ باید واسه این مشتری هرکاری رو بکنین؟

به گزارش آلامتو و به نقل از ibazaryabi.com؛ وقتی که ارباب مراجعه یا حتی رئیس شما از شما درخواست کاری رو داره که غیرقانونی یا حتی خلاف اخلاقه، باید چه کار کنین؟ در ادامه این مطلب به بیان این موضوع و دلیل اون پرداخته ام.

تا الان یه کارفرما یا ارباب مراجعه واسه برگشت یه پروژه به شما، از شما درخواست کاری غیرمنطقی، خلاف اخلاق یا حتی غیرقانونی داشته؟ من خودم اینجور تجربه ای داشته ام. و حتی با مدیران پروژه و مسئولان فنی پروژه هایی هم کارکرده ام که اینجور تجربه هایی داشته ان. به عنوان مشاور و افراد حرفه ای در این بخش (مدیریت و زیرمجموعه های اون) ما همیشه نیاز به حفظ بالاترین سطح از تمامیت و درستی در بین ارائه خدمت به مراجعین و کارفرماهای خودداریم و این به معنی انجام دادن یا گذشتن از کنار هر چیزی که اون ها می خواهند و بعد انجام دادن اون نیس. شاید بعضی وقتا این کار به معنی انجام دادن تنها و بهترین کار ممکن باشه . . . و اون هم یعنی فرار از موقعیت.

در مورد بهترین روش های قابل استفاده در بخش مدیریت پروژه و مشاوره، تمایل دارم به چگونگی اداره کردن مواردی بپردازم که در اون ها پروژه، درخواست یا فرصت تجاری دلخواه اشتباه و غلط بوده یا اون قدر خوب و جذابه که عملی شدن اون اصلاً امکان پذیر نیس. پیشنهاد می کنم قبل اینکه سرخودتان رو پایین بندازید و به جلو حرکت کنین، دوباره روی کاری که در شرف انجام دادن اون هستین، فکر کنین.

اگه احساس بدی نسبت به چیزی دارین، به اون شک کنین

این مسئله خیلی ساده و راحته، اما بی توجهی کردن به وسوسه ایجادشده خیلی سخت و سخته. اگه شیر خوراکی و موجود در یخچال فاسد شده باشه و شما به شدت تشنگی و علاقه زیادی واسه نوشیدن اون احساس کنین، اندازه این تشنگی و علاقه اصلاً مهم نیس، به هرحال نباید اینجور کاری کنین. شما نمی تونید کاری که بد و غیرعقلانی و خلاف اخلاق رو شروع کنین و درآخر از اون یه عایدی خوب و مثبت داشته باشین. یه ارباب مراجعه بد یه ارباب مراجعه بده و استثناء نداره. سازمانی که در حال استخدام شماس و به نظر می رسد که در حال انجام یه کار غیرقانونی و خلاف اخلاق است، به احتمال زیاد در حال کاری اشتباه و غیرقانونی است و به هرحال باید به اون شک کرد. به حس داخلی خود اعتماد کنین. شاید اشتباه کنین. اما اگه اشتباه نکرده باشین و این راه رو ادامه بدید، کی به شما کمک می کنه؟

اگه نشونه های هشداری مثل درخواست ارباب مراجعه مبنی بر امضاء یه سند مسئولیت رو مشاهده می کنین که پیش ازاین در پروژه های قبلی نباید امضاء می کردین، یا اطلاعات مالی خاصی از شما می پرسند یا می خواهند به نمایندگی از طرف اون ها کار خاصی رو انجام بدین، به هیچ وجه کار رو ادامه ندین. در برابر هر ارباب مراجعه یا پروژه بد، صدها و صدها ارباب مراجعه و پروژه خوب دیگری وجود که تا الان با اون ها روبرو نشده اید. خطر کردن شغل و حرفه و اعتبار خودتون در اینجور شرایط اصلاً منطقی نیس – هرچقدر هم که این کار واسه عایدی مالی داشته باشه.

اگه خطا کنین، دیر یا زود این خطا برملا می شه

چند درصد از آدمایی که کاری غیرقانونی و اشتباه انجام میدن، در آخرً می تونن از قانون فرار کنن؟ ممکنه واسه یه مدت خطاهای اون ها بر کسی پوشیده بمونه، اما درآخر مجبور به پرداخت هزینه ها به وجود اومده بوسیله رفتار خود می شن. من حدس می زنم رقم آدمایی که درآخر مجبور به پرداخت هزینه رفتارای خود می شن، چیزی در حدود ۹۵ تا ۹۸% باشه. تصور می کنین که اون قدر باهوش، بی اخلاق و . . . باشین که بتونین واسه یه مدت طولانی جزء اون ۲ تا آخر ۵% باقی بمونین و هزینه رفتارای خودتون رو پرداخت نکنین. و باحال تر اینکه اون هزینه ای که درآخر مجبور به پرداخت اون می شید هیچوقت قادر به برگردوندن آبرو و اعتبار، زندگی و فرصت های ازدست رفته و پاک کردن سابقه شما نیس. به حال از این واسه هم ضرر و زیانی منتظر شماس و حرفه و کسب وکار خودتون و حتی خونواده خودتون رو از دست می دهد.

خودخواه باشین و از کار و خونواده خود دفاع کنین

اگه کارفرما شما از شما درخواست کاری واسه یه پروژه رو داره که شما تصور می کنین که ممکنه غیرقانونی و یا خلاف اخلاق باشه، یه مدت صبر کنین. به همین ترتیب اگه در مقام یه کارمند یا یه مشاور هستین و یه ارباب مراجعه از شما می خواهد که به نظر با اصول درست و اخلاقی در کسب وکار در تضاده، هم باید یه مدت صبر کنین. به موقعیت و نتیجه های اون فکر کنین. خودخواه باشین – به شرایطی فکر کنین که این کار ممکنه واسه خونواده شما بسازه.

شخصاً فردی رو می شناسم که واسه انجام دادن کارایی غیرقانونی و شبه س انگیز در سالیان متمادی واسه یه شرکت دیگه در آخرً مجرم شناخته شده و به زندان رفته ان، باوجودآنکه خودشون سودی از اون اعمال نبرده و تنها یه کارمند ساده بوده ان. اینکه طرف آگاهانه این کارا رو انجام داده یا فقط از روی سادگی گول شخص دیگری رو خورده، موضوعی نیس که قصد قضاوت یا بررسی اون رو داشته باشیم. خلاصه کار اینه که خونواده ایشون درخطر قرارگرفته و خود ایشون هم شایدً واسه چند ماه یا چند سال گرفتارشدهه. خودتون رو بجای اون فرد بذارین و ببینین واقعاً خواهان قرار گرفتن در اینجور موقعیتی هستین؟

خلاصه

وقتی که در حال ارائه مشاوره به یه ارباب مراجعه هستیم، مسئولیت انجام دادن کارا به بهترین شکل ممکن از طرف اون ها رو دوش ما واگذارشدهه. مطمئناً خواهان تکرار تعامل تجاری انجام شده با اون ها هستیم و این فقط در صورتی ممکن می شه که اون ها از ما راضی باشن. اما خوشحال و راضی شدن اون نباید به قیمت از دست رفتن شغل و اعتبار و خونواده و آزادی ما باشه. در مورد هر قدمی که برمی دارین، با آگاهی رفتار کنین. مردم در این امور بیشتر فقط به فکر منافع مالی خودشون هستن و به عواقب و یافته های حاصل شده واسه بقیه توجهی ندارن.

چیجوری برنامه ریزی کنیم؟

رمز و راز موفقیت آنتونی رابینز

آی بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *