چگونه با دیابت نوع ۱ خوب زندگی کنیم؟

living-with-type-1-diabete

دچار شدن به دیابت نوع ۱ ً خبر ناخوشیه اما به این معنی نیس که زندگی بر شما ناممکن می شه در این مقاله میخوایم راهکارهایی واسه کنار اومدن با این مریضی رو بررسی کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ شما احتما کسی رو گرفتار به دیابت نوع ۱ می شناسین. (۱.۲۵ میلیون کودک و بزرگسال آمریکایی با این مریضی زندگی می کنن) اما واقعا می دونین که اون ها هر روز، چه چیزایی رو از سر می گذرونن؟ این، یه نگاه خلاصه مختصره: اون ها همیشه عدد قند خونشون رو چک می کنن، مراقب هستن که چی می خورند و نگران هستن که چیجوری استرس و بقیه عوامل بر قند خونشون تاثیر می ذاره. واسه به دست آوردن جزییات بیشتر در مورد چگونگی مدیریت این وضعیت در همه اوقات، مطالب زیر رو بخونین.

شما در مورد هر چیز کوچیکی که می خورید، نگرانین

تیلور ۲۵ ساله از اورگن می گوید: «شما نمی تونید بدون فکر کردن در مورد غذا و اینکه چیجوری بر شما اثر میذاره، یه دیابتی باشین. در هر قلم از مواد غذایی که در دهنم می گذرام، چیزی بسیار بیشتر از طعم و مزه برام اهمیت داره. وقتی که شما غذا می خورید، سوالاتی مثل این به ذهنتون میاد “این غذا چه مقدار کربوهیدرات داره؟”، “ من انسولین کافی واسه این غذا مصرف می کنم؟”، “اگه سیر شوم اما انسولین زیادتر از اندازه مصرف کرده باشم، هنوزم باید غذا رو تموم کنم؟”. این ها فقط بعضی از این سوالات هستن و این مسئله واسه هر مورد از مواد غذایی که می خورم، صادقه.

افراد گرفتار به دیابت نوع ۱ قبلا مجبور بودن که مقادیر قند خونشون رو دست کم ۳ تا ۴ بار در روز چک کنن. با اینحال به گفته دکتر گرگوری دادل، یه متخصص غدد در پارک مرکزی غدد درون ریز نیویورک، حالا به لطف تکنولوژی جدیدی به نام نمایشگر همیشگی قند خون (CGM) ــ که یه سنسوره که مقادیر گلوکوز رو در طول روز بطور همیشگی چک می کنه و از راه یه دستگاه جداگونه از جمله یه اپلیکیشن آیفون، مشاهده می شه ــ دنبال کردن سطوح قند خون می تونه به مراقبت و نگهداری کمتری نیاز داشته باشه.

شما باید همیشه فرق دیابت نوع ۱ و نوع ۲ رو به مردم توضیح بدید

آلیسون کاگیا، ۳۹ ساله از شهر نیویورک می گوید: «سخته یه مریضی داشته باشین که حس کنین چاره ای ندارین از اون دفاع کنین. خیلی از مردم فکر می کنن که من با یه رژیم غذایی بد و نبود جنب و جوش، دچار این مریضی شده ام ولی این اصلا غلطه. اگه این رو نمی دونستید، خوب گوش کنین: براساس تحقیقات انجام شده بوسیله موسسه ملی دیابت، دستگاه گوارش و مریضی های کلیه، در دیابت نوع ۱ ــ که معمولا در کودکان و جوانان بروز پیدا می کنه ــ بدن شما دیگه انسولین یا انسولین کافی تولید نمی کنه چون سیستم ایمنی بدن به سلول هایی که اون رو می سازند، حمله کرده و اون ها رو از بین می برد. با اینحال در دیابت نوع ۲ ــ که می تونه در هر سنی اتفاق بیفته ــ بدن شما بدرستی از انسولینی که می سازید، استفاده نمی کنه. این موضوع با داشتن اضافه وزن و غیر فعال بودن، ربط داره. این بدون معناست که بر خلاف دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ می تونه قابل پیشگیری باشه.»

شما همیشه واسه زنده موندن به دارو نیاز دارین

دادل، مدیریت کردن دیابت رو به داشتن یه شغل پاره وقت تشبیه می کنه. اون می گوید: «این مسئله ی سختیه چون هممون تمایل داریم در کارای تموم وقت مون، سخت تلاش کنیم». کارن برایانت ۴۴ ساله از هندرسون با اون موافقه و می گوید: «سخت ترین بخش واسه من، وابسته بودن به دارو واسه زنده ماندنه. به یاد دارم که یه روز پشت پیشخوان داروخونه وایس تاده بودم و در حالیکه منتظر نسخه ام بودم، فکر می کردم که زندگی من به این بستگی داره که داروساز بتونه داروهایی که نیاز دارم رو به من بده و این فکر بسیار نگران کننده بود». همونطور که کاگیا می گوید: «سخت ترین قسمت در مورد دیابت اینه که چاره ای ندارین همیشه به اون فکر کنین. این کار، شما رو از نظر ذهنی و عاطفی فرسوده می کنه. دیابت همیشه در درون شماس و هیچوقت بدنتون رو ترک نمی کنه.»

چیزای بسیار زیادی جز غذا می تونه بر قند خون شما تاثیر بزاره

دادل توضیح می دهد که استرس، کمبود خواب، مریضی و نبود فعالیت فیزیکی، همه مقادیر گلوکز رو زیاد می کنن. تیلور می گوید: «هر فرد دیابتی با دیگری فرق داره، پس چیزی که بر یه نفر از ما اثر میذاره، ممکنه بر دیگری تاثیری نداشته باشه. افراد غیر دیابتی می تونن به دلیل بعضی از این موارد، دچار افزایش قند خون شن پس طبیعیه که این موضوع واسه دیابتی ها هم اتفاق بیفته اما دیابتی ها مجبورند سطوح قند خون بالایشون رو بدون کمک فوری از طرف هورمون های انسولین مدیریت کنن». هم اینکه به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین: «اگه یه فرد به هر دلیلی از استروئیدها استفاده کنه (مثلا به دلیل پشت درد و عفونت سینوس)، این می تونه مقادیر گلوکز رو زیاد کنه. CGM می تونه به نظارت بر اون سطوح کمک کنه.»

هر فرد گرفتار به دیابت، قند خون پایین رو به روش های مختلفی حس می کنه

راشل کرستتر، ۲۷ ساله از کلیولند می گوید: «بعضی از مردم مانند من، مجبورند با چیزی به نام “نا آگاهی هیپوگلیسمی” مقابله کنن، این یعنی ما همیشه احساس نمی کنیم که چه وقتی قند خونمون پایینه. بقیه افراد دچار علائم مشخصی مانند لرزیدن، عرق کردن، گیجی و تحریک پذیری می شن اما من نه. من علائم افت قند خون رو حس نمی کنم و اگه مقادیر قند خونم رو چک نکنم، اصلا متوجه افت اون نمیشه. در بیشتر وقتا وقتی که قند خونم پایینه، بدون تامل می دانم که چیکار باید انجام دهم اما بعضی وقتا انجام اون بوسیله خودم، مشکل می شه.»

این مریضی غیر قابل پیش بینیه

به این سادگی نیس که خوردن یه سالاد واسه ناهار، بدون معنا باشه که در بقیه روز، قند خون پایداری دارید. بعضی وقتا اینجور بنظر می رسد که هیچ دلیلی واسه اعداد قند خونتون وجود نداره. گیل ایسنبرگ، ۶۱ ساله از شیکاگو می گوید: «اگه زیاده روی کنم یا در محاسباتم مرتکب اشتباه شوم، واقعا اهمیتی نمی دهم که قند خونم بالا بره یا افت کنه اما واقعا بعضی وقتا این افت و خیز، هیچ حساب و کتابی نداره.»

باید لوازم زیادی رو به همراه ببرین

دچار شدن به دیابت یعنی دور شدن از خونه می تونه استرس زا باشه. برایانت می گوید: «من یه ساک کوچیک دستی دارم که لوازمم رو در اون حمل می کنم. هم اینکه یه دستگاه کوچیک خنک کننده انسولین واسه مواظبت از انسولینم در برابر گرما دارم. وقتی که به مدت کوتاهی بیرون می روم، این ها رو در ماشینم نگه می دارم اما همیشه وسیله اندازه گیری قند خون و منبع قند اضطراری ام رو در کیفم می گذارم. هم اینکه همیشه تلاش می کنم کیف لوازمم رو واسه هرگونه پیشامدی، مجهز و آماده نگه دارم. می تونه بسیار استرس زا باشه که از خونه دور باشین و بفهمین وسایل مورد نیازتون کافی نیستن.»

اما یه جنبه مثبت هم هست

تموم اون مراقبت ها، امتیازات خودشو داره. کرستتر می گوید: «من بارها به مردم گفته ام که من با دیابت نوع ۱، سالم تر از قبل هستم. دلیلش اینه که من باید مواظب هر چیزی که وارد بدنم می کنم، باشم و بدونم که چیجوری ورزش و فعالیت فیزیکی بر قند خونم اثر میذاره. دیابت هم اینکه به من انگیزه می دهد که از هر گونه مریضی، آسیب یا ناراحتی باخبر شوم و اون ها رو بررسی کنم. من از نظر تموم بخش های سلامتی ام در بهترین وضعیت قرار دارم ــ حتی اون هایی که بنظر نمی رسد ارتباطی با دیابت داشته باشن.»

واسه درمان دیابت چه بخوریم؟

چه غذاهایی واسه دیابتیا مضره؟

مجله تناسب اندام چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *