چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم؟

رابطه، یه اتفاق و حادثه نیس؛ بلکه یه فرآینده‏که در روابط انسانی، یه نقطه‏ٔ ابتدایی و ساختگی داره وبه مرور شکل می‏گیرد و به مرحله‏ رشد و بالاترین درجه می‏رسد.

روند رابطه و اعتماد علاوه بر روابط آدم با آدم، درروابط آدم با حیوان هم میشه دید البته نوع‏ شکل‏گیری هر یک با هم فرق داره کافیه که‏آدم به حیوان دست‏آموز و یا حتی حیوان وحشی، کمی‏آب و غذا بده تا اون به کمک یادگیری وسیله‏ای بتواندرفتار خاصی رو از خود بروز بده و به آدم عادت کنه.

ولی واسه شکل‏گیری روابط بین انسانی، به امکاناتی بیش‏از آب و غذا احتیاجه؛ امکاناتی که به مفاهیم و واژه‏های انسانی مربوطه. امروزه به دلیل تغییرشرایط زندگی و افزایش تکنولوژی، روابط انسانی نیزدست خوش تغییرهائی شده. شاید تو یه نگاه‏با عجله و سریع، فکر کنیم که تموم تکنولوژی‏های‏موجود، به خدمت آدم در اومده‏ان؛ ولی در نگاهی‏دقیق‏تر در می‏یابیم این انسانه که اسیر فناوری شده‏است. آدم امروزی، ترجیح می‏دهد با کامپیوتر باشخص دیگری تو یه نقطه از جهان، ساعت‏ها صحبت‏کنه و یا پست الکترونکی بفرستد.

روشنه که تموم این امکانات و پیشرفت‏ها، موجب‏رفاه زندگی بشر شده و کارا با سرعت زیادی انجام‏می‏شه و ارزش وقت و زمان، بسیار بالا رفته؛ ولی‏در عین حال، به دلیل کاهش روابط انسانی، به خصوص‏روابط چهره به چهره، ما هر روز تماشاگر گسترش سوءظن،نبود رابطه درست، نبود اعتماد و افزایش مریضی‏های ‏روانی هستیم؛ چون آدم امروزی، تکیه‏گاه محکمی ازنظر عاطفی نداره، چون که دوستان و حتی خونواده‏اش به‏دلیل مشکل‏های خاص خودشون، قادر به تامین این فضای خالی عاطفی نمی‏باشن.

نبود رابطه درست و واقعی دربسیاری از خونواده‏ها موجب ویرانی نهاد خونواده ‏می‏شه. شکاف بین نسل فعلی و نسل پدر و مادر اونا ‏نیزط در نتیجه‏ٔ نبود رابطه با فکر س.

نبود‏ اعتماد می‏تونه از یه خونواده هم بالاتر رفته و بر محیط مدرسه و محیط کار هم تاثیر سوء بزاره. کشور ما دریک دوره انتقالی از جامعه سنتی به جامعه مدرن ‏می‏باشه و به طور حتم، این انتقال موجب تغییرهائی درروابط بین فردی می شه. واسه شروع یه رابطه، بایدشخاتی کلی از طرف مقابل به دست بیار که شامل‏ویژگی‏های ظاهری، موقعیت‏های تحصیلی و شغلی، موقعیت خانوادگی و اجتماعی اونه. داشتن‏اطلاعاتی از گذشته‏ فرد هم واسه ایجاد اعتماد یا نبود‏اعتماد موثر هستش. شاید یکی از دلیل‏ایی که‏مجرمان و بزهکاران بعد از آزادی از زندان، دوباره به‏زندان باز می‏گردند، همین باشه که جامعه و اشخاصی که‏در مورد اون هستن. نمی‏تونن به اون اعتماد کنن و یاشغلی واسه اون پیدا کنن. پس فردی که در گذشته سابقه‏ٔ ‏گناه کاری داشته دوباره تو یه دور تسلسلی از نبود رابطه درست و نبود رابطه جامعه به اون، دچار بیکاری شده و بازگرفتار زندان می شه.

واسه شکل‏ گیری یه رابطه درست و منطقی، هر شخص ‏می‏تونه با ابزارهائی که در زیر فهرست شده‏ان. رابطه ‏ای‏ شایسته با بقیه داشته باشه.

 1. توانائی گوش دادن داشته باشیم.
 2. به موقع احساس‏های خود رو بگیم.
 3. به بقیه احترام بذاریم.
 4. انعطاف‏پذیر باشیم.
 5. بقیه رو تحقیر نکنیم.
 6. انتظارهای غیرمنطقی و نابه جا نداشته باشیم.
 7. در مقابل انتظارهای نابه جای بقیه ”نه ” بگیم.
 8. توانائی بخشیدن داشته باشیم.
 9. قضاوت و پیش داوری نکنیم.
 10. مغرور و خودخواه نباشیم.
 11. انتقادپذیر باشیم و توانائی انتقاد از بقیه رو داشته‏باشیم.
 12. حد و مرز رو در مورد بقیه رعایت کنیم.
 13. رازدار باشیم.
 14. خودشناسی رو یادمون نره.

پیام مشاور: رابطه با بقیه از راه :

نوشتن           ۹%

مطالعه          ۱۶%

صحبت کردن  ۳۰%

گوش کردن   ۴۵%

رابطه با نوجوون:

١- در برخورد با نوجوون شنونده خوبی باشین.

٢- در تعامل با نوجوون صبور و خوش خلق باشین.

٣- از لحن تلخ و آمرانه استفاده نکنین.

۴- هیچ وقت افکار نوجوون رو به مسخره نگیرید و با عقاید اون مخالفت نکنین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

عصر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *