چگونه با شوهر بد اخلاق زندگی کنیم؟

مشکلات زوجای جوون

تصور معنی واژه «مرد بدقلق» کار سختی نیس. بعضی از کسائی رو می شناسیم که کنار اونا بودن و تحمل رفتارشون اصلا سخته. البته زن بد قلق هم کم نیس اما این مقاله در مورد بعضی از آقایون محترمه.

حال اگه این افراد در گروه همکاران و دوستان ما باشن و برخورد ما با اونا در وقتی کوتاه و محدود انجام بگیره، خیلی مشکل ساز و غیرقابل تحمل نیس.

قضیه از جایی پیچیده می شه که این افراد همسر یا شریک زندگی ما باشن یا راهی به قلب ما باز کنن. اون وقته که بدون خوندن این مقاله و به کار گیری راهکارهای پیشنهاد شده اش، بعید به نظر می رسه بتونین رابطه تون رو یه مدت طولانی و به شکلی صلح آمیز حفظ کنین!

مطالعه این مقاله کمک زیادی به رفع مشکلات ارتباطی موجود میان شما و افراد بدقلق می کنه، به شرطی که راهکارها و پیشنهادای اونو بارها تکرار کنین و در نیمه راه خسته یا دلزده نشید.

مردان بدقلق اما دوست داشتنی!

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که به هر حال دوست داشتن آدمای بدقلق، مسوولیت پذیری، همدلی، بلوغ عاطفی و انعطاف پذیری زیادی می خواد؛ پس اگه در خود اینجور صفاتی رو نمی ببینن بهتره قبل از به کار بستن این پیشنهادا در انتخاب خود تجدیدنظر کنین.

اما اگه عزمتون رو جزم کردین که راهی به قلب مرد بدقلقتان باز کنین، به شما مژده می دیم که پس از به کار بردن این راهکارها جایزه عاطفی عجیبی نصیب شما می شه.

*اجازه ندین بدقلقی و رفتار تحریک آمیز مرد بدقلق شما، شما رو هم بدقلق کنه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که رفتار دفاعی و بدخلقی و بدقلقی می تونه واگیردار باشه، پس نه به موضع دفاعی پناه ببرین و نه اعلام جنگ و آشوب کنین. فقط نفس عمیقی بکشین و قدرت و تحمل خود رو از دست ندین.

*هیچ وقت یادتون نره که احترام گذاشتن به مرزهای آدمای بدقلق، اونا رو از پرخاش بازمی داره. پس شدیدا مراقب مرزهای مردهای بدقلق باشین.

*حتی در خوشایندترین مواقع هم از یاد نبرین که آدمای بدقلق هم روزی روحیه ای مثل آدمای دیگه داشتن و به دلیل تجربه های بد –ترسا و روابط شکست خورده– به شخصیتای امروزی تبدیل شدن. پس در رفتاری که با اونا پیش می گیرین همیشه طرف ملاطفت و مهربانی رو رعایت کنین.

*دقت کنین که چه موضوعاتی مرد بدقلق شما رو خوشحال می کنه. این موضوعات همون راه هایی هستن که با کمی توجه و تدبیر می تونین راه رسیدن به موفقیت رو واسه شما صاف کنن. برعکس، بسیار دقت کنین که مرد بدقلق شما از چه کارا و رفتارهایی بدش میاد و تا می تونین از این کارا و رفتار دوری کنین تا مرد بدقلق شما وارد لاک دفاعی نشه.

*همیشه یادتون باشه هیچی مرد بدقلق رو زودتر از این خلع اسلحه نمی کنه که نشون بدین براش اهمیت قایلید. پس توجه به نیازای مردان بدقلق و برآوردن اونا نصف پیروزیه.

هیچی مانند مهربانی مرد بدقلق رو آروم نمی کنه. مهربانی و به کاربردن کلمات مهرآمیز و رفتاری دوستانه و محبتی سخاوتمندانه، حتی بدقلق ترین مردها رو هم یهو آروم کرده و تهاجم رفتاری شون رو خنثی می کنه

*تا وقتی مرد بدقلق شما آروم نشده یا شما نیرو و توان روانی و تحمل موردنیاز واسه برخورد آروم رو پیدا نکردین، فاصله ایمن رو با اون حفظ کنین.

*زنائی که شوهران بدقلق دارن، باید همیشه از افراد بدقلق دیگه (دوست یا همکار) دوری کنن تا بتونن انرژی خود رو واسه رویارویی با همسر بدقلق خود ذخیره کنن.

*هیچی مانند مهربانی مرد بدقلق رو آروم نمی کنه. مهربانی و به کاربردن کلمات مهرآمیز و رفتاری دوستانه و محبتی سخاوتمندانه، حتی بدقلق ترین مردها رو هم یهو آروم کرده و تهاجم رفتاری شون رو خنثی می کنه.

*تحمل مرد بدقلق صبر و صبر زیادی می خواد. اما کنارآمدن با مرد بدقلق به جز صبر نامحدود، به قدرت درک فراوون هم نیاز داره. زنی از این معرکه پیروز بیرون میاد که در برابر وسوسه عصبانی شدن مقاومت و در روبرو شدن با هر تنگنایی، قبل از هر چیز راهی واسه صبر، تفاهم و همدلی بیشتر پیدا کنه.

*زنان نازک نارنجی و حساس نمی تونن هیچ مرد بدقلقی رو تحمل کنن، مگه اینکه پوستشون رو کلفت کنن و خونسرد باشن.

*نگرانیا، تشویشا و رفتارای لجبازانه و قهرآلودی که شما با خود به میدون درگیری با مرد بدقلق میارید، در پیش نرفتن شرایط به میل شما دو نفر تاثیر بسزا و نقشی تعیین کننده داره.

یادتون باشه که روابط و رفتار دوطرفه میان شما و مرد بدقلق خیابانی دوطرفه س که در اون، هر عملی، درخشش و عکس العملی به دنبال داره؛ پس تا می تونین درخصوص چیزی که می گین یا انجام می دید با احتیاط و دقیق باشین. یادتون باشه که رفتارها و واکنشای بدون اندیشه، شما رو از رسیدن به بهترین نتیجه ها محروم می کنه.

*با افراد بدقلق یکی به دو نکنین. به جای بحث و بحث، لحظه ای درنگ و سکوت کنین و به جای آشوب به پا کردن، منتظر آروم شدن شرایط باشین.

مردان بدقلق اما دوست داشتنی!

* اجازه بدین مرد بدقلق شما مثل هر آدم دیگری درددل کنه و حرفای دلش رو بزنه. حتی اونو تشویق کنین نگرانی هاش رو بیرون بریزه و از غصها و نگرانیا و ترس هاش با شما حرف بزنه. همین اقدام، اولین قدم واسه ایجاد تغییره.

*به احساسات مرد بدقلق بیشتر از مشکلات اون توجه کنین. بدیش اینه بیشتر اوقات خیلی از ما به جای دقیق شدن و فوکوس کردن بر انگیزه های رفتاری، بر خود رفتار تمرکز می کنیم. این اشتباهی بس خطرناکه چراکه درواقع انگیزه ها، رفتارها رو میسازن.

در روبرو شدن با افراد بدقلق هم، اول باید انگیزه اونا رو از رفتاری که نشون میدن بررسی کنین. موضع افراد بدقلق همیشه براساس واکنشای احساسیه. اگه این احساسات رو خنثی کنین، واکنشا هم خود به خود خنثی می شن.

*یکی از بهترین راه هایی که دلیل می شه مرد بدقلق از بدقلقی دست برداره اینه که اونو از قابل اعتماد بودن خود مطمئن کنین. اگه افراد بدقلق بفهمن که کنار شما در امان هستن، رفتاری متفاوت در پیش می گیرن.

*به جای حدس زدن دلیل ناراحتی مرد بدقلق، موضوع رو از خود اون سوال کنین. حوصله کنین و اجازه بدین ایشون همه چیز رو توضیح بده. از لا به لای توضیحات اون نکات به درد بخور بسیاری رو می فهمید.

* هیچی افراد بدقلق رو سریع تر و زودتر از این بر ما نمی شوراند که اونا رو سرزنش کنیم. سرزنش هر فرصتی رو واسه تفاهم و سازگاری نابود می کنه. پس در روبرو شدن با افراد بدقلق مخصوصا مردان، از سرزنش دوری کنین و به جای اون تنها درباره احساس خودتون حرف بزنین.

* هیچوقت سخن یه مرد بدقلق رو قطع نکنین. معنی قطع کردن سخن طرف گفت و گو اینه که چیزی که شما می خواین بگید اهمیت بیشتری داره. حواس جمع باشین که این کار وقتی پای یه مرد بدقلق در میان باشه، بسیار خطرناکه.

* واسه حل مشکلات پیش اومده بر هیچ راه حلی اصرار نکنین، بلکه واسه رسیدن به راه حل با همدیگه همکاری کنین. این کار نیازمند گفت و گو در محیطی دوستانه و آرامش بخشه.

تو یه همچین موقعیتی، اول موضوع مطرح شده رو از دیگر مسایل جدا و همه واکنشای احساسی رو از اون دور کنین، بعد اصل موضوع رو مطرح کنین و به دنبال راه حل بگردین.

تو یه همچین موقعیتی از متهم کردن، جیغ زدن ، زبون بازی، سفسطه گری، دست انداختن، سرافکنده کردن، مچ گیری، متلک گویی یا هرگونه به بن بست کشیدن موضوع دوری کنین.

*زمان حرف زدن خود رو با دقت انتخاب کنین. خیلی با اهمیته که بدونین در فضای پر آشوب درگیری، امکان گفت و گوی منطقی وجود نداره.

ازدواج سالم چیجوریه؟

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

بازنشر تبیان زناشویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *