چگونه با شکست عشقی کنار بیاییم ؟

عشق

«شکست عاطفی»، «شکست عشقی» یا هر نام دیگری که روی «نه شنیدن از کسی که دوستش داریم» یا «به هم خوردن یه رابطه عاطفی» بذاریم، این پدیده یکی از عادی ترین اتفاقای دوران آشنایی یا نامزدیه. پیامای خیلی از خوانندگان گرفتیم که یا خود دچار این شکست شدن یا دور و بریا شون. بخشی از این پیاما در زیر آورده شده.

مورد  (۱)

سلام. پسری ۱۸ ساله ام. بدیش اینه در اول سنین نوجوونی با دختری آشنا شدم. وابستگی شدیدی تا امروز به اون دارم. با اینکه اون خیلی منو مورد آزار و اذیت قرار داده ولی دل کندن وفکر کردن به اون منو دپرس کرده. در حدی که با ریزش مو و سردردهای عجیبی و همینطور با بغضای عجیبی که نفسم رو بند میارن مواجهم! چاره من چیه؟ راهنمایی ام کنین. با تشکر.

مورد  (۲)

با سلام. دختری هستم ۲۷ ساله. مدتیه دچار اضطراب شدید شدم که بر اثر شکست عشقی، لرزش دست دارم. به دکتر مراجعه کردم اما نتیجه نگرفتم. چیجوری دوباره خودمو بسازم که مثل قبل خوشحال و سرحال باشم؟

مورد  (۳)

سلام. خواهش می کنم راهنمایی ام کنین. این روزا زندگی خیلی برام الکی شده. گوشه گیر و دپرس شده ام حتی دوست دارم بمیرم چون نمی تونم با فردی که دوستش دارم ازدواج کنم. احساس می کنم اگه از اون جدا شوم، خفه میشم.

مورد  (۴)

با عرض سلام. لطفا در مورد شکست عشقی مطلبی بنویسین.

مورد  (۵)

سلام و خسته نباشین. لطفا در مورد کسائی بنویسین که شکست عشقی خورده ان و الان راهی جز خودکشی ندارن. با تشکر.

بدیش اینه همونقدر که ما روش درست رابطه برقرار کردن رابطه عاطفی رو بلد نیستیم، همونقدر هم بلد نیستیم با به آخر رسیدن یه رابطه کنار بیاییم. از افسردگیای کوتاه مدت گرفته تا خودکشیای موفق، واکنشایی هستن که ما به به آخر رسیدن رابطه عاطفی نشون می دیم.

 اما غیر از این واکنشای هیجانی راه دیگه ای هم واسه کنار اومدن با این درد هست؟ روانشناسان می گن می شه از همین اتفاق ناخوشایند حتی به عنوان یه فرصت واسه شناختن خودمون و روش رابطه برقرار کردنمون استفاده کرد.

یه شکست، چند عکس العمل

هر کسی یه جور به به آخر رسیدن رابطه عاطفی عکس العمل نشون میده. خانوما معمولا عکس العمل عاطفی تری نشون میدن. درست یا غلط، اونا فکر می کنن چیز بیشتری از اقای طرف مقابلشون از دست دادن. معمولا هم به «جوونی» یا «فرصت» از دست رفته واسه ایجاد یه رابطه دراز مدت عاطفی دیگه اشاره می کنن.

چیزی که دست کم خانوما مدعی ان در آقایون موضوعیتی نداره اما در واقع این جوری نیس. همه آدما وقتی با رابطه ای تموم شده روبرو میشیم حس می کنیم بخشی از وجودمون رو در طرف مقابل جا گذاشته ایم. مرد و زن هم نداره اما نوع واکنشی که در برابر این جا موندن بخشی از وجود، نشون می دیم به گذشته ما ربط داره.

معمولا آقایانی که یه بار مادرشون رو از دست دادن، شدیدتر به به آخر رسیدن رابطه عاطفی عکس العمل نشون میدن. این «از دست دادن مادر» البته فقط به معنی از دست دادن فیزیکی مادر نیس. اگه مردی مادر نامهربان یا مستبدی داشته در واقع انگار یه بار عاطفه مادری رو از دست داده.

حالا اگه اون دوباره یه رابطه عاطفی دیگه (این بار معشوق) رو از دست بده عکس العمل شدیدی نشون میده. آقایانی که شدیدا به مادرشون وابسته بودن هم خیلی تحمل شکست عاطفی رو ندارن چون واسه اونا همیشه محبت مادری بیشتر از اندازه لازم جفت و جور بوده و اونا هیچ وقت شکستای کوچیک عاطفی رو تمرین نکرده ان.

عشق

در مورد خانوما قضیه برعکسه. واسه خانوما بن مایه رابطه عاطفی با جنس مخالفشان، در رابطه ای که با پدرشون داشتن شکل گرفته. به خاطر همین خانمایی که در کودکی بابایی شدیدا مستبد داشتن یا برعکس شدیدا به پدرشون وابسته بودن، خیلی نمی تونن به آخر رسیدن یه رابطه عاطفی رو تاب بیارن.

البته همه چیز هم به گذشته برنمی شه. معمولا اون کسی که واسه تموم کردن رابطه پا پیش گذاشته بیشتر احساس گناه رو تجربه می کنه و اون کسی که رابطه اش تموم شده، احساس قربونی بودن می کنه.

 اگه رابطه دراز مدت تر باشه هر دو طرف حس می کنن هزینه بیشتری کردن و عمر بیشتری تلف کردن. اگه رابطه از مرز عاطفی گذشته باشه و جنسی شده باشه، خانوما بیشتر از آقایون احساس زیان و ضرر می کنن.

بقیه و اطلاع داشتن بقیه هم بی تاثیر نیس. اونایی که رابطه شون رو در هاله ای از راز گذاشته ان و خیلی دوست داشتنشون رو بروز نداده ان راحت تر با از دست دادن رابطه روبرو می شن.


با به آخر رسیدن رابطه عاطفی چه جور کنار بیاییم؟

راستش رو بخواین خیلی از مراجعه کنندگان جوونی که این روزا به مراکز مشاوره مراجعه می کنن اولین مشکلشون به آخر رسیدن یا به قول خودشون «کات شدن» یه رابطه عاطفیه. احساس عمیق «از دست دادن» است که اونا رو راهی مراکز مشاوره کرده. روانشناسان جور واجور رویکردهای مختلفی واسه درمان این حس منفی ناخوشایند دارن. اما به هر حال پیشنهاد های زیر واسه بیشتر این آدما کارسازه.


قدغنای بعد از کات شدن یه رابطه

خیلیا بعد از به آخر رسیدن یه رابطه عاطفی کارای عجیب و غریبی انجام میدن تا جایی که می تونین این کارا رو انجام ندین:

– تا ۶ ماه جانشین قدغن! شاید عمومی ترین واکنشی که به عنوان یه راه حل به ذهن کسی که رابطه عاطفی تموم شده ای در ذهنش وول می خوره، می رسه اینه که با یه آدم دیگه رابطه عاطفی برقرار کنه. اون می خواد به خودش یا به معشوق سابقش ثابت کنه که مشکلی نداشته و خیلی راحت می تونه با یه نفر دیگه به نتیجه برسه اما راستش رو بخواین این تصور به طور کامل غلطه.

تا وقتی که نفر جدید فقط یه عکس العمل به نفر قبلی باشه، هیچ وقت ما رابطه خوبی برقرار نمی کنیم. نفر جدید رو ما معمولا یا دقیقا مثل آدم قبلی انتخاب می کنیم، یا دقیقا برعکسش و یا هر آدم جدیدی رو با اون مقایسه می کنیم.

عکس عاشقانه

یادتون باشه تا موقعی که خاطره معشوق قبلی تو ذهن شما پررنگه این کار در بهترین حالت یه نفر دیگه رو بدبخت می کنه و در بدترین حالت کلکسیون شکستای عشقی تون رو کامل تر می کنه.

پس لطفا یه مدت که سوگوار عشق قبلی تون هستین به دنبال جانشین نگردید. متوسط این مدت ۶ ماهه اما شما خودتون دماسنج خودتون باشین. تا وقتی که گرما رابطه قبلی به رفتار شما جهت میده، لطفا رابطه جدیدی برقرار نکنین.

– پناه بردن به «مواد وابستگی آور» قدغن! به آخر رسیدن رابطه عاطفی می تونه یه نفر رو به دام به کار گیری مواد وابستگی آور (از مخدر بگیر تا الکل) بکشونه. خیلیا اولین سیگارشان رو بعد از به آخر رسیدن یه رابطه عاطفی کشیده ان اما لطفا به خاطر خودتون هم که شده گریها و افسردگیای بعد از به آخر رسیدن رو به گیجی بعد از سیگار و الگل ترجیح بدید.

– به شکست به عنوان یه فرصت خودشناسی نگاه کنین. خیلیا بعد از به آخر رسیدن یه رابطه عاطفی، آدم مثبت تری می شن. واسه این آدما دیگه نظر طرف مقابل مهم نیس. اونا به خودشون برگشته ان و جدا از رویدادهای رابطه عاطفی شروع کردن به اصلاح خودشون. به آخر رسیدن یه رابطه عاطفی آدم رو تموم عیار با خودش، عواطفش و فکرهایش روبرو می کنه.

به آخر رسیدن رابطه عاطفی می تونه دوباره تموم شکستای عاطفی زندگی رو بیاره جلو چشم آدم. اینم می تونه دپرس کننده باشه و هم سازنده. یعنی اینکه آدم می تونه این مشکلای وجودی رو دست کم با خودش حل کنه و خودخواهی همیشگی اش رو کنار بزاره.

یادتون باشه که روش های تکراری رابطه برقرار کردن ما با بقیه ریشه در رابطه ای داره که ما در کودکی با پدر یا مادرمون داشته ایم. می تونین از بالا به این روش های ارتباطی نگاه کنین و ببینین به چه دلیل دارین یه راه غلط رابطه برقرار کردن رو امتحان می کنین.

– از زاویه دید طرف مقابل هم به رابطه نگاه کنین. خیلی از ما بعد از به آخر رسیدن یه رابطه عاطفی شدیدا خودخواه میشیم. حس می کنیم قربونی شده ایم و همه چیزمون رو از دست دادیم. نگاه کردن از زاویه دید کسی که با ما بوده و چیزایی که اون از دست داده، می تونه این خودخواهی خراب کننده ما رو کم کنه.

– حرف بزنین: سه راه قبلی راه حلایی بود که می شد به تنهایی هم انجامش داد اما آدمیزاد بعد از به آخر رسیدن رابطه عاطفی، از گیر کردن کلمه و بغض توی گلویش داره خفه می شه. مشاور و روانشناس رو به خاطر همین موقعا گذاشته ان. اگه پیش این متخصصا رفتید که بهتر، وگرنه خودتون رو پیش یه دوستِ صمیمی رازدارِ گرم و سرد چشیده روزگار، خالی کنین.


چکیده مطلب

عکس العمل به به آخر رسیدن رابطه عاطفی می تونه بنا به شخصیت، جنسیت و نوع رابطه فرق داشته باشه. جانشین پیدا کردن تا ۶ ماه و پناه بردن به مواد وابستگی آور از قدغنای بعد از این اتفاقه. حرف زدن و نگاه کردن به شکست به عنوان یه فرصت خودشناسی هم از راهکارهای کنار اومدن با این شکست عاطفیه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *