چگونه با فرزندمان درمورد رابطه با جنس مخالف برخورد کنیم؟

Relationship with the opposite sex,حرف زدن درباره جنس مخالف

ایجاد رابطه بین فرزندان ما و جنس مخالفشان فرار ناپذیره و به درستیً شما نمیتونین به طور کاملً اونو کنترل کنین اما راه حل چیه؟ بهترین برخورد با این جوری روابط چیه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ باید به این نکته پرداخت که والدین چیجوری باید روابط فرزندان خود با جنس مخالفشان رو کنترل کنن و در حالی که بیشتر این رابطه ها به صورت پنهونی و دور از چشم بزرگ ترها صورت می گیرد، چیجوری می شه از وجود این روابط باخبر شد؟

در این مورد اولین نکته ای که والدین باید در نظر بگیرن، اینه که روشٔ کنترل مستقیم فرزندان، نه تنها جوابگو نیس، بلکه باعث بازخورد منفی از اون ها هم می شه. با کنترل مستقیم نمی توان این موضوع رو کنترل کرد؛ چراکه ممکنه بچه ها رو به عکس العمل هایی چون نبود اطاعت و مخفی کاری بیشتر و فرورفتن عمیق تر در دل روابط ناایمن یا غیرمطمئن وادارد.

پس باید واسه هدایت و جهت دهی درست به بچه، توانایی خودکنترلی رو در اون درست کرد و رشد داد. طوری که بچه رفته رفته به حد مطلوبی از تشخیص مصلحت و خطر در این مورد برسه.

راهِ رسوندن نوجوانان به این کنترل داخلی اینه که والدین عزت نفس اونا رو تقویت کنن، روابط عاطفی صمیمی و عمیق با بچه ها داشته باشن و محیط خونه و رابطهٔ بچه با والدینش رو در نظر اون امن، صمیمی و قابل اعتماد ترسیم کنن.

تحقیقات نشون می دهد بچه هایی که احساس تنهایی بیشتر می کنن، یا عزت نفس کم تری دارن یا در خونواده های پریشون رشد می کنن؛ میل بیشتری به ایجاد رابطه با جنس مخالف از خود نشون میدن.

این به معنی اون هستش که فقر عاطفی و شخصیتی باعث می شه نوجوانان، به سمت رابطه با جنس مخالف یا حتی رابطهٔ زودرس جنسی خیز بردارن؛ چون که انگار با احساس دل مشغولی، وابستگی و تعلق در این جوری روابط روبرو می شن.

می بایست والدین روی شخصیت و افزایش اعتماد به نفس فرزندان کار کنن و بسیار مراقب باشن اون رو تحقیر یا با دیگری مقایسه نکنن. به اون احترام بذارن و محبت بی افسوس و بلاشرط نصیبش کنن. هر چی این کارای پایه ای و زمینه ساز استواری شخصیتی بچه، جدی تر و محکم تر انجام شه، نوجوون یا جوون با شخصیت تنومندی که از خود سراغ داره، کم تر در برابر خطرهایی مثل رابطهٔ جنسی زودرس یا روابط پُرتهدید و پرخطر دیگه قرار می گیره.

پس فقط با دادن اعتماد به نفس، روابط نرم و عاطفی صمیمی و ایجاد جو اعتماد در محیط خونواده می تونیم بچه هامون رو در مقابل بحران هایی مثل این مقاوم کنیم؛ اما اگه والدین بعد از اینکه فرزندشون وارد رابطهٔ ناایمن با جنس مخالف شد متوجه این موضوع شدن باید چیجوری عکس العمل نشون بدن؟

بازم باید با اون همدلی کنیم و اطمینان بدیم اون رو درک می کنیم و هنوز به اون اعتماد داریم. دراین مواقع بدترین عکس العمل والدین تحقیر و تخطئه فرزنده. یادمون باشه نباید این قضیه رو فاجعه و مسئله ای زیاد جلوه داد و به بچه احساس گناه داد؛ چون انتخاب کردن این رفتار، فقط مشکل رو حادتر می کنه.

والدین باید خیلی راحت با فرزندشون در این باره بحث و گفت وگو و این موضوع رو از زوایای جور واجور بررسی کنن و فرزندشون رو از خطراتی که ممکنه در این رابطه با اون بر بخورن، مثل سوءاستفاده ها و اخاذی ها، آشنا کنن. اگه برخورد ناراحت کننده ای با اون داشته باشن، مشکل حل نمی شه و بچه اون ها به طور پنهونی در رابطه باقی می موند و حتی به حفظ اون حریص تر می شه.

پس مهم ترین نکته اون هستش که بچه ما احساس بی پناهی یا طردشدگی نکنه. فکر نکنه اشتباهی غیر قابل بخشش کرده و فکر نکنه از چشم والدین افتاده.

باید حواسمون باشه شخصیت حساس و شکنندهٔ نوجوانمان تخریب نشه و به اون فرصت دوباره بدیم. باید به این نکته توجه داشته باشیم اگه کسی از طرف والدین ضربه بخوره به رابطه های نامبرده بیشتر پناه میبره و اگر با مقاومت خونواده مواجه بشه همهٔ انرژی اش رو واسه مخفی کاری و به اصطلاح دورزدن خونواده صرف می کنه.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه سپیده دانایی چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *