چگونه با فرزند دخترمان از بلوغ صحبت کنیم؟

صحبت درباره بلوغ mother and daughter

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ تقریبا همه میدونیم بلوغ معنیش چیه؛ دست کم تجاربی در این مورد داشته ایم.

بلوغ مرحله ای طبیعی از رشد هر انسانیه که در دوره­ وقتی قابل پیش ­بینی اتفاق میفته. با این حال، همین که بچه ها به دوره­ بلوغ نزدیک می شن، خیلیا دست و پاشون رو گم می کنن، طوری با این پدیده رفتار می کنن انگار بلاییه که داره بر سر خودشون و بچه دلبندشان نازل می شه و قراره همه چیز رو به هم بریزه. یه سریای دیگه فوری سرشون رو زیر برف فرو می برن، خودشون رو به نشنیدن، ندیدن و ندونستن میزنن.

اتفاقاتی رو که درست داره جلوی چشمشون میفته، رد می کنن یا می ذارن که فرزندشون خودش این مرحله رو طی کنه. دلیل آوردن هم می یارن که مگه کسی در مورد این چیزا با ما حرف زد؟! خودمون فهمیدیم و خودمون با اون کنار اومدیم. هستن والدینی هم که شورش رو درمیارن، روی همه چیز حساس می شن، همه چیز رو به بلوغ نسبت میدن و خلاصه از هر ده جمله ای که با فرزندشون حرف می زنند، هشت مورد به علائم بلوغ و رفتارای نوجوون در این دوران و مانند اون مربوط می شه.

البته، بلوغ واسه نوجوون اول از همه و بعد دور و بریا اون، دوران حساسیه. به خصوص دختران که چون زود تر از پسران علائم بلوغ رو تجربه می کنن و بعضی از این علائم خیلی متفاوت از عادتای عادی زندگیشانه، در برابر آسیب بیشتری هم هستن.

چه طور باید با بلوغ کنار اومد؟! چه طور باید با دخترا در مورد بلوغ حرف زد؟! کی و در چه وقتی، چه میزانی از اطلاعات رو باید به دختر بده؟!

خودتون آماده باشین

شما به عنوان والدین، چه بخواین و چه نخواهید، خیلی زود با بلوغ بچتون مواجه میشین. قبل از هر چیز، خودتون باید آروم باشین و اطلاعات مناسبی در این مورد داشته باشین. فقط استرس داشتن یا اکتفا کردن به تجربیات شخصی یا حرفای این و اون، از شما یه راهنمای مناسب واسه بچتون نمی سازه.

استرس و دستپاچه شدن هم کمکی به بچتون نمی کنه و فقط این احساس رو به اون منتقل می کنین که از عهده این موضوع برنمی ­آیید و در نتیجه اون از شما فاصله میگیره. پس، چه به عنوان مادر و چه به عنوان پدر، اگه دختری دارین که طی چند سال آینده، وارد سن بلوغ (معمولا ۱۰ تا ۱۴ سال) می شه، از همین حالا اقدامات زیر رو انجام بدین:

  • در مورد بلوغ بخونین. حواستون باشه از منابع معتبر بهره ببرین. بلوغ غیر از جوش صورت و علامت­های جسمی و بداخلاقی، نشونه های دیگری هم داره که با شناخت اونا می تونین به بچتون خوب کمک کنین.
  • از یاد نبرین که آدما متفاوت­ ان. شاید بچه شما در همون سنی که شما بالغ شدید یا با همون مدلی که شما بلوغ رو تجربه کردین، وارد این دوران نشه. مطالعه و کسب اطلاعات معتبر، به خاطر همین لازمن.
  • آرامش خود رو حفظ کنین. بله، بچه دلبند شما قراره از کودکی بامزه و بازیگوش به یه فرد بزرگسال تبدیل شه. شما نمی تونین جلوی این روند رو بگیرین، بلکه باید با بعد تازه ای از والد بودن مواجه شده و لذتای این دوران رو تجربه کنین.
  • در رفتار خود تجدید نظر کنین. همون­طور که انتظار ندارین از بچه ۱۵ ساله خود رفتارای ۶ سالگی اش رو ببینین، شمام نباید با اون همون­طور رفتار کنین که وقتی ۶ ساله بود، رفتار می کردین. لازمه مهارتای رفتاری و تربیتی تازه ای رو بیاموزید. بهتره قبل از این­که دچار مشکلی شید، به اون فکر کرده باشین.

مادرانه دخترانه

می گن که بهتره مادران با دختران خود در مورد بلوغ صحبت کنن. بلوغ، واسه دختران پره از تغییرات جسمی و روانی که بیشتر اونا، به حریم خیلی خیلی خصوصی دختر مربوط می شن.

از تغییرات جسمی در انداما گرفته تا بالا و پایین شدن خلق و احساسات یهویی و عادت ماهانه، همه و همه بسیار زنونه هستن و در نتیجه بهتره مادر، در مورد اونا با دخترش صحبت کنه. اما چه طور و از چه وقتی؟!

گوش به زنگ باشین

حواستون به نشونه ها باشه، به خصوص در رفتارا و صحبتا. ممکنه بچه شما خیلی قبل تر از اون که شما پیش بینی کنین، در بیرون از خونه، یا در مدرسه یا از راه تلویزیون و اینترنت، با اطلاعاتی مواجه شه که علامت سوالایی تو ذهن اون بسازه.

در هر سنی که هست، متناسب با سنی که داره در مورد موضوع با اون صحبت کنین. فکر نکنین همین که بگید «این حرفا واسه تو زوده»، یا «بدو برو بخواب نشنوم دیگه از این حرفا بزنی»، یا «باشه به موقعش خودت می فهمی»، اون دیگه در مورد این موضوع فکر یا کنجکاوی نمیکنه، بلکه فقط شما رو در جریان نمی ذاره.

راستش رو بگید

هیچوقت در مورد هیچ کدوم از موارد مربوط به بلوغ، به بچتون دروغ نگید. لازم نیس همه چیز رو از همون اول با همه جزییات بگید، اما به اون دروغ هم نگید. مثلا اگه در مورد خونریزی ماهانه زنان شنیده و فکر می کنین تا ۴-۵ سال دیگه واسه خودش اتفاق نمیفته، نگید «نه همچین چیزی نیس، حتما آبجی دوستت مشکل دیگه ای داره که به تو نگفته».

با این کار، اگه واسه خودش قبل از این­که شما توضیح دیگری بدین، اتفاق بیفته، حسابی نگران می شه. هم اینکه با توضیحات تکمیلی، می فهمه که به اون دروغ گفتین و اعتمادش رو به حرفاتون از دست میده.

عادت ماهانه، رقابت دخترانه

از سخت ترین قسمتایی که باید واسه دختران توضیح بدین، بدون این­که نگران شه و بترسد یا احساس بدی به اون دست بده، عادت ماهانه س. اما سختی اون نباید باعث شه که از اون فرار کنین. فکر کنین بچتون قبل از این­که با اون حرف بزنین، از راه دوستانش اطلاعات غلطی در این باره بگیره یا این­که واسه خودش اتفاق بیفته. چه حالی داره؟! پس، کم کم اونو آماده کنین.

در مورد واقعیتا حرف بزنین

در مورد ساختمون بدن یه زن، با اون حرف بزنین. بگید که اونم مثل شما روزی مادر می شه و بدنش از حالا که داره بالغ می شه، خودشو واسه اون زمان آماده می کنه؛ مثل یه جور تمرین ماهیانه، تا وقتی که واقعا مادر شه. بسته به سنی که داره و اندازه اطلاعاتی که داره، می تونین این توضیح رو مفصل تر ارائه بدین.

حاشیه عادت ماهانه رو یادتون نره

خیلی وقتا دردا، اعصاب خردیای بی دلیل و نشونه هایی مثل تورم قسمتایی از بدن از خود عادت ماهانه ناراحتی بیشتری به همراه می یارن. در مورد این موارد با بچتون صحبت کنین تا اگه اتفاق افتاد، بدونه که طبیعیه و نگران نشه.

اونو آماده نگه دارین

اگه خیلی نزدیک به بلوغه یا تازگیا عادت ماهانه رو تجربه کرده، اونو راهنمایی کنین که همیشه لباس زیر تمیز و خوراکیایی که اونو آروم می کنن، مثل شیرینی یا مسکن ملایم همراه داشته باشه تا خیالش راحت باشه.

آموزش رو یادتون نره

یادتون باشه شما به عادت ماهانه عادت دارین و همه چیز براتون روشنه. اما دخترتون در مورد کوچیک ترین مورد هم آموزش لازم داره.

تجربه هاتون رو با اون در میان بذارین

اجازه بدین بچتون بدونه که شما در این دوران چه مسائلی دارین. این یه موضوع دخترانه-زنونه س و می تونین در این مورد درددل کنین.

موضوع رو پنهونی یا شرم آور نشون ندین

درسته که مردا عادت ماهانه ندارن، اما همسر شما در این مورد می دونه. پس لازم نیس قایم موشک بازی دربیارین. پدر هم محرم دختر شما هستش و می تونه در وقتی کمک کننده باشه، مثلا وقتی دخترتون کلافه و عصبی می شه به اون محبت بیشتری کنه یا این­که اگه شما نباشین و به مراقبت یا اقدام درمانی نیاز داشته باشه، از اون پشتیبانی کنه.

هم اینکه، دخترتون قراره یاد بگیره با پدیده ای طبیعی روبرو شدن که نشونه سلامت بدن اونه، نه این­که خجالت بکشه و دائم ناراحت باشه که کسی متوجه نشه.

نقش پدرا در بلوغ دخترا

چه در خونواده های تک والد که ‍پدر تنها سرپرست خونواده س و چه در خونواده هایی که مادر هم حضور داره، نقش پدر در بلوغ دختران جدیه.

اگه تک والد هستین

درخانوادهای تک والدی که پدر به تنهایی باید دختر خود رو بزرگ کنه چه؟! در این موارد، البته واسه پدر، توضیح بلوغ سخت هستش.

حتی اگه پدر از عهده این کار هم بربیاید، شاید دختر نتونه در مورد همه جزییات با اون صحبت کنه یا درد دل کنه و راهنمایی بخواد. بهترین حالت اینه که از قبل، دختر با یکی از زنان نزدیک، رابطه خوبی برقرار کرده باشه، مثلا با مادربزرگ، خاله، عمه یا همسر یکی از دوستان نزدیک پدرش، که در زمان لازم بتونه از راهنماییای اون استفاده کنه.

پس، از همین حالا به فکر یه رابطه صمیمی و نزدیک، بین دخترتون و یکی از خانومای دور و بر که حسابی به اون اعتماد دارین، باشین و مقدمات اونو بسازین.

از دخترتون تعریف کنین

همه این صحبتا بدون معنا نیس که پدرا در دوران بلوغ دخترشون سهمی ندارن و قراره میدون رو واسه مادر و دختر خالی کنن. وقتی قراره دختر به بلوغ برسه، اتفاقا پدرا سهمی مهم دارن که کسی نمی تونه به جای اونا بکنه. دختران در این سن بسیار نیازمند توجه هستن. اونا در مورد ظاهر خود حساس می شن و همیشه نگران­ ان که بیریخت و غیرجذاب باشن.

لازمه که پدران از دختر خود تعریف کنن و نشون بدن که به اون افتخار می کنن. اشتباه بعضی والدین اینه که فکر می کنن اگه وارد اینجور مقولاتی شن، روی دخترشون باز می شه یا مثلا به بیراه س میره، اگه برعکس، دختری که با تعریفای بابایی که به اون اعتماد داره، سیرابه و احساس با ارزشی می کنه، جای دیگری به دنبال تامین نیاز خود به تعریف و تعریف نمی شه و اون قدر واسه خودش ارزش قایل می شه که از خودش خوب مراقبت کنه.

اینجور دخترائی که از طرف پدر، احساس غرور و اعتماد دریافت می کنن، با اون درددل می کنن و خیلی از مسائلی رو که می تونه بالقوه خطرساز باشه، با راهنمایی درست پدر به موقع از سر می گذرونن.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه سپیده دانایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *