چگونه با ناباروری کنار بیاییم؟ + راههای درمان

همه چیز درباره ناباروری

«یه سالی می شد که پیشگیری رو کنار گذاشته بودیم و چشم انتظار برگه ی آزمایشی بودیم که مژده یه بچه رو بده، اما هیچ خبری نمی شد. دکتر رفتیم و فهمیدیم که مشکل ناباروری داریم. وای انگار دنیا روی سرمون خراب شد، اصلاً باورمون نمی شد، حال من خراب بود و حال همسرم ازم خراب تر؛ چون دکتر مشکل رو مربوط به اون دونسته بود که به نظر من این طوری نبود، چون به هر حال ناباروری به هر دو طرف مربوط می شه و این شروع یه ماجرای عجیب تو زندگی ما شد.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ ناباروری خیلی سختی و التهاب داره به خصوص تو دوره درمانش. درمانش مثل یه بار سنگینه که روی دوشت گذاشتی ولی نمی دونی کی می تونی اونو از دوشت ورداری، یه سال؟ پنج سال؟ نمی دونی. همیشه بین امیدوار شدن و ناامید شدن در نوسانی.

همه این مشکلات رو داره ولی چیزای خوب هم داره، مهم تر از همه اینه که انگار واقعاً با همسرت یکی می شی، این احساس متحد بودن، این که می تونین احساستون رو به هم بگین، موقع گریه روی شونه های همدیگه حساب کنین، وقتی بقیه درباره بهتون حرف می زنند پشت هم وایسید، این حس ها فوق العاده هستن، کارایی هستن که خیلی از زن و شوهرا نمی کنن خود ما هم تا قبل از این مسئله زیاد اهلش نبودیم.

نمی دونم که عاقبت درمان ما چی می شه ولی از یه چیزی مطمئنم اونم این که الآن اون قدر خوشبختیم که می تونیم با قاطعیت بگیم که می تونیم یه بچه رو هم خوشبخت کنیم، چیزی که قبل از مشکلمون این قدر ازش مطمئن نبودیم و مطمئنم که این احساس خوشبختی بالأخره یه روزی ما رو پدر و مادر می کنه.»

وقتی قرار شد این مطلب رو بنویسم اتفاق جالبی افتاد. در حالی که بعد از کلی تحقیق و تفکر خودمو آماده نوشتن می دیدم، یکی از دوستان قدیمی ام که واسه ادامه تحصیل به بیرون مرز کشور رفته بود و همون جا ازدواج کرده و موندگار شده بود بعد از سال ها تماس گرفت و واسه جشن سالگرد ازدواجشون که واسه اولین بار در این جا برگزار می شد، دعوتم کرد.

چون دست تنها بود چند ساعتی زود تر رفتم تا هم کمکی بکنم و هم بیشتر با هم صحبت بکنیم. در میان همین صحبت ها بود که فهمیدم اون ها هم مشکل ناباروری دارن.

مطلبی که در اول خوندین خلاصه حرف های اونه که با اجازه اش مطرح کردم. با این اتفاق به نظرم اومد باید نه فقط از راه های کنار اومدن با ناباروری بلکه از راه های افزایش احساس خوشبختی در این شرایط بنویسم. این مطلب رو تقدیم می کنم به زوج های ناباروری که در بحبوحه ی مشکلات از جست وجوی خوشبختی در درون خودشون دست بر نمی دارن.

اگه می خواهید در کنارمشکلات ناباروری تون، خوشبخت بمونین این کار ها رو بکنین:

  1. با احساساتتون راحت باشین

در هر مرحله ای از پروسه ناباروری که هستین احساساتتون رو بشناسین، اون ها رو قبول کنین و به روش های درست به اون ها اجازه بیان وجود بدین. مثلاً اگه تازگی خبر مشکلتون رو شنیده اید به خودتون اجازه بدین تا احساساتی مانند رد، خشم، چانه زدن و غصه دار بودن رو تجربه کنین.

این احساسات بعد از هر دوره عادت ماهیانه و یا منفی شدن آزمایش ها دوباره واسه شما تکرار می شن اما تکراری نمی شن.

پس لازمه همیشه با خودتون راحت باشین و از احساسات فرار نکنین. واسه بیان راحت تر احساسات می تونید اون ها رو به صورت روزانه یادداشت کنین، نامه نوشتن واسه بچه ای که منتظرش هستین هم خوبه. هم اینکه می تونید با شرکت کردن در گروه آدمایی که مشکل شما رو دارن بهتر با احساساتتون کنار بیایید.

نسبت به عکس العمل های احساسی همسرتون هم منعطف باشین و به اون اجازه بدین به هر روش ای که راحت تره احساسش رو بیرون بده، اگه دوست داره کنارش بمونین این کار رو بکنین و اگه دوست داره تنها باشه تنهایش بذارین.

شما بهتر از هرکی دیگری احساس اون رو می فهمید، این مطلب رو به اون بگید و مطمئن اش کنین که هر وقت به گوشی شنوا و یا آغوشی گرم نیاز داشت شما در دسترس اون هستین.

  1. کنجکاو باشین

درباره ناباروری، مراحل روانی مقابله با اون، گزینه های درمانی، فایده ها و مشکلات جانبی هر کدوم از درمان ها، وضعیت جسمی خود و همسرتون و خلاصه درباره هر چیزی که به مسئله شما مربوط می شه اطلاعات به دست بیارین، البته فقط از منابع معتبر.

چیزایی رو که یاد می گیرید به همسرتون هم بگید با این کار هم توجه تون رو نسبت به حل مشکل به اون نشون می بدید و هم از نظرات اون آگاه می شید. مثلا اگه همسر شما با مصرف یه دارو و یا یه روش درمانی مخالف باشه می تونید از دلیل اون باخبر بشوید و با دیدی وسیع تر گزینه های تون رو آزمایش کنین و بهترین تصمیم ممکن رو بگیرین.

  1. حرف بزنین

درباره مشکلتون حرف بزنین. قبل از اون درباره این حرف بزنین که اصلاً چه قدر می خواهید درباره ناباروری با هم حرف بزنین. با کمک هم قوانینی رو واسه این بخش از گفت وگو هاتون مشخص کنین: مثلا بگید هر بار بیشتر از فلان دقیقه درباره ناباروری صحبت نمی کنین و یا درزمان زمان گفت وگو انتقاد، سرزنش و قضاوت رو ممنوع کنین.

قانون دیگه می تونه این باشه که به همدیگه بگید که ترجیح می بدید در فلان موقعیت همسرتون واسه شما چیکار بکنه. «خودش باید بدونه» رو کنار بذارین و خواسته ها و نیاز هاتون رو دقیق و شفاف واسه هم توضیح بدین.

حرف های تازه هم بزنین. ناباروری هرچند مشکل مهمیه و بر خیلی از جنبه های زندگی شما اثر می گذارد اما مطمئناً چیزای مهم و باحال دیگری هم در دور و بر شما اتفاق می افتد. درباره این اتفاقات هم صحبت کنین.

آینده یکی از موضوعات مهمیه که باید درباره اون حرف بزنین. یادتون باشه ناباروری تموم تلاش اش رو می کنه تا نگاه شما رو نسبت به زندگی و آینده تار و کدر کنه پس با امید درباره اهداف واقع گرایانه و دراز مدت زندگی زناشویی تون صحبت کنین.

  1. رابطه جنسی درمانی رو قبول کنین

بیشترین اثر منفی ناباروری روی رابطه جنسیه. بخشی از این مسئله به دلیل منتقل شدن اضطراب و افسردگی به رابطه س و بخش دیگری از اونم به این دلیله که بسیاری مواقع شما چاره ای ندارین واسه جفت و جور شدن اسپرم و یا تخمکِ لازم واسه آزمایش، در وقتی مشخص آمیزش داشته باشین.

این مسئله که به هر حال به خاطر ارزش درمانی اش ناگزیره، اثر خوبی روی رابطه جنسی شما نمی گذارد و باعث می شه که نگاه تون به این رابطه از یه رابطه دوستانه و عاشقانه به یه وسیله ی صرف عوض شه و یا به خاطر علنی شدن رابطه تون که یه موضوع خصوصیه، احساس ناراحتی بکنین.

پیشنهاد ای که واسه کنار اومدن با این مسئله دارم بازم صحبت کردن دقیق و شفاف درباره اون و پاک کردن ذهن همسر از شائبه ی بی کفایتی خوده. اگه رابطه جنسی خوشایندتان نیس این مسئله رو به همسرتون بگید، به میل و رضایتمندی خودنمایی نکنین.

اگه همسرتون میلی به رابطه نشون نمی دهد دلیل اون رو به خودتون نسبت ندین و از رفتارای دیگری که می تونن منتقل کننده عشق و صمیمیت بین شما باشن بیشتر استفاده کنین.

  1. همدیگه رو تشویق کنین

ناباروری احساسات عمیق مردونگی و زنونگی شما رو دستکاری می کنه. با تأیید کردن و تشویق کردن ویژگی های همدیگه عزت نفستون رو بالا ببرین.

  1. روابط اجتماعی تون رو مدیریت کنین

ممکنه بعضی وقتاً حرف و حدیث هایی درباره مشکل شما پیش بیاد که باعث بشه ترجیح بدین با بعضی اقوام و دوستان تعامل نداشته باشین. اما تا کی؟ غارنشین که نمی تونید بشوید. پس باید واسه روابط اجتماعی تون برنامه ریزی کنین.

مثلا درباره این که چه جزئیاتی از مشکلتون رو می خواهید به بقیه بگید با هم اراده کردن کنین.

حرف هایی رو که می خواهید بزنین با هم تمرین کنین. واسه افزایش آرامش تون، رفت و اومد ها رو هم انتخابی کنین، مثلاً اگه به جایی دعوت شده اید که می دونین چند خانوم باردار و یا تعدادی بچه هم هستن و این شما و یا همسرتون رو ناراحت می کنه، با در نظر گرفتن این که تمرکز شما بر خودتون مهم ترین وظیفه الآن شما هستش، درباره رفتن یا نرفتن با هم توافق کنین.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

زناشویی سپیده دانایی چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *