چگونه بدون دانش برنامه نویسی صاحب وب سایت شویم؟

سایت ساز site-builder

شاید واسه شمام کلمه معنی دقیقی نداشته باشه و دوست داشته باشین که بدونین سایت ساز چیه؟ در این مقاله یه گذشته کلی از سایت سازه ها و اینکه یه سایت ساز دقیقا چه کاری واسه شما انجام می ده رو آماده کرده‎ایم.

سایت سازه ها ابزارهایی هستن که امکان ساخت و ویرایش یه سایت رو بدون نیاز به علم برنامه نویسی، در اختیار کاربران قرار میدن. سایت سازه ها به دو گروه تقسیم می شن: آنلاین (تحت وب) و آفلاین (نرم افزار).

سایت سازه های آنلاین نرم افزارهایی تحت وب هستن که از طرف بعضی از شرکتا به طور اختصاصی طراحی می شن و در اختیار کاربران قرار می گیرن مانند سایت ساز پرتال. سایت سازه ها به کاربران این امکان رو میدن تا سایت شخصی خود رو به آسونی راه اندازی کنن. گونه ای دیگه از سایت سازه ها، امکان ساخت وبسایتای تجاری یا تبلیغاتی رو هم در اختیار کاربران قرار میده.

دستۀ سوم و پیچیده تری هم هست که امکان مدیریت آسون محتوا رو هم به کاربران میده. با افتخار می تونیم بگیم که همۀ این امکانات در سامانه سایت ساز پرتال در اختیار کاربران ایرونی قرار گرفته تا اونا بتونن خیلی راحت و بدون نیاز به علم برنامه نویسی مبادرت به ایجاد سایت دلخواه خود کنن.

سایت سازه های آفلاین، نرم افزارهایی هستن که روی رایانه شخصی افراد نصب و اجرا می شن. اونا به کاربران امکان میدن که سایت خود رو طراحی کنن و پس از تکمیل همه مراحل، سایت خود رو روی هاست و دامنه دلخواهشون راه اندازی کنن. این جوری نرم افزارها، عموما به عنوان “نرم افزارهای طراحی سایت” شناخته می شن تا “سایت ساز”.

گذشته

اولین وبسایتا در سال ۱۹۹۰ راه اندازی و گشایش شدن. این وبسایتا به زبون HTML نوشته شده بودن. پس از گذشت چند سال، نرم افزارهایی واسه ساخت سایت طراحی شدن و تا سال ۱۹۹۸ نرم افزار Dreamweaver به عنوان پرچمدار نرم افزارهای طراحی سایت میشناختنش؛ هرچند، عدۀ خیلی از کدهای نوشته شده در این برنامه به خاطر ناقص بودن و پیچیدگی الکی انتقاد می کردن. با حرکت کردن دنیای برنامه نویسی به طرف استانداردهای W3C، از دریم ویور و دیگه نرم افزارهای طراحی سایت اون زمان به دلیل اختلاف و نبود تطابقشان با استانداردها، انتقادهای شدیدی شد. در طول زمان، تولید کنندگان این نرم افزارها تلاش بر مطابقت دادن محصولاتشون با استانداردهای جدید کردن. اما خیلی از طراحان سایت حرفه ای ترجیح دادن که کدها رو به صورت دستی و بدون کمک نرم افزارها بنویسن.

نرم افزارهای متن باز (Open source) کم کم پیشرفت داده شدن و استثناهایی واسه مرورگرهای غالبی که کمی با استانداردها متغیر بودن، قائل شدن. استاندارد W3C پروژۀ Amaya رو در سال ۱۹۹۶ شروع کرد. آمایا یه وسیله ویرایش و تدوین وبسایته که اسناد، مدارک و متون یه سایت رو به صورت مستقیم و بی واسطه ایجاد و آپدیت می کنه. هدف از طراحی نرم افزار آمایا جفت و جور کردن یه فریم وُرک بود که بتونه تو یه محیط واحد و ثابت با خیلی از استانداردهای W3C مطابقت داشته باشه. آمایا در اول به عنوان یه ویرایشگر زبون HTML و CSS راه اندازی شد و حالا از,XML, XHTML  MathML و SVG پشتیبانی می کنه.

Geocities یکی از اولین سایت سازه های مدرنی بود که راه اندازی شد. به کار گیری Geocities بسیار آسون بود و احتیاجی به هیچ مهارت برنامه نویسی نداشت. ۵ سال پس از راه اندازی، این سایت ساز در سال ۱۹۹۹، بوسیله سایت Yahoo! به قیمت ۳/۶ میلیارد دلار خریداری شد. در سال ۲۰۰۹، به دلیل اختلاف با پیشرفتای امروزی دنیای طراحی وب، یاهو به این پروژه پایان داد. از اون پس، بازار کار واسه دیگه سامانه های سایت ساز مثل Weebly, Wix.com و Webs.com گسترده تر شد. الان بیشتر از ۱۰۰ میلیون سایت بوسیله این ۳ سامانه سایت ساز راه اندازی شدن.

فرق سایت سازه های آنلاین و آفلاین

سایت سازه های آنلاین معمولا از کاربران خود میخوان قبل از به کار گیری امکانات، مبادرت به ثبت نام کنن. بعضی از سامانه های سایت ساز جهت تبلیغات، نمونه وبسایتای ساخته شده بوسیله سامانه شون رو در اختیار مشتریان قرار میدن. امکاناتی که سایت سازه های آنلاین در اختیار افراد قرار میدن خیلی فرق داره. از امکانات اولیه واسه طراحی یه سایت شخصی تا امکاناتی پیشرفته واسه ساخت یه شبکه اجتماعی، همه بوسیله سایت سازه ها در اختیار مشتریان قرار می گیرن. مهم ترین ویژگی سایت سازه های تحت وب، سرعت بالا و رابط کاربری پنل اوناس. همۀ افراد می تونن بدون داشتن هیچ مهارت برنامه نویسی از سامانه های سایت ساز آنلاین استفاده کنن. یکی دیگه از ویژگیای سایت سازه ها، خدمات و پشتیبانی فنیه. شما می تونین با بروز هرگونه مشکل با بخش پشتیبانی سامانه خود تماس بگیرین و مشکل به وجود اومده رو با اونا مطرح کنین و یا از فایلا و ویدیوهای آموزشی اونا استفاده کنین.

وبسایتای به وجود اومده بوسیله سایت سازه ها معمولا به دو زبون HTML یا Flash نوشته می شن. Flash فرمتی اختصاصیه که وقتی به فرمت استاندارد تبدیل شد و بوسیله مرورگرهای اصلی پشتیبانی می شد. هرچند، در چند سال گذشته به دلیل مخالف بودن با استانداردهای وب (HTML5) محبوبیت خود رو از دست داد. هم اینکه سیستم عاملای اصلی موبایل مانند iOS و Android دیگه از فرمت Flash پشتیبانی نمی کنن.

وسایل فرمت HTML به دو دسته تقسیم بندی می شن: اونایی که اجازۀ ویرایش کدهای منبع رو به کاربران میدن و اونایی که تنها دارای حالت WYSIWYG هستن.

نرم افزارهای طراحی سایت آفلاین معمولا در خدمت طراحان سایت حرفه ای هستن. آدمایی که نیاز دارن صفحاتی واسه بیشتر از یه مشتری یا وب هاست ایجاد کنن. نرم افزارهای طراحی سایت مدرن، معمولا اجازۀ ویرایش کدهای منبع رو به کاربران میدن و هم دارای حالت WYSIWYG هستن. میشه گفت که همۀ نرم افزارهای طراحی سایت امروزی از CSS پشتیبانی می کنن. به کار گیری این نرم افزارها معمولا نیازمند علم اولیۀ زبون HTML و CSSه.

پیشنهاد هایی واسه طراحی سایت و پیشرفت دهندگان اون

راحت ترین راه ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی

طراحی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *