چگونه برای درس خواندن انگیزه داشته باشیم؟

انگیزه درس خوندن

با شروع مهرماه ، دانشجویان و دانش آموزان ترم و سال تحصیلی جدید خود رو شروع میکنن ؛ اگه شما جزو اون دسته از آدمایی هستین که هنگام مطالعه و درس خوندن زود خسته میشین و مطالعه رو نیمه کاره رها می کنین، پس این مقاله به درد بخور رو با دقت بخونین تا بتونین انگیزه درس خوندن خودتون رو تقویت کنین.

روشای زیادی واسه مطالعه ی بهتر هست و حتی کتابای زیادی هم در این باره نوشته شده ان؛ اما این جا ده روش رو درنظر گرفته ایم که با امید به اینکه به شما در یادگیری درس کمک کنه.

  1. واسه مطالعه به خودت جایزه بده!

توئم می توانی از این روش استفاده کنی و به خودت جایزه بدهی. این جایزه می تونه یه خوراکی یا تماس با یه دوست صمیمی یا دیدن یه تیکه از فیلم و کارتون مورد علاقه ات باشه.

اگه مطالعه با علاقه صورت بگیره، بسیار سازنده و موثر هستش. می توانی امتحان کنی!

  1. واسه کارات برنامه ی مشخص داشته باش

اگر واسه هر کدوم از کارات وقت مشخصی درنظر بگیری، موفق تر هستی؛ چون بدن آدم به این برنامه ها عادت می کنه.

  1. ساکت! دارم تمرکز می کنم

با صدای بلند مطالعه کن تا بتونی مطالعه کردن خودتو ببینی! از گوش دادن به موسیقی هنگام مطالعه دوری کن تا تمرکزت از بین نره و مجبور نشی جمله ای رو که با یه بار خوندن برات قابل فهمه، دوباره و چندباره بخونی.

  1. انگیزه داشته باش

به این فکر کن که واسه چه مطالعه می کنی؛ واسه اون که در آینده در شغل مورد علاقه ات موفق باشی، نه به این خاطر که خونواده یا معلم، تورو مجبور به درس خوندن می کنن.

  1. از فرصت ات خوب استفاده کن

اجازه نده که زمان از دست بره. طوری برنامه ریزی کن که به کارای دیگه هم برسی.

  1. اگه نمی دانی، بپرس

اگه درباره ی چیزی شک داری، بی معطلی اون رو بپرس؛ چون یه سؤال بی جواب ذهن تورو مشغول می کنه و نمی توانی با تمرکز به درس خوندن ادامه دهی.

  1. ساعت مناسبی از روز رو به درس خوندن اختصاص بده

آخرین ساعات شب فرصت مناسبی واسه درس خوندن نیس؛ چون بسیار خسته ای. اینم خوب نیس که درست بعد از بیدار شدن به سر میز مطالعه بروی. هیچوقت بعد از غذا خوردن شروع به درس خوندن نکن، چون تموم خون بدنت واسه گوارش غذا در شکم جمع شده و خوابت می گیرید.

پس چه موقع واسه مطالعه مناسبه؟

اگه صبح زود از خواب بیدار شده ای و کمی ورزش کرده ای، می توانی صبح ها درس بخونی. اصلاً خوب نیس که از روی تختخوابت؛ پشت میز مطالعه بپری. اگه بعد از غذا خوردن خوابت می گیرد، یه خواب بیست تا سی دقیقه ای می تونه تورو سرحال بیاره.

  1. به اندازه ی کافی بخواب

براساس اون چه که در نکته ی ۲ و ۷ گفتیم، همون طور که کارات رو با برنامه ی مشخصی پیش می بری، باید بهترین زمان رو واسه خوابیدن در نظر بگیری تا ذهنت فعال و سالم باشه. ۸ ساعت خواب برات کافیه.

  1. اندازه مطالعه ات رو بالا ببر

این که مطالعه، دانایی رو افزایش می دهد حرف جدیدی نیس؛ اما عادت به مطالعه توانایی درک مسائل و تحلیل اون ها رو بالا می برد. هرچند مجبور نیستی کتاب های خیلی سخت بخونی.

  1. پس از یه مدت درس خوندن، به کارای موردعلاقه ات بپرداز.

سخته که بخوای مانند یه ماشین بدون معطلی درس بخونی. بهتره هر ۴۵ -۵۰ دقیقه یه بار به خود استراحت بدهی و به کاری که دوست داری بپردازی. نقاشی بکشی، به یه موسیقی گوش بدهی یا با خمیربازی، چیزی درست کنی تا ذهنت آزاد شه.

همه ی ما واسه درس خوندن به انگیزه نیاز داریم. مربیان و معلمان ما می تونن در جهت گیری به سمت اهداف به ما کنن؛ اما هیچ انگیزه ای بالاتر از کسب عواقب خوب نیس. اگه هم تا کنون عواقب خوبی از درس خوندن نگرفته ای، این نکات رو واسه رسیدن به اون ها به کار بگیر.

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

چیجوری اراده قوی داشته باشیم؟

افزایش انگیزه بازنشر تبیان چیجوری درس خوان شیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *