چگونه برنامه ریزی کنیم؟

time management

بهترین راه واسه مدیریت زمان چیه؟ شما وقتی می تونین برنامه ریزی موفقی داشته باشین که زمان رو در کنترل خودتون بگیرین؛ در این مقاله می خوایم راه مدیریت زمان رو به شما یاد بدیم.

مدیریت زمان واسه همه کسائی که به اوقات فراغت باور دارن

به نقل از روزنامه خراسان؛ قابل توجه همه شب امتحانی­ ها و قبل امتحانی ­ها و بعضی وقتا بعد امتحانی­ های عزیز! حواس­تون باشه از همین الان که امتحانات­تون تموم شده یا رو به موته باید به فکر وقت­های بعد از اون باشین. حتما که آدم نباید امتحان داشته باشه که به فکر برنامه ریزی و مدیریت زمان بیفته! اگه هم بخواین به اصلش بپردازید، اصلش همون دوران بعد از امتحاناته که به آدم می­چسبد و باید خوب بگذره و براش برنامه داشته باشه. به مناسبت همین «روزای بعد امتحانی» می­پردازیم به موضوع مهم مدیریت زمان از نوع فراغت بال!

آدم­ ها دو دسته ­ان…

به قول یکی از دوستان جیمی که همیشه آدم­ها رو به دو دسته تقسیم می­کنه، آدم­ها در برخورد با روزای بعد از امتحانات­شون دو دسته می­شن؛

آدم­های دسته اول: امتحانات رو که بدیم می­شه انتخابات. انتخابات رو که رد کنیم ماه رمضان می­آید . توی چله تموز و روزه گرفتن هم عالمی داره مگه آدم می ­شه واسه روزاش برنامه بریزه! برنامه نداره که! کل روز رو یا می­خوابی یا رو به قبله­ای یا رو به تلویزیون. بعد از رمضان هم که حتما مسافرت و بعد از سفر هم که وقتی نمی­موند واسه برنامه ریزی و کارای دیگه!!

آدم­های دسته دوم: امتحانات رو که بدیم می­شه انتخابات. بشه انتخابات! چه دخلی به ما داره؟! نه این­که بی دخل باشه اما رای­مون رو می­بدیم و می­چسبیم به کارامون دیگه.

دسته اولی­ها که می­تونن هر وقت هر کاری دل­شون خواست بکنن!اما دسته دومی­ها مطمئنا خودشون رو تحت نظارت دارن.

خودمو مدیریت کنم یا زمانمو؟!!

به دور و برتان یه نگاهی بندازین، چند نفر آدم می­شناسید که واقعا مدیریت دارن روی زمان شون و روی خودشون؟!! چندتا؟ یکی؟ دوتا؟ سه تا؟ یا هیچی… . وقتی حرف از مدیریت زمان و برنامه­ ریزی می ­شه، باید به عرض­تون برسونیم که منظورمون تغییر در خودمونه، نه تغییر در زمان. حکما زمان رو که نمی ­شه عوض کرد؛ زمان طبق قرارداد جهانی خودش ثابته و ثانیه به ثانیه در حال رد شدن و رفتنه، اما ما که طبق قرارداد جهانی ثابت نیستیم! پس می­توانیم تغییر کنیم و از زمان به بهترین راه استفاده کنیم. اگه از یه زاویه دیگه به مدیریت زمان نگاه کنیم متوجه می­شیم که مدیریت زمان یعنی کنار گذاشتن تنبلی و بی حوصلگی­ها، عادات، رفتارای روزمره­ای که زمان رو هدر می­دهد و…

وقت واقعاً طلاست؟

والا این­جوری که ما داریم روزا رو می­ گذرانیم، وقت­مون ارزشش کمتر از پر کاهی نباشه، انگار بیشتر نیس. البته بلانسبت بعضی از آدم­ها که وقت­شون بیشتر از طلای ۲۴عیار هم می ­ارزه!! «ما» که می­بگیم یعنی همه مردم؛ خودمون هم جزوی از همه مردم! که به کسی برنخورد. خانمی که شما باشی، مگه هر گرم طلا حدود ۱۳۰ هزار تومن نیس؟! وقتی می­می گن وقت طلاست یعنی هر ثانیه برابر هر گرم! وای که اگه این­ جوری فکر کنیم حاضر نیستیم حتی یه ثانیه از وقت­ مون که در واقع همون عمر گرانمایه ­مونه رو تلف کنیم و واسه هر گرمش برنامه ­ای دست و پا می ­کنیم. اونم واسه روزای بعد امتحانات که همین جوری آدم هی دور خودش می­ چرخد و کاسه چه کنم چه کنم دستش می­ گیرد.

از زمان چیجوری استفاده کنم؟

  • قدم اول: فکر کنین قراره آخر تابستون بمی رید، البته دور از جون ­تون! حالا ببینین اگه تا آخر تابستون چه کارایی رو انجام نداده باشین شکست خورده از دنیا می­ روید و می ­شید جوون شکست خورده؟! حالا نوبت اون هستش که یه برگه سفید وردارین و همون کارا رو یادداشت کنین.
  • قدم دوم: زندگی­ تون رو به این ابعاد تقسیم کنین: فردی، خانوادگی، آموزشی، مالی، اجتماعی، تفریحی، الهی! اگه ابعاد دیگری رو هم دوست دارین اضافه کنین و فهرست کارای قبل موت­تون رو در این ابعاد تقسیم بندی کنین.
  • قدم سوم: حالا واقع بین باشین و با در نظر گرفتن شرایط ­تون و موقعیت زندگی­ تون ببینین که به کدوم کارتون می ­تونید برسین. توی هر بعد فقط همون یه کار یا شاید هم چند کار رو نگه دارین و بقیه رو که فعلا خارج از توان ­تونه خط بزنین.
  • قدم چهارم: کاراتون رو اولویت بندی کنین و زمان رسیدن به هر کدوم رو تخمین بزنین.
  • قدم پنجم: راه رسیدن به هر کدوم و کارای کوچیک و بزرگ انجام اون کار رو بنویسین و زمان دقیق انجام اون­ها رو یادداشت کنین.
  • قدم ششم: یه جدول زمان – کار جفت و جور کنین. از همین الان تا۳۱ شهریور روزای باقی مونده عمرتونه. لیست کارای­تون رو هم که در آوردید. جدول­تون باید براساس ساعت و روز باشه. توی خونه­ های جدول هم که کارای­تون رو می­نویسید.
  • قدم هفتم: با این جدول از تابستون ­تون شکست خورده نمی ­روید!

بیشتر اتلاف وقت کجاس؟

شده تا حالا یه ­هویی به خودتون بیایید و بببینید ای داد و بیداد شب شد و هزار کار نکرده یا مونده دارین و فردا صبح باید فلان کار و بهمون کار رو بکنین؟! بعد با خودتون می ­گویید چه شد که این ­قدر وقتم گرفته شد و به هیچ کارم نرسیدم؟! بله، قاتلان صحبت مون از حرفه­ای­ترین قاتلینه که عمرمون رو الکی الکی هدر می­بدن و وقت مون رو می­ گیرند.

واسه این­که بفهمین این قاتلین چه چیزایی هستن فقط کافیه بگید چه چیزایی در طول روز وقت شما رو بیشتر از همه می­ گیرد؟! صحبت کردن با تلفن؟ اینترنت؟ تلویزیون؟ نشخوارگری فکری و فکرهای الکی کردن؟ و یا هزار و یه چیز دیگه که شاید حتی از انجام دادن­شون لذت ببریم. هر کدوم که در طول روز بیشتر وقت­تون رو گرفت بدونین قاتل زمان و عمر شماس، به همین راحتی!

گذروندن اوقات فراغت

خوندن کتاب­ هایی که نیاز به فکر و تحلیل زیادی نداره: مثل رمان­هایی که همیشه خوندنش آرزویتانه. یا خوندن یه کتاب تقریبا سنگین از نظر محتوایی! یا حتی نشریات و مجلات مورد علاقه تون که وقت خوندن ­شون رو نداشتید. برداشتن سیر مطالعاتی دوستانه همراه با چند تا دوست هم خالی از لطف نیس!

نگاه کردن فیلم و نقد فیلمایی که اسکار گرفتن از خارجی ها و از ایرونی ­ها، فیلم هایی که در جشنواره فیلم فجر جزو بهترین ­ها هستن.

می­ تونید به دنبال کسب مهارتی باشین. مثلا اگه همیشه به عکاسی علاقه­ مند بودین و نرفتید دنبالش تابستون فرصت مناسبیه. البته واسه به دست آوردن مهارت به دو نکته توجه کنین: یکی این­که هم جهت با علاقه تون باشه. دوم این­که اگه دنبال شغل یا رشته تحصیلی خاصی هستین بهتره مهارت­ های لازم واسه اون رشته یا شغل رو به دست بیارین. خلاصه اون­­که آینده نگر باشین یا به­ عبارتی با یه تیر دو نشون رو بزنین.

یه لیست از اسامی رفقای قدیمی ­تون که خیلی وقته از اون­ها خبر ندارین جفت و جور کنین و یکی یکی با اون­ها تماس بگیرین و حال و احوالی سوال کنین یا قرار ملاقات بذارین. باور کنین حال تون رو خیلی جا می­ آورد.

دوره های دوستانه چند نفره واسه خودتون بذارین. البته موضوع دوره واسه خودتون مشخص کنین.هر دفعه درباره یه موضوع صحبت کنین. هم رد و بدل کردن نظر کردین، هم همدیگه رو بهتر می ­شناسید و هم ذهن­ تون باز می­ شه و رشد می­ کنین.

برنامه ورزشی بریزین. مثلا هر هفته با خونواده کوه­پیمایی برید.

رمز و راز موفقیت آنتونی رابینز

چگونگی مدیریت مالی خونواده

روزنامه خراسان مدیریت موفقیت چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *