چگونه بر فوبیا غلبه کنیم؟

ways to overcome fears and phobias

بعضی وقتا ما فرصت رسیدن به موفقیت رو به خاطر ترسی از دست می دیم که در پایه اشتباهه. می خواید این وضعیت رو تغییر بدین؟ با ما همراه شید:

یه روان شناس بالینی گفت: موثرترین روش واسه شکست دادن فوبیا روبرو شدن با موقعیت ترسه که نیازمند تمرین و بردباریه.

محمد یعقوبی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه اصفهان، با بیان اینکه هر گونه ترس مرضی که به صورت ترس همیشگی غیرمنطقی یا بیش از حد عادی نسبت به یه شی ، موقعیت و فعالیت باشه رو فوبیا میگن، اظهارکرد: بیشترین دلیل ترسا شرطی شدنه.

ایشون با بیان اینکه مسائل دوران کودکی مخصوصا سنین کمتر از پنج سال می تونه منتهی به فوبیا شه، گفت: علم روان کاوی میگه که نوع ترس می تونه جابه جا می شه، واسه نمونه ترس از پدر به صورت ترس از تاریکی خود رو نشون میده.

این روان شناس بالینی با بیان اینکه دو عامل جابه جا شدن و شرطی شدن می تونن منتهی به مریضی فوبیا شه، خاطر نشون کرد: فوبیا یه مریضی شایع اما قابل درمانه و موثرترین روش واسه شکست دادن فوبیا روبرو شدن با موقعیت ترسه که نیاز مند تمرین و بردباریه.

یعقوبی با اشاره به اینکه ضربان قلب و عرق کردن، احساس مرگ، احساس وحشت و غیر واقعی بودن علائم جسمی و هیجانی فوبیاه، ادامه داد: فوبیا در دوران کودکی جنبه طبیعی داره اما با گذشت زمان عجیب می شه.

ایشون با اشاره به اینکه فوبیای غیرنرمال از سن پنج سالگی به بعد شروع و در دوران بلوغ ممکنه به جمع هراسی تبدیل شه، ادامه داد: شدت و نوع ترس در زنان و مردان فرق داره و ترس از حشرات و تاریکی در زنان و جمع هراسی در مردان شایعه.

این روان شناس بالینی گفت: درمان اصلی فوبیا، روان درمانیه اما از راه های درمانی شناختی رفتاری و دارو درمانی هم استفاده می شه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

ایسنا روانشناسی چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *