چگونه بفهمیم آلزایمر داریم؟

فراموشی Alzheimer

حتما براتون پیش اومده که کلیدتون رو گم کرده باشین یا لباستون رو جایی گذاشته باشین ولی از یاد بردین که کجا. حتی فراموشی از اینم بیشتر ممکنه اتفاق بیفته؛ به صورتی که کسی رو که قبلا دیده اید، نشناسید یا نشانی خونه تون رو از یاد ببرین. مشکل حافظه یه مشکل شایع در دنیاست و هرکی انگار اون رو تجربه می کنه و البته در سالمندی بیشتر شایعه.

این مشکل حافظه در هر سطحی که باشه واسه سالمندان مشکل ایجاد می کنه و می تونه اونا رو از کارکرد روزانه شون باز داره. چیزی که باید به اون توجه کنیم اینه که مشکل حافظه تا چه حدی نگران کننده س وتا چه حدی طبیعیه. در این مورد دکتر پریسا طاهری، رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت نکته های زیادی رو در مورد مشکل حافظه گفت و مهم بودن این قضیه رو تا اونجا دونست که یه کلینیک واسه اون احداث شده.

سلامت: اول برامون بگید فراموشی و مشکل حافظه به چه نوع فراموشی گفته می شه؟

مشکل حافظه چیزی شایع در جوامع بشریه و هر بزرگسالی تجربه اش رو داشته ولی هر مشکل حافظه ای فراموشی نیس. فراموشی مشکل شناختی پیش رونده س که غیرقابل برگشته؛ به گونه ای که مشکل حافظه هر روز بیشتر می شه. مثلا فردی که دچار فراموشی می شه صحبت می کنه ولی روانی کلام رو به مرور از دست می دهد، تشخیص فضا براش مشکل می شه و در کارکرد روزانه اش دچار مشکل می شه.

سلامت: با این اوصاف مشکل حواسی که به طور روزانه تجربه می کنیم نمی تونه زمینه ساز فراموشی باشه؟

ببینین، مشکل حواسی که بارها با اون مواجه بودیم پیشرونده نیس. به مجموعه مشکل های پیش رونده غیرقابل برگشت، دمانس گفته می شه که فراموشی شایع ترین اوناس. جالبه بدونین هر ۴ ثانیه در دنیا یه نفر به فراموشی گرفتار می شه. تشخیص اینکه مشکل حافظه از چه نوعه و چه دلایلی داره، با پزشکه. دکتر متخصص باید تست کنه، توضیح حال بگیره و براساس بررسی مجموعه دلیل ها تشخیص بده.

سلامت: چه عوامل خطرسازی فرد رو دچار مشکل حافظه جدی می کنه؟

یکی از مهم ترین عواملی که فرد رو دچار مشکل حافظه جدی می کنه، سنه؛ یعنی آدمایی که سنشون بالا می رود بیشتر احتمال دچار شدن به فراموشی رو دارن. اما این طور نیس که هر که سنش بالا رفت فراموشی بگیره. در بعضی از کتاب ها اومده که هر فرد ۸۵ سال به بالا ۴۰ تا ۴۸ درصد احتمال داره که به فراموشی گرفتار شه. علت دیگه سابقه فامیلی دچار شدن به مشکل حافظه س و اگه پدر، مادر، آبجی یا داداش سابقه دچار شدن به فراموشی رو داشته ان، فرد با مشاهده علائم مشکل حواس باید به دکتر مراجعه کنه.

بدیش اینه خودتشخیصی و خوددرمانی در کشور ما خیلی باب شده و سالمندان تحت تاثیر حرف بقیه قرار می گیرند که می می گن این حالت ها طبیعیه و مربوط به دوره سالمندیه پس دیر به دکتر مراجعه می کنن و دکتر، زمان مناسب واسه درمان رو از دست می دهد.

سلامت: یعنی مریضی های جور واجور روانی و جسمی می تونن باعث مشکل حافظه جدی شن؟

بله. افسردگی در سالمندی گسترش بالایی داره و اگه فردی در میانسالی به افسردگی دچار و درمان نشده باشه، خطر دچار شدن به مشکل حافظه در اون بیشتره.ضربه مغزی عامل دیگه ایه که باعث کاهش سطح هوشیاری می شه و پیشنهاد ما اینه که حتما کمربند و کلاه ایمنی موقع موتورسواری فراموش نشه و بچه ها حتی موقع دوچرخه سواری کلاه ایمنی بذارن؛ چون ضربه مغزی خطر دچار شدن به فراموشی رو افزایش می دهد. هم اینکه سکته مغزی و مریضی های قلبی و عروقی اگر درمان نشه، خطر دچار شدن به فراموشی رو بیشتر می کنه.

مریضی پرفشاری خون هم از مواردیه که خیلی خاموش و مرموز وارد زندگی فرد می شه و احتمال مریضی فراموشی رو بالا می برد. علاوه بر مریضی هایی که شمردم، مصرف طولانی مدت بعضی از داروها مثل داروهای خواب آور که خیلی از بیماران خودسرانه طولانی مصرف می کنن هم احتمال دچار شدن به فراموشی رو بالا می برد.

سلامت: فراموشی در خانوم ها بیشتره یا آقایون؟

خانوم ها بیشتر از آقایون به فراموشی گرفتار می شن که شاید یکی از دلایل اون کم بودن سطح سواد و تحصیلات اونا باشه و احتمال میدن در نسل بعدی که خانوم ها تحصیلات عالی دارن این روند عوض شه.

سلامت: هممون در زندگی مون دچار فراموشی و مشکل حافظه شده ایم. در چه صورتی باید نگران مشکل حافظه باشیم؟

باید به روند مریضی دقت کرد که این کاری تخصصیه و دکتر باید اون رو سبک سنگین کنه. مثال می زنم: ممکنه ۲تا۳سال باشه که فرد مشکل حواس داره، اما تازگیا روند اون تعییر کرده باشه. به طور مثال امروز ناهار قورمه سبزی خورده ولی یادش می رود یا فرزندش دیروز به منزل اونا اومده ولی فردا شکایت منده که اون به چه دلیل نمی آید به ما سر بزنه. ولی این مشکل حافظه که شمردیم ممکنه پیش رونده نباشه.

بعضی وقتا سن و سال دار اسم بعضی افراد رو فراموش می کنه یا نمازش رو قاطی می کنه. می ببینن که تشخیص اینکه این علائم شروع آلزایمره یا نه، بردوش پزشکه. چون ممکنه مشکل حافظه به دلایل دیگری بروز کنه، همه باید بررسی شن.

سلامت: شما اول گفت وگو به ساخته شدن کلینیک حافظه به دلیل گسترش بالای این مریضی هم اشاره کردین. این کلینیک چه خدماتی ارائه می دهد و چه آدمایی می تونن مراجعه کنن؟

کلینیک تخصصی حافظه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پذیرای تموم افراد بزرگسالیه که از مشکل حافظه شاکی هستن. این کلینیک در بیمارستان طالقانیه و یه تیم تخصصی مثل روان شناس، متخصص تغذیه و متخصص طب سالمندی در اون هستن و تموم افراد بزرگسالی که انگار دچار مشکل حافظه شده ان، می تونن به اون مراجعه کنن تا دلیل بررسی شه و دکتر تشخیص بده مشکل حواسشون جدیه یا به عوامل دیگه مربوطه.

سلامت: منظورتون اینه که عوامل دیگری غیر از مواردی که شمردین هم می تونه در حافظه ما تاثیر بزاره و واسه یه مدت ما رو با مشکل حواس مواجه کنه؟

بله، دقیقا همین طوره. بعضی وقتا ممکنه مشکل حواس به وجود اومده بوسیله کمبود ویتامین در بدن باشه که با برطرف شدن کمبود، مشکل حافظه هم برطرف شه. حتی مریضی های متابولیک مثل تیروئید، کمبود ویتامین D، مشکل کبد و کلیه پیش رونده می تونه باعث مشکل حافظه شه. بعضی وقتا آسیب دارویی می تونه روی حافظه تاثیر بزاره و با تغییر دارو این حالت برطرف شه، پس هر نوع مشکل حافظه نیاز به بررسی داره و دکتر با آزمایش توضیح حال مریض تشخیص می دهد که مشکل حافظه نگران کننده س یا برطرف می شه.

۷ قدم از فراموشی دور شید

اشاره: در «سالمندان» این هفته می خوایم شما رو با سن و سال دار عزیزی آشنا کنیم که نویسنده، مترجم و ویرایشگر کتاب ها و مجلات جور واجور هستن و به عنوان یکی از سالمندان موفق و بازنشسته برجسته کشوری و استانی شناخته شده ان: آقای امیردیوانی که اهل قلم هستن و در نشریه های جور واجور به خاص در نشریه های خیریه مانند بولتن مجله کهریزک به صورت افتخاری همنوعان خودشون رو از دانشی که دارن بهره مند می کنن. ایشون که ۷۵ ساله و اهل ارومیه و ساکن قزوین هستن، در این مطلب به پیشنهاد های کاربردی واسه خلاص شدن از فراموشی اشاره کرده ان:

در شروع ضمن شادباش روز ۹ مهرماه، روز بازنشستگان و سالمندان واسه همه عزیزان و همراهان «سلامت» آرزوی سلامت دارم و عرض می کنم اگه می خواهید فراموشی سراغتون نیاد، این پیشنهاد ها رو به کار ببندین:

  1. تحقیقات جور واجور و به روز دنیا می گوید باید مغزتون رو فعال نگه دارین و با انجام کارایی مثل حل کردن جدول و مطالعه کتاب و حتی یادگیری روزانه مطالب کوچیک و به نظر ساده از مغزتون کار بکشین.

  2. تغذیه سالم اونقدر مهمه که انجمن های فراموشی پیشنهاد می کنن از میوه ها و سبزیهای تازه استفاده کنین تا فراموشی سراغتون نیاد.

  3. انجام ورزش مناسب قدم بسیار مهمی در حفظ سلامت افرادیه که همسن و سال ما هستن. محققان می می گن انجام ورزش در سنین بالا از کوچیک شدن بافت مغز جلوگیری می کنه. از ورزش لذت ببرین و فواید جور واجور اون رو ببینین.

  4. از مراوده با دوستان تون لذت ببرین. با شرکت در فعالیت های اجتماعی و به خاص امور خیریه و عام المنفعه هم دوستان خوب پیدا می کنین هم فکرتون مشغول می شه و نگرانی های شیرین دارید هم از اینکه بازنشسته شده اید و فرصت این کارا رو دارین، لذت می برید.

  5. مصرف سیگار خطر دچار شدن به دمانس رو افزایش می دهد. تا می تونید از اون دور شید.

  6. تلاش کنین خواب خوبی داشته باشین چون مشکل در خواب می تونه عامل هر مریضی ای شه.

  7. درمان فشار خون و دیابت خود رو جدی بگیرین و واسه تشخیص احتمالی یا درمان اون تنبلی نکنین و حتما به موقع به دکتر مراجعه کنین.

مادربزرگ ها و بابابزرگ های عزیز!

شما می تونید عکس ها و تجربه های خود رو با همسالانتون به اشتراک بذارین. از تلاش ها و موفقیت های خودتون برامون بنویسین و عکس بگیرین و همراه با اسم و سنتون بفرستین.

لذت سفر رو از دست ندین

معمولا سالمندان کمتر به سفر می روند اما من و همسرم اهل سفرهستیم. این عکس در راه تهران-همدان گرفته شده. خدایار بیات ۷۴ ساله و صفیه سوری. ما همیشه با هم سفر می کنیم. سفرمون کم خرج و ساده س! ولی خیلی خوش می گذره. حتما هم عکس های دونفره از خودمون می گیریم، درست مثل وقتی که جوون بودیم.

به سلامت چشم هامون اهمیت بدیم

همسرم چند سالی می شه که فوت کرده و تنها زندگی می کنم اما بعضی وقتا به پیشنهاد فرزندان و نوه ام به گردش می روم. نوه ها همیشه هوایم رو دارن و مجبورم می کنن با زدن عینک آفتابی مراقب سلامت چشم ام باشم. می می گن در سن و سال من آفتاب چشم ها رو خراب می کنه. اوایل خجالت می کشیدم اما حالا مرتب عینک می زنم. خدا خیرشون بده. من همیشه اونا رو دعا می کنم.

کشف روشی جدید واسه درمان فراموشی

دلیل فراموشی چیه؟

فراموشی علائم مریضی فراموشی هفته نامه سلامت چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *