چگونه بفهمیم همسرمان خیانت میکند؟!

چه رفتارهایی نشونه خیانت همسرتون به شماس؟ اخلاق و رفتار همسر شما تغییر کرده؟

۷ اقدام ناشایست در زندگی زناشویی وجود دارن که روانشناسان اونا رو برابر خیانت به همسر خونده ان.

انتخاب شخص ایده آل واسه زندگی مشترک کار سختیه. اما چیزی که سخت تر حساب می شه، حفظ رابطه و مدیریت درست اون هستش. می دانیم عوامل بسیاری باعث جدایی می شن که از جمله اون میشه به خیانت، اختلاف ارزش های اجتماعی، اختلاف سلیقه و چیزای دیگه ای به جز اینا اشاره کرد.

روانشناسان می گن خیانت یکی از مهمترین اتفاقاتیه که در خیلی از مواقع نقطه پایان رابطه رو رقم می زند. عمل خیانت باعث از بین رفتن اعتماد زن و شوهر شده و زخم عمیقی رو در دل اونا ایجاد می کنه.

با این حال، خیانت تنها یکی از عوامل داغون کننده رابطه حساب می شه و عوامل دیگری وجود دارن که درست به اندازه خیانت باعث سلب تعهد و امنیت رابطه عاطفی می شن.

روانشناسان ۷ اقدام زیر رو برابر خیانت به همسر دونسته و تصور می کنن این عوامل درست به اندازه خیانت رابطه رو تخریب می کنه.

۱.اهمیت بیشتر به نیازها و خواسته های خود

رابطه عاطفی باید بر مبنای مساوات و رفاقت دوطرفه به جلو پیش رود. حتی عده ای می می گن” عاشق همیشه معشوق رو در جایگاه اول قرار می دهد. ارزش قائل شدن واسه هم و غم همسر رابطه زن و شوهر رو آسون کردن کرده و مهر و عاطفه رو در دلشون تقویت می کنه.

اهمیت ندادن به همسر و حذف اون از اولویت ها به معنی ورود به سراشیبی رابطه س. توجه شه که منظور از اهمیت قائل شدن واسه همسر این نیس که فرد از خواسته های خود بگذره، بلکه باید بین نیازای خود و خواسته های همسرش تعادل برقرار کنه.

یادتون نره دوست داشتن در “عمل” ثابت می شه، نه “حرف”.

۲.انتخاب همسر بدون دلیل و تشکیل زندگی بدون ملاک

رابطه عاطفی ممکنه پس از یه مدت به سمتی کشیده شه که در اون مهربونی بین زن و شوهر به کمترین حد ممکن می رسد، زن و شوهر تمایلی واسه خوشحال بودن ندارن و هنگام صحبت کردن با همدیگه از واژه های خیلی با احترام ای مثل “لطفاً” استفاده نمی کنن. این وضع درست وقتی شکل می گیرد که زن و شوهر به همدیگه به چشم فقطً یه همخانه ای نگاه می کنن و ملاکی بالاتر از اون واسه ادامه رابطه ندارن.

این حالت که کم کم ایجاد می شه، بسیار خطرناکه. وقتی که زن و شوهر کارای خونه رو به عنوان “وظیفه” همسر محسوب کنن دلخوری ها بیشتر و بیشتر می شه. آخرسر تصور می کنن قربونی این رابطه شده و انگار به دنیا اومده ان تا همیشه در اختیار همسرشون باشن.

۳.پشتیبانی نکردن از همسر

زن و شوهر باید مثل یه تیم عمل کنن. وقتی که شخصی هم تیمی شما رو مورد تمسخر قرار می دهد، شک نداشته باشینً در صدد پشتیبانی از هم تیمی تون بر می آیید. همسر درست مثل هم تیمیه که احتیاج به پشتیبانی داره.

روانشناسان در توصیف این عامل به روابط بی تعدادی استناد می کنن که در اونا نبود پشتیبانی از همسر منتهی به از هم پاشیدگی رابطه و جدایی شده.

۴.دروغ گفتن به همسر

دروغ گفتن به همسر حتی در مورد مسائل بی ارزش آثار جبران ناپذیری به دنبال داره. یه دکتر روانشناس در این مورد می گوید: «دروغ گفتن مخصوصاً به افراد نزدیک نمونه روشن نقض حقوق بشره».

شاید بشه گفت خیانت به خاطر این غیر قابل توجیه و ناشایست حساب می شه که با مخفی کاری و دروغ همراه س. پایه رابطه موفق براساس اعتماد، صداقت، احترام مشترک و آزادی فردی استواره. انتخاب این سبک زندگی به معنی ادامه زندگی مشترکه.

۵.استفاده ابزاری از نقاط ضعف و حساسیت های همسر واسه آسیب رسوندن به اون

رفتارای بسیاری در زندگی زناشویی وجود دارن که سواستفاده از همسر به حساب می آیند. یکی از این رفتارای ناشایست کنترل همسره.

سواستفاده از احساسات همسر به خاطر کنترل اون معمولاً بدین شکل صورت می گیرد که فرد همیشهً از همسر خود انتقاد می کنه و احساساتش رو هدف قرار می دهد. با مشخص شدن اهداف این فرد واسه همسر، رابطه سیر سراشیبی پیدا می کنه، صحبت ها و پیشنهادات فرد دیگه رنگی نداره و رابطه وارد مرحله جدایی می شه.

۶.فاصله گرفتن از دید عاطفی

ندیده گرفتن همسر منتهی به فاصله گرفتن زن و شوهر از همدیگه می شه. منظور از فاصله، “جدایی احساسات” زن و شوهره که زندگی مشترک رو به کلی دچار اختلال می کنه.

با کم شدن مهربونی زن و شوهر رابطه در موقعیتی حساس قرار می گیرد. از جمله نشونه های فاصله گرفتن احساسات زن و شوهر می توان به بی توجهی و صحبت نکردن با همسر، زیادتر از اندازه وقت گذروندن با دوستان و همکاران و غرق شدن در مسائل کاری اشاره کرد.

۷.اعمال فشار روی همسر واسه ایجاد تغییرات

همسرتون رو با تموم ویژگی هایی که داره، قبول کنین. صحبت کردن در مورد رفتارای آزاردهنده همسر مسئله ایه که قبل از انتخاب همسر باید حل و فصل شه.

تغییر رفتار وقتی امکانپذیره که خود فرد “بخواد” رفتار خود رو عوض کنه. در این مورد بد نیس به این موضوع اشاره کنیم که افراد سیگاری یا افراد دارای اضافه وزن خوب می دانند مصرف دخانیات یا پرخوری مشکلاتی رو واسه سلامتی شون به وجود می آورد. اما این خودشون هستن که در آخرً باید تصمیم بگیرن تغییراتی رو در زندگی شون بسازن.

فشار آوردن به همسر به خاطر ایجاد تغییرات منتهی به اختلاف و دلخوری می شه و در شدیدترین حالت پایان رابطه زناشویی رو به دنبال داره. ساده ترین اصل زندگی رو می توان به این صورت گفت که «ما فقط می تونیم خودمون رو تغییر بدیم».

یادتون نره که سازش با همسر لازمه زندگی زناشویی موفقه. در این روابط زناشویی موفق، زن و شوهر کم کم تغییرات مناسب و مطلوبِ همسر رو در زندگی مشترک روش زوم کرده و اون ها رو به مرحله اجرا در می بیارن. با این حال، این تغییرات با تمایل خود فرد صورت می گیرند.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

باشگاه خبرنگاران زناشویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *