چگونه بفهمیم ورزش کردنمان اصولی نیست؟

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ سوزش رو احساس کن. نابرده رنج، گنج ممکن نمی شه. درد، خیلی هم خوبه و… با وجود جملات انگیزشی تناسب اندامی مانند اینا، تعجبی نداره که خیلی از مردم فکر کنن کنار اومدن با شرایط سخت در تمرین به طور کامل عادیه.

جسیکا متیوز، استادیار علوم وزشی در کالج میرامار در سن دیگو و مشاور ارشد بهداشت و آموزش تناسب اندام در شورای ورزش آمریکا میگه: این درسته که احساس کردن کمی درد بعد از ورزش، چیز خوبیه و بدون معناست که عضلات شما در حال قوی تر شدن هستن اما اون اخطار میده که شکلای جور واجور خاصی از درد می تونن نشون دهنده یه مشکل باشن، مانند یه آسیب استفاده بیشتر از اندازه (OVERUSE). راه حل، گفتن فرق هاست. واسه اینکه مشخص کنین تمرین شما بیشتر از اینکه واسه بدنتون به درد بخور باشه، مضره باید به علامتهای اخطار دهنده زیر توجه کنین.

۱. عضلات شما شدیدا می لرزند

متیوز میگه: مقداری لرزیدن، جای نگرانی نداره اما اگه بازوهای شما بشدت شروع به لرزیدن کنن یا از کار بیفته، نشونه ای از شکست عضلانیه. شما نه فقط خودتون رو در خطر افتادن یه وزنه روی پاتون یا سقوط قرار می دید، بلکه زمینه رو واسه آسیب هم جفت و جور می کنین. متیوز میگه: وقتی که زیادتر از اندازه خسته باشین، قادر نیستین فرم مناسب رو در طول یه تمرین حفظ کنین. این می تونه به کشیدگی یا پارگی عضله منجر شه.

۲. شما یه درد یهویی، تیز یا رادیکولیت رو احساس می کنین

شما می تونین یه درد کلی و درحال افزایش رو در عضلاتتون توقع داشته باشی این، نشونه اون هستش که تمرین شما رقابت برانگیزه. اما یه درد شدید که سریع ظاهر می شه، نشون میده که مشکلی هست. دکتر مویرا مک کارتی، یه جراح ارتوپد متخصص در طب ورزشی در بیمارستان جراحی خاص در شهر نیویورک میگه: تلاش نکنین حرکت رو ادامه بدین. این کار می تونه به آسیب عضله یا مفصل منجر شه.

۳. پس از دوی آرومی که انجام دادین، پا یا زانویتان کمی متورم بنظر می رسه

قرمزی، تورم یا درد همیشگی، نشون دهنده یه آسیب استفاده بیشتر از اندازه مانند ضایعه زانوی دونده یا شین اسپلینته. مک کارتی میگه: واسه چند روز به خودتون استراحت بدین. ممکنه لازم باشه قبل از دویدن، زمان بیشتری رو به گرم کردن و کشش اختصاص بدین. اما اگه با هر بار دویدن بازم درد داشتین، ممکنه لازم باشه به یه فیزیوتراپیست مراجعه کنین. اون می تونه به شما کمک کنه فرم تون رو اصلاح کنین و هر ناحیه ای که شما رو مستعد آسیب می کنه، تقویت کنین.

۴. شما ۳ روز پیش تمرین کردین اما هنوزم درد دارین

شما چند روز پیش وزنه زده این اما بالا رفتن از پله ها هنوزم براتون دردناکه. مقداری احساس سفتی انتظار میره درد عضلانی با شروع تاخیری (DOMS) از راه پارگیای کوچیک در بافت ایجاد می شه و وقتی که بدن شما اون پارگیا رو بازسازی می کنه، عضلات شما رو قوی تر می سازه. اما DOMS باید در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت برطرف شه. متیوز میگه «اگه اینطور نشد، این بدون معناست که شما زیادتر از اندازه به خودتون فشار آورده اید. قبل اینکه دوباره به باشگاه برید، صبر کنین تا عضلاتتون درمون پیدا کنن و درد برطرف شه. اگه شما تلاش کنین با یه دامنه حرکتی محدود تمرین کنین، ممکنه در آخر به یه طرف خم شید (کج شید) یا حرکت رو غلط انجام بدین. این مسئله کم کم می تونه به آسیب زیاد منجر شه.»

۵. شونِه، زانو یا مفصل ران شما در طول یه لیفت یا پرس، بشدت درد میگیره

مک کارتی میگه که داشتن درد با یه نوع خاص از حرکت، نشونه اون هستش که مشکلی هست. اگه درد شما تیزه، از یه متخصص ارتوپدی بخواین اونو بررسی کنه. اگه درد خیلی بد نیس، اون پیشنهاد می کنه که به اندازه کافی وقت بذارین تا واسه تمرینتان، بهتر آماده شید. اون میگه «مطمئن شید که بدرستی خودتون رو گرم می کنین و حرکات کششی انجام می دید و در طول تمرین، آب کافی مصرف می کنین. ممکنه لازم باشه اصول اولیه تمرینات رو دوباره یاد بگیرین. تلاش نکنین پا به پای بقیه جلو برید. وزنه های سبکتر رو امتحان کنین، حرکات تون رو از جا در آورد کنین و به فرم تون، بدقت توجه کنین.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *