چگونه بفهمیم یک محصول آرایشی برای پوستمان مضر است؟

Skin

به کار گیری اجناس آرایشی و بهداشتی فقط واسه زیبایی نیس، حفظ سلامت پوست هم از کاربرده های به کار گیری اوناس که در بیشتر مواقع گزینه دوم کمتر مورد توجه قرار میگیره.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ همیشه پیشنهاد می شه که در جفت و جور اجناس آرایشی و بهداشتی دقت لازم رو داشته، از کیفیت محصول اطمینان حاصل کرده و به تاریخ تولید و انقضای اون هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. علی الرغم رعایت این موارد ممکنه که اون محصول مخاطراتی رو واسه پوست تون به همراه داشته باشه.

به خاطر همین هم در ادامه این نوشته با نشونه هایی آشنا میشین که شما رو از آسیبای موجود در این اجناس آگاه میسازن. این موارد رو با هم تقدیم حضوتون می کنیم:

احساس سوزش شدید در اولین بار مصرف یه محصول

محصول دلخواه چه یه کلینزر، لوسیون و یا ماسک معمولی باشه نباید باعث سوزش شدید پوست تون شه. دکتر «مانجولا جگاثوی» متخصص پوست موسسه پوست میامی، اینجور سوزشی رو نشونه داشتن آلرژی به اون محصول می دونه. اینجور حساسیتی دلیل به کار افتادن سیستم دفاعی بدن در مقابل این حساسیت پوستی می شه.

دکتر «آلن جی. پارک» از کارشناسان پوست مرکز زیبایی «درم ورهوس» میگه: “بعضی از آنزیما و ماسکای اسیدی می تونن فقط در عرض یه دقیقه بعد از مصرف شون، سوزشای ناچیزی رو به وجود بیارن. اما اگه بعد از به کار گیری اونا احساس یه جور سوزشی آتشین اونم بدون این دست اون دست کردن بعد از مصرف اون محصول می کنین اون رو با شستشو از روی پوست پاک کنین چون که ممکنه به اون محصول حساسیت داشته باشین.”

احساس سوزش بعد از مصرف محصولی که قبلا هم ازش استفاده کردین

این روند با بار اولی که محصولی رو استفاده می کنین به طور کامل فرق داره. پوست تون، وقتی که اولین بار اون محصول رو استفاده کردین، مورد آزمون قرار گرفته و آشکاره که می تونین مواد تشکیل دهنده موجود در اون محصول رو تحمل کنین.

دکتر «تریس کنی»، از کارشناسان مجرب پوست در این باره میگه: “در مریضایی که حساسیتای پوستی چون اگزما و یا روزاسه دارن سوزش پوست می تونه نشونه طبیعی باشه. این افراد بهتره از کالاهایی استفاده کنن که روی اون گفته شده که مخصوص پوستای حساسه.”

یکی دیگه از دلایل روی دادن اینجور سوزشایی می تونه استفاده بیشتر از اندازه و همیشگی اجناس آرایشی و بهداشتی باشه. دکتر جگاثوی هم میگه که تنها مقدار کمی از این اجناس می تونن سطح صورت رو بپوشونن و احتیاجی به استفاده بیشتر از اندازه اونا وجود نداره. وقتی که پای سلامت پوست تون در میان باشه بهتره اندازه به کار گیری اجناس رو در نظر داشته باشین.

خشک، تیکه تیکه یا پوسته پوسته شدن پوست

اگه در مناطقی از صورت مثل دور و بر بینی و یا گوشه های لب اینجور نشونه هایی رو دارین شاید از داروهای ضد جوش مثل «رتینوئید» و «بنزولین پروکساید» بیشتر از اندازه استفاده می کنین.

دکتر «تیپورا شاینهوش» از کارشناسان پوست بورلی هیلز، میگه: “بعضی از «رتینوئید» ها به لایه برداری سطحی پوست کمک می کنن که می تونه دلیل خارش پوست شده و کلاژنای جدیدی رو روی اون بسازه. با این کار و کم کم، خطوط ایجاد شده روی صورت رو کاهش میدن، منافذ پوست رو بهتر کرده و باعث سفت تر و جوون تر نشون دادن پوست می شن. اگه اندازه سوزش پوست بیشتر از اندازه باشه به این معناست که پوست شما به اون حساسیت داره و شاید بهترین گزینه ضدپیری واسه پوست تون به حساب نیاد.”

تورمای پوستی دلیل افزایش استرس پوست شده و سرعت افزایش سن رو شدید شدن می کنه. پس بهتره که درمان با رتینوئید رو به یه یا دو بار در هفته کاهش داده و اون رو با لایه ای مرطوب کننده کم اثرتر کنین. اگه بازم احساس خارش می کنین، از مصرف اون نوع دوری کنین.

جوش یا تاول زدن در همون زمان شروع به کار گیری محصول

بسیار آزاردهنده هستش که بسته ای با طرحی قشنگتر از یه محصول آرایشی و بهداشتی رو سفارش داده باشین و با آوردن اون محصول به درب منزل و به کار گیری اون فهمیده باشین که واسه تون گزینه مناسبی نیس.

دکتر شاینهوس میگه: “اگه بعد از مصرف چند بار از محصول، جوش زدید، شاید به یکی از ترکیبات اون محصول حساسیت دارین.” ایشون پیشنهاد می کنه که از تستای مربوط به آلرژی در مطب کارشناسان پوست استفاده کرده تا بتونین از حساسیتای احتمالی پوست تون در مورد ترکیباتی که ممکنه در آینده استفاده کنین، بدونین.

ایجاد یهویی لکه های قهوه ای رنگ روی پوست

اگه روی پوست تون کَک، لکه های قهوه ای و یا آفتاب سوختگی توجه کردین، شاید ضدآفتابی که مصرف می کنین واسه تون کافی نیس. اما اگه بعد از گذشت چند روز تا یه هفته پس از مصرف یه محصول و خصوصا روی استخون گونه تغییر رنگی رو مشاهده کردین می تونه یه عکس العمل آلرژیک به بعضی از ترکیبات اون محصول باشه که با احتمال خیلی کم هم اتفاق و دلیل تشکیل لکه های قهوه ای رنگی روی پوست می شه.

کارشناسان پوست از این آسیب به «هیپرپیگمانتاسیون تناقص آمیز» نام می برن و معمولا به ترکیبات روشن کننده پوست ربط داره که از اون جمله میشه به «اسید کوجیک»، «آربوتین» و «هیدروکینون» اشاره کرد. دکتر جگاثوی، میگه: “اجناس آرایشی که اینجور موادی در اونا هست رو کنار گذاشته تا پوست به وضعیت تعادل برگرده. در اینجور زمانایی به کار گیری بقیه اجناس روشن کننده پوستی می تونه شرایط رو بدتر کنه.”

مهم نیس که از چه محصول آرایشی استفاده می کنین اما اهمیت داره که «اس پی اِف» اون کمتر از ۳۰ نباشه. بهتره در تموم روزای آفتابی و بارانی از اون کرم استفاده کرده و بعد مرطوب کننده یا اجناس آرایشی خود رو روی اون بمالید.

قرمز شدن و خارش پوست بعد از شروع درمانای مربوط به جوش

برخلاف تصور عموم، آکنه های افراد بزرگسال، هم می تونه باکتریایی باشه و مثل دوران بلوغ، چربیای روی صورت بسازه. این بدون معناست که بعضی از درمانا مثل «اسید بنزولین» و «اسید سالیسیلیک»، که واسه جوشای دوران بلوغ ساخته می شن، در بزرگسالان دلیل خارش و خشک شدن لایه رویی پوست شده که پوست رو قرمزتر و حساس تر کرده و جوش رو شدید شدن می کنه.

پس مطمئن شین که محصولی که استفاده می کنین ضدجوش باشه و شامل روغنای معدنی یا کره کاکائو نباشن. دکتر شاینهوس میگه: “این احتمال هست که به داروهای قوی تری نیاز داشته باشین در حالی که این داروها علی الرغم قوی تر بودن شون، واسه پوست تون آسیب کمتری رو به همراه دارن.”

واسه اینکه بدونین کدوم داروها واسه پوست تون مناسب تره به متخصص پوست مراجعه کنین.

چرب تر شدن پوست تون، بعد از مصرف یه محصول جدید

پوست به طور طبیعی، مکانیسمی دفاعی در برابر کثیفیای موجود در چربیا و رادیکالای آزاد موجود در محیط داره. اگه بعد از مصرف یه محصول جدید متوجه چربی بیشتر از اندازه نرمال و معمولی پوست تون شدید ممکنه اون محصول گزینه مناسبی واسه تون به حساب نیاد.

دکتر «اریک شوآیگر» میگه: “زمانایی که اجناس بیشتر از اندازه قوی رو واسه پوست تون استفاده می کنین که به اندازه کافی رطوبت ندارن، پوست واسه جبران، چربی بیشتری تولید می کنه. از مرطوب کننده هایی استفاده کنین که در اونا به جای وجود چربی بیشتر از اندازه، مرطوب کننده و «اسید هیالورونیک» وجود داشته باشه تا بتونه به پوست آبرسانی کنه. هم اینکه از کلینزرهای ملایم واسه تمیز کردن پوست تون استفاده کنین.”

احساس خارش در تموم بدن

در یه همچین موقعیتی این احتمال هست که به محصول پوستی که استفاده می کنین حساسیت داشته باشین. هم اینکه ممکنه چیزی رو بو کرده یا میل کرده باشین که بدن تون به اون حساسیت داشته.

دکتر جگاثوی پیشنهاد می کنه: “تو یه همچین وضعی که در سراسر بدن تماشاگر خارشای پوستی هستین بهتره به طور کامل، اجناس بهداشتی رو که مصرف می کنین کنار بذارین. پس از گذشت یه هفته، یکی از اون اجناس رو کنار بذارین تا ببینین دوباره خارش رو روی پوست خود احساس می کنین یا خیر.”

دست کم یک تا سه هفته زمان میبره تا آلرژی یا حساسیت پوستی به طور کامل از سیستم بدن شما خارج شه. پس بهتره در این دوران محصول جدید دیگری رو به بدن معرفی نکنین.

دکتر جگاثوی، شکل های جور واجور آنتی هیستامینای خوراکی رو در یه همچین موقعیتی موثر می دونه که از اون جمله میشه به «ستیریزین» و «لوراتادین» (به غیر از نوع «دی» اون) واسه کاهش آلرژیای پوستی و تاثیر سریع تر اشاره کرد.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

خواص ماسک عسل واسه پوست + روش درست کردن و استفاده

ما سلامت پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *