چگونه به استقلال مالی برسیم؟

financial_freedom1.jpg

وقتی که صحبت از پولدار شدن به میان میاد، اولین چیزی که در این رابطه به ذهنمون می رسد داشتن یه شغل خوب با درآمد بالا هستش.

به نقل از سایت زومیت؛ همه ی ما در رؤیاهای خود ماشین های گران قیمت سوار می شیم و دوستان و آشنایان خود رو به یه مهمانی باشکوه دعوت می کنیم. درواقع تصور ما از پولدار شدن اینه که می تونیم هر کاری دلمون می خواهد انجام بدیم. اما همه ی این ها با یه درآمد متوسط هم انجام شدنیه. شما درآمد فعلی خود رو چیجوری خرج می کنین؟ بخشی از اون رو واسه پس انداز کردن کنار می گذارید؟ روی خودتون و آینده تون سرمایه گذاری می کنین؟ موضوعات مهم تر دیگری هم در این رابطه وجود دارن؛ مانند نوع رابطه شما با دیگر اعضای جامعه ای که در اون زندگی می کنین و تأثیراتی که روی اون ها می گذارید.

این ها کارای کوچیکی هستن که باعث ایجاد فرق میان زندگی افراد پولدار و افراد معمولی می شن. شما هم با پرورش دادن ۴ عادتی که در ادامه ی این مقاله آمده می تونید در امور مالی خود به موفقیت برسین و احساس استقلال مالی رو تجربه کنین.

  1. منابع مختلفی واسه کسب درآمد داشته باشین

وابسته بودن به یه منبع درآمد نمی تونه شما رو به استقلال مالی برسونه. اگه شما به هر دلیلی شغل خودتون رو از دست بدین، مجبورین تا زمان پیدا کردن یه شغل مناسب دیگه از پس انداز خودتون استفاده کنین و اگه این قضیه طولانی شه، مجبور خواهید شدبرای پرداخت بدهی هاتون از دوستان و آشنایان پول قرض بگیرین. افراد پولدار معمولا چند منبع درآمد جور واجور دارن؛ پس وقتی که شرایط خوب باشه می تونن به اندازه ی کافی پول پس انداز کنن و در شرایط بحرانی هم خیالشون راحته که تا پیدا کردن یه شغل مناسب، منبع درآمد دیگری دارن. اجاره دادن یه ملک، خرید و فروش سهام و گرفتن بهره ی بانکی نمونه های مختلفی واسه افزایش منبع درآمد هستن.

داشتن یه شغل جانبی یه راه عالی واسه افزایش درآمد از راه انجام دادن یه سرگرمی یا یه کار مورد علاقه س. به عنوان مثال آزادکاری در بخش ی تجربیات و مهارت هایی که کسب کرده اید می تونه یه شغل جانبی خوب واسه شما باشه. می تونید یوگا آموزش بدید؟ می تونید وب سایت طراحی کنین؟ شما می تونید این کارا رو در زمان استراحت خود انجام بدین یا حتی می تونید یکی از اتاق های منزل خود رو اجاره بدید.

بهترین حالت واسه انتخاب یه شغل جانبی وقتی اتفاق می افتد که شما از انجام دادن اون کار لذت ببرین. شرایط شما وقتی بهتر می شه که بتونین بین انجام این کار و کار اصلی خودتون رابطه برقرار کنین. در این صورت هم از انجام کار خود لذت میبرین و هم به آرزوها و اهداف خود نزدیک تر میشین و در نتیجه موفقیت خودتون رو تضمین می کنین.

  1. یاد بگیرین که کم خرج کنین

صرفه جویی کردن و قرض نگرفتن، کلید اصلی پولدار شدنه. میلیونرها می دانند که کم خرج کردن، فرصت سرمایه گذاری یا کمک کردن به خیریه ای رو که به اون اهمیت میدن، جفت و جور می کنه. جیم ران، کارآفرین، نویسنده و سخنران انگیزشی از قانون ۷۰/۳۰ واسه طرح کلی خرج کردن، ذخیره کردن، سرمایه گذاری و اهدا کردن پول استفاده می کنه. به این صورت که به مردم می گوید ۷۰ درصد درآمد خود رو صرف امور لازم کنن بعد ۳۰ درصد باقیمونده رو به ۳ قسمت ۱۰ درصدی تقسیم کنن و به سرمایه گذاری، پس انداز و خیریه اختصاص بدن. لازمه ی انجام اینجور کاری اینه که روی درآمد خود کنترل کامل داشته باشین. باید یاد بگیرین که در هزینه های خود صرفه جویی کنین؛ این یعنی از وسایل نقلیه ی مقرون به صرفه استفاده کنین، تعداد وعده های غذایی بیرون از منزل رو کم کنین و از خریدهای غیرضروری چشم پوشی کنین.

یادتون نره که هیچوقت نباید خودتون رو با بقیه مقایسه کنین. ران می گوید: «افراد فقیر پول های خودشون رو خرج می کنن و باقیمونده ی اون رو ذخیره می کنن؛ درحالی که افراد پولدار اول پول خود رو پس انداز می کنن و بعد باقیمونده ی اون رو خرج می کنن.» قبل اینکه پول خود رو واسه خریدن محصولی خرج کنین، از خودتون سوال کنین واقعا به اون محصول احتیاج دارم یا اینکه فقط دوست دارم اون رو داشته باشم؟

  1. اجازه بدین پولتون واسه شما کار کنه

افراد پولدار روی خودشون سرمایه گذاری می کنن. اون ها می دانند راز زیاد شدن پول هاشون اینه که یه نقشه ی سرمایه گذاری واسه ثروت خود داشته باشن. این نقشه باید شامل پرداخت منظم به ۳ حساب بودجه ی مشترک، حساب تجاری و حساب بازنشستگی باشه.

زیاد شدن مقدار دارایی ها و به ثروت رسیدن نیازمند سرمایه گذاری های بزرگه. این سرمایه گذاری می تونه روی یه شرکت، یه کسب و کار، تولید محصول، بازاریابی و فروش اجناس خودتون یا روی چیزای دیگه باشه. قبل اینکه اینجور کاری انجام بدین، حساب و کتاب کنین و خطر این کار رو به طور کامل آزمایش کنین. تلاش کنین علم خودتون رو در مورد امور مالی زیاد کنین و با بقیه هم در این مورد مشورت کنین. در مورد تموم زوایای چیزی که می خواهید روی اون سرمایه گذاری کنین، تحقیقات و تنظیمات لازم رو انجام بدین.

علاوه بر نقشه ی سرمایه گذاری، شما باید ۱۰ درصد از حقوق روزانه ی خود رو واسه روز نکنه پس انداز کنین. این پول رو مستقیما از حقوق خود کسر کنین و به عنوان مثال از کارفرمای خود بخواین که اون رو به حساب دیگری واریز کنه. این حساب رو واسه حوادث پیش بینی نشده و روزای سخت کنار بذارین. این پس اندازه ها از سرمایه گذاری شما مواظبت می کنن و دیگه احتیاجی نیس تا وقتی که به پول احتیاج دارین از حساب سرمایه گذاری خودتون پول خرج کنین.

  1. به بقیه کمک نقدی کنین

قرض دادن پول و زمان گذاشتن واسه یه شخص دیگه از سخت ترین کارای ممکنه. اما این کار هم به اندازه ی سرمایه گذاری واسه شما مهمه. پول قرض دادن به اشخاصی که واقعا به اون احتیاج دارن، به شما کمک می کنه که با افراد بیشتری رابطه برقرار کنین و بخشی از یه جریان خوب و به درد بخور باشین.

اهدا کردن پول نشون می دهد که شما عمیقا به یه موضوع اهمیت می بدید و واسه انجام اینجور کاری احساس خوشحالی و به درد بخور بودن می کنین. پول جمع کردن فقط به معنی افزایش ثروت در حساب های بانکی نیس، بلکه باید کاری کنین که واسه همه ی اعضای جامعه تون به درد بخور باشه.

تمرکز کردن بر اهداف و اشتیاق داشتن واسه رسیدن به آرزوها خیلی با اهمیته؛ اما پیدا کردن راهی واسه معنا دادن به زندگی بقیه هم خیلی مهمه. آدمایی که این کار رو انجام میدن هم فکر می کنند همه ی احساسی خوبی که به بقیه منتقل می کنن، در آخر دوباره به زندگی خودشون برمیگرده.

چیجوری به پول برسیم؟

راه های افزایش درآمد کار و کاسبی

زومیت پولدار شدن کسب درآمد در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *