چگونه به تقویت حافظه کمک کنیم؟

calculations-blackboard

یه مهارت غیرقابل رد در راه موفقیته. به یاد آوردن نکات ریز و مهم هر موضوعی میتونه در حل مشکلات روزانه شما رو کمک کنه.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ مهارت یادگیری رو میشه یکی از مهم ترین توانائیای آدم شمرد. به گفته نویسنده های کتاب «اون رو موندگار کنین: علم یادگیری موفق»، آدما در تموم طول عمر خود به یادگیری و نگهداشتن نیاز دارن. هنری رودریگر، پیتر براون و مارک مک دنیل، در این رابطه بیان داشتن که به طور مثال، واسه پیشرفت در کار باید در اون بخش مهارت کسب کرده و دوره های آموزشی یا تحصیلی در رابطه رو گذروند. اگه یادگیرنده خوبی باشین، مطمئنا از مزیتای اون در بخشای جور واجور زندگی خود در آینده بهره میگیرین.

اولین موضوع مربوط به آموزش، به خاطرسپردن درس هاست. بدیش اینه تکنیکایی که در مدارس استفاده می شن خیلی کاربردی نیستن و بخاطر این، بیشتر دروسی که در این دوره یاد می گیرین، پس از یه مدت از یادتون میره.

واسه مقابله با اینجور عادات بدی، می تونین از بعضی از ترفندهای یاد شده در کتاب «اون رو موندگار کنین» بهره بگیرین که تعدادی از اونا در ادامه این مطلب ذکر شدن.

بازیابی: بازیافت از حافظه

واسه به یاد آوردن یه ایده، روش یا فوت وفن همیشه به حافظه خود مراجعه کرده و اون رو بازیابی می کنین. فلاش کارتا دقیقا نمونه همین امر هستن: اونا شما رو مجبور می کنن موضوع موردنظرتان رو از پستوی حافظه بیرون بکشین، نه اینکه مثل تکنیکای هایلایت کردن اونا رو در ذهنتون دفن کنین. دلیل تاکید بر موثربودن بازیابی اینه که موجب تقویت هر چی بیشتر مجراهای عصبی که مسوول پردازش ایده تو ذهن هستن، می شه.

روانشناسان این بحث رو «تاثیر آزمایشی» می گن: «وقتی که تلاش در یادآوری اطلاعات دارین، به خاطر آوردن اون در آینده آسون تر هستش.» نویسنده های یاد شده هم اینکه بیان داشتن که امتحان گرفتن از دانش آموزان فقط وسیله ای واسه آزمایش علم اونا نیس، بلکه ابزاری به درد بخور واسه یادگیری هستش.

توضیح دادن: رابطه دادن ایده های جدید با علم موجود

وقتی که تلاش دارین ایده های جدید رو به زبون خود مطرح کنین، در واقع در حال توضیح موضوعین.

«اینکه بتونین در مورد روش یادگیری جدید خود بیشتر توضیح بدید، به علم قبلی شما بستگی داره. هر چی قدرت یادگیری شما بالاتر باشه و بتونین اون رو به موضوعات جورواجور ربط بدید، به شما کمک می کنه تا اون موضوع رو در آینده بهتر به یاد بیارین.»

به طور مثال، وقتی که در کلاس درس فیزیک حضور دارین و معلم در حال آموزش مبحث انتقال گرماست، تلاش کنین معنی اون رو به زندگی واقعی خود ربط بدید. به این صورت که مثلا، تو ذهن خود تداعی کنین که وقتی یه فنجون قهوه در دست دارین چیجوری گرمای اون به دستان شمام منتقل می شه.

جانشین کردن: تفکیک موضوعات جور واجور

وقتی که به طور همزمان روی چند موضوع جور واجور کار می کنین، در واقع در حال جایگذاری هستین. وقتی که در حال یادگیری یه موضوع تازه هستین، اگه اون رو با مثالای جورواجور همراه کنین، بهتر اون رو یاد می گیرین.

جانشین کردن به شخص کمک می کنه تا در زندگی واقعی خود، اول به دنبال تشخیص نوع مشکلی که با اون روبه رو هست بگردد و بعد به دنبال راه حل واسه حل اون باشه.

تولید: جواب دادن قبل از یادگیری

وقتی که به موضوعی جواب می دید قبل از اینکه جواب اون به شما آموزش داده شده باشه، در واقع در حال تولید هستین. وقتی در مورد سوال یا موضوعی که هیچ اطلاعاتی در مورد اون ندارین، جستجو کرده و به دنبال جواب باشین، جواب درست اون رو بهتر یاد می گیرین و به مدت طولانی تری هم در ذهنتون باقی می مونه.

پیرو تحقیقی که روی دانش آموزان انجام شده، مشخص شد آنهائی که از اول دو کلمه در رابطه در اختیار اونا قرار داده شده، مثل «پا-کفش» در به یادآوری کلمه دوم با مشکل بیشتری مواجه بودن تا کسائی که این ترکیب به صورت جای خالی، یعنی «پا – ک…» در اختیارشون گذاشته شده بوده.

در مورد تحصیلی بهترین کار اینه که قبل از ورود به کلاس، درس آینده رو مطالعه کرده و پاسخای احتمالی اون رو پیدا کنین. در مسایل کاری هم می تونین از این بحث استفاده کرده و مثلا ایده های خود رو تو ذهن مرور کرده و بعد اونا رو با مدیرتون در میان بذارین.

درخشش: تفسیر رویدادها

وقتی که تو ذهن خود رویدادهای پیش اومده در کار یا ملاقاتا رو مرور می کنین، در اصل به اونا فکر کرده و منعکسشان می کنین. ممکنه از خود چندین سوال کنین که: چی خوب پیش رفت؟ کدوم بخش رو میشه درست کرد؟ چی رو به یاد تو می آورد؟

محققان دانشکده تجارت هاروارد یادآور شدن که نوشتارهای انعکاسی به قدرت بیشتر فرد در یادگیری کمک زیادی می کنن. به این صورت که با در نظر گرفتن ۱۵ دقیقه از وقت خود در انتهای روز، رویدادهای اون روز رو بنویسین. به این صورت، تا ۲۳ درصد می تونین کارکرد خود در محیط کار رو زیاد کنین.

کمک حافظه: به کار گیری بین برها واسه یادآوری

وقتی که از حروف مخفف یا عکس واسه یادآوری موضوعی استفاده می کنین، در واقع از کمک حافظه ها کمک می گیرین. البته نیاز به یادآوریه که وسیله کمکی حافظه فی نفسه وسیله ای واسه آموزش حساب نمی شن اما واسه ایجاد یه ساختار ذهنی که می تونه روند یادآوری رو آسون کردن کرده و تسریع ببخشد، گزینه خوبی هستش.

متعادل سازی: باخبر شدن از مسائلی که نمی دونین

وقتی که بتونین به جهالت خود در مورد موضوعی پی ببرین در واقع به ذهنتون تعادل بخشیده اید. درجه بندی و ایجاد توازن در اصل، به کار گیری وسایل قابل مشاهده واسه شفاف سازی توهمات ذهنیه که داوری شما در مورد مسائل جورواجور زندگی رو بهتر کرده و موجب می شه تا واقعیتا رو بهتر ببینین.

این موضوع وقتی کرد پیدا می کنه که ما از «توهمات شناختی» رنج می بریم: ما تصور می کنیم که موضوعی رو فهمیدیم اما در واقع اینطوری نیس. پس با سوال یا نظرخواهی از بقیه میشه به این نقاط تاریک ذهن خود واقف شد.

خواب و تقویت حافظه

چیجوری تمرکز خود رو حفظ کنیم؟

بازنشر تقویت حافظه ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *