چگونه به خودباوری برسیم؟

خودباوری

خودباوری تقریباً همون داشتن اعتمادبه نفسه اما من فکر می کنم خیلی از اون بیشتره.

چیه؟ اعتماد به نفس معمولاً با عزت نفس و اطمینان به خود ربط داره. یعنی باور داشته باشین چیز بیشتری واسه عرضه دارین و فردی ارزشمندید. قسمت کلی اعتماد به نفس با نتیجه های کار و موفقیت هایی که کسب می کنین و مقداری از اونم با نظرات بقیه به دست میاد.

اعتمادبه نفس داشتن یعنی به خودتون اطمینان داشته باشین که می تونید از عهده هر موقعیتی که بر سر راهتون قرار می گیرد، بربیایید. این یعنی پیدا کردن آمادگی با دانش اندوزی و تجربه.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ خیلی وقت ها واسه اینکه به چیزایی که می خواهیم برسیم، تلاشی نمی کنیم. دلیل اون اینه که باور نداریم که توانایی انجام اون رو داریم یا اینکه انگیزه ای واسه انجام اون نداریم. ممکنه بخاطر ترس از شکست باشه که معمولاً بخاطر اعتماد نداشتن به توانایی های خودمون ایجاد می شه. انگیزه نیاز به اعتماد به نفس داره.

این حق ذاتی و انسانی شماس که بدونین ارزشمندید. پیشنهاد های زیر می تونه در این مورد کمکتون کنه.

۱. داوطلب شید.

هیچی بیشتر از کمک کردن به بقیه و بهتر کردن زندگی اونا احساس بهتری به شما نمی دهد. احساس به درد بخور بودن و دوست داشته شدن به شما احساس اعتماد و ارزش می دهد. چیزای جدیدی درمورد خودتون یاد می گیرید: چیزایی که در اون مهارت دارین و کارایی که به شما اعتمادبه نفس می دهد.

مهربانی کردن با بالا بردن تولید سروتونین در بدنتون روحیه تون رو تقویت می کنه. در هر دو حالت به نفعتونه!

۲. لیست جفت و جور کنین.

لیستی از همه کارایی که در طول زندگیتون تونسته اید در اون موفق شید، جفت و جور کنین. بعد می تونید هر بار که موفقیت جدیدی به دست آوردید، اون رو به این لیست اضافه کنین.

۳. دور و برتون رو با کسائی پر کنین که حمایتتان می کنن.

اگه دور و برتان آدم های عیب جو زیاد باشه، حرف های اونا می تونه بر درک شما از خودتون تاثیر منفی بزاره. تازمانیکه نتونین مسائل زیر رو قبول کنین، بهتره این افراد رو از زندگیتون بیرون کنین یا ارتباطتونرو با اونا کم کنین.

– اینکه بدونین حرف های اونا فقط نظر شخصی خودشونه.

– اینکه بدونین نظرات اونا برابر با واقعیت نیستن.

– اینکه یاد بگیرین همه چیز رو به خودتون نگیرید.

آدم هایی با ارزش ها و چیزهای مورد علاقه مثل خودتون پیدا کنین که از شما پشتیبانی کرده و واسه پیشرفت تشویقتان کنن. وقتی دور و برتون رو با آدمایی اینطوری پر کنین، اعتماد و اطمینان اونا به شما و اینکه می دونین همیشه پشتتون هستن، به شما انگیزه و اعتمادبه نفس میده.

۴. اگه هنوز به چیزی که می خواهید نرسیده اید، خودتون رو قبول کنین.

واسه اینکه خودتون رو باور کنین، اول باید خودتون رو قبول کنین. چیجوری می تونید به چیزی اعتماد کنین که به طور کامل قبولش ندارین؟ اگه خودتون رو قبول نداشته باشین، یعنی قسمتایی از خودتون رو رد کرده یا حتی از اون نفرت دارین. در اینجور شرایطی باور قلبی ایجاد نمی شه.

بعضی باور دارن که خیلی راحت می تونید تصمیم بگیرین که خودتون رو قبول کنین، اگه شمام می تونید اینکار رو بکنین، خیلی عالیه. اما واسه همه به این سادگی ها نیس.

وقتی بچه بودیم، قسمت کلی ای از اعتمادبه نفسمون از حرف هایی که بقیه درموردمون می زدن ناشی می شد. اما واسه خیلی ها اینطور نیس. خیلی وقت ها حتی وقتی بچه هستیم نمی توانیم حرف بقیه رو درمورد خودمون قبول کنیم و بخاطر این مجبور می شیم خودمون یاد بگیریم که چیجوری خودمون رو باور کنیم.

۵. تمرکزتون رو تغییر بدید.

روی چیزی که تو زندگیتون کم یا اشتباهه تمرکز نکنین. درعوض، تلاش کنین واسه چیزایی که دارین و همه قسمت های خوب زندگی تون شکرگزار باشین.

هربار که احساس می کنین به چیزی منفی فکر می کنین، اون رو با یه چیز مثبت و چیزی که واسه اون شکرگزارید جانشین کرده و لبخند بزنین!

۶. وارد رقابت شید.

فرصت هایی بسازین که بتونین به خودتون ثابت کنین بیشتر از اون چیزی هستین که باور دارین. کسی که الان باور دارین هستین، شایدً بوسیله بقیه تعریف شده و نظر اونا بوده.

می تونید از کم شروع کنین؛ تو یه کلاس جدید ثبت نام کنین یا در کارگاهی شرکت کنین که چیزی به شما آموزش می دهد که در اون ضعف داشتین.

چیز بزرگ تری می خواهید؟ یه چیز به طور کاملً جدید یاد بگیرین. به تنهایی به یه سفر برید. یه کار یا تجارت جدید رو شروع کنین. کاری انجام بدین که شما رو می ترسوند.

۷. به یادگیری و رشد ادامه بدید.

هرچه بیشتر بدونیم و درک کنیم، بهتر می تونیم با موقعیت های جور واجور کنار بیاییم. این شامل یادگیری درمورد خودتون هم می شه: به دست آوردن خودآگاهی.

واسه این منظور باید زیاد بخونین، کلاس های جور واجور برید و در سمینارها و کارگاه های جور واجور شرکت کنین. نوشتن خاطرات روزانه هم ابزارهایی عالی واسه کشف خودتونه.

کشف کنین که شما چیجوری کار می کنین و آدمها به طور کل چیجوری کار می کنن. این دانشتان رو بالا برده و می تونید از این علم در موقعیت های جور واجور زندگی استفاده کنین. با این کار تجربه کسب می کنین و تجربه هم علم و خرد شما رو بالا می برد. این فهم هم اعتماد به نفستون رو بالا می برد.

۸. هدف مشخص کنین.

هدف هایی کوچیک، قابل رسیدن و کوتاه مدت واسه خود مشخص کنین تا به خودتون ثابت کنین که می تونید به چیزی که در ذهنتونه و واسه اون تلاش می کنین، برسین.

۹. با انتظارات خودتون زندگی کنین، نه انتظارات بقیه.

خیلی اوقات، نداشتن اعتمادبه نفس از این واقعیت ناشی می شه که به دنبال اهداف بقیه واسه خودمون هستیم، نه هدف های اصلی خودمون. این وظیفه شما نیس که انتظارات بقیه از خودتون رو برآورده کنین. وظیفه شما اینه که واسه انتظارات خودتون زندگی کنین، آرزوهای خودتون رو دنبال کنین و از استعدادها، مهارت ها و نعمت هایی که دارین واسه خدمت به دنیا استفاده کنین.

۱۰. از مقایسه کردن خودتون با بقیه دست بکشین.

ظاهر، موفقیت ها، داشته ها و همه چیزای دیگه، واسه خودتونه. شما همه وسایل لازم واسه رسیدن به اهداف خودتون رو دارین، نه اهداف بقیه.

واسه باور کردن خودتون، بهترین ها رو براتون آرزو می کنیم. مطمئن باشین تلاش واسه به دست آوردن این باور، بسیار ارزشمنده.

وقتی خودتون رو باور داشته باشین، همه چیز ممکن می شه!

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

مردمون موفقیت چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *