چگونه به دعوای زناشویی خاتمه دهیم؟

به گزارش آلامتو به نقل از مجله زندگی ایده آل؛ سکوت… جوابای سربالا… پریشون خاطری…احساس ناراحتی و دوری در این شرایط می خواین موی سر خود رو بکنین. دوباره دعوای تون شده و حسابی اعصاب تون خرده واقعا دیگه فکری به ذهن تون نمی رسه که چه کاری بکنین و چیجوری دوباره شادی رو به زندگی تون برگردونین.

خیلی نگران نباشین چون در زندگی بحث و دعوا بخشی از روابط شما با همسر تون یا نامزد تون رو شکل میده، امکان نداره ۲ نفر با ۲ تربیت خانوادگی متفاوت با هم زندگی کنن و اختلافی بین شون وجود نداشته باشه. مهم اینه که چیجوری دعواها و اختلاف نظرهای تون رو مدیریت کنین تا به صمیمیت و رابطه شما آسیب ای وارد نشه.

واسه آشتی کردن آماده باشین

اگه احساس می کنین که حتی یه درصد واسه صلح و سازش آمادگی ندارین اصلا پیش نرید چون ممکنه که صحبتی شه و شما کنترل خود رو از دست بدین و شرایط از این که هست بدتر شه. به خاطر همین می گن که از دید روحی، آمادگی کامل داشته باشین و بعد جلو برید.

شما از خود گذشتگی کنین و برخلاف همه هیجانات منفی خود که انگار شما رو از این کار منع می کنه اما بازم به سمت طرف مقابل خود برید، و رابطه رو ادامه بدین. این کار شما باعث می شه که اون از عملی که انجام داده پشیمون شه و ارزش شما رو بهتر درک کنه. در دعواها به تنهایی پیش نرید و قضاوت قبل از موعد نداشته باشین و مانند نوجوانان پرخاش جو و یکه تاز نباشین. شما باید یه فرقی با نوجوانان داشته باشین.

دعواها همیشه بد هم نیستن فقط مهم اینه که موقع دعواها مساوی رفتار کنین و حرف بزنین، بعضی وقتا بعضی از دعواها حتی می تونه باعث شه، شما به درک بهتری از هم برسین و در نتیجه صمیمیت بیشتری بین شما به وجود بیاد. شما باید یاد بگیرین، دعواهای تون رو به طور کامل مدیریت کنین و یعنی مساوی با هم دعوا کنین.

معذرت خواهی میتونه کارسازترین عمل باشه

بسیار پیش میاد که افراد با هم دعوا می کنن. فقط به خاطر این که نتونستن به درستی منظورشون رو به همدیگه حالی کنن یا از عبارات و کلماتی استفاده می کنن که به درستی منظورشون رو نشون نمی ده و باعث سوء تفاهم بسیار می شه، همین می تونه واسه زندگی زناشویی شما بسیار مضر باشه. پس اولین کار بعد از هر دعوا اینه که غرور و تکبر تون رو کم کنین و واسه به وجود اومدن دعوا و کارا و حرفای اشتباه تون اعلام تاسف کنین.

در واقع یه معذرت خواهی واقعی می تونه یکی از سخت ترین پیشنهاداتی باشه که ما به شما می دیم. بر خلاف تصور عموم همه افراد قادر به زبون آوردن این کلمه بوده و تا حالا هیچکی بعد از گفتن اون غش نکرده.

دلیل درگیری رو پیدا کنین

در خیلی از ازدواجا، زن و شوهرها هیچ وقت تلاش نمی کنن ریشه اشتباهات و مشکلات شون رو پیدا کنن و بعد از آشتی کردن دیگه به دلایل به وجود اومدن دعوا فکر نمی کنن یا روی مشکلات سرپوش می ذارن. در نتیجه بعضی وقتا مشکلات حل نشده باقی می مونه و دوباره خود رو نشون میده یا جای زخم اون روی روح باقی می مونه.

به جای این که روی مشکلات رو بپوشونین، بهتره احساسات تون رو با همسر تون مطرح کنین، به احساسات اون گوش بدین و تلاش کنین با همدیگه بفهمین، به چه دلیل و به کدوم دلیل بین شما دعوا پیش میاد، اگه شما این کار رو انجام بدین، دلایل دعوا رو می فهمید و در نتیجه از پیش اومدن مشکلات پیشگیری می کنین.

دوست داشتن یادتون نره

معمولا بعد از دعواها احساس می کنین که از همسر تون دور شدین و یه جور احساس جدایی بین شما پیش میاد اما باید بدونین در رابطه های مهمی چون ازدواج این که فقط به دعوا پایان بدین، کافی نیس. شما باید تموم آسیبای به وجود اومده از طریق دعوا رو از بین ببرین و تلاش کنین رابطه و اندازه صمیمیت تون رو به همون سطحی برگردونین که قبل از دعوا بین شما وجود داشته.

یه راه حل خوب اینه که تلاش کنین با هم فعالیتی رو انجام بدین که هردوی تون حال می کنین، مثل این که هر ۲ با هم یه فیلم ببینن یا به یه برنامه تفریحی برید می تونین با هم به پارک برید یا…. مهم اینه که بعد از هر دعوا لحظاتی رو به وجود بیارین که به شما ۲ نفر یاد بیاری کنه که چقدر همدیگه رو دوست دارین و از بودن با هم حال می کنین.

واقعی آشتی کنین

یکی از راه هایی که می تونه ازدواج شما رو تبدیل به یه زندگی خوشحال کنه اینه که آشتی کردنای تون واقعی باشه. وقتی شما واقعا قصد آشتی داشته باشین یعنی تصمیم دارین که دیگه هیچ وقت اشتباه تون رو تکرار نکنین.

اگه می دونین که دوباره همون کار رو انجام میدید، آشتی شما اصلا فایده نداره. اگه شما به طور جدی تصمیم نگرفته باشین که اشتباه تون رو ترک کنین و همسر تون دوباره همون کار رو از شما ببینه اعتمادش رو به شما از دست میده، مثلا اگه خود شما از دست شوهر تون به دلیل کمک نکردن اون در کار خونه ناراحت باشین اگه اون معذرت خواهی کنه و دوباره کار خود رو تکرار کنه خودش بهتر می دونه که چیجوری دیگه به حرف هاش اعتماد نمی کنین.

لجبازی رو کنار بذارین

خیلی اوقات اتفاق افتاده که در دعوایی که پیش اومده شما اشتباهی نکردین اما خود بهتر می دونین که بخشش در این مواقع چقدر مهمه.

اگه به خوشحال بودن زندگی تون اهمیت می دین، به مشکلات کوچیک گیر ندین. تا وقتی که احساسات ناخوشایند تون رو دور نریزید، شما نمی تونین واقعا آشتی کنین، اگه نبخشید و همه چیز رو درون خود بریزین تبدیل به عقده می شن و مطمئن باشین که در روزگاری نه خیلی دور دوباره باعث بروز مشکلات می شن و شما اون مشکلات رو دوباره بر سر اون می ریزید و در نتیجه آشتی کردناتون تنها تبدیل به یه مراسمی می شه که شما هرچند وقت یه بار اونو اجرا می کنین؛ در حالی که مشکلات روز به روز عمیق تر می شن.

کلا در دعواها به چیزی که در حال روی دادنه توجه کنین. آتیش آور معرکه شدن راه به جایی نخواد برد و با فراموش کردن گذشته زودتر به توافق می رسید.

به جای این که روی مشکلات رو بپوشونین، بهتره احساسات تون رو با همسر تون مطرح کنین، به احساسات اون گوش بدین و تلاش کنین با همدیگه بفهمین، به چه دلیل و به کدوم دلیل بین شما دعوا پیش میاد

به اشتباه خود اعتراف کنین

وقتی که به طور شفاف مشخص شد که مرتکب اشتباه شدین و مـطـلقا راه گریزی از نتیجه های حاصله از خطاکاری و جرم تون نبود، باید گناه خود رو بپذیریـد. واسه جبران خرابکاری و رسیدگی کردن به موقـــعیت ایـجـاد شده پیش برید.

اگـر در این مـرحله در بیان جزئیات متوسل به دروغ شید، احتمال این که اون احساس کنه، به طور کـامـل بـا اون صـادق نـیستـید، زیاد می شه یا ممکنه داستان شما رو به صورت متفاوتی از شخصی دیگه بشنوه.

رو راست و یه دل باشین اما کار غیرعاقلانه انجام ندین. تا می تونین اشتباه خود رو بی اهمیت نشون بدین. هـمسر شـما شـدیدا می خواد باور کنه که شما قصد اذیت و آزار اونو نداشتین، پس تموم تلاش خود رو واسه پاک کردن ذهـن اون بکار ببندین. حتی اگه یه عذر و بهونه به نظر شما ناکار اومد برسه، اگه به صورت راضی کننده ای اونو بگید باز اون خریدارش هستش.

عصبانیت نیروییه که به ما کمک می کنه تا بتونیم به خواسته های خود برسیم. اما اگه عصبانیت تون به حدیه که از بحث اصولی و عاقلانه جلوگیری می کنه، تلاش کنین بحث خود رو متوقف کرده و بعد از یه مدت بحث رو ادامه بدین.

هنگام دعوا چیجوری رفتار کنین

داشتن ارتباطات مناسب واسه ایجاد آرامش دوباره، بسیار حیاتی و مهمه. بیشتر دعواهایی که مرتب تکرار می شن، فقط به این دلیله که یکی از همسران یا هر دوی اونا، احساس می کنن طرف مقابل حرف هاش رو نمی شنوه و یا به اون توجه نمی کنه.

فوت وفنای زیر ضمن این که شانس مورد توجه قرار گرفتن شما رو از راه همسرتون، زیاد می کنن، به شمام کمک می کنن به همسر تون نشون بدین، به اون توجه دارین و به حرف هاش اهمیت می دین.

گوش کنین: این مهم ترین بخش واسه داشتن ارتباطی خوب و مناسبه. به حرفای همسر خود بدون حدس و فکر و قضاوت گوش بدین.

کـنــکاش کنـید: سوالاتی سوال کنین واسه این که مطمئن شید منظور حرفای همسر خود رو به درستی فهمیدین.

توضیح بدین: این نوع دیگری از کنکاشه. واسه این که واسه درک دیدگاه تون، به همسر خود اطلاعات بیشتری بدین، آماده باشین. توقع نداشته باشین که اون ذهن شما رو بخونه.

تاکید کنین: خود رو به جای همسر تون بذارین. حدس بزنین که اون چه احساسی داره و بذارین اون بفهمه که شما به اون توجه دارین. مثلا بگید: «می دونم که الان چقدر ناراحت هستی؟»

به طور انگار بگید: بگید، منظور تون چیه و چیزی که می گین چه معنایی داره. روشن و رو سخن بگید و نکته گویی کنین.

لبخند بزنین: شاید ذکر این راه حل بین دعوا عجیب به نظر برسه. اما شوخی کردن و لبخند زدن، راه حل بسیار نیرومندی واسه توقف یا تغییرمسیر دعواست.

خشم خود رو کنترل کنین: عصبانیت نیروییه که به ما کمک می کنه تا بتونیم به خواسته های خود برسیم. اما اگه عصبانیت تون به حدیه که از بحث اصولی و عاقلانه جلوگیری می کنه، تلاش کنین بحث خود رو متوقف کرده و بعد از یه مدت اونو ادامه بدین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *