چگونه به دیگران نه بگوییم؟

اگه به دنبال یه بهونه واسه انجام ندادن کاری هستین و حتی بدتر در حال انجام کاری بدون رضایت قلبی هستین بهتره یاد بگیرین چجوری بدون بهونه نه بگید و خودتون رو خلاص کنین.

گفتن این کلمه دو حرفی واسه خیلی از ما سخته، نه گفتن چه به رئیسمان، چه به فرزندمون و چه به دوستانمان سخته. در نتیجه خیلی از ما به انجام کارایی مجبور میشیم که دوست نداریم، یا برامون سخت هستن.

خیلی از کودکان در محیط خونواده و تحت تاثیر تربیت والدین می آموزند که واسه حفظ آرامش یا واسه مودب بودن، باید درخواست بقیه رو قبول کنن. یادتون باشه که دنیا با “نه” گفتن ما تموم نمیشه، بلکه این کلمه مانند همه کلمات دیگه یه جور مبادله اطلاعاته.

اما چیجوری می تونیم نه گفتن رو واسه خود آسون کنیم؟

۱. به خود زمان بدین.

خیلی از افراد بنا به دلایلی چون خجالت، ترس و چیزای دیگه ای به جز اینا، بدون این دست اون دست کردن بعد ازشنیدن یه درخواست کلمه “بله” رو بر زبون میارن. اگه گفتن کلمه “نه” براتون سخته، دست کم از طرف مقابل زمان بخواین، مثلا بگید ” بعدا به تو خبر میدم.” اما اگه با اصرار طرف مقابل روبرو شدید، بگید ” باید به تقویم نگاه کنم.” یادتون باشه اگه اون عصبانی یا ناراحت می شه مشکل خودشه نه شما.

۲. آزمایش کنین.

اگه کسی از شما درخواستی می کنه، اول از خود سوال کنین که وقتش رو دارین یا نه. مهم ترین سوالی که در این مورد مطرح می شه اینه که باید نیازای خود رو به بقیه ترجیح بدیم یا نه.

بعضی وقتا لازمه نیازای بقیه رو به نیازای خود ترجیح بدیم- اگرگاهی به دوستان، خونواده و همکاران کمک نکنیم دنیا محل خوبی واسه زندگی نخواد بود. ولی در عین حال بعضی وقتا لازمه به چیزهای مورد علاقه و نیازای خود هم توجه کنیم.

۳. مودب باشین.

بهتره لبخند بزنین ولی لبخند خود رو با یه لحن جدی همراه کنین –اگه درخواست کسی رو به صورت با ادب رد کنین از شما نخواد رنجید. نه گفتن به معنی بی ادبی نیس.

خیلی راحت بگید “متاسفم این بار نمی تونم به شما کمک کنم” یا “معذرت می خوام الان کاری دارم که باید انجام بدهم”. احتیاجی نیس توضیح بدین، هرچه بیشتر توضیح بدین و معذرت بخواین، به طرف مقابل فرصت بیشتری واسه اصرار کردن میدید.

۴. تمرین کنین.

اگه حتی فکر کردن به این کلمه دو حرفی شما رو می ترسونه، تمرین رو از موقعیتایی شروع کنین که اهمیت چندانی ندارن. مثلا با نه گفتن به دستفروشای سمج تمرین خود رو شروع کنین.

۵. حساب و کتاب کنین.

تا حالا توجه کردین که کسائی که مرتبا از شما میخوان کاری براشون انجام بدین معمولا لطفتان رو جبران نمی کنن؟ این افراد هیچوقت دوستان واقعی نیستن.

دوستان واقعی از شما سواستفاده نمی کنن و فقط در مواقع بسیار لازم از شما کمک میخوان. اگه فهمیدین که کسی بیشتر از چیزی که واسه شما انجام میده از شما توقع داره، از اون فاصله بگیرین. احتیاجی نیس دوستیتان رو با اون قطع کنین، تنها تماس خود رو با اون کم کنین. مطمئن باشین که اینجور شخصی با مشاهده کم توجهی شما به کس دیگه ای روی می آورد تا یه مدت هم از اون سو استفاده کنه.

۶. رو راست باشین.

بعضی وقتا نه گفتن اونقدر سخته که در آخر از ترس آزردن احساسات بقیه به کاری مجبور میشیم که دوست نداریم، یا در آخر به دروغ و بهونه تراشی روی میاریم.

بهترین راه حل صداقته، اینکه رو راست به طرف مقابل بگیم که دلمون نمی خواد درخواست اون رو قبول کنیم. البته گفتن یه دروغ بی ضرر هر چند وقت یه بار لازمه، اما دروغگویی و به بقیه امید واهی دادن کار درستی به نظر نمی رسه!

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

نه گفتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *