چگونه به شوهرمان ابراز عشق کنیم؟

جذب مردان

دکتر عشرت کریمی افشار، روانشناس در گفت وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا منطقه کویر، در مورد اینکه باید به مردها بگیم «دوستت دارم»؟ اعلام کرد: اولین نکته ای که باید آموخت اینه که نباید براساس نیازای خود به همسرمون محبت کنیم.

: وقتی که براساس نیاز خود به طرف مقابل محبت می کنیم، اون قدر این محبت رو نمی دونه، چون که اون طور که خودمون می خوایم، رفتار کردیم.

کریمی افشار با اشاره به نیاز مردها به محبت، گفت: مردها به اندازه زنان، نیاز به محبت دارن، اما روش بیان محبت به آقایون با روش بیان محبت به زنان فرق داره. خانمها دوست دارن که از کلمات محبت آمیز واسه اونا استفاده شه، مثلا؛ همسر اون مرتبا اونو خانومم، گلم، زیبای من و یا دل آرامم خطاب کنه.

: آقایون دوست دارن، کلماتی که قدرت و غرور مردونه اونا رو تحریک می کنه، بشنون؛ مثلا بشنون تو باعث افتخار من هستی، تو در زندگی به من آرامش می دی، ممنونم از این همه تلاشی که واسه ما انجام می دی.

این دکتری روانشناسی سلامت، تاکید کرد: مردها نیاز به محبت دارن، اما باید به این نکته که قدرت، غرور و بودن اونا باعث آرامش ما می شه، بیشتر روش زوم بشه.

ایشون با اشاره به روش کهنه و بی اعتبار شده و قدیمی که به مردها اگه بیان محبت کنیم، اونا لوس می شن به ایسنا گفت: محبت هیچکی رو لوس نمی کنه، بلکه همه به محبت نیاز دارن. آقایون هم از این موضوع مستثنی نیستن، اما باید دید که مرد ما چیجوری دوست داره که به اون این دوست داشتن رو بگیم؟.

این روانشناس بالینی ادامه داد: مردها دوست دارن زنان خواسته های خود رو سریع، روشن به اونا بگن؛ هم اینکه دوست دارن وقتی که صحبت می کنن، همسر اون صحبت اونا رو قطع، پیش داوری و قضاوت نکنه ضمن اینکه از برچسب زدن و نصیحت کردن، بپرهیزد. مردها دوست دارن که همسرشون به اونا گوش دهد، این موضوع به اونا آرامش میده و احساس می کنن که مورد توجه هستن و همسرش اونو درک می کنه.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: زنان وقتی که همسرشون صحبت می کنه اگه مشغول به کاری هستن اونو کنار گذاشته و با توجه کامل به اون گوش بدن، این باعث می شه که حس مورد پسند مورد توجه قرار گرفتن، به همسرشون منتقل کنن، پس باید خانوما مهم بدوننش که خوب گوش دادن به آقایون، به همون اندازه بیان محبت به خانوما مهمه.

کریمی افشار با اشاره به نظرات بعضی از زنان مبنی بر اینکه، وقتی که به همسرمون می بگیم دوستش داریم، خیال اون راحت می شه که دوستش داریم و از محبت کردن به ما طفره میره و به ما بی توجه می شه، گفت: این واقعیت نداره، چون مردها معمولا با عمل، تلاش و تلاشی که واسه همسر خود انجام میدن، دوست داشتن خود رو نشون میدن.

ایشون اضافه کرد: منتهی به مردها پیشنهاد می کنیم، بیان کلامی داشته باشن، احساس خود رو بگید، واسه اینکه خانوما نیاز به بیان محبت کلامی دارن اینکه بگه که دوستش داره، هم اینکه نیاز دارن که همسرش به اونا توجه کنه طوریکه، به قیافه و حتی به دست پخت اونا توجه کنه، این نیاز زنونه.

این دکتری روانشناسی سلامت ادامه داد: پس آقایون علاوه بر اینکه با رفتار و تلاش خود به طور غیرمستقیم محبت خود رو میگن، باید بیان محبت کلامی رو هم مهم بدوننش، چون این موضوع واسه زنان مهمه.

کریمی افشار به خبرگزاری ایسنا گفت: نکته خیلی مهم اینه که یاد بگیریم در محبت کردن و بیان محبت به نیازای طرف مقابل توجه کنیم، نه به نیاز خودمون. طوری که باید دقت کرد که همسرمون چه روشی رو دوست داره و دوست داره که چه رفتاری با اون داشته باشیم.

این روانشناس بالینی گفت: این روش مانند اینه که یه لیوان بهترین آب پرتقال دنیا رو به همسرتون بدین اما اونو بی تمایل بخوره یا اونو دور بریزه، حال دلیل این اتفاق چیه؟ شما تموم تلاش خود رو کردین اما به این نکته توجه نکردین که همسرتون چی رو دوست داره.

ایشون با اشاره به فرقای زن و مرد، گفت: زن و مرد از دید روانی تفاوتایی دارن و روش بیان محبت اونا هم با هم فرق داره. خانوما دوست دارن کلمات محبت آمیز بشنون، اما آقایون همونجوریکه کلمات محبت آمیز رو دوست دارن، باید، قدرت و غرور مردونگی اونا حفظ و مورد توجه باشه، این مواردیه که باید به اونا توجه کنیم.

این روانشناس ادامه داد: محبت و عاشقی کردن باعث آرامش در زنان می شه و این محبت و عاشقی کردن باید دوطرفه باشه. این سرمایه زندگی مشترکه و از رابطه زن و شوهر مراقبت و نگهبانی می کنه در نتیجه لازمه که خانوما هم به همسر خود بیان محبت و توجه کنن، با عاطفه و با زبون گرم خود این رابطه قشنگ رو حفظ تا آرامش رو در رابطه خود داشته باشن.

کریمی افشار تاکید کرد: محبت باعث می شه چراغ صمیمیت و دوستی در خونه روشن شه و این دیدگاه به طور کامل اشتباهیه که مردها نیاز به محبت ندارن و اینکه اگه به اونا محبت کنیم، اونا لوس می شن.

ایشون با اشاره به دوران نامزدی و حدود محبت ورزی در این دوران، به ایسنا گفت: در دوران نامزدی محبت باید به شکل خیلی بسته باشه، بطوریکه زیاده روی نشه. این دوره ایه که افراد باید همدیگه رو بشناسن تا همدیگه رو واسه ازدواج انتخاب کنن. اگه عاطفه و محبت زیاد شه، ممکنه نتونن مسائل و مشکلات رابطه خود رو بررسی کنن؛ در نتیجه در دوران نامزدی، محبت باید به شکل بسیار محدود و مرزبندی باشه.

این دکتری روانشناسی سلامت در جواب به این سوال که به چه دلیل مردها وقتی که از اونا سوال می شه که چه وقتی باید به اونا گفت «دوستت دارم»؟ در جواب یا نمی دونن و یا با تامل جواب میدن گفت: ریشه این ندونستن یا تامل، در مسایل فرهنگیه. بدیش اینه در فرهنگ ما، مردها به شکلی آموزش داده شدن که جلوی احساسات خود رو گرفته و این موضوع باحالی نیس. درسته که در فرهنگ ما مرد به عنوان یه فرد صبور و تکیه گاه تعریف می شه، اما مردهای ما هم نیاز به محبت دارن و باید احساسات خود رو نشون بدن.

این روانشناس بالینی در آخر با اشاره به نوع رابطه در کشورای دیگه، خاطر نشون کرد: در کشورای دیگه هم خانوما بیان محبت بیشتری دارن و این موضوع هم به دلیل فرق در نیمکره مغز زن و مرده. خانوما همیشه بیان کلامی بیشتری دارن، درحالی که مردها با عمل خود نشون میدن اما حالا در عصر اطلاعات و در عصری که مسایل روانی و روابط بین زن و شوهر روش زوم شده، بیشتر به این موضوع توجه می شه که به مردها هم باید بیان محبت شه.

نشونه های دوست داشتن واقعی پسران

چیجوری یه زن موفق باشم؟

ایسنا زنان عشق چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *