چگونه به صدای درون خود گوش کنیم؟

گوش دادن به صدای درون

گوش دادن به صدای درون

پنج سال پیش، شوهر من جیک واسه یه مسابقه تمرین کرد. اون یه دوچرخه جاده روی جدید خریده بود و صبح روز آفتابی شنبه بیدار شد تا اولین تمرین خود رو شروع کنه. همونطور که در تخت خواب بودیم، به من نگاه کرد و گفت: “من احساس خوبی در این مورد ندارم؛ امیدوارم اتفاق خاصی نیفتد.” من به اون پیشنهاد کردم اگه احساس بدی داره، این کار رو انجام نده.

اون واسه یه لحظه فکر کرد، منطق ذهنی اش مانع از این شد که حرفم رو گوش دهد و بنابر این جواب داد: “من حتما باید بروم چون که به این آموزش نیاز دارم.” دو ساعت بعد از این صحبت من تماسی رو از یه شماره نامعلوم گرفتم و با ترس به اون جواب دادم. حتم داشتم که اتفاق بدی افتاده. مردی که در اون طرف خط تلفن بود گفت که شوهرم رو در وسط جاده پیدا کرده. اون تصادف کرده بود و بنابر این آمبولانس در حال رسوندن ایشون به بیمارستان بود.

اصلا معلوم نبود حال شوهرم چطوره و چقدر باید اونجا بمونه. انگار شوهرم خوش شانس بود چون که فقط استخون ران و زانویش شکست. جیک می دونست که صبح اون روز اتفاق بدی براش میفته اما به جای اعتماد و گوش دادن به ندای داخلی اش، به دنبال کاری که باید انجام می داد رفت.

این اتفاق واسه هممون اتفاق می افته. بعضی وقتا شما می شنوین که مردم می گن: “کلاه خودتو قاضی کن”، “یا به غرایزت اعتماد کن”، “از انچه عقلت میگه پیروی کن” و ” به صدای داخلی ات گوش بده”.

این تصور که ندای درونیمان به ما همه چیز رو میگه عالی به نظر می رسه، غلطه؟ اما فکر نمی کنم به کار گیری اون به این سادگیا باشه. با وجود مشغله های خارجی و چالشای داخلی، چیجوری ما می تونیم به صدای داخلی خود گوش بدیم؟

وقتی که شما بتونین با ندای داخلی خود رابطه برقرار کنین، می تونین تصمیمات بهتر و سریع تری بگیرین، مشکلات رو با سهولت بیشتری حل کنین و زندگی خوشحال تر و بهتری رو تجربه کنین. اما چیجوری؟ من در طول دوره کاری ام با هزاران نفر کار کردم و آموخته ام که در حالی که این صدای داخلی واسه هر کدوم از ما فرق داره، اما هممون از اینجور موهبتی بهره مند هستیم.

در این مقاله، من راهنماییا و استراتژیایی رو که واسه گوش دادن به ندای داخلی مون به درد بخور هستن عنوان می کنم. اگه شما بتونین این ندای داخلی رو پیدا کنین و واقعا بدون گوش کنین، می تونین در زمان، انرژی و هزینه های فراوانتان صرفه جویی کنین و شاید حتی بتونین خیلی از مشکلاتتون رو حل کنین. البته این ممکنه واسه بعضی آسون تر از بقیه باشه. اما جدا از این که شما کی هستین و ندای درونیتان چیجوریه، باید یاد بگیرین که با ان رابطه برقرار کنین. ندای داخلی ما چیه؟.

این صداییه که ما به دنبال اون هستیم فرهنگ کلمه ، شهود رو به عنوان «توانایی فهم چیزی به صورت بدون این دست اون دست کردن و بدون نیاز به دلیل آوردن آگاهانه» تعریف می کنه. در واقع میشه اون رو یه نوع حس کردن و یه نوع احساس فاجعه قبل از وقوع اون دونست.

مالکومد گلدول، به بررسی فرایندهای داخلی شهود و غریزه، بررسی چگونگی اراده کردن و قضاوت یهویی می پردازه.

اون نمونه های زیادی از افراد دارای اینجور احساس یا شهودی رو مورد آزمایش قرار داد و البته هیچ مدرکی مربوط به واقعی بودن این احساس نیافت. میدونید ۹۵٪ از فعالیت مغزی ما در سطح ناخودآگاه اتفاق میفته؟

خیلی از تحقیقات انجام شده بوسیله محققان عصب شناس نشون میده که تنها ۵ درصد از فعالیتای شناختی ما (تصمیم گیریا، احساسات، اعمال، رفتار) بوسیله ذهن آگاهمان انجام می شن. ما از راه حس هامون اطلاعات لازم رو به دست می اوریم و اون رو با سرعت باور نکردنی پردازش می کنیم.

در حالی که این الهامات، احساسات، صداها و خیالات از حجم بالایی از اطلاعات جمع شده در مغزمون به وجود می ایند و ما نمی دونیم که چیجوری باید اونا رو پردازش کنیم. این صداها وقتی بیشتر می شن که شما تلاش می کنین بعضی غرایزتان رو ندیده بگیرین.

شاید بگید اما من هیچ صدایی رو نمی شنوم.

راهنما و حکمت داخلی شما همیشه با صدایی در درون سرتون خود رو نشون نمی ده. بیشتر این صدا خود رو با بعضی احساسات، حسا، خیالات، انرژی یا هیجانات نشون میده. شما ممکنه از حالات بدنیتان متوجه وجود این ندای داخلی شید.

هیچ راه حل جامعی واسه حس کردن این ندای داخلی وجود نداره. مهم ترین چیز شناسایی زمان و مکانیه که شما بیشتر، این ندا رو احساس می کنین. این احساس در اعما احشای شما هست؟ این موضوع از نظر من و خیلی از مشتریانم درسته. ممکنه شنیده باشین که اعما احشا “مغز دوم” ماست، این بدون دلیله که سیستم عصبی روده ای (ENS) در همین قسمت هست.

این سیستم می تونه به صورت جداگونه از مغز و نخاع و سیستم عصبی مرکزی بکنه. در واقع ما می تونیم با روده خود فکر کنیم! معروف ترین دکتر و مربی پیشگام هیپنوتراپی، مارسیا پیر، در این رابطه میگه: “معده محل عاطفه و احساسات شما و واقعی ترین احساساتی که داریده؛ پس یه راه حل ساده اینه که به احساسات خود گوش بدید. اگه چیزی اشتباهه، این صدای داخلی شک نداشته باشین به شما میگه که اون چیز براتون مناسب نیس.

مطمئنا صدای درونیتان به شما میگه که چی اشتباهه و چی نیس. شاید هم این ندای داخلی در قلب شما باشه . این که بگیم ندای داخلی از قلبمون بیرون میاد چیز عجیبی نیس چون که قلب ما اندام هوشمندیه .

شاید این ندا در سر شما باشه؟ وقتی با بابام در مورد صدای داخلی اش صحبت کردم، اون فکر نمی کرد که این احساس در روده یا قلبش باشه. عوضش، اون تاکید داشت که صدایی از پشت سرش با اون صحبت می کنه.

نگاه کنین، گوش کنین، احساس کنین.

ما می تونیم طرز تفکر داخلی خود رو از راه های مختلفی مشاهده کنیم. شاید شما هم مانند یکی از مراجعه کنندگان من باشین.

شاید شما هم تصویر، چشم انداز و یا تصوری رو در ذهنتون مشاهده می کنین. شاید شما احساسات خود رو در بدنتون به صورت انرژی، احساسات و احساسات درک می کنین.

همونطور که به ندای درونیتان گوش می دید، باید ببینین که این ندا دقیقا از کجای بدنتون بیرون میاد. اگه این صدای داخلی، اینقدر قوی و موثره، به چه دلیل ما به ان گوش نمی دیم؟

چیجوری به صدای داخلی مون گوش بدیم؟

دلایل و منطق ما واسه توجه به این صدا

ما بیشتر احساسات یا حواسی داریم که ما رو از اتفاق بدی که قراره برامون اتفاق بیفته آگاه می کنن، درست مثل چیزی که واسه شوهرم اتفاق افتاد، اما خیلی سریع، ذهن منطقی ما تلاش می کنه تا احساساتمون رو حلاجی کرده و با منطق مانع گوش دادن ما بدون شه. این به خصوص وقتی اتفاق میفته که ما توجیحی واسه دفاع از ندای داخلی خود نداریم.

بقیه محققان فکر می کنند که اگه ما نمی تونیم خود رو توجیه کنیم یا چیزی رو واسه خود توضیح بدیم پس اون چیز معتبر نیس. پس ما غرایزمان رو کنار می ذاریم. تازگیا یکی از مشتریانم به من گفت که چیجوری مدتا پیش صدای داخلی اش رو ندیده گرفته.

اون دختر ۱۶ ساله خود رو در بازار پیاده کرد. وقتی دخترش از ماشین بیرون می رفت، اون با خود فکر کرد: “باید به اون بگم که درست تصمیم بگیره چون که احساس بدی دارم.” اما چون دوستانش در ماشین بودن و نمی خواست اون رو خجالت زده کنه، چیزی نگفت و منطق، احساسات داخلی اون رو کنترل کرد. چند ساعت بعد پلیس شهر با اون تماس گرفت. دخترش یه حلقه رو به سرقت برده بود.

مشتری ام می دونست که باید به دخترش بگه درست تصمیم بگیره. ما بیشتر احساسات، میل و احساسات خود رو به دلیل فشار اجتماعی یا آرزوهای خود کنار می ذاریم اما واقعا مجبور نیستیم این کار رو انجام بدیم .

ما سخنی رو که ندای درونمون میگه دوست نداریم

بعضی وقتا ما میدونیم که چه باید بکنیم، اما جواب ندای درونمون رو دوست نداریم. هر زمان که من از مراجعه کنندگانم سوال می کنم چه احساسی دارین، اونا به طور کامل در مورد احساسشون توضیح میدن اما بعد از اون می گن اما من نمی خوام به این احساس توجهی کنم.

یه بار یکی از مراجعه کنندگانم در مورد داستان عروسی اش و چیزایی که می دونست اما خیلی راحت ندیده گرفته بود با من صحبت کرد. اون همونجوریکه به طرف انتهای راهرو می رفت، می دونست که نباید با مردی که در مقابل اون وایس تاده ازدواج کنه.

این احساسی بود که اون مدت طولانی قبل از اون روز به اون گرفتار شده بود. اما نمی خواست احساساتش به اون آسیب بزنن و عروسی اش رو خراب کنن و یا باعث ناراحتی دوستان و خونواده اش شن. پس، با ان مرد ازدواج کرد. و در آخر، این ازدواج به طلاق ختم شد.

پس بین شنیدن ندای داخلی و گوش دادن به اون فرق زیادی هست. اینجا ۹ روش جور واجور توضیح داده شده که به شما در شنیدن و گوش دادن به ندای درونیتان کمک می کنه.

  1. آروم باشین

راه های زیادی واسه پیدا کردن آرامش حتی در شلوغی و ازدحام زندگی هست. تلفن رو کنار بذارین، تلویزیون رو خاموش کنین. و کمی وقت و فضا به خودتون اختصاص بدید.

شما می خواین بدونین که در آینده چه اتفاقی می افته؟ من می خوام واسه فهمیدن به این موضوع به شما کمک کنم. انگار مدیتیشن روش خوبی واسه کسب آرامش و گوش دادن به ندای درونیتانه. این روش یکی از سریع ترین، آسونترین و موثر ترین روش ها واسه تماس با ندای درونیه. مدیتیشن رابطه ما رو با خود واقعی مون برقرار می کنه.

جاها ساتی باگاواتی در این مورد میگه: اگه ذهن آرومی داشته باشین، روح با شما صحبت می کنه. من هم به طور کامل با این موضوع موافق هستم. یکی دیگه از راه های عالی واسه پیدا کردن آرامش پناه بردن به دل طبیعت باشه.

از اونجا که رابطه جدا نشدنی بین شما و طبیعت هست طبیعت می تونه به شما کمک کنه تا با ندای درونیتان رابطه برقرار کنین. این روش می تونه همه چیز رو شدیدا عوض کنه. اگه می خواین همه چیز رو در مورد اینده تون بدونین به طبیعت برید.

شما ممکنه آرامش خود رو در طبیعت، مدیتیشن، یوگا، ورزش و یا دعا پیدا کنین. البته آدما با همدیگه فرق می کنن و ممکنه شما بتونین از روشای دیگری هم واسه رسیدن به آرامش استفاده کنین.

  1. مکث کنین

واسه بیشتر ما پیش امده که ساعتا رانندگی کرده باشیم. در لحظه رانندگی شنیدن همه چیز واسه ما سخت می شه. تا حالا در اتوبان در حالی که شیشه خودرو رو پایین آورده اید رانندگی کردین ؟ و در عین حال به موسیقی و یا سخنان فردی که در کنار شما نشسته گوش دادین؟. می تونین این چیزها رو بشنوین؟ درسته که نه. چون که سر و صداهای دور و برتون خیلی زیاده.

شما باید اول شیشه رو بالا بکشین و بعد در گوشه ای توقف کنین تا بتونین صدای طرف مقابل رو بشنوین. صدای داخلی ما همیشه با ما صحبت می کنه، اما بعضی وقتا این صدا خیلی بلند نیس و بنابر این ما در ازدحام و هرج ومرج دور و برمون، اون رو گم می کنیم. پس بهتره کمی مکث کنین و دست از کار بکشین تا صدای درونیتان رو با وضوح بیشتری بشنوین.

وقتی که من در برنامه نویسی زبون شناسی عصبی (NLP) مشغول تحصیل بودم، مایک باندنت در مرکز iNLP راه حل فوق العاده ای رو در اختیارم قرار داد که تقریبا واسه تموم مشتریانم ازش استفاده می کنم.. این راه حل AHA نامیده می شه و بیشتر واسه شناسایی الگوهای خرابکاری استفاده می شه، اما در این مورد، ما می تونیم از اون واسه گوش دادن به صدای داخلی خود هم استفاده کنیم.

دفعه بعد که احساس کردین چیزی در درونتون می خواد با شما صحبت کنه، این قرارداد رو دنبال کنین.

A. بدونین:

از چیزی که احساس می کنین آگاهی داشته باشین و به اون توجه کنین

H: این دکمه دکمه مکثه.

در مورد راه هایی که می تونین از راه اونا به اون چیزی که می شنوین و یا متوجهش شدین جواب بدید فکر کنین. شما می تونین به صدای داخلی خود گوش بدید، سوالات بیشتری سوال کنین و اون رو دنبال کنین. یا، می تونین اون رو به طور کامل ندیده بگیرین و اجازه بدید ذهن شناختی تون برتری پیدا کنه و شما رو راضی کنه.

A. قانون:

حالا که تموم گزینه ها در اختیارتون قرار دارن، تصمیم بگیرین که کدوم اقدام رو در پیش بگیرین.

  1. از خرد داخلی خود بخواین تا خود رو نشون بده

اگه می خواین کسی به خونه تون بیاد، باید اول اون رو دعوت کنین، درسته؟ تلاش کنین از این راه و روش واسه صدای داخلی تون هم استفاده کنین.

در حالی که این صدا همیشه پشت زمینه به گوش می رسه، اما پیدا کردن اون در میان سر و صداهای دیگه سخته. وقتی که پذیرای این صدا باشین و بدون گوش بدید بیشتر خود رو نشون میده.

حالا تلاش کنین از خرد درونیتان بخواین تا خود رو نشون بده.. اجازه بدید که این ندا بدونه مایل به گوش دادن به اون هستین. صبر کنین تا ببینین چه اتفاقی میفته.

گوش دادن به صدای داخلی

گوش دادن به صدای داخلی

  1. از بدن خود سوال کنین.

بدن ما یه بدن فوق العاده هوشمنده. اگه ما از بدنمون بخوایم و به اون گوش بدیم ، اون هم با ما صحبت می کنه. اما بیشتر ما از احساسات موجود در بدنمون جدا شده ایم تا کارکرد بهتری در جهان مدرن داشته باشیم.

چند ماه پیش، من با یکی از مشتریانم ملاقات کردم که با وجود سردرد بسیار بدش به ملاقات من اومده بود. اون در طول جلسه ، صحبت مون رو قطع کرد و پرسید که اشکالی نداره که جلسه رو ترک کنه و کمی استراحت کنه؟ من به اون گفتم هیچ مشکلی نیس، اما از اون خواستم که اول دلیل سردردش رو بفهمه. اون سرش رو به نشونه تایید تکون داد. در جلسه بعدی وقتی که در مورد سردردش از اون سوال کردم، اون به من گفت که چشمانم رو بستم و از بدنم دلیل سر دردم رو سوال کردم و بدنم به من گفت که به استراحت نیاز دارم . پس اون چند روز به مسافرت رفت، تولد پسرش رو ذر خونه برگزار کرد و به ورزش شنا روی آورد.

در واقع این ندای داخلی اون بود که به اون گفت به چی نیاز داره. این کار رو در خونه انجام بدین. دفعه بعدی که یه تیکه از بدنتون دچار مشکل شد. کمی صبر کنین و از بدنتون سوال کنین که این مشکل به چه دلیل به وجود اومده و از دستتون چه کاری بر میاد. بعد خوب گوش کنین تا بدنتون جواب سوالاتون رو یکی یکی بده.

  1. شبا به ندای درونیتان گوش بدید

وقتی که بابام یه مشکل بزرگ داره، یا می خواد در مورد موضوع مهمی تصمیم بگیره، قبل از خواب به اون فکر میکنه. من می دونم که این پیشنهاد ممکنه با تموم پیشنهاد هایی که در مورد فکر نکردن به چیزای استرس زا قبل از خواب شنیده باشین مغایرت داشته باشه، اما این یکی از پیشنهاد هاییه که میتونم به شما بکنم. اون همیشه شبا به مشکلاتش فکر میکنه و تلاش می کنه راه حلی براشون پیدا کنه.

صبح روز بعد، راه حلا یکی یکی به ذهنش خطور می کنن و اگه کسی در مورد اون مشکلات از اون سوال کنه اون تموم راه حلایی رو که یافته در اختیارش قرار میده و یا خیلی ساده میگه که هنوز تصمیمی نگرفته.

اون بیشتر خیلی ساده میگه که بهتره به مشکلات فکر نکنیم اما در واقع به اونا فکر میکنه. اون یه بخش از ۹۵ درصد ناخودآگاه ذهنش رو به موضوعی که براش پیش اومده اختصاص میده و این بخش ناخودآگاه هم بیشتر جواب مناسبی رو براش پیدا می کنن.

  1. یه سکه شانس داشته باشین

تا حالا از سکه شانس واسه حل مشکلاتتون استفاده کردین و بعد عزمتونو جزم کردین که بر خلاف اون چه سکه میگه عمل کنین؟ پرتاب یه سکه، جواب ذاتی ما رو تحریک می کنه، چون دلیل می شه که نسبت به چیزی عکس العمل نشون بدیم. هنگام نوشتن این مقاله، یه شب دختر ۷ ساله من در ناهارخوری نشسته بود وداشت با خود تصمیم می گرفت که کی اون رو به رخت خواب ببره. اون شروع به انجام این بازی کرد، “جن، مانی، مینی، مون.” هر بار بازی اش روی اسم شوهرم تموم می شد . اون تا شش بار این کار رو انجام داد و در آخر گفت که من بابا رو انتخاب کردم. در واقع اون تصمیمش رو گرفته بود و غریزه اش هم به این تصمیم کمک می کرد. پس شمام باید همین کار رو انجام بدین. چندین بار سکه رو بالا بندازید و ببینین پاسخش چیه؟ بعد از اون ببینین که پاسخی که خودتون می خواین چیه و بین اونا یکی رو انتخاب کنین.

شنیدن صدای داخلی

شنیدن صدای داخلی

  1. تصمیم بگیرین

من باید این آیتم رو هم به شما یادآور شوم. می دونم که ممکنه کمی عجیب و غریب باشه، اما با من همراه شید. چند سال پیش، من مقاله ای رو در مورد مدیرعاملی خوندم که تموم تصمیمات بزرگ خود رو به همین صورت اتخاذ می کرد.

بذارین با یه مثال این موضوع رو براتون توضیح بدم. مثلا اگه اون میخواس شرکت دیگری رو بخره. می نشست و به ندای داخلی خود در مورد این موضوع گوش می داد. اون ساکت می شد و فقط می دید که احساسات درون بدنش به اون چه می گن. جالبه بدونین که تا کنون این مدیر فرد موفقی بوده و دچار شکست نشده.

من این ایده رو دوست دارم و خودم اون رو امتحان کردم. این کار به شما اجازه میده تا از اون چه در درون مغزتون میگذره واسه اراده کردن استفاده کنین. البته این کار ممکنه واسه همه جواب نده اما واسه این مدیر جواب داده .

  1. یه قدم به جلو وردارین

بهتره وقتی که با دو گزینه مواجه میشین، بهترین انتخاب رو با در نظر گرفتن اطلاعاتی که دارین و با در نظر گرفتن گزینه ای که بهترین احساس رو در شما بوجود میاره اتخاذ کرده، و بعد شروع به حرکت کنین.

اگه این انتخاب واقعا واسه شما مناسب باشه، همونطور که به جلو حرکت می کنین، احساس بهتری دارید. اما اگه احساس سختی یا مقاومت کنین باید بدانبد که این راه راهی اشتباهه. هرچه بیشتر حرکت می کنین، سیگنالا و علایم خود رو بیشتر نشون میدن.

  1. کمی کمک بگیرین

فرقی نمی کنه که از بهترین دوستتون کمک بگیرین یا یه دکتر یا مربی. اما هیچوقت کمک گرفتن رو کنار نذارین . همیشه تلاش کنین از کسائی که علم بیشتری در این مورد دارن سوال کنین تا بتونین اطلاعات و مهارت بیشتری رو در مورد این شرایط به دست بیارین. بعضی وقتا شما فقط به کمی کمک نیاز دارین تا بتونین با ندای درونیتان رابطه برقرار کنین.

سخن پایانی

مثل هر چیز دیگری در زندگی، تمرین هم باید دائمی باشه. وقت اون رسیده که رشد و تقویت صدای داخلی تون رو شروع کنین، هیچوقت اون رو حتما در نظر داشته باشین و تلاش کنین به خود فشار بیارین تا بتونین به اون گوش بدید. هرچه بیشتر گوش کنین و مهارتای خود رو بالاتر ببرین، می تونین به راه بهتر و سریع تری با روح و خرد ذاتی تون رابطه برقرار کنین. از راه های هدف دار بالا استفاده کنین و ببینین کدوم یکی از اونا براتون موثرتر هستن.

بهتره ایده های بالا رو بخونین و ببینین با کدوم یکی احساس بهتری به شما دست میده. اول با چیزای کوچیک تمرین خود رو شروع کنین مانند چیزی که می خواین بخورین، چی بخورین یا اینکه می خواین شنبه شب کجا برید. شما مجبور نیستین این کار رو با تصمیمات مهم زندگیتون مثل خرید یه خونه یا خودرو شروع کنین.

بعد:

به وقتی و مکانی که در اون ندای درونیتان رو احساس می کنین به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.

وقتی که به چیزی مانند غریزه تون کشش پیدا کردین، اون رو حتما در نظر داشته باشین.

در ذهنتون با غریزه یا با ندای درونیتان کلنجار نرید.

با خودتون در مورد مسایل روزمره صحبت کنین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

اختصاصی خبرهای داغ روز روانشناسی موفقیت چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *