چگونه اژدهای خود را تربیت کنید ۲+عکس

فیلم انیمیشن «چیجوری اژدهای خود رو تربیت کنین ۲» در حالی خود رو واسه بردن اسکار امسال آماده می کنه که منتقدان قسمت دوم اون رو مثل قسمت اول پسندیده ان.

خبرگزاری مهر – گروه هنر: این روزا ساخت ادامه ای بر یه فیلم موفق عادی شده، اما کمتر فیلمیه که موفق شه هم موفقیت قبلی رو تکرار کنه و هم از اون بالاتر بره. قسمت دوم انیمیشن «چیجوری اژدهای خود رو تربیت کنین ۲» یکی از ایناست.

این فیلم هم تونسته سوددهی قسمت اول رو تکرار کنه و هم از دید ساخت و روایت موندگاری داستان اول رو به دنبال داشته و حتی اون رو یه قدم پیش برده.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

البته یه دلیل روشن واسه این موفقیت هست و اون این که انیمیشن با اقتباس از یه مجموعه کتاب ساخته شده و نویسنده خوب موندگاری داستان رو در اون مجموعه حفظ کرده.

دین دبلویس نویسنده و کارگردان این فیلم هم وقتی ساخت ادامه ای بر انیمیشن «چیجوری اژدهای خود رو تربیت کنین» محصول ۲۰۱۰ خود رو قبول کرد از این موضوع آگاه بود و به خاطر همین عزمشو جزم کرد وجه جدی تر و تاریک تر داستان رو گسترش بده و بر اون تمرکز کنه.

گذشته انیمیشن

«چیجوری اژدهای خود رو تربیت کنین» در سال ۲۰۱۰ به عنوان یکی از ۲۰ فیلم برتر سال از طرف کوئنتین تارانتینو انتخاب شد. اون فیلم به کارگردانی مشترک دین دبلویس و کریس ساندرز، انیمیشنی جذاب و پرکشش بود که ایده های به طور کاملً بکر و تازه داشت. اون فیلم هر چند اسکار اون سال رو به «داستان اسباب بازی ۳» واگذار کرد، به دلیل ساختارشکنی و آشنایی زدایی و روش بیان تازه با ایده ای غریب و دور از ذهن تشویق شد.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

«چیجوری اژدهای خود رو تربیت کنین» داستان نوجوونی به نام هیکاپ از وایکینگ هاست که کار قبیله شون جنگ با اژدها بود اما هیکاپ که نه بدنی قوی داره و نه جنگجوست، و از قضا بچه استویک رییس قبیله هم هست، قراره پیام آور صلح در قبیله اش باشه.

اون طبق اتفاق، مخوف ترین اژدها رو در دام میندازه و کم کم با اون طرح دوستی می ریزه. هیکاپ اسلحه رو کنار میذاره و با تماس دستش، پیام صلح و دوستی رو به اژدها میده و اژدها هم این رو درک می کنه. بعد مشخص می شه همه خسارتایی که این موجودات به شهر وایکینگا وارد می کنن به خاطر غول اصلیه که اژدهاها رو تهدید و مجبور به این کار می کنه و در آخر این موجودات، دست در دست وایکینگا، غول اصلی رو از بین می برن.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

فیلم اول بر مبنای فیلمنامه ویلیام دیویس، دین دبلویس و کریس ساندرز براساس رمانی از کریسیدا کاول به کارگردانی دین دیبلویس و کریس ساندرز ساخته شده بود.

«چیجوری اژدهای خود رو تربیت کنین ۲» دنباله ای واسه قسمت اول این انیمیشنه.

فیلم دوم

کارگردان این انیمیشن دین دیبلوییس این فیلم رو بر مبنای فیلمنامه ای از خودش و کرسیدا کوول ساخته.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

این فیلم ۱۰۲ دقیقه ای، انیمیشنی سه بعدی کامپیوتری به سبک مهیج، فانتزی، کمدیه که دریم ورکز انیمیشن اون رو تولید کرده و فاکس قرن بیستم پخش کننده اون بوده.

این فیلم که تابستون امسال اکران شد با بودجه ۱۴۵ میلیون دلاری ساخته شده و انگار دریم ورکز از اول بر این تمرکز کرده بود تا فیلمی بسازه که بتونه از مرز نیم میلیارد دلار فروش بگذره.

دریم ورکز که سال ۱۹۹۴ تاسیس شد و یکی از بنیانگذارانش استیون اسپیلبرگه، خالق انیمیشن های موفقی چون «شرک»، «ماداگاسکار»، «مربی اژدها» و «کونگ فو پاندا» است. ترکیب و ترکیب فرهنگی و ایجاد توازن و تعادل اسطوره ای ازجمله خلاقیت های شرکت دریم ورکز به حساب میاد.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

هر دو فیلم اژدها با اقتباس از مجموعه کتاب هایی به همین نام نوشته کرسیدا کاول ساخته شدن و از همین حالا روشنه که این انیمیشن یه قسمت سومی هم داره.

قصه از کجا شروع شد؟

در مدت پنج سالی که از وقایع فیلم اول گذشته، هیکاپ که وقتی نوجوونی عجیب بود، حالا بزرگ شده و دیگه مرد جوون جذابیه که می تونه در برابر پدرش رییس بزرگ وایکینگا بیان نظر کنه.

استویک بازم رییس این قبیله وایکینگه و هیکاپ با حفظ شخصیتش علاقه ای به حکمرانی نداره.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

هیکاپ که در قسمت اول یه پایش رو در جنگ با اژدهای بد از دست داده بود، حالا حیله ها و کارای جدیدی آموخته و به لوازم جنگی جدید و هوشمندانه دست یافته که شامل یه لباس بالدار سفارشی، یه پای مصنوعی دوکاره، و از همه جالبتر یه شمشیر آتشی تلسکوپیه.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

پنج سال پس از این که هیکاپ و بی دندون با موفقیت وایکینگ ها و اژدهایان رو در جزیره برک با هم متحد کردن، اهالی جزیره بازم با اژدهاها دوست هستن. سنت دیرینه وایکینگا در رفتار با اژدها تغییر پیدا کرده و حالا نه فقط اژدهاها در بین اونا جایگاهی به دست آورده ان بلکه دیگه حتی اصطبل مخصوص هم دارن و مردم واسه تفریح در مسابقات اژدهاسواری با هم رقابت می کنن و به کشف مکان های جدید می پردازند.

هیکاپ هم به دنبال تجربه اندوزی و در جستجوی هیجان، بیشتر دور از قبیله هست تا به جاهای بالاتر از مرزهای نقشۀ خود سرکشی کنه. هیکاپ در دنیا گشته و چیزای زیادی دیده از جمله این که فهمیده گروهی به نام «شکارچیان اژدها» هست که رییس شون با نام دراگو داره سپاهی از اژدهاها جفت و جور می کنه. هیکاپ تصمیم میگیره تا اون رو پیدا کنه و هرچند پدرش با این نظر موافق نیس، اما اون می خواد اگه شده از راه گفتگو دراگو رو راضی کنه که جلوی جنگ رو بگیره. اما شرایط اونطور که هیکاپ فکر می کرد پیش نمی ره و شخصیتی به نام والکا که بعد معلوم می شه مادر اونه، واسه اون تله میذاره. این ماجرا هیکاپ رو در شرایط سختی قرار می دهد.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

در یکی از سفرهای ماجراجویانه هیکاپ و دوستش آسترید، اونا با غار اسرارآمیز یخی روبه رو می شن که خونه صدها اژدهای وحشی و اژدها سوارانی مرموزه. یهو اون ها خود رو در کانون یه میدون جنگ می پیدا کنن. دوباره هیکاپ و بی دندون باید با هم متحد شن تا هر کاری می تونن واسه تغییر آینده اژدهاها و آدم ها بکنن.

پس از این ماجرا هیکاپ از دراگو رییس شکارچیان می گوید و پدرش رو از احتمال حمله اون باخبر می کنه اما پس از مرگ تراژیک پدر، این هیکاپه که باید مردم رو متحد کنه.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

در جنگ با دراگو، اون در مقطعی با تاثیر بر روح بی دندون، هیکاپ رو شکست می دهد اما آخرسر این قدرت دوستیه که پیروز میشه و پایان داستان به گونه ای دیگه رقم می خورد. هیکاپ پس از ترک اژدهایش به وسیله باله هایی که واسه خودساخته در آسمون آویزون می شه اما به دلیل ضعف و ناتوانی در کنترل خود با صخره های سنگی مواجه می شه و اینجاس که بی دندون بدون این دست اون دست کردن وارد عمل می شه و از برخورد هیکاپ با صخره ها جلوگیری می کنه. دراگو در آخر شکست می خورد و آرزوی اون واسه تسلط کامل بر جهان از بین میره.

انیمیشنی واسه خونواده

این انیمیشن مضمون خانوادگی خود رو حفظ کرده و در مورد وفاداری، دوستی و خونواده هم حرفی واسه گفتن داره.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

با این حال تم فیلم از نسخه اول تاریک تره. نسخه اول انیمیشن فانتزی و ماجرایی با تم خوشحال بود که مقداری رومانس هم همراه داشت و صحنه های مهیج هم تکمیل کننده می شد. ولی صحنه های مهیج فیلم دوم هر چند اونقدر نیس که مخاطب رو دلزده کنه، اما خیلی بیشتر از قسمت اوله. با این حال فیلم، فیلمی هیجان انگیز واسه همه خانواده س و می تونه والدین رو در کنار بچه هاشون، به دنبال خود بکشه. در عین حال اندازه خشونت فیلم با در نظر گرفتن داشتن صحنه های مرگ و جنگ، ممکنه واسه خردسالان مقداری سنگین باشه.

جلوه های چشمی انیمیشن

منتقدی در این باره میگه: «چیجوری اژدهای خود رو تربیت کنین ۲ » از نظر چشمی جالبه اما هیچی پیشگامانه ای ارائه نمی کنه. دبلویس در خلق یه دنیا خوب عمل کرده، هرچند بیشتر کارای اون حاصل کاشتهش در فیلم اوله. اژدهاای فیلم خیلی کارتونی شدن. نسخه سه بعدی انیمیشن خوبه اما لازم نیس. مشکلی فنی در اون دیده نمی شه و در سطح خود خیلی خوبه اما ارزش پول اضافه پرداخت کردن رو نداره.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

یکی از صحنه های جذاب فیلم مسابقه اژدهارانیه که انگار یادآور مسابقه کوییدیج در مجموعه «هری پاتر» است.

در واقع این فیلم هم انگار مخاطبان همون فیلم رو روش زوم کرده و با روندن اژدها در فضای بیکران آسمون و رقابت با همدیگه همون حس و حال رو بوجود میاره. ضمن این که یادآور «آواتار» هم هست.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

زرق وبرق و فوت وفن های استفاده کرده شده در پویانمایی که چشم هر بیننده ای رو خیره می کنه از یه سو و محتوای عمیق و فلسفی اون از طرف دیگه به اثر ارزش خاصی بخشیده.

در هر حال به نظر می رسه رقابت اصلی اسکار امسال بین این فیلم و فیلم «لگو» باشه. هرچند انیمیشنای مدعی دیگری هم وجود دارن، اما بیشتر منتقدان این دو فیلم رو رقبای اصلی امسال واسه اسکار می دانند و البته شانس بیشتر رو به «فیلم لگو» میدن.

صداپیشگان فیلم

هیکاپ با صدای جِی باروچِل، پدرش استویک با صدای جرارد باتلر، دراگو با صدای دایمون هانسو، والکا با صدای کیت بلانشت، آسترید با صدای آمریکا فرارا، اسناتلوت با صدای جونا هیل همکلاسی هیکاپ، فیشلِگز با صدای کریستوفر مینتز-پلاسِ همکلاسی هیکاپ، تافنات با صدای تی. جی. میلر و آبجی دوقلویش رافنات با صدای کریستن وییگ، در این انیمیشن بوجود اومده ان.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

شخصیت پردازی انیمیشن

در این قسمت در حالی که شخصیتای جدیدی به داستان اضافه شدن، اما فیلم بازم بر شخصیت هیکاپ متمرکزه و تلاش در پرورش و گسترش شخصیت ایشون داره.

موضوع مهمی که قسمت دوم به درستی بر اون تمرکز داشته، طراحی چهره شخصیت هاست. هیکاپ یا آسترید از دید چهره و رفتار بزرگ و غنی شدن و به مخاطب کمک می کنن تا با اونا احساس بزرگی کنه و همذات پنداری رو واسه بیننده راحت تر می سازه.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

شخصیت های فیلم در کنار داستان رشد کرده ان و شخصیت های جدیدی هم معرفی می شن که اِرت یه شکارچی اژدهای جذاب و خشن که سر راه هیکاپ و گروهش قرار می گیرد از جمله اوناس. یه شخصیت منفی اصلی هم هست که دراگو بولدویسته. با این حال این شخصیت خیلی عمیق نیس و معلوم نیس اشتیاق مصرانه اون واسه فتح دنیا و تصرف اون، واسه چیه. در هر حال اون نقطه شر داستانه.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

یکی از مهمترین شخصیتایی که به مجموعه اضافه شده مادر هیکاپ به نام والکاه که در مقابله هیکاپ در مقابل دراگو نقش مهمی اجرا می کنه. ضمن این که رابطه پدر و مادر و نقش والدین در هدایت اون ها و در کوران های زندگی یکی از ویژگی های مثبت این انیمیشنه.

در قسمت اول هیکاپ روشن ترین شخصیت مجموعه بود. اون بود که به بقیه یاد داد بر پیش داوری های خود پیروز شدن اما در این قسمت اون تقریبا همیشه در حال یادگیریه.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

در این دنباله کارگردان به جای اون که شرایط از پیش تعیین شده ای رو بسازه و همونطور که خیلی از دنباله ها انجام میدن، تلاش کنه تغییرات رو به مخاطب تحمیل کنه، همیشه گره ها و غافلگیری هایی بوجود میاره که هم مخاطب و هم مجموعه باید به اون عادت کنن. چشمگیرترین اینا حضور والکاست.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

دراگو تجسمی از شیطان نابه که خیلی راحت نمیشه رفتاراش رو توجیه کرد، در تقابل با اون والکا بخشنده ایه که به طبیعت احترام میذاره.

روابط عاطفی هیکاپ و آسترید هم انسانی و باورپذیره و موندگاری این رابطه در کل داستان و هم اضافه شدن رابطه هیکاپ با مادرش، انیمیشن رو از نظر احساسی بالاتر از قسمت اول می بره.

موسیقی فیلم

ترکیب موسیقی حماسی با جلوه های تصویری در کنار محتوای عمیق در انتقال حس حال و هوای داستان به مخاطب بسیار کمک کننده ظاهرشده ان.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

موسیقی فیلم دوم به همون اندازه موسیقی قبلی حماسی و شورانگیزه و زمان تغییر موسیقی بسیار دقیق بر مبنای موضوع هر سکانس تعیین شده. در صحنه های مهیج، موسیقی حماسی و تاثیرگذاری صحنه رو همراهی می کنه و در صحنه های عاطفی، تمی به طور کامل درام و لطیف، بر موثر شدن روایت اضافه می کنه.

موسیقی فیلم ساخته نوازنده مشهور، جون پاوله که واسه اولین بار نامزد جایزه اسکار واسه قسمت اول این فیلم شد.

فلسفه حاکم بر قصه

هیکاپ مثل پدرش نیس که مثل گذشتگان وایکینگ شون بدون این دست اون دست کردن وارد جنگ شه. اون روحیه ای  صلح جویانه تر داره و می خواد همه مشکلات رو با گفتگو و گفت وگو حل و فصل کنه. با این حال اون وقتی با دشمنی روبه رو می شه که می بیند نمی شه هیچ جور با اون به توافق رسید، ایستادگی می کنه.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

اما با وجود همه جذابیت های داستانی و چشمی، این انیمیشن رو باید از زاویه دیگری هم بررسی کرد و اون فلسفه ارائه شده در اون و جهان بینیه که چه بخوایم نه نخوایم با روایت قصه به مخاطب تلقین می شه.

شخصیت اصلی، مثبت و قهرمون داستان یعنی هیکاپ همیشه در فکر پیدا کردن سرزمینای جدید و الحاق اونا به سرزمین خوده. هرچند اینجور تفکری در میان اقوام باستانی چیزی عادی بود و واسه باقی موندن باید تلاش می شد تا همسایگان رو واداشت تا سر تسلیم فرود بیارن، اما شاید انتخاب اینجور مفهومی در دنیای امروز جدای از محملی که واسه روایت قصه لازمه، انگار به معنی منطقی کردن نظام استعماری و سلطه گری و جهان گشایی باشه.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

در اون طرف دیالوگای انیمیشن و در جنگ بین هیکاپ و دراگو حرفایی رد و تبدیل میشه که به نظر می رسه تلاش دارن تا انگار به جهان امروز کنایه بزنن و دست کم به صورت غیرمستقیم از ضرورت رهبری جهان در برابر تمامیت خواهان بگن. اینجا هیکاپ دیگه فقط رهبر قومی وایکینگ نیس. ابعاد شخصیت اون گسترش پیدا میکنه و اون فردی می شه که باید قدرت جهان رو در دست بگیره و اینطوری هر چند شاید منظور مادرش در نصیحت اون وقتی از جهان میگه، منظور جهان کوچیک همون قبیله وایکینگ باستانی باشه، اما جادوی کلمه جهان می تونه تو ذهن مخاطب نوجوون، ابعاد وسیع و امروزین خودشو هم به دست بیاره و پشت ذهن اون، آنگلوساکسونا و غرب رو رهبر محق و شایسته جهان بخونه.

با این حال باید توجه کرد که این انیمیشن بیشتر بر صلح تاکید داره اما نه صلحی افراطی بلکه صلحی که از راه مقابله با شر به دست میاد. به خاطر همین نمیشه این انیمیشن رو به گسترش کاذب صلح با مقاصد سیاسی رایج در سینمای هالیوود، متهم ساخت.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

در این انیمیشن هم جنگ خیر و شر هست و بهره کشی پدیده ایه که وجودش نفی نمی شه و در برابر موجود استثمارگر نباید ساکت نشست.

نظر منتقدان

جیمز براردینلی منتقد با دادن امتیاز ۳ از۴ به این انیمیشن هم می نویسه: با وجود اینکه انیمیشن در بعضی قسمتا فرعی می شه، اما در کل به نظر می رسد که یه کتاب داستانه که اصلا واسه به دست آوردن پول نیامده است .اون اضافه می کنه: «چیجوری اژدهای خود رو تربیت کنین ۲» یه انیمیشن شایسته س اما عالی نیس. لحظه ای در فیلم وجود نداره که شما رو حیرت زده کنه.

وجه خانوادگی این فیلم هم مورد تایید منتقدها واقع شده و منتقدی می نویسه: این فیلم به اندازه فیلم «لگو» خوب و عجیب نیس، اما از نظر المانای خانوادگی از سطح خوبی برخورداره.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

منتقد دیگری می نویسه: انیمیشنی که نزدیک به چند ساله مشابه اش رو از طرف هیچ شرکت ندیده ایم و اضافه می کنه: این فیلم توانایی جذب یه خونواده رو در همه طول فیلم داره و می تونه کاری کنه که حتی اشتیاق تماشا کردن اون رو واسه چندمین بار داشته باشین.

پیتر دِبِرو از ورایتی با دادن امتیاز ۹ از ۱۰ می نویسه: «اژدها» فیلمی پردل و جربزه تر از «پردل و جربزه» و بامزه تر از «یخ زده» است و از نظر احساسی خوب تر از خیلی از همتایان دیگه خوده.

ایشون می نویسه این فیلم به عنوان یه قانون به شعور مخاطب احترام میذاره.

چیجوری اژدهایتان رو تربیت کنین 2

منتقد دیگری در تشویق این انیمیشن نوشته: اگه نیاز ما در اختراع باشه، خواست دریم ورکز واسه ادامه مجموعه «اژدها» گروه خلاق رو به قابل تشویق ترین جهات پیش رانده س و چیزی رو به وجود آورده که میشه اون رو مادر همۀ دنباله های انیمیشنی دونست

فرزندان ستاره های بزرگ هالیوود+عکس

عکس العمل هنرمندان به درگذشت داوود رشیدی

noindex خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *