چگونه با آرامش خاطر امور ناموفق را رها کنیم؟

satisfaction

به چه دلیل چیزایی که برامون ناخوشایند هستن رو نمی تونیم خیلی راحت رها کنیم؟ رها کردن چیزی معنیش چیه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ اجازه دارم اینجور کاری بکنم؟

این سوال یکی از مراجعینم بود! منم سوالش رو با یه سوال دیگه جواب دادم: اجازه داری؟! منظورت از اجازه داشتن چیه؟!

در حالی که گیج شده بود این سوال رو می پرسین، منظورم اینه حالا که شروعش کردم، یعنی نباید این کار لعنتی رو تموم کنم؟

دوباره جواب دادم: نمی دونم! می خوای تمومش کنی؟

مراجعم، کارآفرینی بود که سه سال گذشته روی یه اپلیکیشن کار کرده بود و براش کلی هم پول خرج کرده بود اما قبل اینکه بتونه عرضه ش کنه مثل اون محصول بوسیله رقبا ساخته و توی بازار پخش شده بود. در واقع ایده اون، سه سال پیش منحصر بفرد بود اما حالا دیگه بازار تغییر کرده بود و کاری که می کرد ارزشی نداشت.

با این حال نمی خواست تسلیم بشه و این کارو رها کنه. شاید تسلیم نشدن، یه ویژگی به حساب بیاد اما در این مورد باید بگم کشتی ایده هاش بدون اون راهی میلیونا گوشی هوشمند دیگه شده بود. سرمایه گذارا و دوستاش اینو می دونستند و خودش هم در عمق وجودش می دونست، اما براش سخت بود که شکست رو قبول کنه. حالا به نقطه شکست رسیده بود. بعد از چند سال صرف وقت و پول و سختی کشیدن، رها کردن این کار به نظرش نشدنی می اومد.

حالا باید چیکار می کرد؟ در مارکتینگ اصطلاحی هست که میگه: پول خوب رو دنبال بد ننداز ! معنی این اصطلاح چیه؟ یعنی واسه چیزی که شکست خورده، پول بیشتری صرف نکن. با سرمایه گذاری هوشمندانه فرصتای زیادی به وجود میاد اما بعضی وقتا به نقطه ای می رسیم که سرمایه گذاری، زیادم هوشمندانه به نظر نمیرسه.

در این مثال، پول می تونه همون معنی خودشو داشته باشه، اما سرمایه گذاری رو می شه خیلی راحت به زمان، تلاش، شور، خواب و در کل هرچیزی که برامون با ارزشه ربط داد. چیزایی که بعد از هفته ها، ماه ها یا حتی چند سال از خود گذشتگی به خاطر از دست دادنشون احساس پشیمونی می کنیم.

اگه حس می کنین باید یه پروژه، رابطه یا هر نوع هدف دیگه ای رو رها کنین، مواردی هست که باید اونها رو مورد توجه قرار بدین.

۱. اون چیز، دیگه لذت بخش نیس

وقتی چیزی بیشتر از اینکه لذت بخش باشه، زجر آور می شه نشونه برجسته ایه که به شما میگه ازش دست بکشین. این به این معنی نیس که چون از تمرین واسه کاهش وزن خسته شدید رهاش کنین! این حالت واسه زمانی هست که هدف نهاییتون، دیگه الهام بخش نیس و به جای اینکه ازش انرژی بگیرین، بیشتر باعث می شه احساس پوچی کنین.

۲. از کفتون میره

هرچیزی می تونه باشه، چه پولی که با سختی بدست میارید، چه سلامتی و یا حتی کمی وقت گذاشتن واسه خودتون. یه دفه به خودتون میاد و می بینین با این روندی که پیش گرفتید نه فقط چیزی بدست نیاوردید بلکه چیزایی هم از دست دادین. از خودتون یه سوال ساده سوال کنین، اگه رهاش کنم زندگیم بهتر میشه؟! مثالش رو می تونین بارها تو زندگی خودتون ببینین. مثلا شخصی که اسیر عادت بد سیگار کشیدنه، کسی که به خوردن فست فود عادت کرده و عادتای بد دیگه!

۳. کارای مهم تر فدا می شن!

هر بار که کاری رو انجام می دیم، هر کاری که باشه، هزینه ش انجام ندادن کار دیگه ای هست. به خاطرش از کاری دل می کنین که ممکنه ارزشش بیشتر باشه؟! سرمایه گذاری بهتری هست که بتونید انجامش بدین؟! این می تونه شامل کاری بهتر، سبک زندگی سالم تر و یا حتی رفتن به یه تعطیلات کوتاه باشه.

۴. اولویت هاتون تغییر کرده

تغییر تصور هیچ ایرادی نداره، زندگی همینه! تغییر می کنه، ما تغییر می کنیم، افراد دیگه تغییر می کنن، مثل تغییر فصلا. با تغییر شرایط خارجی باید انعطاف پذیر باشیم. یکی از مشتریام به خاطر اینکه باردار شد بعضی از کارهاشو به حالت تعلیق درآورد، چون اولویت براش تغییر کرده بود. بعضی وقتا لازمه تغییر در اولویت، رها کردن بعضی از اموره! چه موقت باشن، چه دائمی.

۵. حسی بهش ندارین

سیز گودین نویسنده و کارآفرین آمریکایی میگه: رها کن یا استثنایی باش، حد وسط واسه بازنده هاست. وقتی از کنار کاری که روزی براتون مهم بوده بیخیال رد میشین، این یه علامت خطره. شما رو نمی دونم ولی واسه من وقتی که روی این کره خاکی دارم خیلی ارزشمنده و دوست ندارم صرف چیزی بشه که دوسش ندارم، به خاطر همین اون کارو به کلی رها می کنم!

۶. اون کارو واسه بقیه انجام میدید نه خودتون

این واقعا بغرنجه. مخصوصا در دنیای شبکه های اجتماعی! جایی که بیشتر زندگی مون روی صفحه های نمایشه. یکی از مراجعینم خجالت می کشید کاری که شروع کرده رو رها کنه، چون نگران این بود که دور و بری ها چجوری بهش نگاه میکنن. اونا هم راحت می شن. آدمایی که واقعا به شما اهمیت می دن بهترینا رو براتون می خوان و کسائی که براشون مهم نیستین هم اصلا اهمیتی نمی دن!

۷. فکر می کنین چیزی رو باید ثابت کنین

اینجور قراری نیس! وقتی می خواید واسه رها کردن تصمیم بگیرین، کاری کنین که حس آزادی به شما بده. آرامش پیدا کردن، یکی از بزرگترین شاخص هاییه که نشون می ده تو هر زمینه ای از زندگی خودتون تصمیم درست رو گرفتید.

بعضی وقتا رها کردن باعث می شه پول، زمان و هدفی که براش زحمت کشیدیم رو از دست بدیم. اما در دراز مدت می بینین که براتون چیزای بزرگتری به دنبال داره. آریانا هافینگتون جمله جالبی داره. اون میگه: می دونستین بعضی وقتا رها کردن یه پروژه به کامل کردنش کمک می کنه؟ اینکه می گن برنده ها هیچوقت تسلیم نمی شن اشتباهه، اتفاقا یه فرد موفق بعضی وقتا رها می کنه، یه رابطه رو، یه عادت اشتباه و خیلی چیزای دیگه رو. این افراد، پیروز هستن چون می دونند چه وقتی باید رها کنن، شما چیجوری؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

بازنشر دکتر کرمانی چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *